Blog - Ziemia Klodzka

Turystyczne miejscowości gminy Stronie Śląskie - które warto odwiedzić?

stronie śląskie, gmina stronie śląskie, stronie śląskie turystyka, stronie śląskie wakacje, stronie śląskie na narty, trasy rowerowe stronie śląskie

Gmina Stronie Śląskie na Ziemi Kłodziej to teren atrakcyjny turystycznie ze względu na położenie oraz ciekawe miejsca i obiekty do odwiedzenia.

Zacznijmy od Stronia Śląskiego - dlaczego warto?

Wsród miejscowości godnych polenia z pewnością warto zobaczyć miasto Stronie Śląskie. Położone jest u zbiegu trzech dolin: Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody, otoczone górami, co także stanowi o jego niepowtarzalnym klimacie. Krowiarki, Góry Złote, Góry Bialskie oraz Masyw Śnieżnika - to okoliczne pasma, na które prowadzą liczne szlaki turystyczne. Miasto ma siegające średniowiecza tradycje wydobywania rud ołowiu, działa tu także huta szkła.

Zobacz jak powstają kryształy

Huta Szkła Kryształowego „Violetta” to miejsce z bogatą tradycją i historią. Huta pod nazwą „Oranienhute” została założona w 1864 roku przez Franza Losky'ego. Po wojnie produkcję wznowiono od zdobienia kryształów. Następnie uruchomiono produkcje szkła ołowiowego (szkła kryształowego). W 1970 roku zmieniono nazwę zakładu na Huta Szkła Kryształowego „Violetta”. Gotowe wyroby ze szkła kryształowego można nabyć w znajdującym się obok huty sklepie firmowym. Huta stanowi nie lada atrakcję, bowiem można ją zwiedzać i zobaczyć cały proces powstawania kryształów – przygotowanie, wytop szklanej masy oraz dmuchanie i formowanie wzorów. Zwiedzanie odbywa się w pracujących działach, dlatego należy ostrożnie poruszać się wśród hutników. Atrakcją jest również dział zdobienia, gdzie na specjalnych szlifierkach zdobnicy zmieniają wyroby ze szkła w przepięknie zdobione kryształy.

Atrakcyjne minerały

W Stroniu Śląskim warto zajrzeć do Muzeum Minerałów. Turyści zobaczą tu kamienie i minerały z całego świata. Zgromadzone eksponaty zaskakują różnorodnością kolorów i kształtów. Obok poszczególnych gatunków kamieni pokazano wzory galanterii wykonanej z danego minerału (np. zegar z agatu). Na miejscu znajduje się sklep z bogatym asortymentem biżuterii z minerałów i kamieni półszlachetnych. Można kupić sobie oryginalną pamiątkę z Ziemi Kłodzkiej.

Gminne Szlaki Piesze

Kolejną atrakcją Stronia Śląskiego są ładne i ciekawe trasy spacerowe. Gminny Szlak Pieszy nr 1 „Wokół Stronia Śląskiego” to propozycja dla turystów lubiących niespieszne i spokojne przemierzanie ładnych zakątków. Jego trasa obejmuje miasto, przedmieścia i najbliższą okolicę: Stronie Śląskie - zbocze Sowiej Kopy - skałki „Sowie Stopnie” - Goszów - osiedle Morawka - tama na rzece Morawka - Stronie Śląskie. To łatwy spacerowy szlak, jego przejście zajmuje około 2 godziny. Dobry dla rodzin z dziećni. Po drodze czekają nas widoki na Stronie Śląskie i otaczające je góry, bukowy las na Sowiej Kopie - szczególnie piękny wiosną i jesienią oraz punkt widokowy na Śnieżnik przy Sowich Stopniach. Trasa jest także doskonała na przejżdżkę rowerem górskim.

Janowa Góra

To wieś w gminie Stronie Śląskie w dolinie potoku, prawego dopływu Siennej Wody w Masywie Śnieżnika. Miejsce pięknie położone miejsce z ciekawą historią. Wieś liczy tylko cztery domy, ale powoli odzyskuje przedwojenną świetność, gdy była miejscem turystycznych wypraw. Pięknie prezentowała się zwłaszcza zimą. Gdy będziemy w gminie Stronie Śląskie warto tam zajrzeć.

Janowa Góra założona została przez mincerza Wilhelma von Oppersdorf jako osada górnicza w latach 1582-1585. - W średniowieczu wydobywano tu srebro w kopalni St. Johann, założonej kilkanaście lat wcześniej niż wieś, od której wzięła ona swą nazwę. Obok rud srebra występowały tu również rudy ołowiu i miedzi. Podobnie jak w przypadku innych kopalni w okolicy (Bolesławów, Kąty Bystrzyckie) upadek wydobycia przyniosła wojna trzydziestoletnia – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Gminy Stronie Śląskie. - W roku 1638 wieś została zakupiona przez Althannów z Międzylesia wraz z całym kluczem strońskim. W XVII w. dość często zmieniała właścicieli, by w końcu w 1838 r. stać się własnością królewny Marianny Orańskiej. W 1826 r. wzniesiono we wsi niewielki kościół cmentarny pw. św. Jana Nepomucena o cechach późnobarokowych – murowany, jednonawowy z półkolistą absydą, bezwieżowy, nakryty dachem dwuspadowym z sygnaturką o smukłym hełmie.

Ze względu na walory krajobrazowe, długo leżący śnieg do roku 1939 wieś była chętnie odwiedzana zimą. Do dziś z dawnej wsi przetrwały jedynie cztery domy. Szansą dla tej miejscowości stał się rozwój turystyki i sportów zimowych. W pobliskiej wsi Sienna powstał duży ośrodek narciarski i kolej linowa na Czarną Górę. Od kilku lat w całej okolicy, również w Janowej Górze, budowane są obiekty bazy noclegowej i gastronomicznej. Przez wieś prowadzi oznakowana ścieżka przyrodnicza prowadząca ze szczytu Czarnej Góry do Jaskini Niedźwiedziej. Okolica ma duże walory krajobrazowe. Dobre miejsce na spacer, odpoczynek w ciszy na łonie natury. Na wsi znajduje się stary kościół i cmentarz, janowskie sztolnie są siedliskiem nietoperzy.

Nowy Gierałtów

Wieś położona w gminie Stronie Śląskie u stóp Rudawca (1106 m n.p.m.). Jej zaletą i atrakcją turystyczną jest malowniczość, piękna przyroda, cisza i spokój. Warto odwiedzić to urocze miejsce na Ziemi Kłodziej, aby odpocząć od zgiełku miasta, codziennego hałasu i pospiechu. Ta niewielka wieś ma tradycje turystyczne. Odwiedzano ją już dawniej w poszukiwaniu miejsca odpoczynku, dzieje się tak również w dzisiejszych czasach.

Pięknie i cicho

Atrakcje turystyczne wsi wynikały z jej położenia - w XIX wieku przez nowy Gierałtów prowadziła droga granicząca z Morawami, która skręcała ku Przełęczy Gierałtowskiej. Miejscowość zaczęła się gwałtownie zaludniać. W wiosce powstała prosperująca gospoda, a liczba mieszkańców. Droga, przy której ulokowana była miejscowość prowadziła od miejscowości Lądek Zdrój do Puszczy Jaworowej. Puszcza po dziś dzień przyciąga miłośnikow natury i jest atrakcją turystyczną Nowego Gierałtowa. Mieści się tu rezerwat "Puszcza Śnieżnej Białki", będący częścią naturalnej, starej puszczy Jaworowej. Rozległy teren o wysokich walorach turystycznych, doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa. Nowy Gierałtów jest także interesujący ze względu na swoich mieszkańców, którzy często są twórcami ludowymi, kultywującymi ginące tradycje. Warto poznać ich wyroby. Piękne i zróżnicowane tereny zachęcają do turystyki pieszej, rowerowej. Walory turystyczne wsi są niewątpliwe. Tu można odpocząć, wyciszyć się i naładować akumulatory. Do atrakcji przyrodniczych można zaliczyć także rzekę Biała Lądecka, uważaną  za jedną z najczystszych rzek górskich. Dla miłośników narciarstwa w okolicy powstał przystosowany, oświetlony stok narciarski. Nowy Gierałtów to również świetna baza wypadowa na wycieczki w Góry Bielskie.

Zobacz zabytki

Obiektem wartym uwagi jest kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela, zbudowany w stylu barokowym. Prezbiterium to najstarsza część budynku, pochodzi z 1619 roku. Budowla nakryta jest dwuspadowym dachem oraz wieżą zakończoną hełmem i prześwitem. Niedaleko  kościoła pw. Jana Chrzciciela stoi pomnik, upamiętniający ofiary wojen systemów totalitarnych. Warto się przy nim zatrzymać, wędrując czerwonym szlakiem turystycznym, prowadzącym na Przełęcz Gierałtowską. Centralne miejsce pomnika zajmuje tablica z inskrypcją napisana w językach polskim i niemieckim. Powyżej tablicy umieszczony jest medalion z wizerunkiem głowy Chrystusa z nałożoną koroną cierniową. Na podstawie również znajduje się tablica z fragmentem wiersza C.K. Norwida „Miłość”.

Stary Gierałtów

Na Ziemi Kłodzkiej jest wiele wsi z ciekawą historią i uroczymi krajobrazami. Często przez lata były zapomniane, teraz na nowo odkrywa się ich walory, także turystyczne. W gminie Stronie Śląskie jest ich również niemało. Są oazą ciszy i relaksu dla turystów szukających spokojnego wypoczynku na łonie natury, stanowią też doskonałą bazę wypadową w góry i są miejscem doskonałym na wycieczki piesze i rowerowe. Jedną z takich miejscowości jest Stary Gierałtów - jedna z najstarszych wsi w regionie.

Na trasie w góry

Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1346 roku, kiedy należała do dóbr zamku Karpno, który był własnością Ottona, Reinczka i Nicolausa von Glubos. W 1648 wieś kupiła rodzina Althanów z Międzylesia. Pod koniec XVIII wieku we wsi wzniesiono kościół z bogatym późnobarokowym wyposażeniem. Wieś się rozwijała, głównie poprzez rzemiosło, tkactwo, lokalny przemysł oraz handel. Od połowy XIX stulecia Stary Gierałtów znalazł się na trasie z Lądka do puszczy Jaworowej w Górach Bialskich, w związku  z czym przez wieś odbywał się ożywiony ruch turystyczny. Teraz próbuje się wrócić to turystycznych tradycji tej miejscowości, czemu sprzyjają położenie i warunki krajobrazowe.

Zabytki Starego Gierałtowa

Do kościoła prowadzi brzozowa aleja. Bez wątpienia warto go zobaczyć. To barokowy kościół św. Michała Archanioła z 1798 roku. Z daleka widać smukłą wieżę, nakrytą baniastym hełmem. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII - XIX wieku. Na uwagę zwracają: drewniany ołtarz, polichromowana ambona z wizerunkami ewangelistów, rokokowe organy z lat 1770 -1780. Niedaleko kościoła początek swój ma Droga Krzyżowa, zrobiona z drewnianych słupków. We wsi znajdują się liczne kapliczki, także przydomowe i krzyże przydrożne. Zachowały się także stare drewniane chaty sudeckie z XVIII -XIX wieku. Znajdują się tu także piękne domy  murowane lub drewniano-murowane. Przy wielu domach można spotkać małe kapliczki.

Pieszo lub rowerem

Stary Gierałtów to dobre miejsce na wycieczki. Przez miejscowość przebiegają trasy piesze i rowerowe. Można się wybrać trasą: Stary Gierałtów - Karpno - Nowy Gierałtów - Stary Gierałtów, dystans - około 12 km. Można wybrać się także w drogę ze Starego Gierałtowa przez Nowy Gierałtów, Bielice, Przełęcz Suchą i Przełęcz Dział i wrócić do wsi. Można wyruszyć także z Lądka Zdrój. Na trasie znajdują się: Trojak (766 m n.p.m.), Zamek Karpień i Stary Gierałtów. Trasa zajmuje około 3 godz. Rowerzystom proponujemy także trasę pod Łyścem: Stary Gierałtów - Goszów - Stary Gierałtów. Długość trasy - 14,5 km, czas przejazdu 1,5 - 2 godziny. Stopień trudności: średni, trasa rekreacyjna. Nawierzchnia: asfaltowa, tłuczniowa.

Produkty lokalne

We wsi znajduje się świetlica „Trzy siostry”, w której w każdą sobotę od godziny 12.00 do 14.00 odbywa się kiermasz produktów lokalnych, na którym można kupić rękodzieło, produkty lokalne, wypieki oraz pamiątki. Nazwa świetlicy wywodzi się od nazwy grupy skał w Górach Bialskich. W miejscowości i okolicach jest wielu lokalnych twórców. Wyrabiają sery, hodują kozy. Nie brakuje tu rzeźbiarzy, malarzy, inni trudnią się koronkarstwem. Rzemiosło kwitnie i warto zobaczyć jakie rękodzielnicze cuda powstają Na Ziemi Kłodzkiej i w gminie Stronie Śląskie.

Bielice

Wieś w gminie Stronie Śląskie. Przed II wojną światową kwitła jako miejscowość turystyczno-letniskowa. Działały tu domy gościnne, schroniska a nawet skocznia narciarska i tor saneczkowy. Potem wieś podupadła, teraz znów za sprawą turystyki zaczęła się rozwijać. Miejscowość stanowi punkt wypadowy w góry. Bielice są ważnym węzłem szlaków turystycznych. Do Bielic prowadzi droga asfaltowa ze Stronia Śląskiego, która za wsią przechodzi w leśny trakt. Warto odwiedzić tę malowniczą miejscowość. Atrakcji turystycznych tu ni brakuje, najważniejszymi są górskie szlaki.

Na szlaku

Ten szlak kończy się Bielicach. Proponujemy go, bo jest bardzo ciekawy, prowadzi przez mało znane zakątki Gór Bialskich. To szlak żółty: Stronie Śląskie - Przełęcz Dział - Czernica - Płoska - Bielice. Czas przejścia wynosi około 5 godz. Szlak zaczyna się w Stroniu Śląskim na przystanku PKS, dalej idziemy w lewo przez most na rzece Morawce i ulicą Mickiewicza dochodzimy do Goszowa. Za znakami skręcamy w prawo przez mostek na rzece Białej Lądeckiej. Potem idziemy w lewo w Dolinę Popówki. Następny jest Łysiec. Dochodzimy do Przełęczy Dział (922 m. n.p.m.). Dochodzimy do punktu węzłowego szlaków. Skręcamy w lewo na Czernicę (1083 m. n.p.m.). Grzbietem Czernicy dochodzimy do Płoski (1035 m. n.p.m.), a potem lasem w dół do szosy do Bielic, gdzie spotykamy znaki zielone i wracamy do wsi. W Bielicach ma swój początek szlak zielony, znacznie trudniejszy i dłuższy, prowadzący na Śnieżnik: Bielice - Iwinka (1047 m. n.p.m.) - Rudawiec (1106 m. n.p.m.) - Przełęcz Płoszczyna (817 m. n.p.m.) - Dziczy Grzbiet - Śnieżnik (1425 m. n.p.m.) - Hala pod Śnieżnikiem (1218 m. n.p.m.) - czas przejścia ok. 7 godz. Trasa jest malownicza, niezwykle atrakcyjna widokowo, biegnąca szlakiem granicznym przez Góry Bialskie (z Puszczą Śnieżnej Białki), przez przejście graniczne z Czechami na Przełęczy Płoszczyna.

Atrakcje przyrodnicze i zabytki

Na południe od Bielic znajduje się Rezerwat Puszczy Śnieżnej Białki - ostatni zachowany relikt pierwotnej puszczy Sudeckiej. Polecamy to miejsce na spokojne wędrówki wszystkim miłośnikom przyrody. Można tu spotkać jelenie, dziki, muflony, czarne bociany, cietrzewie i głuszce.

Warty obejrzenia jest barokowy, klasyczny kościół pw. Św. Wincentego z 1799 roku z tablicą upamiętniającą miejsce urodzenia w 1693 roku Michała Klahra - wybitnego barokowego rzeźbiarza, urodzonego w Bielicach. Kościół nie miał żadnego zamożnego fundatora i koszty wzniesienia świątyni ponieśli mieszkańcy. Obok kościoła stoi kamienny krzyż z XIX wieku. Rok 1993 obchodzony był na Ziemi Kłodzkiej jako „Rok Klahrowski”. W trzechsetną rocznicę urodzin Michała Klahra, odbyła się we wsi uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy w języku polskim, czeskim i niemieckim, wmurowanej w zachodnią elewację kościoła.

Bolesławów

Bolesławów 3

Kiedyś Bolesławów był miastem. Teraz jest to wieś położona w gminie Stronie Śląskie w dolinie pomiędzy Masywem Śnieżnika a Górami Bialskimi, u zbiegu rzek Morawka i Kamienica. Bolesławów jeszcze w XIX wieku posiadał prawa miejskie. Przypomina o tym mały rynek w centrum. Rynek na wsi? To niejedyne ciekawe miejsce w Bolesławowie. Dlatego warto tu przyjechać. Miejscowość jest atrakcyjnie położona, daje dużo możliwości relaksu i aktywnego wypoczynku.

Zimą narty

Bolesławów spodoba się miłośnikom narciarstwa zjazdowego. Związany jest ze Stacją Narciarską Kamienica poprzez jeden wyciąg, który zjeżdża po zboczach działu górskiego od strony Bolesławowa. Nad wsią znajduje się spora stacja narciarska z ciekawie rozwiązanym systemem tras zjazdowych poprowadzonych w dwie strony stoku. Trasy są oświetlone i dobrze zorganizowane.

Górskie wędrówki

Co robić w Bolesławowie i gminie Stronie Śląskie? Dzięki licznym i dobrze oznakowanym szlakom turystycznym, Bolesławów jest doskonałym miejscem do górskich wędrówek i wypraw rowerowych - aktywnego wypoczynku wiosną, jesienią i latem. Wieś jest świetną bazą wypadową w Góry Bialskie oraz Masyw Śnieżnika. Dzięki turystycznemu przejściu granicznemu w pobliskiej Nowej Morawie można odwiedzić Czechy. Z Bolesławowa prowadzą szlaki turystyczne na Śnieżnik i do rezerwatu Nowa Morawa oraz droga do turystycznego przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna. Godne polecenia są szlaki żółte: Bolesławów - Kamienica - Głęboka Jama, czas przejścia ok. 2 godziny oraz Bolesławów - Przełęcz Płoszczyna - czas przejścia ok. 1,5 godz. To malownicze i nietrudne trasy dla turystów w każdym wieku.

Rowerowe wycieczki

W okolicy Bolesławowa nie brakuje także tras rowerowych. Jedną z nich jest Trasa „Pętla Gór Bialskich” - zachodnia. Stronie Śl. - Młynowiec - Przełęcz Dział (922 m. n.p.m.) - Przełęcz Sucha (1006 m. n.p.m.) - Nowa Morawa - Bolesławów - Stara Morawa - Stronie Śl. Jej długość wynosi 24,70 km. Czas przejazdu zajmuje ok. 3 - 4 godz. Stopień trudności: średni. Nawierzchnia: asfaltowa, tłuczniowa ku wsi Młynowiec dawną trasą widokową „Albrecht Weg” (Droga Alberta). Znacznie krótszy jest drugi szlak: Trasa Bolesławów - Nowa Morawa (przejście graniczne - Przełęcz Płoszczyna) - Kamienica - Bolesławów. Do pokonania jest 14,8 km, czas przejazdu: 1,5 - 2 godz. Stopień trudności: średni, trasa rekreacyjna po tłuczniowej i asfaltowej powierzchni.

Kościół i zabytkowe figury

Oprócz rynku, który znajduje się we wsi, która kiedyś była miastem, Bolesławów ma też inne ciekawe obiekty do obejrzenia. Jednym z nich jest barokowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z reminiscencjami gotyckimi z 1598 roku. Świątynia to budowla jednonawowa z bogatym wyposażeniem. W środku znajdują się rzeźby dłuta Michała Klahra (artysta-rzeźbiarz baroku - mieszkaniec pobliskich Bielic. Na fasadzie widnieje zegar słoneczny. Gdy będziemy w miejscu dawnego rynku, warto zwrócić uwagę na kamienną figurę św. Franciszka Ksawerego w otoczeniu aniołków z 1716 roku, upamiętniającą epidemię zarazy, która przeszła przez region. Przed wjazdem do Bolesławowa stoi natomiast figura św. Jana Nepomucena z 1828 roku. Można zwiedzić także Zabytkowy Ogrójec - miejsce kultu religijnego z 1833 roku - kamienne postacie apostołów.

Stara Morawa

Przedstawiamy wieś w gminie Stronie Śląskie. To miejsce z ciekawą historią, warte odwiedzenia, gdy będziemy na Ziemi Kłodziej. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych, interesujących miejsc i atrakcji przyrodniczych. Tereny są malownicze, pełne skał, wapieni, zróżnicowane pod względem walorów krajobrazowych. Doskonale nadają się na wycieczki piesze i rowerowe. Polecamy Starą Morawę!

Od leśnej osady do miejscowości turystycznej

Wieś leży w dolinie rzeki Morawki. Dolina, w której jest położona, rozgranicza dwa pasma górskie - Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. To dobre miejsce, z którego można wybrać się na górskie wędrówki, okolica jest ciekawa, malownicza i warta zwiedzenia. Wieś prawdopodobnie powstała jako osada leśna, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1364 roku.  W miejscowości działała huta, która przerabiała rudę z okolicznych złóż w Górach Bialskich, rozwinęła się zabudowa. W XVII wieku w Starej Morawie produkowano armaty, w XVIII wieku we wsi działał wapiennik, przerabiający złoża marmuru i dolomitu z kopalni odkrywkowych w okolicy Kletna i Stronia Śląskiego. Pod koniec XIX wieku wieś pełniła również funkcje letniskowe. Po II wojnie światowej wieś zupełnie zmieniła oblicze. W latach 2000 - 2006 w Starej Morawie wybudowano sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 5,5 ha, zaczęto stawiać na rozwój turystyki.

Co zobaczyć w Starej Morawie?

Wśród letnich atrakcji turystycznych wymienić można zalew. Przy sztucznym zbiorniku działa strzeżone kąpielisko, wieża widokowa i pole namiotowe. We wsi oferowane są noclegi, także w gospodarstwach agroturystycznych. Nie brakuje tu także ciekawych miejsc. Jednym z nich jest wyrobisko nieczynnej odkrywkowej kopalni marmuru na stoku Krzyżnika z ciekawymi okazami skał i minerałów. Bez wątpienia godna polecenia jest Galeria Wapiennik "Łaskawy Kamień". To zabytkowy wapiennik, zbudowany z surowego kamienia i cegły na planie na planie sześciokąta, zwężająca się ku górze, z wejściami u podstawy i wąskimi okienkami na dwóch przeciwległych ścianach. Na szczyt prowadzą kręte schodki wewnątrz dawnego paleniska. Do wapiennika dobudowano dom mieszkalny z pracownią. Całość otoczono niewielkim parkiem z ogrodem japońskim, dzwonnicą i piramidą. W odrestaurowanym starym wapienniku z XIX wieku działa autorska galeria artystyczna. Można też zobaczyć Grotę Matki Boskiej Różańcowej i drogę krzyżową przy leśnej drodze, datowaną na początek XX wieku, ufundowaną prawdopodobnie jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z I wojny światowej synów jednego z mieszkańców. Na spacer polecamy aleję lipową przy drodze do Bolesławowa oraz Suchą Drogę. Jest to leśna droga o długości 6 km i różnicy wzniesień 420 metrów, łącząca Starą Morawę z Wielkim Rozdrożem (tzw. „Pięć Dróg”) w Górach Bialskich. Warto również zobaczyć dawny folwark, prezentujący typową zabudowa folwarczną z XIX w. Działała tutaj także kuźnia - jedna z najstarszych na Ziemi Kłodzkiej.

Goszów

Gmina Stronie Śląskie położona w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej to doskonałe miejsce do uprawiania czynnego wypoczynku. Rozbudowana baza turystyczna daje turystom możliwość organizacji licznych form wypoczynku. Doskonale przygotowane szlaki oraz liczne atrakcje turystyczne i przyrodnicze w istotny sposób podnoszą walory ziemi strońskiej. Są tutaj także miejsca ciche i spokojne, ale stanowiące doskonałą bazę wypadową w góry. Warunki sprzyjają także spacerom i wycieczkom rowerowym. Jednym z takich miejsc jest Goszów.

U podnóża Gór Bialskich

Goszów to urokliwa wieś, położona w dolinie Białej Lądeckiej u stóp Sowiej Kopy. Pierwsze wzmianki o Goszowie pojawiły się w 1344 roku. Obok rolnictwa, na terenie wsi rozwijało się rzemiosło, działały kopalnie i kuźnica żelaza, tartak i młyny. XIX wiek i początek XX to czas intensywnego rozwoju turystyki, wieś była wtedy popularnym letniskiem, do którego często przyjeżdżali kuracjusze z Lądka Zdroju. Turystyka ponownie stała się domeną gminy Stronie Śląskie, co widać także na przykładzie Goszowa. Wieś jest doskonałym miejscem, z którego łatwo można wybrać się na wyprawy piesze lub rowerowe w Góry Bialskie, które stanowią jeden z najbardziej zwartych i niezaludnionych masywów górskich w Sudetach.

Na szlaku

Przez wieś przebiega bardzo ciekawy żółty szlak turystyczny, prowadzący przez mało znane zakątki Gór Bialskich: Stronie Śląskie - Przełęcz Dział - Czernica - Płoska - Bielice (czas przejścia około 5 godz.). Zaczyna się w Stroniu Śląskim na przystanku PKS przy ul. Kościuszki, dalej w lewo przez most na rzece Morawce i ulicą Mickiewicza dochodzimy do Goszowa. Za znakami skręcamy w prawo przez mostek na rzece Białej Lądeckiej, potem w lewo w Dolinę Popówki. Następnie trawersujemy Łysiec. Dochodzimy do Przełęczy Dział (922 m. n.p.m.). Dochodzimy do punktu węzłowego szlaków. Dalej szlakiem żółtym skręcamy w lewo do góry na Czernicę (1083 m. n.p.m.). Grzbietem Czernicy dochodzimy do Płoski (1035 m. n.p.m.), a potem lasem w dół do szosy do Bielic, gdzie spotykamy znaki zielone, kierujac się nimi wracami do wsi.

„Raj Pstrąga”

W Goszowie można również smacznie zjeść. Na amatorów pstrągów czeka hodowla i smażalnia „Raj Pstrąga”. Dla ceniących sobie ciszę i spokój - dobrze rozwinięta baza noclegowa. Jest to najstarsza w województwie dolnośląskim hodowla pstrąga. Można tu nie tylko zjeść pstrąga samodzielnie wyłowionego z wody. Warto zatrzymać się chociaż na chwilę, aby odpocząć po wędrówkach i spacerach. To miejsce na Ziemi Kłodzkiej, w którym na łonie przyrody złapiemy oddech i poczujemy spokój.

Nowa Morawa

W gminie Stronie Śląskie jest wiele uroczych i malowaniczych wsi, leżących u podnóża gór. Jedną z nich jest Nowa Morawa, której dodatkowym atutem jest to, że leży w pobliżu granicy z Republiką Czeską. Wieś położona jest w wąskiej i głębokiej dolinie wzdłuż górnego biegu rzeki Morawki. Dolina rozgranicza Góry Bialskie od Masywu Śnieżnika. Z trzech stron, po wierzchołkach gór, wieś świerkowe lasy, których brzegiem prowadzi granica Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Warto zatrzymać się w Nowej Morawie i poznać kolejne piękne miejsce Ziemi Kłodzkiej.

Trasy górskie i rowerowe

Nowa Morawa znalazła się na jednej z ważniejszych tras turystycznych w Górach Bialskich. Przez wieś prowadzi droga do granicy państwa przez Przełęcz Płoszczyna, gdzie znajduje się turystyczne przejście graniczne do Czech. Po przejechaniu kilku kilometrów docieramy do czeskiego Starego Mesta. Warto wybrać się tam na wycieczkę. Na turystów czekają także atrakcje przyrodnicze. Na terenie wsi znajduje się rezerwat "Nowa Morawa", który usytuowany jest w dolinie Morawki na stokach Gór Bialskich. Ochroną objęty jest niewielki fragment lasu bukowo-świerkowego, gdzie spotkamy także jodłę i jawor. To miejsce warte polecenia także miłośnikom nart. W Nowej Morawie na stoku góry Zawada funkcjonuje orczykowy wyciąg narciarski. Narciarze mają do wyboru trzy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. Przez wieś prowadzi także szkal rowerowy. Jest to trasa „Pętla Gór Bialskich” - zachodnia. Prowadzi przez Stronie Śl. - Młynowiec - Przełęcz Dział (922 m. npm.) - Przełęcz Sucha (1006 m. npm.) - Nowa Morawa - Bolesławów - Stara Morawa - Stronie Śl. Jej długość wynosi 24,70 km, czas przejazdu zajmuje około 3 - 4 godziny. Stopień trudności trasy można określić jako średni. Nawierzchnia jest asfaltowa i tłuczniowa ku wsi Młynowiec, prowadzi dawną trasą widokową „Albrecht Weg” (Droga Alberta).

Co zobaczyć w Starej Morawie?

Z pewnością ciekawostką turystyczną są Szwedzkie Szańce, czyli pozostałości po ziemnych umocnieniach, które są przypisywane wojskom szwedzkim z czasów wojny trzydziestoletniej. Trzeba ich szukać w paśmie wzniesień na zachód od wsi, na południe od Przełęczy Staromorawskiej, powyżej Drogi Staromorawskiej. Warto wybrać się także na Górę Oliwną. Jest to grupa XIX-wiecznych kamiennych rzeźb z przedstawieniami śpiących apostołów. Znajduje się na wzniesieniu między Nową Morawą a Kamienicą. Prowadzi do niej droga krzyżowa, którą wyznaczają cementowe krzyże.

Dlaczego warto odwiedzić Gminę Stronie Śląskie?

Jak widzicie, gmina Stronie Śląskie to mnóstwo atrakcji dla każdego. Swoje miejsce odnajdą tu wielbiciele ciszy i spokoju, seniorzy oraz rodziny dziećmi. Przepiękne widoki, górski klimat, liczne ścieżki pieszo-rowerowe, wyciągi narciarskie oraz trasy narciarstwa biegowego. Gmina Stronie Śląskie to także bogata baza noclegowa - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

STRONIE ŚLĄSKIE - CO WARTO ZOBACZYĆ?

GMINA STRONIE ŚLĄSKIE NA WAKACJE

POZNAJCIE UROKI KLETNA - GMINA STRONIE ŚLĄSKIE

STRONIE ŚLĄSKIE - MALOWNICZY ZAKĄTEK ZIEMI KŁODZKIEJ

 

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad