Dlaczego warto pojechać do Polski na rodzinne zakupy?

Zakupy w Polsce

Polacy mieszkający w województwach graniczących z Czechami często wybierają się do czeskich miast na zakupy. Kto nie kupował u naszych południowych sąsiadów czekolady studenckiej, rumu czy lentilek? A co Polska może oferować Czechom? Gdzie wybrać się na zakupy, co zwiedzić przy okazji, żeby wyjazd był udany. Mamy kilka propozycji.

Lubimy czeskie poczucie humoru, opowieści o Czechach Mariusza Szczygła, czeski alkohol i słodycze. A co Czesi lubią w Polsce? W ostatnich latach w przygranicznych miejscowościach najczęściej kupują mięso, wędliny, nabiał, środki czystości. Dużym powodzeniem cieszy się także cukier (wśród Polaków ostatnio też).

Wyjazd na zakupy można połączyć także z szybkim zwiedzaniem i poznawaniem Polski, zwłaszcza jej przygranicznych miejscowości, bogatych w zabytki i atrakcje turystyczne.

SPIS TREŚCI:

Główne przejścia graniczne w Dolnośląskim

Granica z Czechami przebiega przez dwa województwa - dolnośląskie i opolskie. Dużą popularnością cieszy się przekraczanie granicy polsko-czeskiej na Ziemi Kłodzkiej. Mamy tu trzy drogowe przejścia graniczne dostępne dla międzynarodowego ruchu samochodowego. Najczęściej przekraczanym jest przejście Kudowa Słone - Nachod. Z Lądka Zdroju do drogowego przejścia granicznego Kudowa Słone jest około 66 km i można dojechać drogą z Lądka Zdroju do Kłodzka do drogi krajowej nr 8.

Kolejne przejście jest na Przełęczy Międzyleskiej - Boboszów - Dolna Lipka. Trzecie drogowe przejście graniczne to Tłumaczów - Otolice. Z Lądka Zdroju na dotarcie do drogowego przejścia granicznego w Tłumaczowie jest około 50 k. Na terenie powiatu kłodzkiego jest trzynaście przejść dostępnych dla turystycznego pieszego ruchu przygranicznego, m.in. w Kudowie-Zdroju. Na zakupy do Polski można też przyjechać pociągiem. Jest przejście dostępne dla międzynarodowego ruchu kolejowego w Międzylesiu i przebiega przez nie magistrala kolejowa Wrocław - Praga.

Opolskie blisko Czech

zamek gorny opole

Na Opolszczyźnie usytuowane są trzy drogowe przejścia graniczne. Przejście Graniczne Pietrowice - Krnov znajduje się w gminie Głubczyce Do przejścia w Pietrowicach prowadzi droga krajowa nr 38. Kolejne to przejście graniczne Trzebina - Bartultovice w gminie Lubrza w powiecie prudnickim. Czescy sąsiedzi mogą skorzystać także z przejścia Głuchołazy – Mikulovice w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy. Granicę polsko-czeską można przekroczyć również w Pietrowicach i Wiechowie.

Do Wrocławia po produkty regionalne

20190929 094528

Co Czesi przyjeżdżający do Wrocławia mogą kupić? Dużą popularnością cieszą się produkty spożywcze takie jak mięso czy nabiał, kurczaki dostępne w znanych sieciach, takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, których nie brakuje również we Wrocławiu. U nas ceny artykułów spożywczych, pomimo, że poszybowały w górę i tak są niższe niż w Czechach. Nie wszystkie, ale wśród Czechów pojawiła się moda na zakupy w polskich Lidlach. To im się bardziej opłaca.

Skoro tak, to proponujemy naszym sąsiadom także produkty polskie, ale także regionalne, zdrowe, bez konserwantów o jakości lepszej niż te ze znanych także w Czechach supermarketów. We Wrocławiu nie brakuje takich sklepów. Na ul. Obornickiej znajduje się sklep Produkty z Tradycją. To wyjątkowy sklep markowych produktów regionalnych. Są ekologiczne, zdrowe i smaczne, pochodzą od małych, lokalnych przedsiębiorców z całego Dolnego Śląska. Do kupienia są m.in.: włoskie smaki, kiszonki, różne kremy, masło orzechowe, dżemy i przetwory owocowe, soki, syropy, miody, musztardy, oleje oraz zdrowe przekąski.

krasnale wroclaw

Czeskim turystom polecamy także odwiedzenie Hali Targowej, gdzie czekają polskie wędliny, sery, świeże owoce i warzywa. Można tam kupić także doskonałe polskie miody. A może na miejscu zjeść coś dobrego i regionalnego? Szynkarnia przy ul. Św. Antoniego nie serwuje dań z przetworzoną żywnością. W lokalu dostaniemy piwo rzemieślnicze stworzone w najlepszych dolnośląskich browarach. Restauracja wspiera regionalnych przedsiębiorców. Do piwa otrzymacie deskę lokalnych serów i wędlin. W kuchni na piecu szamotowym robione są autorskie podpłomyki i chleb razowy na zakwasie. Czesi mogą też zaopatrzyć się we wrocławskiej Ikei, ponieważ w ich kraju dwa sklepy znajdują się w Pradze, a dwa pozostałe w Brnie i Ostrawie.

Wrocław jest stosunkowo blisko granicy i warto tam zajrzeć, gdy urządza się dom. Wrocław ma też bogate w produkty galerie handlowe, takie jak Pasaż Grunwaldzki, Magnolia czy Wroclavia. Wrocław daje także możliwość zrobienia zakupów w Leroy Merlin czy innych sklepów przemysłowych zlokalizowanych chociażby w centrum Handlowym Bielany. Rodzinne zakupy to także okazja do skorzystania z atrakcji turystycznych Wrocławia.

Dzieciom z pewnością spodoba się wizyta we Wrocławskim ZOO, a dorośli chętnie wybiorą się na spacer po starówce. Polecamy wybrać się na Ostrów Tumski i na Bulwary nad Odrą.

Na zakupy i obiad do Opola

Gdzie robią zakupy opolanie i co polecimy naszym południowym sąsiadom? Mieszkańcy Opola sprawdzają ceny nabiału, mięsa i wędlin, napoi, słodyczy, alkoholi, chemii domowej i kosmetyków. Gdzie kupują? Wśród wybieranych sklepów są” Polo Market, Dino, Leclerc, Intermarche, Netto, Kaufland, Biedronka, Carrefour, Makro, Lidl i Kaufland. Gości z Czech zachęcamy również do odwiedzenia sklepu z produktami lokalnymi z Opolszczyzny „Opolskie specjały”.

Są w nim produkty nagradzane w krajowych i regionalnych konkursach kulinarnych, takie jak: kapustę kiszoną z Bobrowy, sery smażone i parzone (konkurencja dla czeskich?), miody rudnickie, oleje głubczyckie oraz wyroby wędliniarskie wytwarzane tradycyjnymi metodami. Centrum Handlowe „Karolinka” przy ul. Wrocławskiej to miejsce znane opolanom i mieszkańcom województwa. Kupimy tam wszystko od artykułów spożywczych po meble. Na miejscu są także bary, restauracje i kawiarnie. Spodoba się także Czechom wybierającym się na zakupy do Polski.

A po zakupach relaks! Naleśnikarnia „Manekin” w Opolu to miejsce kultowe, musi je odwiedzić każdy turysta, także z Czech. Poza tym - restauracja „Starka”, podobno najlepsza restauracja w mieście, z polską kuchnią w eleganckim nowoczesnym wydaniu. Dla rozrywki - odwiedziny w Muzeum Piosenki Polskiej, spacer po parku i Opolskiej Wenecji. Cudowne jest także opolskie ZOO, zwłaszcza wiosną i latem.

Atrakcje Opolszczyzny po zakupach

Jeżeli będziecie w województwie opolskim, nie omijajcie Mosznej. Miejscowość położona jest zaledwie 35 km od Opola, na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Prudnikiem, a Krapkowicami. Zwiedzanie zamku odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który posiada do tego celu odpowiednie uprawnienia, jest to zwiedzanie z udziałem systemu audio znajdującego się w każdym pomieszczeniu Dzięki temu podczas przemierzania pomieszczeń zamku poznacie wiele ciekawych historii i tajemnic, które skrywają w sobie mury zamku. Dla turystów udostępnione zostały sale reprezentacyjne oraz wieże widokowe.

Wygląda przepięknie i zachwyca każdego turystę. Wokół tej wspaniałej budowli znajduje się magiczny park, przez który przepływa mała rzeczka, a nad nią kilka mostków. W parku zachwycą nas także piękne kwiaty i drzewa. Trzeba to zobaczyć! Sporą atrakcję stanowi otaczający go park, który zajmuje powierzchnię 10 hektarów. Po zakupach i zwiedzaniu, czas na relaks i posiłek. Łowisko i Smażalnia Ryb „U Bodzia” w Moszczance, to będzie doskonały wybór. Smakowity pstrąg, jesiotr, sandacz, zupa rybna, a wszystko w pięknym zielonym otoczeniu. To Wam się spodoba! Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw, a dorośli odpocząć.

Do Głuchołaz i Prudnika

W województwie opolskim blisko granicy polsko-czeskiej znajdują się także inne, mniejsze miejscowości, w których warto zrobić zakupy. Są to Głuchołazy i Prudnik. W Głuchołazach zakupy można zrobić w Biedronce (są dwie) lub Lidlu. W mieście znajdują się też sklepy sieci ABC. Po artykuły przemysłowe i ubrania można wybrać się do Media Expert i Pepco, a po kosmetyki ro sklepu sieci Rossmann. Głuchołaski Rynek to miejsce, które warto odwiedzić po zakupach. Niedaleko znajduje się kościół pw. św. Wawrzyńca, najstarszy zabytek miasta. Brama Górna, którą warto zwiedzić, była elementem fortyfikacji.

Obecnie pełni funkcję punktu widokowego na miasto oraz okolicę. Na jej szczyt prowadzi 105 drewnianych schodów. Warto także odwiedzić Park Zdrojowy. Jest świetnym miejscem do spacerów oraz odpoczynku w zacisznym miejscu. Pełen jest pięknych drzew, kwiatów i krzewów. W parku znajduje się amfiteatr, w którym w sezonie letnim odbywają się koncerty. Największy w powiecie prudnickim kompleks handlowy znajduje się w Lubrzy przy ul. Opolskiej.

W Premium Park można zrobić zakupy w sklepach takich sieci jak: 4F, Biedronka, CCC, Deichmann, Diverse, Kaes, KIK, Martes, Monnari, Neonet, Pepco, Rossmann, Sinsay, Smyk i innych. Na miejscu jest też kantor wymiany walut oraz restauracje. W Prudniku godna polecenia jest Wieża Zamkowa. Ma 41 metrów, z tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę miasta oraz Gór Opawskich. Inne obiekty warte zobaczenia, to: Wieża Bramy Dolnej, Studnia Miłości z romantyczną legendą.

Centra handlowe i targowisko w Nysie

Vendo Park Nysa to centrum handlowe, w którym w jednym miejscu można zrobić bardzo różnorodne zakupy - od spożywczych po przemysłowe. Wygodna lokalizacja zachęca klientów. Mamy tam sklepy takie jak: Lidl, sklep Zakładów Mięsnych Niebieszczańscy z dobrymi wędlinami. Miłośnicy ubrań mogą skorzystać z oferty H&M czy KIK, a butów z oferty firmy Deichmann i CCC. W Vendo Park można zrobić także zakupy przemysłowe oraz kupić produkty RTV i AGD w sklepach sieci Jysk, Action, Neonet czy RTV Euro AGD.

Na miejscu jest także fryzjer męski. Targowisko miejskie w Nysie to miejsce z klimatem, kupimy tam świeże warzywa, owoce, produkty spożywcze, ale również ubrania. Do Głubczyc natomiast można wybrać się po zakupy spożywcze czy sprzęt RTV dostępny w Media Expert.

Ziemia Kłodzka tak blisko Czech

Ziemia Kłodzka atrakcje - Lądek Zdrój

Kudowa Zdrój jest połączona z Czechami przejściami granicznymi pieszymi i drogowymi. To miasto, gdzie można usłyszeć język czeski na ulicach, w polskich sklepach nie brakuje czeskiego piwa czy innych produktów. A gdzie czescy sąsiedzi mogą zrobić zakupy? Wybór sklepów spożywczych i supermarketów jest duży, mniej sieciowych, więcej lokalnych, takich jak: market Dino, sklep Karolinka, Delicja, ABC, U Teresy. Na deptakach można kupić oscypki i inne sery oraz regionalne wędliny. Kudowa to doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd połączony z zakupami. Czeskim rodzinom polecamy wizytę w Parku Zdrojowym i Muzeum Zabawek.

Na obiad - oczywiście świeża ryba, w mieście działa kilka smażalni. Smacznie, zdrowo, polecamy! To naprawdę regionalny produkt! Kłodzko przyciąga turystów jak magnes, także tych z Czech.

Galeria Twierdza Kłodzko

Galeria Twierdza Kłodzko

Oprócz zwiedzania twierdzy Kłodzkiej, Rynku i spaceru słynnym mostem (miniaturą Mostu Karola w Pradze), można w Kłodzku zrobić zakupy. Galeria Kłodzko to miejsce w sam raz na rodzinną wycieczkę. Kupimy tam wszystko od artykułów spożywczych po ubrania, buty i artykuły gospodarstwa domowego.

Na klientów czekają m.in.: Biedronka, Pepco, Rossmann, Carrefour, Jysk, KIK czy Media Expert. Po zakupach można spróbować tradycyjnych polskich potraw w restauracjach Korona czy w Ratuszu. Fanom ryb polecamy Łowisko i Karczmę Rybną Boguszyn, niedaleko Kłodzka. W mieście nie brakuje pizzerii i restauracji z kuchnią europejską. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Galeria Sudecka i zwiedzanie miasta

Jelenia Góra przyciąga turystów, złaknionych uroków miasta. Najpierw polecamy zakupy w Galerii Sudeckiej przy al. Jana Pawła II. Jest to rozległe centrum handlowe ze sklepami odzieżowymi lokalnych i światowych marek, strefą gastronomiczną, kinem i siłownią. Mamy tu sporą liczbę sklepów, zakupy spożywczo-przemysłowe można zrobić w supermarkecie  Auchan. Na miejscu są też bary i stoiska gastronomiczne. Polecamy drogerie typu Hebe i SuperPharma oraz sklepy sportowe Gosport, Adidas, 4F, NewBalance. Nie brakuje sklepów z ubraniami i wielu innych.

W Jeleniej Górze polecamy również zakupy w Pasażu Handlowym Zabobrze, w Galerii Nowy Rynek, w Pasażu Grodzkim czy na Zielony Straganie, gdzie dostaniemy świeże owoce i warzywa od producentów. W Jeleniej Górze można też przyjemnie spędzić czas po udanych zakupach. Warto udać się przede wszystkim na jeleniogórski rynek, który otaczają urokliwe, kolorowe kamieniczki. Jeleniogórski to urocze miejsce, w którym nie zabraknie atrakcji i licznych zabytków. Polecamy także wycieczkę pieszą zielonym szlakiem turystycznym, na wieżę widokową „Grzybek”.

Znajduje się na Wzgórzu Krzywoustego. Jedną z ciekawszych dzielnic Jeleniej Góry są Cieplice. To tu mieści się jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk do którego kuracjusze przyjeżdżają od kilkuset lat. Można tu korzystać z dobrodziejstw leczniczych wód termalnych, spacerować, zażywać relaksu na świeżym powietrzu.

Wyjazd do Wałbrzycha

W Galerii Victoria w Wałbrzychu kupimy wszystko. Odzież, obuwie, biżuterię, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły sportowe, spożywcze, kosmetyki. Na miejscu można zjeść i spędzić czas z rodziną. Czeskim sąsiadom polecamy sklep firmowy z polskimi kosmetykami „Ziaja”, które są nie tylko dobrej jakości, ale kusi również ich niska cena. Warto zrobić sobie zapasy przed kolejnym wyjazdem do Polski. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw Kinder Planeta, co z pewnością będzie dla nich większą atrakcją niż chodzenie po sklepach.

W Wałbrzychu nie brakuje restauracji z polskimi potrawami, które proponujemy czeskim sąsiadom. Są to na przykład lokale „Dobra Nasza”, „Polskie Samki” czy „Kryształowa”. Będąc w Wałbrzychu nie sposób nie zahaczyć o Zamek Książ. To magnes przyciągający rzeszę turystów. Zamek ten to jeden z największych i najciekawszych zamków w Polsce. Ten pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy także w skali całej Europy.

Warto także zejść do jego podziemi, które budzą dreszcz emocji. Według jednych teorii miał tutaj powstać schron lub też podziemny kompleks, w którym planowano prowadzić prace nad bronią atomową lub fabryką sprzętu wojskowego. Podziemia wydrążone 50 metrów pod zamkiem Książ w 2019 roku zostały po raz pierwszy udostępnione turystom. Podziemia pod zamkiem Książ powstały dla Hitlera w czasie II wojny światowej.

Atrakcje na Dolnym Śląsku

Kłodzko na Ziemi Kłodzkiej

Gdy wybierzecie się do Polski na dłuższe zakupy, warto skorzystać z atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jest ich całe mnóstwo, niektóre już wymieniliśmy. Na rodzinną wyprawę polecamy wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Dlaczego warto ją odwiedzić? Bo będzie to wyprawa pełna niesamowitych wrażeń. Z przewodnikiem zwiedzimy Muzeum Kopalni Złota, Średniowieczną Osadę Górniczą oraz Sztolnię Ochrową. Zwiedzając to niesamowite i tajemnicze miejsce, turyści poznają tajemnice ukryte głęboko pod ziemią. Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota zachwyca tysiące turystów z całego świata.

Niewątpliwą atrakcją godną polecenia w starej Kopalni Złota jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w „Czarnej Sztolni”. Spływ jest dostępny dla dzieci od 8 roku życia. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Kopalni Złota jest 300-metrowa trasa podziemna, którą można pokonać jedynie pomarańczowym tramwajem. To propozycja dla młodszych i starszych dzieci. Warto dołączyć do tysiąca turystów z Polski i ze świata, którzy zobaczyli to niezwykłe miejsce pełne dobrej zabawy i pozytywnej energii.

Na Ziemi Kłodzkiej polecamy wizytę w Bardzie Śląskim, uroczym średniowiecznym miasteczku i skorzystanie z atrakcji jaką jest Ski-Raft, czyli Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim. Wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej zaczyna się na przystani pontonowej Ski-Raft, przy ul. Skalnej, pod drogą krajową nr 8, położonej nad samym brzegiem rzeki i pięknie położona w jej zakolu rzeki, w dolinie Przełomu Bardzkiego. Na przystani pontonowej, do dyspozycji gości jest parking, na którym można bezpiecznie pozostawić samochód i przesiąść się do busa Ski-Raft, a następnie wybrać na spływ pontonowy.

Warto to zrobić z wielu powodów. Wycieczka Nysą Kłodzką dostarcza wielu przeżyć estetycznych. Pontony płyną bowiem pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi lasem, porastającym zbocza Gór Bardzkich. Widoki są zachwycające. To bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku, doskonała także dla rodzin z dziećmi. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół spływu. Trasa jest rekreacyjna, zapewniającą piękne widoki, doskonałą zabawę oraz bezpieczeństwo. Rzeka w tym miejscu jest płytka, dostępna dla wszystkich i umożliwia łatwe manewrowanie pontonem.

Twierdza Srebrna Góra to także wyjątkowa atrakcja. Srebrnogórską warownia zachwyca turystów i spodoba się nie tylko miłośnikom historii. Jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym również miłośnikom przyrody, turystyki. Turyści w każdym wieku odnajdą tu interesujące elementy i ciekawie spędzą czas. Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się z przewodnikiem i to jest dodatkowa atrakcja tego miejsca. Oprowadzają gości w historycznych mundurach. Przed lub po przejściu ekspozycji z przewodnikiem można zwiedzić trasę spacerową, punkt widokowy, wystawę kopalni srebra oraz prac remontowych w Twierdzy.

Przygraniczne atrakcje turystyczne

Z pewnością w Polsce czescy sąsiedzi nie będą się nudzić. Kłodzko, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Głuchołazy. Miejscowości przygraniczne są bogate w atrakcje turystyczne. Kłodzko szczyci się swoją twierdzą, ale warto odwiedzić także podziemia. Tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII powiększali i udoskonalali swoje piwnice. Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca.

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście - poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego. Podziemna Trasa Turystyczna to miejsce w sam raz na krótką wycieczkę, spodoba się dzieciom, zaciekawi i pozostawi miłe wspomnienia, owiane nutką tajemnicy. Kudowa Zdrój i Polanica szczycą się pięknymi parkami zdrojowymi i architekturą typową dla uzdrowisk.

Głuchołazy są doskonałą bazą do wycieczki w Góry Opawskie. Podobnie jak miejscowości Ziemi Kłodzkiej zapraszają, aby przenocować i wyprawić się w Góry Stołowe. Wieże widokowe, piękne szlaki, bogata architektura - warto zatrzymać się na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nie tylko na zakupy, ale również, żeby poznać bliżej przygraniczne miejscowości. Karłów, Szczeliniec, Błędne Skały także są niedaleko Czech i warto pomyśleć o przyjeździe tutaj. Tu nie będą się nudzić rodziny z dziećmi, dla których przygotowano szereg atrakcji.

Gdzie spać?

W pasie przygranicznym na granicy polsko-czeskiej nie brakuje miejsc noclegowych, restauracji i barów. Noclegi znajdziemy w Kłodzku, Polanicy Zdroju, Kudowie Zdroju, Karłowie, Jeleniej Górze. Swoją ofertą zachęcają także Głuchołazy i Opole. Oczywiście stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław to turystyczny raj. Tu znajdziemy kwatery tańsze i droższe, na każdą kieszeń. Gdziekolwiek się zatrzymamy, znajdziemy miejsca, w których możemy zrobić potrzebne zakupy. Wymienione miejscowości są również bazą do górskich wycieczek i zwiedzania ciekawych zabytków.

Zakupy w Polsce? Jak najbardziej!

Jak widzicie, zakupy w Polsce można doskonale połączyć ze zwiedzaniem, poznawaniem ciekawych miejsc, relaksem i odpoczynkiem. Województwa dolnośląskie i opolskie mają nie tylko bogatą ofertę sklepów i galerii handlowych, są także atrakcyjne turystycznie. Zatem zabierajcie swoje rodziny i przyjeżdżajcie do nas. To będzie udana wycieczka!

 

 

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad