Blog - województwo dolnośląskie

Wycieczki Świeradów Zdrój

Wycieczki Świeradów Zdrój

Dzisiaj zabierzemy was na wycieczkę do Świeradowa Zdroju na Dolnym Śląsku i w jego okolice. Atrakcji turystycznych w tym regionie nie brakuje. Wiąże się to głównie z położeniem. Szlaki w Góry Izerskie, pięknie krajobrazy i możliwość aktywnego wypoczynku - to niewątpliwe walory turystyczne miejscowości. Wycieczki w tych okolicach zawsze są udane.

Świeradów Zdrój to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim. Upodobali je sobie nie tylko kuracjusze, korzystający z dobroczynnych właściwości tamtejszych wód mineralnych, ale również turyści, którzy lubią górskie wędrówki. Dużą zaletą jest także bliskość Czech, można więc odwiedzić naszych południowych sąsiadów.

SPIS TREŚCI:

Górskie panoramy Świeradowa Zdroju

Góry Izerskie nie są zbyt wysokie, ale czasem może być trudno zupełnie z innych powodów. Góry są piękne, ale panuje tam srogi klimat. Śnieg potrafi tutaj padać w czerwcu, a mróz łapać w lipcu. Góry Izerskie to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, na terenie Czech i Polski. Od zachodu zamknięte Bramą Łużycką, od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Są świetną bazą wypadową na szlaki turystyczne dla turystów wypoczywających na Dolnym Śląsku w Świeradowie-Zdroju, Karpaczu czy Szklarskiej Porębie. Góry są piękne, niezbyt wysokie, co sprzyja wspaniałym wycieczkom, także rodzinnym. Pasmo jest mniej popularne od sąsiednich Karkonoszy, w których jest znajdują się tak znane szczyty jak Śnieżka czy Śnieżne Kotły. Warto wybrać się w Góry Izerskie, które mają świetną lokalizację, a szlaki nie są oblegane przez turystów tak bardzo jak te w Karkonoszach.

Po polskiej stronie gór przebiegają dwa pasma - Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Gór Izerskich oraz Grzbiet Kamienicki ze szczytem Kamienica (973 metrów n.p.m.). Popularny wśród turystów odwiedzających Świeradów Zdrój jest również Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), na który można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa Zdroju, miesci się tam także schronisko. Blisko jest graniczny Smrek (1124 m n.p.m.). Na Hali Izerskiej, w okolicach Sielnej Kopy (888 m) zlokalizowane jest następne schronisko - Chatka Górzystów, zaś tuż przy Graniczniku (870 metrów n.p.m.) umiejscowiono Stację Turystyczną Orle.

Na Stóg Izerski możemy dotrzeć także koleją gondolową i nawet, jeżeli lubimy piesze wędrówki, warto też wybrać się tą drogą. Nagrodą będą wspaniałe widoki po drodze. Kolej gondolowa to wielka atrakcja Świeradowa Zdroju i okolic. Jest dostępna przez cały rok. Kolejka linowa ma 71 zabudowanych, ośmioosobowych kabin, przystosowanych również do przewozu osób niepełnosprawnych, ze stacją górną na Stogu Izerskim. Z wagoników można podziwiać przepiękne, rozległe panoramy Gór Izerskich. Kolej działa przez cały rok, zarówno ułatwiając szusowanie narciarzom w sezonie zimowym, jak i przewożąc turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.

Dolna stacja kolejki umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., górna na Stogu Izerskim - na wysokości 1060 m n.p.m. Czas przejazdu w jedną stronę nie jest zbyt długi, bo wynosi 8 minut, podczas których nieprzerwanie podziwiać można niesamowite krajobrazy. Polecamy tę przejażdżkę.

Sky Walk, czyli spacer w chmurach

sky walk

Turyści pokochali od razu to miejsce, bo jest naprawdę warte odwiedzin. Latem 2021 roku otworzyła się najwyższa w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w chmurach - Sky Walk. Znajduje się przy ul. Dąbrowskiego. Sky Walk to ponad 60 metrów wysokości i 3 km ścieżki. Wspaniałe miejsce, przyciągajace turystów w każdym wieku. Z góry rozciaga się cudowny widok na uzdrowisko, pasma górskie i piękną przyrodę.

Niecodzienna i zachwycająca konstrukcja tej wyjątkowej wieży widokowej, jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów. Na samej górze na turystów czeka możliwość odpoczynku na siatce w kształcie kropli lub na szklanej platformie. Dla odważnych przygotowano zjazd w dół 105-metrową zjeżdżalnią. Oprócz niepowtarzalnych widoków, na ścieżce są również atrakcje dla miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Po drodze turyści dowiedzą się również wielu interesujących rzeczy na temat okolicy oraz samej konstrukcji. Propozycja dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć chmur!

SKI&SUN Świeradów Zdrój

ski&sun świeradów zdrój

To propozycja turystyczna dla miłośników sportów zimowych oraz letnich. Ośrodek SKI&SUN Świeradów Zdrój funkcjonuje przez cały rok. W sezonie zimowym ułatwia i uprzyjemnia szusowanie narciarzom, a w porze letniej urozmaica wycieczki zarówno turystom pieszym, jak i rowerowym. Na szczyt Stogu Izerskiego narciarzy wywozi nowoczesna i najbardziej zaawansowana technologicznie kolej .71 ośmioosobowych gondoli w ciągu godziny jest w stanie wywieźć na szczyt ponad 2000 osób, a podróż nią zajmuje ok. ośmiu minut. Trasa narciarska o długości 2500 m długości daje możliwość jazdy narciarzom o różnych stopniach umiejętności od początkujących po zaawansowanych.

Punkty widokowe w Świeradowie-Zdrój

W Świeradowie-Zdroju znajduje się kilkanaście punktów widokowych. Najważniejsze z nich znajdują się na trasie do schroniska Na Stogu Izerskim: taras widokowy przy schronisku, Zajęcznik, Świętojanki oraz wieża widokowa na Smreku. Pierwszy taras widokowy znajduje się na trasie wiodącej na szczyt Stogu Izerskiego, punkt widokowy jest jednocześnie punktem wypoczynkowym.

Warto odwiedzić również punkt widokowy przy Schronisku “Na Stogu Izerskim”. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na miasto i pogórze Izerskie. Dostępna jest luneta. Zajęcznik to punkt wypoczynkowy z widokiem na miasto i dolinę rzeki Kwisy, dojdziemy do niego zielonym szlakiem. Świętojanki to z kolei punkt przy grupie granitognejsowych skałek o tej samej nazwie, na zboczu Sępiej Góry. Rozciąga się z niego panorama Świeradowa Zdroju, zobaczymy także Grzbiet Wysoki. Na wysokości 1124 m n.p.m. ulokowana jest wieża widokowa Na Smreku. Znajduje się po stronie czeskiej. Z góry rozciąga się widok na Góry Izerskie, Karkonosze, Grzbiet Jesztedzki.

Dolina rzeki Kwisy

To bardzo urokliwe miejsce z romantyczną historią. Zwane jest także Doliną Pereł i zachwyca każdego, kto chociaż raz je odwiedzi. Wschodnią granicę historycznych Górnych Łużycach stanowiła rzeka Kwisa. W zimnych, czystych sudeckich potokach żyły skójki perłorodne, zwane też perłoródkami rzecznymi. To duże, długowieczne małże w dawnych czasach można było spotkać w Kwisie, Nysie Kłodzkiej, Nysie Łużyckiej czy w Bobrze.

Romantyczna historia tego miejsca wiąże się z hrabią Adolfem Freiherrem. Nad brzegiem Kwisy stoi znany dziś doskonale Zamek Czocha. Strategiczna warownia graniczna na przestrzeni wieków przechodziła z rąk do rąk, a wraz z zamkiem przyległe doń ziemie. W 1821 roku tereny hrabia Hans August Freiherr von Bissing wraz z wsią Beerberg. Jego syn, baron Adolf, zaręczył się z Włoszką Marią Gotti i postanowił podarować jej piękną, romantyczną dolinę. Nakazał wytyczyć szlak, nazwany Adlerstein, wzdłuż brzegów Kwisy. Z miejscami do odpoczynku, skałkami i punktami widokowymi. Ich centralnym miejscem miała być Skała Marii, w której samodzielnie wykuł dedykację dla ukochanej.

Turyści przyjeżdżali i zachwycali się piękną doliną. Hrabia Adolf dbał o upiększanie szlaku, a po jego śmierci opiekowało się nim stowarzyszenie turystyczne. W 2020 roku malownicze tereny nad rzeką przeszły rewitalizację. Utworzono muzeum regionalne Słomiany Dwór, na dawnym szlaku Adlerstein odnowiono stare napisy w skałach, zamontowano ławeczki, tablice informacyjne z ciekawostkami oraz starymi zdjęciami i pocztówkami.

Leśna ścieżka jest interesująca, a dolina naprawdę robi wrażenie. Dolina Pereł to dziś kompleks turystyczy w skład którego wchodzą: zamek Czocha, Jezioro Leśniańskie, zabytkowa zapora i elektrownia wodna na Kwisie, zrewitalizowany szlak turystyczny wzdłuż Kwisy, muzeum regionalne Słomiany Dwór, prezentujące zbiory dotyczące dawnych mieszkańców Łużyc oraz restauracja Zielony Piec, z kuchnią regionalną. Warto przybliżyć nieco Zamek Czocha. Słynie z ukrytych przejść i labiryntów. Średniowieczne zamczysko kryje w swych murach wiele sekretów skrzętnie ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez dzisiejszych odkrywców. Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem to interesująca lekcja historii okraszona barwnymi  legendami przekazywanymi sobie opowieściami.

Zwiedzanie rozpoczyna się w wielkiej Sali Rycerskiej, okazjonalnie pełniącej rolę sali balowej. Tu goście stawiają pierwsze kroki w stronę niezwykłej wędrówki po zamku, który został okrzyknięty polskim Hogwartem. Równie piękne są kolejne pomieszczenia, takie jak Sala Marmurowa, Skarbiec i sala Biblioteczna z masońską symboliką, a także Sala Portretowa czy Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. W zamku znajduje się także wystawa sprzętu łączności używanego przez wojsko polskie w okresie PRL-u oraz wystawa skarbów znalezionych na zamku podczas remontu w 2015 roku.

Wodospad Kwisa

Wodospad Kwisa w Świeradowie-Zdroju uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych wodospadów Gór Izerskich. Latem zachwyca chłodną bryzą padającą na brzegi strumienia, zimą zaś stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników morsowania. Ten piękny zakątek Świeradowa cieszy się wśród odwiedzających miasto turystów ogromnym powodzeniem. Aby trafić do sztucznie utworzonego Wodospadu Kwisy, należy kierować się główną drogą ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby. Za ostatnimi zabudowaniami należy skręcić w lewo, w drugi zjazd do lasu. Potem pozostaje pokonanie niecałych 200 metrów wzdłuż wartkiego nurtu rzeki.

Kaplica św. Leopolda

Znajduje się na Rowerowym Szlaku Papieskim. Kaplica usytułowana jest na niewysokim, bazaltowym wzniesieniu (423 m n.p.m.) - Górze Świętej Anny,  nieopodal zamku Gryf, powyżej miejscowości Proszówka na Pogórzu Izerskim. Jej fundatorem był hrabia Krzysztof Leopold von Schaffgotsch. Wedle legendy, jego żona Agnieszka zgubiła w tym miejscu swój ślubny pierścień, który w niezwykłych okolicznościach znalazła tu dokładnie rok później.

Górskie panoramy Czerniawy Zdroju

Nie tylko Świeradów Zdrój szczyci się uzdrowiskowym klimatem i górskimi panoramiami. Kolejnym miejscem godnym wycieczki jest Czerniawa Zdrój. To jedna z pereł Dolnego Śląska, leżąca u stóp Gór Izerskich. Czerniawa zapewnia też wspaniały klimat i górskie widoki. Położona jest bowiem urokliwie u stóp gór Izerskich, przy granicy z Czechami, na zachód od Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. W samym sercu miejscowości Czerniawa-Zdrój, nieopodal Willi Fabrykantka, na prawym brzegu Czarnego Potoku znajduje się Grota Czerniawa.

Jest to stosunkowo mała grota, mająca zaledwie kilka metrów długości. Niemniej jednak warto ją odwiedzić podczas spaceru po okolicy, ponieważ jej wnętrze pozwala zbadać i poznać odsłonięte fragmenty skał, które częściowo tworzą Izery. Tuż przed wejściem do Groty została wykonana piękna płaskorzeźba w skale, na której znajduje się napis „Grota Czerniawa” wraz z jej symbolem. Poza tym grota jest jednym z elementów szlaku turystycznego „Śladami izerskich tajemnic”.

Górskie panoramy czeskiego Harrachova

Harrachov to znana miejscowość turystyczna położona u podnóża Čertovej Hory w Karkonoszach, 4 km od przejścia granicznego w Szklarskiej Porębie Jakuszycach. Harrachov słynie z kompleks skoczni narciarskich  na którym rozgrywane są międzynarodowe zawody. Okolice Harrachova obfitują w ciekawe miejsca, gdzie można podziwiać przepiękne widoki na Karkonosze. Wędrówkę może uatrakcyjnić kolej linowa Harrachov - Czarcia Góra (Čertova hora), która kursuje na sam szczyt Czarciej Góry. Każdy może wybrać swoją trasę od trasy mniej trudnej (krótkie trasy dla rodzin z dziećmi) po trasy o dużym stopniu trudności.

Będąc w Harrachowie warto również odwiedzić Muzeum Górnictwa oraz sztolnię. Muzeum położone jest u podnóża szczytu Ptačinec. Zobaczymy w tym miejscu minerały, narzędzia, wyposażenie wykorzystywane przez górników. Sztolnia o długości około 1000 m i można tutaj zobaczyć jak wyglądały tutejsze kopalnie, kompletną maszynę wyciągową, wózki kopalniane, lokomotywę akumulatorową, ładowarkę. Trasa wycieczkowa jest oświetlona i wysypana żwirem, średnioroczna temperatura wynosi tu 7 stopni Celsjusza.

Wodospad Mumlawski to miejsce, które trzeba odwiedzić. Jest to ciąg malowniczych kaskad na potoku Mumlava, który jest dopływem Izery. Pod względem wysokości nie jest co prawda najwyższy w Karkonoszach (bo to miano nosi Wodospad Panczawski), ale spadająca po granitowych stopniach woda robi wrażenie. Z Harrachova droga do wodospadu to ok. 3 km.

Górskie panoramy czeskiej strony

Chcąc zobaczyć widoki jakie oferują Góry Izerskie po czeskiej stronie, polecamy wycieczkę na Smrek. Szlak zaczyna się w Świeradowie Zdroju. Początkowo idziemy czerwonym szlakiem, potem zmieniamy kolor na zielony i kierujemy się na Smrek (1124 m n.p.m.). Ten szczyt znajduje się już w Czechach, dlatego musimy przekroczyć granicę. Dojście ze Stogu do wieży zajmuje 60 minut, idziemy 3 kilometry bez większych wzniesień. Później wracamy tym samym szlakiem i idziemy w kierunku Polany Izerskiej. Na Smrek najszybciej można dojść z Czerniawy-Zdroju szlakiem zielonym - długość odcina wynosi 4 kilometry.

Na szczycie znajduje się wieża widokowa, bezpłatnie udostępniona turystom. PO czeskiej stronie znajduje się także wiele punktów widokowych, na przykład tew okolicy miejscowości Hejnice i Bílý Potok, leżących w dolinie potoku Směda. To tylko kilka kilometrów od polskiej granicy. Najwygodniej dotrzeć tutaj przez przejścia graniczne w Czerniawie-Zdroju lub Jakuszycach. Jednym z najbardziej efektownych i najpiękniejszych miejsc jest skalny labirynt Frýdlantské cimbuří zwieńczony ogrodzonym barierkami punktem widokowym, który osiąga się po krótkiej wspinaczce drabiną. Dojście prowadzi zielonym szlakiem z Bilego Potoku, wynosi tylko 4 km w jedną stronę.

Droga prowadzi wzdłuż kaskad najładniejszego strumienia całego pasma Černého potoka, tworzącego w skalistej dolinie kilka wodospadów. Do najwyższego z nich prowadzi krótki fragment zielonego szlaku. Powrót do właściwej ścieżki tą samą drogą. Nieco wyżej znajduje się pierwszy na trasie punkt widokowy Hajni Kostel. Kulminacyjnym punktem trasy jest skalny labirynt Frýdlantské cimbuří. To małe skalne miasto, zbudowane z kilkunastu grup skalnych rozrzuconych w lesie.

Frýdlantské cimbuří to ekstraklasa sudeckich punktów widokowych. Gdzie jeszcze podziwiać górskie panoramy w czeskich Izerach? Można wybrać się z Bedřichova do schroniska Šámalova chata. Warto wybrać się także do Kořenova, górskiej wsi leżącej na granicy Góry Izerskie i Karkonoszy oraz wejść na punkt widokowy Štěpánka. W Tesařovie nie wolno pominąć kaplicy ewangelickiej. Naszą kolejną propozycją jest osada szklarska Jizerka, serce Gór Izerskich.

Panoramy Karkonoszy i Szklarska Poręba

Sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich przyciąga turystów. Sudety Zachodnie to region o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, przyjaznej piechurom. Sieć szlaków turystycznych, prowadzących od atrakcji do atrakcji, od schroniska do schroniska, stwarza bardzo przyjazny klimat dla górskich wędrówek. Szrenica to szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.

Na szlakach turyści spotkają bardzo atrakcyjne elementy rzeźby Karkonoszy, takie jak kotły polodowcowe opadające skalistymi ścianami oraz stawy i jeziorka polodowcowe znajdujące się w Kotle Wielkiego Stawu, Kotle Małego Stawu, Wielkim Śnieżnym Kotle. Podziwiać tu można także ciekawe skałki: Pielgrzymy, Słonecznik, Paciorki, Twarożnik, Trzy Świnki, Końskie Łby czy Śląskie Kamienie. Niewątpliwego uroku dodają Karkonoszom potoki i rzeki, spływające stromymi, skalistymi dolinami, często po głazach, tworząc kaskady i wodospady. O wodospadach wartych zobaczenia jeszcze napiszemy.

Góry Izerskie to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki rodzinnej. Ich częściowo łagodna linia sprawia, że mogą je zdobywać zarówno najstarsi jak i najmłodsi turyści. Góry są bogate w malownicze trasy, skały i kruszce, takie jak kwarc, turmaliny, granaty, ruda cyny, kobaltu, nieco złota i wiele innych. Kolejnym bogactwem z wnętrza gór są tryskające wody. Źródła potoków i rzek są zasobne w bardzo smaczną wodę. Występują tu także ciekawe zjawiska atmosferyczne, takie jak zamglenia. Nocą często występują spływy zimnego powietrza z wyższych partii gór, które w zaklęśnięciach terenu utrzymuje się bardzo długo.

Na Izerskiej Łące powoduje to tzw. mrozowiska, niespotykane na taką skalę w żadnym innym miejscu w Polsce. Bardzo duże dobowe amplitudy temperatur przekraczają niejednokrotnie 25°C. Temperatura nawet w środku lata, nad ranem, czasem spada poniżej zera! Na terenie Szklarskiej Poręby wytyczone zostały także tematyczne szlaki turystyczne. W trakcie spaceru wybraną trasą można zapoznać się z historią, kulturą, tradycją oraz dawnymi wierzeniami i obyczajami mieszkańców Karkonoszy i Gór Izerskich.

Pogórze Izerskie z pięknymi panoramami

Rozciąga się między Karkonoszami, Górami Izerskimi, na północ od Jeleniej Góry, leży na styku dwóch krain historycznych - Górnych Łużyc i Śląska. Pogórze Izerskie jest przedpolem Gór Izerskich, obejmującym tereny między Nysą Łużycką na zachodzie, a rzekami Kamienna i Bóbr na wschodzie. Charakterystyczne dla tego regionu są zabytkowe domy reglowe o konstrukcji przysłupowej, a także kopalnie i kamieniołomy. Do atrakcji Pogórza Izerskiego należą jeziora Leśniańskie i Złotnickie, zamki Czocha, Gryf, Rajsko i Świecie, a także pałac w Biedrzychowicach.

Wycieczki ze Świeradowa do Czech

Pisaliśmy już o wyprawie na Smryk, najwyższy szczyt Gór Izerskich po czeskiej stronie, gdzie z wieży widokowej można podziwiać wspaniałe panoramy. Ze Świeradowa można pojechać także do restauracji w kształcie beczki nieopodal Łaźni Libverda z częścią tarasową, skąd rozpościera się piękny widok na Góry Izerskie. Łaźnie Libverda natomiast to kurort, który swe powstanie zawdzięcza kogutowi, który był cały czas zdrowy i silny. Pewien młodzieniec obserwując koguta odnalazł studnię z wodą mineralną.

Dziś leczy się tu schorzenia serca i systemu nerwowego. Niedaleko Świeradowa Zdroju. Warto odwiedzić również Zamek Frydlant. To najstarsze muzeum zamkowe w Europie Środkowej: meble, szkło, porcelana, bogate zbiory broni. Na uwagę zasługuje zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca XIX wieku.

Atrakcje w okolicy

Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia

ogród japoński przesieka karpacz

Trochę, a nawet całkiem sporo Japonii na Dolnym Śląsku. To miejsce zachwyca bogactwem roślin i harmonijną kompozycją. Ogród położony jest na wysokości 600 m n.p.m., znajduje się w Przesiece. Zachwyci Was imponująca kolekcja różaneczników, ogród krajobraz i roślinność Karkonoszy z orientalnymi roślinami i motywami Wschodu. W ogrodzie poznamy także kulturę Japonii.

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

Esplanada - atrakcje Karkonoszy

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada znajduje się w samym sercu Szklarskiej Poręby Z centrum miasta  widać konstrukcję górskiej kolejki grawitacyjnej „Alpine Coaster”. Ponad 500 metrowy zjazd poprowadzony między drzewami daje dużo emocji nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Leśna Huta

lesna huta

Znajduje się także w Szklarskiej Porębie to miejsce, w którym poznamy tradycję miasta. Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach, Szklarska Poręba od dawna związana była ze szklarstwem. W Leśnej Hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia.

Brick City - Wystawa Klocków Lego

brick city

Wystawa Brick City w Szklarskiej Porębie przy ul. Jedności Narodowej 5. Jest to największa w regionie interaktywna wystawa modeli i makiet zbudowanych z klocków Lego, które podbijają serca dzieci, młodzieży i dorosłych. Do misternie przygotowanych makiet utrzymanych w bajkowym klimacie wykorzystano tysiące kolorowych klocków. Każdy sam może uruchomić lub kierować pojazdami zdalnie sterowanymi. Na wystawie zobaczymy unikalne i niepowtarzalne budowle.

Park Linowy Trollandia

park linowa trollandia

Park linowy znajduje się na terenie parku miejskiego w centrum Szklarskiej Poręby, przy ul. Jedności Narodowej - naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki. Park linowy stanowi wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach. To bezpieczna zabawa, bowiem w parku zainstalowany został system ciągłej asekuracji.  Uczestnik zostaje wpięty do liny asekuracyjnej na początku trasy, swobodnie pokonuje przeszkody bez konieczności przepinania się, dopiero na końcu trasy zostaje wypięty z liny przez instruktora. Idealne miejsce dla dzieci i młodzieży ceniącej aktywny wypoczynek. 

Wycieczki po okolicy - melexy, dorożki, kuligi

melexy dorożki szklarska poręba

Przejażdżki dorożkami i samochodem retro to propozycja firmy Koń Rad ze Szklarskiej Poręby. Wycieczka dorożką lub meleksem może być miłą atrakcją dla rodzin z małymi dziećmi, seniorów, osoby z kłopotami zdrowotnymi oraz dla wszystkich, którzy zmęczyli się chodzeniem po górach i chcieliby zażyć spokojnego relaksu. Stajnia Koń Rad liczy dziewięć pięknych koni, dzieci z pewnością będą nimi zachwycone.

Malownicze trasy nad wodospadem Kamieńczyka można pokonać dorożką lub meleksem retro. To okazja, aby podziwiać piękno Karkonoszy, górskie strumienie, skały, przyrodę w sposób niewymagający wysiłku. Jedna bryczka jest w stanie zabrać 30 osób. Przejazd samochodem retro przeznaczony jest dla 8 turystów. Piękną trasą, uroczym duktem leśnym można dotrzeć do samego Wodospadu Kamieńczyka. To piękne, tajemnicze miejsce, które spodoba się turystom w każdym wieku.

Kaskady wody są silne, siła przyrody robi wrażenie. Warto skorzystać z meleksa lub bryczki, gdy podróżujemy z małymi dziećmi, bowiem dla maluchów karkonoskie szlaki mogą być zbyt męczące.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad