Blog - Wrocław

Najciekawsze zabytki Wrocławia - co warto zobaczyć?

Wrocław atrakcje turystyczne, wrocław atrakcje dla dzieci, aktywnie we wrocławiu, wrocław atrakcje dla dorosłych, wakacje w polsce, polskie miasta, dolny śląsk atrakcje, wrocław zabytki, zabytki wrocławia

Miłośnikom zabytków zarówno świeckich, jak i sakralnych, Wrocław z całą pewnością przypadnie do gustu.

Odkryj z nami zabytki Wrocławia

atrakcja aparat dla dzieci niepelnosprawni 

 

Wrocław to metropolia o dziesięciowekowej tradycji, w której kryje się wiele smaczków z niemal wszystkich epok architektonicznych. Wędrówkę proponujemy zacząć od Ostrowa Tumskiego, to historycznie najstarsza część miasta. Najokazalszym budynkiem na tej niegdysiejszej wyspie jest Archikatedra, której historia sięga połowy XIII-wieku. Tuż za nią znaleźć można niepozorny budynek kościoła św. Idziego, najstarszy, pochodzący jeszcze z epoki romańskiej, w pełni zachowany obiekt we Wrocławiu. Na Ostrowie Tumskim jest jeszcze sporo zabytkowych budowli, z których niewątpliwie wyróżnia się dwupiętrowa, gotycka Kolegiata św. Krzyża.

Wrocławski rynek

20191010 182543

Naszym drugim celem będzie Rynek. Tu wyróżnia się przede wszystkim Stary Ratusz, jedna z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce. Jego historia sięga końca XIII wieku, lecz był o wielokrotnie przebudowywany prze kolejne trzy wieki. Tuż obok niego warto zerknąć na Kamieniczki Jaś i Małgosia oraz wiele innych kamienic, których historia sięga często XVI wieku. Wrocław to również dziesiątki zabytkowych przepraw rzecznych, warto zobaczyć Most Grunwaldzki, Zwierzyniecki, Tumski, Piaskowy czy Oławski. Za każdym z nich stoi ciekawa historia oraz kunszt ówczesnych inżynierów.

Hala Stulecia, Dworzec Główny i dworzec Świebodzki

20190929 094528

Najnowsza historia miasta stoi przede wszystkim pod znakiem modernizmu. Jego flagowym przykładem jest Hala Stulecia, monumentalny żelbetowy obiekt wystawienniczy z kopułą o średnicy 65 metrów. Tuż obok znajduje się modelowe osiedle WUWA, interesujący przykład zabudowy z początków XX wieku. Miłośnikom kolejnictwa polecamy zaś zwiedzenie kilku historycznych dworców kolejowych. Do najbardziej okazałych należą Dworzec Główny, Dworzec Świebodzki oraz Dworzec Nadodrze. Zaproponowana przez nas lista zabytków w żaden sposób nie wyczerpuje architektonicznej historii Wrocławia, jest jedynie źródłem inspiracji i wstępem do kontemplowania bogatej historii miasta.

 

przeczytaj także:

WROCŁAW - ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

WROCŁAW - ATRAKCJE NA DESZCZOWE DNI

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad