Blog - Ziemia Klodzka

Singletrack Glacensis - ponad 200 km tras na Ziemi Kłodzkiej

dolny śląsk atrakcje, ziemia kłodzka atrakcje, dolny śląsk rowerem, ścieżki rowerowe dolny śląsk, ziemia kłodzka rowerem, ziemia kłodzka trasy rowerowe, trasy rowerowe, singletrack, singletrack ziemia kłodzka, singletrack glacensis

Kochasz góry i jazdę rowerem? Lubisz adrenalinę i piękne widoki? To idealna propozycja dla ciebie!

Singletrack na Ziemi Kłodzkiej

atrakcja rower dla dzieci gory parking

System Singletrack Glacensis został stworzony dla miłośników jazdy rowerem po niecodziennych trasach. To miejscówki rowerowe wokół kilku miasteczek, a system ścieżek pozwala na zwiedzanie wyjątkowych miejsc na całej Ziemi Kłodzkiej.

Ścieżki zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby cieszyły każdego użytkownika. To ważne, gdy chcemy zabrać na tę niesamowitą wycieczkę całą rodzinę wraz z dziećmi. Warto sprawdzić oferowane trasy i dostosować je do własnych umiejętności, wytrzymałości oraz ilości posiadanego czasu i jakości sprzętu.

Singletrack -  poznaj trasy

singletrack8

Trasy są podzielone miejscowościami przez które singletrack przebiega bezpośrednio lub w pobliżu. Wyznaczono punkty dostępowe, czyli miejsca w których można zostawić samochód i rozpocząć jazdę. Singletrack Glacensis składa się z 27 pętli i jednego odcinka dwukierunkowego. Można zaplanować wycieczkę jednodniową lub kilkudniowe zwiedzanie połączone z jazdą rowerem. Singletrack Glacensis to również jedyny w swoim rodzaju górski szlak rowerowy. Pozwala na przejechanie całej Ziemi Kłodzkiej ścieżkami rowerowymi typu singletrack. Całość od Srebrnej Góry do Jagodnej to około 260 km razem z łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi.

Szlaki mają określone poziomy trudności w skali od 1 do 4. Jedynka oznacza trasę familijną dla rodzin z dziećmi, dwójka - trasę bardzo łatwą, trójka - łatwą, a czwórka - trudną. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie i swoich potrzeb.

Jak dotrzeć?

singletrack5

Ze Srebrnej Góry do tras Singeltrack Glacensis najłatwiej dotrzeć pomarańczową trasą MTB Sudety, To szutrowy łącznik pomiędzy Przełęczą Srebrną a Przełęczą Wilczą. Trasa Srebrna Góra – Przełęcz Wilcza wynosi 5,8 km, przewyższenie 125 m. Do Przełęczy Srebrnej trzeba jechać 5,7 km, przewyższenie jest niższe i wynosi 75 m.

Skala trudności - od familijnej, do tras dla twardzieli

singletrack7

Pętla Wilcza to zadanie dla twardzieli. Poziom trudności trasy oznaczono numerem 4, czyli jest uznana za trudną. Punkty dostępu – parking Przełęcz Wilcza lub parking nad hotelem „Bardo” w Bardzie Śląskim. Trasa wymagająca dobrej kondycji i wytrzymałości, jej długość wynosi 25,9 km, a średnie przewyższenie 733 m. Pętla Kłodzka jest łatwiejsza, poziom trudności - 3, punkty dostępu znajdują się na parkingach Przełęcz Łaszczowa lub Przełęcz Kłodzka. Trasa średnio wymagająca kondycyjnie i technicznie, szybka. Jedna z ciekawszych pętli, godna polecenia. Trzeba pokonać dystans 17,2 km, przewyższenie - 879 m.

Na Przełęczy Jaworowej znajduje się punkt dostępu do trasy Pętla Złota. Ta nadaje się na wycieczki rodzinne, poziom trudności wynosi 2, długość 8,7 km, niewielkie przewyższenie - 263 m. Pętla Orłowiec to singletrack o trudności 3, wymagająca kondycyjnie, ale łatwiejsza technicznie. Jej dystans wynosi 22,9 km, czyli jest dość długa, ma 600 m przewyższenia.

singletrack10

Z Międzygórza można wyruszyć trasą zwaną Pętla Międzygórze. Punkt dostępu znajduje się na parkingu przy ul. Sanatoryjnej w Międzygórzu lub na Przełęczy Puchaczówka. Do pokonania jest dystans 29 km, 782 m przewyższenia. Trasa wymagająca kondycyjnie i nieco technicznie, poziom trudności - 4.

Jeszcze więcej emocji? Poznajcie Trasy Enduro Srebrna Góra

singletrack6

System został zaprojektowany przez fundatorów fundacji Singletrack Glacensis i jest przez fundację wspierany oraz promowany. Jako cel fundacja postawiła sobie rozwój i popularyzację kolarstwa górskiego, upowszechnianie turystyki na Dolnym Śląsku, zwłaszcza turystyki rowerowej oraz promocja aktywnego wypoczynku. Stworzono ciekawą atrakcję turystyczną, łączącą w sobie poznawanie walorów krajobrazowych, ruch na świeżym powietrzu, relaks z rodziną i moc przygód. 

Czy potrzeba czegoś więcej?

singletrack1

Gdy już oswoicie się z singlami warto spróbować czegoś trochę trudniejszego. Z systemem Glacensis połączony jest system Trasy Enduro Srebrna Góra. Te trasy są bardzo zróżnicowane, pełne ciekawych przeszkód, zjazdów flow, ścianek, podjazdów, hopek i band. Wiodą przez las w pobliżu dawnej Pruskiej Twierdzy, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Jest 10 tras zjazdowych i jedna podjazdowa. Każdy rowerzysta znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Rowerzyści mają też dodatkową atrakcję i ułatwienie. Jest to charakterystyczny elementem naszej miejscówki - tak zwany tarpan pod górkę - czyli shuttle bus, który na bieżąco wywozi rowerzystów na początek tras. Warto spróbować tej przygody. To kolejna wyjątkowa atrakcja turystyczna Ziemi Kłodzkiej. Daje szansę nie tylko na aktywny wypoczynek, ale również na zwiedzanie malowniczych zakątków tego rejonu. Możliwość wyboru wielu opcji pozwala dostosować wybrany szlak do naszych umiejętności.

Centrum rowerowe w Srebrnej Górze

singletrack9

W Srebrnej Górze znajduje się centrum rowerowe, a w nim: tor dla dzieci, plac treningowy, pumptrack, serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów NS BIKES, wypożyczalnia kasków i ochraniaczy oraz sklep i „Pycha szprycha”, czyli najlepsza pizza i burgery w okolicy. Z centrum na początek tras zawozi turystów słynny tarpan. W centrum możliwe jest także odbycie szkolenia i zasięgnięcie informacji.

To tu zaczyna się przygoda z rowerami. Trasy Enduro w Srebrnej Górze są znane i doceniane przez miłośników tej rozrywki z całej Polski. Do dyspozycji jest 11 tras o różnym stopniu trudności o łącznej długości 32 km.

www.singletrackglacensis.com

Www.pmbike-experts.pl

ulotka ziemia klodzka 2024

 MAPA ATRAKCJI ZIEMI KŁODZKIEJ

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024