Blog - Ziemia Klodzka

Poznaj atrakcje Kletna - gmina Stronie Śląskie

Poznaj atrakcje Kletna - gmina Stronie Śląskie
Kletno - gmina Stronie Śląskie

Ziemia Kłodzka to nie tylko miasta ale także małe, urokliwe miejscowości i wsie, które docenią miłośnicy spokoju ale także aktywnego wypoczynku.

Kletno - poznaj aktracje turystyczne miejscowości

Gmina Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim to turystyczny raj. Przemawia za tym bardzo wiele walorów, a jednym z nich jest z całą pewnością jej położenie. Stronie Śląskie położone jest w Sudetach Wschodnich, u podnóża kilku pasm górskich - Krowiarek, Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Gór Złotych.Turyści znajdą tutaj szlaki górskie, trasy rowerowe, możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej, ciekawe miejsca, trasy podziemne, jaskinie i inne interesujące obiekty. Można takie spotkać w Kletnie, gdzie główną atrakcją jest Jaskinia Niedźwiedzia, ale nie tylko ona. Zapraszamy do Kletna!

Jaskinia Niedźwiedzia zaprasza

2 Ekspozycja w Pawilonie Wejściowym

Kletno to ładna wieś położona w głębokiej Dolinie Kleśnicy u podnóża Śnieżnika – najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich, dobry punkt wypadowy na szlaki piesze, rowerowe i narciarskie w Masywie Śnieżnika. Najbardziej znana jest z Jaskini Niedźwiedziej. Kletno to również miejsce uwielbiane przez grotołazów i zbieraczy kamieni. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to wspaniałe miejsce i niezwykła atrakcja turystyczna Dolnego Śląska. Kto tam jeszcze nie był, powinien to nadrobić. W jaskini nie można się nudzić. Znajduje się w Masywie Śnieżnika, wspaniały krajobraz, niecodzienne widoki naturalnych nacieków i specjalny mikroklimat (uwaga, zimno!) są godne obejrzenia. Ponadto, wyjątkowa fauna, szczątki żyjących to niegdyś zwierząt. Trasa turystyczna jest niezwykle interesująca. Blokowiska skalne, szczeliny, urwiska, jeziorka. To trzeba po prostu zobaczyć! Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najgłębszych w Polsce. Trasa ekstremalna to nowa oferta Jaskini, obejmuje nieudostępniane części tego podziemnego świata.

Kopalnia Uranu - zejdź do podziemi

kopalnia uranu kletno

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w jednej ze sztolni po byłej fabryce kopalni uranu to kolejna atrakcja turystyczna gminy Stronie Śląskie i Kletna. W trakcie przemierzania sztolni turyści poznają ciekawe historie związane z wydobywaniem minerałów oraz zanurzą się w ten niezwykły świat. Historia górnictwa w Kletnie sięga 600 lat, będzie to więc wycieczka w przeszłość, także tą znacznie odleglejszą. Udostępniona do odwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy przeniesiemy się w czasie i odbędziemy prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. A to wszystko dzięki ekspozycji ukazującej mapy paleogeograficzne, powstawanie kontynentów oraz ich dryf, procesy minerałotwórcze. Turyści zobaczą wspaniałe minerały, takie jak: fluoryt, ametyst, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit. Ekspozycję uatrakcyjniają kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego przybliży ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne.

Muzeum Ziemi

Jakby ktoś miał ochotę zobaczyć więcej kolorowych minerałów, polecamy Muzeum Ziemi. Jego gospodarzem jest badacz i pasjonat Arnold Miziołek. Zachwyci turystów bogactwem, różnorodnością, kolorami i niezwykłością okazów. Odwiedzający znajdą kamienie, minerały i skamieniałości, również te, które występują w okolicach Kletna. Kolekcja jest stale uzupełniana nowymi okazami. Tylko tutaj w Polsce można zobaczyć cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura. Są też ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz inne formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Przy muzeum istnieje „Park Jurajski”, gdzie można podziwiać dinozaury i skamieniały las permski, które przeniosą nas w dawne epoki geologiczne. Miejsce polecamy rodzinom z dziećmi.

Odwiedź Kletno

Warto odwiedzić tę wieś w gminie Stronie Śląskie. To doskonałe miejsce na nietuzinkową, rodzinną wycieczkę. W okolicy znajdują się także trasy spacerowe, baza noclegowa i gastronomiczna.

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad