Jaskinia Niedźwiedzia

1077

Jaskinia Niedźwiedzia - atrakcja którą warto odwiedzić będąc w Stroniu Śląskim 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie na Dolnym Śląsku to jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce oraz najdłuższa jaskinia w Sudetach. Ale gabaryty to jedno, a jej niezwykły wygląd to druga sprawa. Z tego powodu odwiedzają ją tysiące turystów każdego roku.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jeden z najbardziej niezwykłych i fascynujących przyrodniczych skarbów Polski. Położona w malowniczym krajobrazie, ta jaskinia krasowa jest nie tylko pięknym przykładem geologicznej historii naszego kraju, ale także miejscem pełnym tajemnic i legend.

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta przypadkowo w 1966 roku podczas prac wydobywczych w kamieniołomie marmuru. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej kości niedźwiedzi jaskiniowych, które świadczą o jej prehistorycznym znaczeniu. Od momentu odkrycia stała się obiektem zainteresowania zarówno naukowców, jak i turystów.

Co sprawia, że Jaskinia Niedźwiedzia jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim jej rozbudowany system korytarzy, który rozciąga się na ponad 2 km długości.. Wewnątrz jaskini można podziwiać niezwykłe stalaktyty, stalagmity i inne formacje krasowe, które tworzą spektakularne scenerie.

Chociaż jaskinia jest znana głównie ze swoich geologicznych cech, to także dom dla wielu gatunków fauny, w tym nietoperzy. Flora i fauna w jaskini są unikalne, przystosowane do życia w ciemności i chłodzie.

jaskinia niedzwiedzia stronie slaskie

Jak przygotować się do zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie?

Nie ma możliwości, by dojechać do Jaskini Niedźwiedziej inaczej niż własnym transportem. Parking znajduje się ok. 1,5 km poniżej pawilonu wejściowego do jaskini, dlatego najpierw czeka nas około 20-minutowy spacer malowniczą, leśną drogą. Z myślą o tych, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na wejście na własnych nogach, w wysokim sezonie turystycznym z parkingu do wejścia kursują elektryczne meleczki lub bryczki.

Wejście do Jaskini znajduje się w północnej części Masywu Śnieżnika, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, na wysokości 800 m n.p.m. Po wizycie w kasach biletowych, w oczekiwaniu na wejście możemy zaczepić o Centrum Edukacji Przyrodniczej i salę projekcyjną, w której wyświetlany jest film o eksploracji jaskini i odkryciu Partii Mastodonta w 2012 roku.

Zwiedzanie
360-metrowa trasa turystyczna w Jaskini Niedźwiedziej biegnie środkowym piętrem. Jest magicznie oświetlona, a sama droga to specjalnie przygotowany chodnik, na tyle szeroki, że bez problemu poruszać nim mogą się także osoby na wózkach inwalidzkich. To właśnie z myślą o osobach niepełnosprawnych wytyczono część trasy, która omija konieczność pokonywania stromych schodów. Pokonując całą trasę zobaczymy około 500 metrów jaskini.

Czas zwiedzania to ok. 45 minut, pełnych opowieści przewodnika oraz zachwytów nad szatą naciekową i historią jaskini. Należy pamiętać, że temperatura w jaskini jest stała przez cały rok i wynosi ok. 6 stopni Celsjusza, w związku z czym, w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza, mocno odczuwalny jest chłód. Należy więc być ubranym ciepło, w polarową bluzę lub kurtkę i wygodne buty. Przed wejściem do jaskini należy pozostawić wszystkie bagaże i plecaki.

Liczba zwiedzających jaskinię w ciągu roku musi być ograniczona ze względu na ochronę unikalnego mikroklimatu. Zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Na trasie nie wolno także dotykać szaty naciekowej. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem - to on pilnuje porządku i przestrzegania regulaminu, jednak należy pamiętać o samodyscyplinie.

Trasa Ekstremalna

Dla prawdziwych śmiałków dostępna jest Trasa Ekstremalna - stare dolne partie Jaskini Niedźwiedziej, których pokonanie zajmie około 3 godzin. Zwiedzanie w tym wariancie odbywa się w specjalnych kombinezonach, kasku i z oświetleniem, pod opieką członków sekcji speleologicznej. Pokonanie tej trasy możliwe jest tylko dla osób szczupłych i sprawnych fizycznie. Aby potwierdzić możliwość uczestniczenia w trasie ekstremalnej należy wykonać test dostępny na stronie internetowej jaskini. Koszt zwiedzania ekstremalnego to 250 zł.

Bilety
Ze względu na ogromną popularność Jaskini Niedźwiedziej jedyną gwarancją wstępu jest wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu on-line na stronie internetowej Jaskini. Koszt biletu normalnego to 50 zł. Bilety ulgowe w cenie 35 zł przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Dzieci do lat 3 wchodzą do jaskini za darmo.

Odwiedzając Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie, nie tylko masz szansę zobaczyć niesamowite formacje skalne i dowiedzieć się więcej o prehistorycznej faunie, ale także doświadczyć niezwykłej atmosfery tego miejsca. Jaskinia stanowi nie tylko ważny punkt na mapie geologicznej Polski, ale jest także świadectwem bogatej historii i kultury regionu. Bez wątpienia jest to miejsce, które warto odwiedzić.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie, dolnośląskie, Polska
Udogodnienia
Atrakcje turystyczne
Udogodnienia:
 Parking
Godziny otwarcia
Godziny otwarcia
GMT +01:00
Poniedziałek
Zamknięty
Wtorek
09:00 - 16:30
środa
09:00 - 16:30
Czwartek
Zamknięty
Piątek
09:00 - 16:30
Sobota
09:00 - 16:30
Niedziela
09:00 - 16:30
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie