Blog - Ziemia Klodzka

Trasy rowerowe w Polanicy-Zdrój i okolicach - gdzie wybrać się na rower?

Trasy rowerowe w Polanicy-Zdrój

Polanica-Zdrój, znana jako urokliwe miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, jest nie tylko rajem dla kuracjuszy, ale także rajem dla miłośników rowerowych przygód.

Z jej bogatą historią sięgającą XIV wieku, zarówno turystów, jak i mieszkańców przyciąga nie tylko historyczny układ urbanistyczny i zabytki, ale również malownicze trasy rowerowe. Oto przegląd najciekawszych tras rowerowych w Polanicy-Zdroju i okolicach.

1. Miejski Szlak Rowerowy w Polanicy-Zdroju

Długość: ok. 20 km Start: ulica Mariańska

Ten szlak to propozycja dla rowerzystów górskich oraz pieszych. Rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi przez Wzgórze Marii oraz Lipnicki Potok. Trasa oferuje malownicze krajobrazy, w tym częściowe przejazdy przez las i punkty widokowe, które zasługują na uwagę.

2. Szlak Rowerowy ER-8

Długość: ok. 10 km Start: ulica Adama Mickiewicza

To idealna trasa dla początkujących rowerzystów, rozpoczynająca się w centrum miasta. Wiedzie przez ulicę Zdrojową, gdzie po drodze można zwiedzić Muzeum Misyjno-Etnograficzne. To doskonała mieszanka kultury i aktywności fizycznej.

3. Żółty Szlak Rowerowy

Długość: ok. 20 km Start: ośrodek sportowy

Szlak prowadzi przez lasy, oferując przyjemne chwile odpoczynku na drewnianych ławeczkach i wiatrach. Mimo kilku podjazdów, trasa ta jest odpowiednia dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania.

4. Trasa Bazaltowa

Długość: ok. 25 km Start: ulica Kłodzka

To malownicza droga prowadząca przez las, idealna dla miłośników natury. Trasa oferuje wspaniałe widoki na Góry Złote i Góry Bardzkie, szczególnie polecana jest dla rowerzystów szukających spokojnych, leśnych dróg.

5. Trasa z Lądka-Zdrój do Polanicy-Zdroju

Długość: ponad 100 km

Ta długa trasa jest przeznaczona dla doświadczonych rowerzystów. Warto zatrzymać się przy XVIII-wiecznym pałacu w Bożkowie i podziwiać barokowy pawilon ogrodowy. Trasa ta obfituje w kulturowe i historyczne atrakcje.

6. Trasa przez Rezerwat "Torfowisko pod Zieleńcem"

Długość: ponad 30 km

Idealna na upalne dni, większość trasy prowadzi przez zacienione lasy. W rezerwacie natury można zatrzymać się na obiad w leśnym bufecie.

7. Trasa przez Rudnik, Księżówkę i Garncarz

Długość: ponad 20 km

Jest to jedna z łatwiejszych tras, idealna dla osób szukających spokojnej i bezpiecznej jazdy. Trasa wiedzie przez malownicze leśne ścieżki i mały ruch samochodowy.

8. Trasa do Kamiennej Góry

Długość: ponad 20 km

To wymagająca trasa dla zaawansowanych rowerzystów, oferująca strome podjazdy i zjazdy. Idealna dla tych, którzy szukają wyzwań i adrenaliny.

9. Droga z Dusznik do Kłodzka

Długość: ponad 60 km

Ta trasa przyciąga rowerzystów z doświadczeniem, oferując szereg zabytkowych kapliczek i kościołów. Idealna dla miłośników sztuki sakralnej i architektury.

10. Droga przez Zieleniec do Szczytnej

Długość: ponad 42 km

Trasa ta jest różnorodna i oferuje wyzwania dla doświadczonych rowerzystów, w tym odcinki przez kamieniste drogi. Zapewnia unikatowe doznania i piękne krajobrazy.

Rowerzyści odwiedzający Polanicę-Zdrój mają do dyspozycji różnorodne trasy, spełniające oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników dwóch kółek. Od malowniczych ścieżek wśród lasów i gór, po historyczne drogi wiodące przez zabytkowe miejscowości - każdy znajdzie coś dla siebie w tej pięknej części Dolnego Śląska.

Powiązane artykuły