Śnieżnik

254

Na Śnieżnik (1425 m n.p.m.) wiedzie kilka czy nawet kilkanaście tras pieszych. Bez dwóch zdań jedną z najchętniej wybieranych dróg na Śnieżnik jest szlak z Międzygórza. Samo w sobie Międzygórze warto odwiedzić nie tylko dlatego, że jest to baza wypadowa na najwyższą górę Masywu Śnieżnika. Międzygórze nazywane jest tyrolską wioską za sprawą swojej oryginalnej, niespotykanej w tej części regionu zabudowy. To również tu znajduje się najwyższy w okolicy wodospad - Wodospad Wilczki. I to tu w końcu zaczyna się bardzo przyjemny szlak, wiodący na szczyt Śnieżnika. Cała trasa z Międzygórza przez Schronisko PTTK na Śnieżniku to dystans 14 kilometrów, które średnio pokonuje się w około 5 godzin.

Trasę na Śnieżnik można zacząć w miejscu, w którym kończy się asfaltowa droga. Tam znajduje się całkiem duży, bezpłatny parking. Początkowy odcinek trasy wiedzie wzdłuż potoku Wilczka (tego samego, który zasila wspomniany wcześniej Wodospad Wilczki) i praktycznie nie ma przewyższeń. Dopiero po przekroczeniu mostku odczuwalna jest droga pod górkę. Mniej więcej w połowie drogi do schroniska kończy się szeroka, szutrowa droga i zaczyna kamienna ścieżka. Po około godzinie drogi Waszym oczom ukaże się Hala pod Śnieżnikiem i schronisko na Śnieżniku. Prowadzą tam dwa szlaki - niebieski i czerwony. Polecamy, by w jedną stronę wybrać jeden z nich, a z powrotem - drugi. Oba zaprowadzą Was finalnie w to samo miejsce. Ostatnie podejście do Schroniska jest dosyć strome i kamieniste - należy zachować szczególną ostrożność, biorąc pod uwagę możliwość upadku na śliskich kamieniach.

W Schronisku oprócz tego, że możecie posilić się przed dalszą drogą ciepłą zupą czy przekąskami, można również zamówić nocleg.

Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu turystycznego  - nart biegowych wraz z wyposażeniem (buty, kijki) oraz nart skiturowych wraz z wyposażeniem. Aby wypożyczyć sprzęt konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Dalsza część wspinaczki od Schroniska już na szczyt Śnieżnika zajmie około 40 minut drogi. Po tym czasie Waszym oczom ukaże się dosyć płaski szczyt, na którym stoi nowo wybudowana wieża widokowa. Od jesieni 2022 można korzystać z wieży - wstęp na nią jest bezpłatny, a na platformę widokową można wejść przez całą dobę. Stalowa konstrukcja ma 34 metry wysokości - jej podstawa zbudowana jest z kamieni pochodzących z rozbiórki wieży, która stała wcześniej w tym samym miejscu, a dalsza część obudowana jest szkłem. Wcześniej szczyt Śnieżnika, nie porośnięty drzewami oferował piękne widoki, ale krajobrazy z wysokiej wieży są znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Powrotna droga do Międzygórza prowadzi znowu w stronę schroniska. Tam szlaki rozgałęziają się i warto wybrać drugi szlak (nie ten, którym wchodziliśmy do góry). Dzięki temu czekają nas inne doświadczenia i inne widoki. Droga powrotna do Międzygórza od schroniska zajmie około 1,5 godziny.

Jeśli nie udało Ci się posilić w trakcie wspinaczki w Schronisku na Śnieżniku warto rozważyć opcję uzupełnienia kalorii w wybranej knajpie w Międzygórzu. Pomimo, że to mała wieś, jest ich tu kilka - Międzygórze bowiem odwiedzane jest przez dużą ilość turystów ze względu na swoje piękne zabudowania, bliskość szlaków i obecność wodospadu. Na sam koniec wycieczki warto wybrać się właśnie na spacer po wiosce i do rezerwatu, którym objęto Wodospad Wilczki. Wokół niego znajdują się liczne ławeczki i balkony, z których podziwiać można spadającą z 24 metrów wodę. Dla tych, którym mało górskich wędrówek, polecamy też spacer na Igliczną (845 m n.p.m.).

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/snieznik
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie