Blog - Ziemia Klodzka

Góry Sowie – co warto zobaczyć?

góry sowie, atrakcje turystyczne gór sowich, atrakcje ziemi kłodzkiej, atrakcje dolny śląsk, góry ziemia kłodzka, wakacje w polsce, turystyka w polsce, gdzie na weekend góry

Góry Sowie - dlaczego warto odwiedzić?

Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, które rozciąga się od Gór Wałbrzyskich, po Srebrną Górę oraz Góry Bardzkie. Ich największy urok polega na różnorodności terenu. Znajdziecie tu piękne doliny, górskie strumienie oraz ciekawe szlaki i punkty widokowe. Sercem Gór Sowich jest Park Krajobrazowy, przez który przebiega wiele tras pieszo-rowerowych. Wśród nich, jedną z najpopularniejszych jest trasa na najwyższy szczyt – Wielka Sowę, która zaliczana jest do Korony Gór Polskich. To właśnie na niej znajduje się ponad 100 letnia wieża widokowa, która stanowi prawdziwą atrakcję dla turystów.

Warto również poznać inne trasy m.in. tę na Małą Sowę (972 m n.p.m.), Kalenicę (964 m n.p.m.) czy Sokolicę. Wyprawa w Góry Sowie to idealny pomysł na aktywny, weekendowy wypoczynek.

Musicie wiedzieć, że Góry Sowie to nie tylko górskie szczyty. Znajdziecie tu również wiele ciekawych budowli oraz atrakcji turystycznych – Kopalnie, sztolnie, zamki, a nawet twierdze. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc wartych odwiedzenia.

Podziemnie Miasto Osówka

atrakcja dla dzieci naniepogode

podziemne miasto osowka

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hala dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Wiadomo, że prace nad tym kompleksem rozpoczęto w 1943 roku. Stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego.

Największym zainteresowaniem cieszą się dwa obiekty nazwane „Kasyno” i „Siłownia”. Pierwszy ma 50 metrów długości – posiada otwory okienne, stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Strop wylany jest w formie niecki, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością. „Siłownia” to blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami. Jest to najciekawszy kompleks wybudowany w Górach Sowich. Ze względu na swą wyjątkową wartość historyczną i ogromne rozmiary, jest jedną z najchętniej odsiedzianych atrakcji turystycznych przez wszystkich miłośników militariów i historii II wojny światowej. Zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika, który zna niejedna ciekawą historię, związaną właśnie z tym miejscem.

www.osowka.pl

Sztolnie Walimskie

atrakcja dla dzieci naniepogode

sztolnie walimskie

Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością jest szereg obiektów owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Istnieją hipotezy, iż mogła być to budowa podziemnych fabryk zbrojeniowych bądź kwatery dla Naczelnego Dowództwa III Rzeszy.

500 metrowa podziemna trasa turystyczna została wzbogacona o efekty audiowizualne nawiązujące do czasów II wojny światowej oraz prac prowadzonych podczas drążenia korytarzy, ekspozycję bomby latającej V1, wystawę grafik Imre Holló. Polecamy wystawę zewnętrzną o AL „Riese” powstałą przy współpracy z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, most Baileya oraz makietę rakiety V2.

www.sztolnie.pl

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

atrakcja dla dzieci naniepogode

zamek grodno

Wybudowany na szczycie wzgórza Choina w północnej części Gór Sowich jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych i najciekawszych zamków na Śląsku. Dzieje Zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów, ale pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi dopiero z 1315 r, chociaż według niektórych źródeł, pierwsze obwarowania mogły powstać już około roku 800.

Zamek przez lata był sukcesywnie rozbudowywany. W XV w. była to siedziba rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. Obecnie zabytek stanowi nie lada atrakcję turystyczną zawierającą pokaźne kolekcje antyków oraz pamiątek z przeszłości.

Zamek jest zachowany w dobrym stanie i spora jego część jest udostępniona zwiedzającym. Pod okiem przewodnika turyści zostaną oprowadzeni po dostępnych częściach zamku i będą mogli wysłuchać wielu interesujących historii oraz legend. Na trasie zwiedzania znajduje się sala tortur, sala myśliwska i rycerska, lochy ze szkieletem księżniczki Małgorzaty oraz taras widokowy z przepiękną panoramą na cztery strony świata.

www.zamekgrodno.pl

Twierdza Srebrna Góra

atrakcja dla dzieci naniepogode

twierdza srebrna gora

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku.  Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.

W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie kazamat, w tym  z podziemnym ujęciem wody wraz ze studnią (53m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, podziemnym mostem zwodzonym, przejście przez najgłębszą fosę w Polsce. Dorośli, dzieci, czy młodzież poznają również cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z wystrzałem z repliki największego na Śląsku działa.

www.forty.pl

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

atrakcja dla dzieci naniepogode

kopalnia nowa ruda

Misja tego miejsca jest prosta – pokazuje trud pracy górniczej rzeszom turystów. Magiczna podróż labiryntem ciemnych, podziemnych korytarzy pośród sztolni i maszyn górniczych, sprawia że to wspaniałe miejsce do zwiedzania i spędzenia wolnego czasu z rodziną i w grupie przyjaciół.

Zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces jego węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Kolejna sala dotyczy historii górnictwa, e trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie. Ostatnia sala to dyspozytornia, zwana "sercem kopalni".  W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną.

www.kopalnia-muzeum.pl

Zamek Książ

atrakcja dla dzieci naniepogode

zamek ksiaz

Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Wznosi się majestatycznie na skale w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Początki Książa sięgają końca XIII w. Zamek zbudowany został przez Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. W latach 1509-1941 pozostawał we władaniu rodu Hochbergów. Za ich panowania budowla została przekształcona z zamku obronnego w jedną z piękniejszych w tej części Europy rezydencji z okazałą pałacową częścią barokową. Swój ostateczny  kształt zamek otrzymał w trakcie przebudowy na początku XX w. W 1941 r. Zamek Książ został skonfiskowany przez władze III Rzeszy, a trzy lata później paramilitarna Organizacja Todt rozpoczęła jego przebudowę na siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy z apartamentami dla Adolfa Hitlera. W tym czasie w zamku dokonano ogromnych zniszczeń, a znaczną część jego  wyposażenia wywieziono. Wczesną wiosną 1944 r. więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen zaczęli drążyć w pod zamkiem ogromne tunele, których przeznaczenie nadal pozostaje tajemnicą,  a sam Książ stał się częścią tajemniczego kompleksu Riese (Olbrzym). Po wojnie zamek został zajęty przez Armię Czerwoną, która dokonała dalszej dewastacji obiektu. Dopiero w połowie lat 50. XX w. przystąpiono do zabezpieczenia zamku, a następnie kolejnych etapów jego odbudowy i renowacji. Od lat 60. XX w. Zamek Książ przyciąga filmowców i coraz większe rzesze turystów. W kompleksie zamkowo-parkowym organizowane są liczne imprezy, w tym  popularny Festiwal Kwiatów i Sztuki. Zamek Książ zwiedzać można indywidualnie z zestawem audioguide lub z przewodnikiem. Od dwóch lat turyści zwiedzają także nową trasę podziemną, prowadzącą przez znajdujące się na głębokości 50 m pod Książem tunele, wydrążone w zamkowej skale w latach 1944 – 1945.

www.ksiaz.walbrzych.pl

Jakie atrakcje warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej?

Poznaliście już najciekawsze atrakcje turystyczny gór Sowich. Nadszedł czas, aby poznać niesamowite atrakcje Ziemi Kłodzkiej. Na poniższej mapce przygotowaliśmy dla Was podgląd atrakcji, które warto zobaczyć. Więcej dowiecie się w poniższych artykułach.

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

Powiązane artykuły