Blog - województwo dolnośląskie

Góry Izerskie - co warto wiedzieć? Szlaki i atrakcje

Góry Izerskie - co warto wiedzieć? Szlaki i atrakcje

Góry Izerskie to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, na terenie Czech i Polski. Od zachodu zamknięte Bramą Łużycką, od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Są świetną bazą wypadową na szlaki turystyczne dla turystów wypoczywających na Dolnym Śląsku w Świeradowie-Zdroju, Karpaczu czy Szklarskiej Porębie.

Góry są piękne, niezbyt wysokie, co sprzyja wspaniałym wycieczkom, także rodzinnym. Pasmo jest mniej popularne od sąsiednich Karkonoszy, w których jest znajdują się tak znane szczyty jak Śnieżka czy Śnieżne Kotły. Warto wybrać się w Góry Izerskie, które mają świetną lokalizację, a szlaki nie są oblegane przez turystów tak bardzo jak te w Karkonoszach. Tworzy je szereg grzbietów. W polskiej części są to Grzbiet Kamienicki (Kamienica - 974 m n.p.m.), Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa - 1126 m n.p.m.).

SPIS TREŚCI:

Co warto wiedzieć o Górach Izerskich?

Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa mierząca 1126 m n.p.m. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi po polskiej stronie są Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój. W Świeradowie-Zdroju zaczyna się drugi co do długości górski szlak turystyczny - Główny Szlak Sudecki. Jakie są główne atrakcje turystyczne Gór Izerskich. Jest ich niemało. Jeżeli zatrzymamy się w Świeradowie-Zdroju lub Szklarskiej Porębie, także czekają nas intersujące miejsca do odwiedzenia.

A atrakcje na górskich szlakach? Na pewno Hala Izerska, schronisko Chatka Górzystów, wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie i Młynicy, schroniska Wysoki Kamień i Stóg Izerski. Oczywiście na piechurów czeka Wysoka Kopa. Jeżeli ktoś zamierza zachwycać się pięknem Gór Izerskich, powinien przyjechać do Świeradowa-Zdroju. Baza turystyczna jest bogata, a góry piękne o każdej porze roku. Góry Izerskie nie są zbyt wysokie, dlatego większość turystów bez problemy pokona górskie szlaki.

Dodatkowo w Górach Izerskich urządzono wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności i długości. Zobaczmy, jakie szczyty można zdobyć. Po polskiej stronie przebiegają dwa pasma - Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Gór Izerskich oraz Grzbiet Kamienicki ze szczytem Kamienica (973 metrów n.p.m.). Popularny wśród turystów odwiedzających Świeradów Zdrój jest również Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), na który można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa Zdroju, mieści się tam także schronisko. Blisko jest graniczny Smrek (1124 m n.p.m.). Na Hali Izerskiej, w okolicach Sielnej Kopy (888 m) zlokalizowane jest następne schronisko - Chatka Górzystów, zaś tuż przy Graniczniku (870 metrów n.p.m.) umiejscowiono Stację Turystyczną Orle.

Na Wysoką Kopę

Rozdroże Izerskie to malowniczo położona polana górska na wysokości 767 m n.p.m. Z Rozdroża Izerskiego prowadzi najszybsze dojście na Wysoką Kopę. Trasa zajmie około 2 godziny, jej długość to 6 kilometrów idąc za szlakiem zielonym i czerwonym przez Rozdroże pod Zwaliskiem. Po drodze do zobaczenia jest Narzeczeński Kamień oraz Kopalnia Kwarcu Stanisław. Można też iść z Rozdroża Izerskiego najpierw szlakiem żółtym przez Rozdroże pod Kopą, a następnie czerwonym. Po drodze czekają turystów piękne widoki. Całość liczy 9 kilometrów w jedną stronę. Tutaj podejście jest łagodniejsze. Dobrą opcją może być zrobienie pętli. Można wyjść jednym, a zejść drugim szlakiem. Do pokonania będzie 15 kilometrów.

Przed Wysoką Kopą można odpocząć w wiacie - jest tutaj sporo miejsca, są stoliki, ławy, wszystko zadaszone. Wejście na szlak jest bezpłatne, bezpłatny jest również parking na Rozdrożu Izerskim. Ciekawostką jest to, że w Izerach, które nie są górami zbyt wysokimi, panują dość surowe warunki pogodowe. Wysoka Kopa nie jest aż tak surowa jak Hala Izerska, jednak należy pamiętać, że powyżej 600 m n.p.m. średnia temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Im wyżej będziemy, tym z niższą temperaturą musimy się liczyć. Wysoka Kopa jest jednym ze szczytów Korony Gór Polskich. Aura jest tu zmienna i kapryśna. Szczyt często nawiedzają opady deszczu, śniegu, a także mgły oraz porywisty wiatr. Na Wysoką Kopę można wyruszyć ze szklarskiej Poręby, Świeradowa-Zdroju lub, jak pisaliśmy wcześnie z Rozdroża Izerskiego.

Na Stóg Izerski

Na Stóg Izerski możemy dotrzeć także koleją gondolową i nawet, jeżeli lubimy piesze wędrówki, warto też wybrać się tą drogą. Nagrodą będą wspaniałe widoki po drodze. Kolej gondolowa to wielka atrakcja Świeradowa Zdroju i okolic. Jest dostępna przez cały rok. Kolejka linowa ma 71 zabudowanych, ośmioosobowych kabin, przystosowanych również do przewozu osób niepełnosprawnych, ze stacją górną na Stogu Izerskim. Z wagoników można podziwiać przepiękne, rozległe panoramy Gór Izerskich.

Kolej działa przez cały rok, zarówno ułatwiając szusowanie narciarzom w sezonie zimowym, jak i przewożąc turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie. Dolna stacja kolejki umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., górna na Stogu Izerskim - na wysokości 1060 m n.p.m. Czas przejazdu w jedną stronę nie jest zbyt długi, bo wynosi 8 minut, podczas których nieprzerwanie podziwiać można niesamowite krajobrazy. Polecamy tę przejażdżkę.

Szlak pieszy ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski i Polanę Izerską to kolejny ciekawy szlak turystyczny po polskiej stronie. Jest to przyjemny szlak – pętla o długości 13 kilometrów. Szlak rozpoczyna się w mieście i jest to również początek Głównego Szlaku Sudeckiego. Dalej prowadzi ostro pod górę bez większych widoków. Zwieńczeniem jest wizyta w schronisku i cudowne widoki z okna. Dalej trasa prowadzi kolorem czerwonym przez Świeradowiec do Polany Izerskiej i niebieskim do Świeradowa. Stóg Izerski to jedna z głównych atrakcji w Górach Izerskich.

Najszybsze dojście na Stóg Izerski jest wspomnianym szlakiem czerwonym ze Świeradowa-Zdroju. Z niego można iść na górę także kolorem zielonym. Na szczycie znajduje się bardzo popularne schronisko górskie PTTK.

Chatka Górzystów - kultowe schronisko

Gdy już dojdziemy lub dojedziemy na Stóg Izerski, warto zatrzymać się na dłużej w Chatce Górzystów, która jest położona na Hali Izerskiej. Położenie to jest szczególnie malownicze. Jest to jedyny ocalały budynek poniemiecki, z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, która założona została przez czeskich uchodźców religijnych. W 1734 roku, osadę zamieszkiwali zagrodnicy i chałupnicy. W 1880 roku stało tutaj 38 bud pasterskich.

Dziś Chatka Górzystów to schronisko górskie, jakich już niewiele zostało. Tradycyjne, z bogatą historią i charakterystycznym swobodnym klimatem, choć bez większych wygód. Przyciąga wędrowców kuchnią domową, w której królują naleśniki i smażony ser. Chatka gotowa jest gościć turystów o każdej porze roku. Tego miejsca w Górach Izerskich z pewnością nie warto pomijać.

Na Smrek

Ze Stogu Izerskiego prowadzi szlak na Smrek. Zaczyna się w Świeradowie Zdroju. Początkowo idziemy czerwonym szlakiem, potem zmieniamy kolor na zielony i kierujemy się na Smrek (1124 m n.p.m.). Ten szczyt znajduje się już w Czechach, dlatego musimy przekroczyć granicę. Dojście ze Stogu do wieży zajmuje 60 minut, idziemy 3 kilometry bez większych wzniesień. Później wracamy tym samym szlakiem i idziemy w kierunku Polany Izerskiej. Na Smrek najszybciej można dojść z Czerniawy-Zdroju szlakiem zielonym - długość odcina wynosi 4 kilometry. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, bezpłatnie udostępniona turystom.

Spacer w chmurach - Sky Walk

sky walk

To niekwestionowana, choć stosunkowo nowa atrakcja turystyczna Świeradowa Zdroju. Turyści pokochali od razu to miejsce, bo jest naprawdę warte odwiedzin. Latem 2021 roku otworzyła się najwyższa w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w chmurach - Sky Walk. Znajduje się przy ul. Dąbrowskiego.

Sky Walk to ponad 60 metrów wysokości i 3 km ścieżki. Wspaniałe miejsce, przyciągajace turystów w każdym wieku. Z góry rozciąga się cudowny widok na uzdrowisko, pasma górskie i piękną przyrodę. Niecodzienna i zachwycająca konstrukcja tej wyjątkowej wieży widokowej, jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów.

Na samej górze na turystów czeka możliwość odpoczynku na siatce w kształcie kropli lub na szklanej platformie. Dla odważnych przygotowano zjazd w dół 105-metrową zjeżdżalnią. Oprócz niepowtarzalnych widoków, na ścieżce są również atrakcje dla miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Po drodze turyści dowiedzą się również wielu interesujących rzeczy na temat okolicy oraz samej konstrukcji. Propozycja dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć chmur!

Izerski punkt antygrawitacyjny

Będąc w Górach Izerskich, nie wolno pominąć tego miejsca. To dopiero atrakcja! Czy prawa fizyki przestały działać? Znajduje się na ulicy Strażackiej, około 300 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej. Wyznacza go specjalny obelisk. Pojedźcie tam, a przekonacie się na własne oczy. Jedni uznają go za złudzenie optyczne, drudzy za anomalię grawitacji, natomiast wszyscy upatrują w zjawisku ciekawą atrakcję.

Zatrzymany samochód w pewnym miejscu zaczyna wjeżdżać pod górę na jałowym biegu, podobnie jak wylana na ulicę ciecz, która piąć się tu będzie w pozornie niewłaściwą stronę. Punkt nie jest odosobnionym przypadkiem w Polsce i na świecie, jednak miejsce to nadal owiane jest tajemnicą niewyjaśnioną przez naukowców. Odwiedziny w punkcie antygrawitacyjnym poleca się wszystkim ciekawskim i amatorom fizyki i naukowych ciekawostek. Wystarczy zatrzymać auto, wrzucić “luz”, a pojazd sam potoczy się pod górkę.

Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy

Świeradów Zdrój, będący nasza bazą wypadową w Izery, to także uzdrowisko, warto zobaczyć obiekty typowe dla takich miejsc. Świeradów Zdrój od XVII wieku znany był jako Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy. borowinowych oraz kąpieli w wodach mineralnych, korzystnie wpływających na samopoczucie i skórę. Architektura jest zarówno zabytkowa, jak i nowa. Pijalnia wody w Świeradowie jest najdłuższym tego typu budynkiem na Dolnym Śląsku i służy kuracjuszom do korzystnych dla zdrowia spacerów pod dachem.

Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej. Egzotyczna roślinność, sztuczna grota i taras widokowy na Wieży z Zegarem są dodatkowymi atrakcjami turystycznymi. W podziemiach Domu Zdrojowego mieści się kolejna atrakcja turystyczna miasta - Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Ekspozycję w zabytku przygotowano z okazji 260-lecia pierwszego ocembrowania mineralnego źródła w Bad Flinsberg, co miało miejsce w 1754 roku. Od tego momentu działalność przyrodolecznicza w Świeradowie Zdroju nabrała niesamowitego rozpędu.

Wystawa jest bardzo zróżnicowana, zawiera eksponaty o charakterze geologicznym przeplatają się z fragmentami historii miejscowości, ze szczególnym naciskiem na jej rozdziały traktujące o dziejach uzdrowiska. Park Zdrojowy powstał w 1989 roku. Turyści dojrzą tu dużo ciekawej architektury: tarasy, ogrody, fontanny, ławeczki, sztuczne groty, duża szachownica, urokliwe alejki, pergole, kwietniki, rampy czy mury oporowe przy skarpach. Wszystko to w otoczeniu zieleni drzew, krzewów, kwiatów, a nawet kilkudziesięcioletnich agaw. Bujna roślinność i ciekawa aranżacja Parku Zdrojowego sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji. Zwłaszcza, że klimat parku jest nieco baśniowy, w cieniu drzew można naprawdę nabrać sił i choć na chwile zapomnieć o codziennych troskach. Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego - i właśnie to określenie najtrafniej oddaje charakter wystawy urządzonej w podziemiach Domu Zdrojowego.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024