Zalew Stara Morawa

2195

Odkryj Zalew w Starej Morawie 

Jednym z najpiękniejszych miejsc kąpielowych na Dolnym Śląsku jest Zalew w Starej Morawie, w gminie Stronie Śląskie, przy zboczu góry Krzyżnik w Masywie Śnieżnika. Zalew jest zbiornikiem rekreacyjnym o powierzchni 5,5 hektara. Jest jednym z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce (ok. 525 m n.p.m.).

Zalew w Starej Morawie jest idealnym miejscem dla osób szukających ucieczki od miejskiego zgiełku. Wokół zbiornika rozciągają się piękne krajobrazy, które zapewniają doskonałe warunki do odpoczynku i relaksu. Woda w zalewie jest czysta i przejrzysta, co sprawia, że jest to popularne miejsce do kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

Jedną z głównych atrakcji Starej Morawy jest możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Dostępne są kajaki, rowery wodne, a także łodzie. Dla miłośników rybołówstwa zalew oferuje doskonałe warunki do łowienia ryb, takich jak szczupaki, okonie czy karpie.

Otoczenie zalewu jest idealne do pieszych wędrówek czy jazdy na rowerze. Liczne ścieżki i szlaki turystyczne prowadzą przez malownicze lasy i łąki, oferując cudowne widoki i bliskość natury. Dla miłośników historii i kultury, w pobliżu znajdują się interesujące zabytki, w tym kościoły i zamki, które odzwierciedlają bogatą historię regionu.

Największą popularnością zalew cieszy się w upalne dni. Znajduje się tu strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, polem namiotowym, molo z wieżą widokową i przystań z wypożyczalnią sprzętów wodnych, dostępną w sezonie letnim. Wieża widokowa zbudowana na molo to jedyny taki obiekt na Dolnym Śląsku, a już na pewno z tak pięknymi widokami!

zalew stara morawa

Noclegi nad Zalewem w Starej Morawie 

Dla turystów dostępna jest też nowoczesna baza noclegowa z 24 miejscami noclegowymi w pokojach dwu lub trzyosobowych, wyposażonych w pełny węzeł sanitarny i telewizor. Cena za pokój 2-osobowy w 2022 roku wynosiła 150 zł za dobę. Pokój 3-osobowy to koszt 200 zł za dobę. Na polu biwakowym i kempingowym do dyspozycji jest otwarta kuchnia turystyczna oraz węzeł higieniczno-sanitarny. Ponadto na terenie zalewu funkcjonuje też kilka prywatnych hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Na terenie kompleksu znajdują się ponadto dwa boiska do gier zespołowych z trybuną dla widowni, placem zabaw dla dzieci ze ścianką wspinaczkową, stołem do tenisa stołowego i zewnętrzne szachy. W sezonie letnim działają tu punkty małej gastronomiii z lodami, goframi, napojami i przekąskami. Kąpielisko i wszystkie miejsca dookoła niego czynne są od 15 czerwca do 31 sierpnia.

Dobra wiadomość dla amatorów wędkowania - wędkowanie również jest tu dozwolone w miejscach do tego wyznaczonych. Należy posiadać kartę wędkarską.

Parking znajduje się tuż przy zbiorniku (10 zł za cały dzień). Można tam zostawić swój samochód i wybrać się na plażę, a także na wycieczkę rowerową. To tu bowiem zaczyna się jedna z pętli Singletrack Glacensis.

Cenniki
Bilet wstępu na zalew w Starej Morawie kosztuje 10 zł (bilet normalny) lub 5 zł - bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Grupy liczące minimum 15 osób mogą uzyskać 20% zniżkę na bilet. Bezpłatny wstęp na zalew przysługuje dzieciom do lat 4 oraz dzieciom i młodzieży szkolnej z gminy Stronie Śląskie.

Wypożyczenie roweru wodnego to koszt od 15 do 30 zł za godzinę, w zależności od ilości osób. Rower wodny 2-3 osobowy kosztuje 15 zł, 4-osobowy kosztuje 18 zł, a 6-cio osobowy - 30 zł. Kajak jednoosobowy to koszt 8 zł/godzinę, a dwuosobowy - 12 zł/godzinę. Wypożyczenie łodzi wiosłowej kosztuje 12 zł/godzinę.

Ceny biletów wstępu upoważniających do wędkowania w miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień to 10 zł. W pozostałych miesiącach - 15 zł.

Opłata za pole namiotowe i camping wynosi 15 zł w taryfie normalnej i 8 zł w ulgowej. Dobowa opłata za namiot 1-2 osobowy to 10 zł, 3-4 osobowy - 15 zł i powyżej 4 osób - 20 zł. Opłata za przyczepę campingową - 30 zł.

Atrakcje w okolicy
Oprócz szlaków rowerowych i atrakcji na miejscu, w okolicy Starej Morawy znajduje się Stronie Śląskie, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, ośrodek narciarski Kamienica i Ośrodek Narciarski Czarna Góra.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
57-550 Stronie Śląskie, dolnośląskie, Polska
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie