Blog - Ziemia Klodzka

Weekend na Ziemi Kłodzkiej i okolicach - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad na Ziemię Kłodzką

Weekend na Ziemi Kłodzkiej - co warto zobaczyć?

Ziemia Kłodzka, leżąca na południu województwa dolnośląskiego, jest jednym z najprężniej rozwijających się pod względem turystyki regionem Dolnego Śląska. To za sprawą po pierwsze naturalnych, przyrodniczych atrakcji - bliskości kilku ciekawych szczytów górskich, będących jednocześnie punktami widokowymi, zabytków i atrakcji, utworzonych po to, by umilić czas turystom, odwiedzającym te tereny.

Ziemia Kłodzka to doskonały kierunek zarówno na dłuższy urlop, jak i szybki, weekendowy wypad - solo, z drugą połówką, grupą przyjaciół czy rodziną. Tutaj atrakcje dla siebie znajdzie każdy turysta, niezależnie od tego ile ma lat i czy woli aktywność czy jednak spokojne spędzanie czasu. Możliwości spędzania czasu na Ziemi Kłodzkiej jest bez liku, dlatego poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze z nich.

Zapraszamy więc do przeglądu weekendowych atrakcji Ziemi Kłodzkiej - mamy nadzieję, że ułatwi Wam on planowanie i decyzję co do tego, które konkretnie miejsca w okolicy warto odwiedzić na weekend.     

SPIS TREŚCI:

Kłodzko - co warto zobaczyć?

Kłodzko atrakcje

Zacznijmy od Kłodzka - stolicy Ziemi Kłodzkiej, największego jej miasta i równie bogatego w atrakcje turystyczne, które można odwiedzić w weekend! Nad Kłodzkiem góruje potężna Twierdza Kłodzka - XVIII-wieczna, pruska fortyfikacja, będąca jednym z najważniejszych zabytków militarnych województwa. W licznych, ukrytych pod ziemią kazamatach łatwo się zgubić, dlatego z pomocą przychodzi przewodnik, ubrany w historyczny mundur.

Na zwiedzających czeka pokonywania, czasami na czworaka, chodników kontrminowych, ciekawe opowieści i głośne wystrzały z karabinu. Twierdza Kłodzko świetnie nada się na odwiedziny z rodziną - dzieci często otwierają ze zdziwienia buzię! Drugą atrakcją Kłodzka, w której również nie ma zbyt wiele światła, i która również związana jest z najdawniejszą historią miasta jest Podziemna Trasa Turystyczna.

Kłodzko atrakcje

To właściwie podziemia kłodzkiej starówki, które przed laty służyły jako naturalny schron dla mieszkańców uciekających przed najeźdźcami czy pożarami, a także jako magazyny żywności i towarów. Dziś w podziemiach Kłodzka obrazowo opowiedziana jest jego historia - wędrując podziemnymi tunelami dowiecie się, jak wyglądała codzienność kłodzkich mieszczan, co właściwie składowano w magazynach i w jaki sposób karano nieposłusznych mieszkańców Kłodzka.

Gdy wyjdziecie na powierzchnię warto przespacerować się po kłodzkiej starówce - stoi tam przecież jeden z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku! Idąc dalej dojdziecie do słynnego mostu św. Jana, który wyglądem przypomina praski Most Karola, a w rzeczywistości jest nawet starszy od niego. 

Ząbkowice Śląskie - poznaj atrakcje miasta

Ząbkowice Śląskie atrakcje

Ząbkowice, nazywane też miastem krzywej wieży, albo miastem Frankensteina to niezwykle ciekawe miejsce, które przyciąga z kilku powodów. Pierwszym jest wspomniana właśnie Krzywa Wieża, której odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metra - to naprawdę imponujący wynik! Do wnętrza wieży można wejść, a z jej ostatniej kondygnacji podziwiać można widoki na całe Ząbkowice i okolicę.

Kolejną atrakcją Ząbkowic jest widowiskowy ratusz, który jeszcze bardziej lśni od czasów remontu oraz Laboratorium Frankensteina (zdradzimy od razu, że Ząbkowice do końca II wojny światowej nosiły nazwę właśnie Frankenstein!) - ale poznać opowieść o słynnym doktorze i stworzonym przez niego monstrum po prostu musicie. Wpadnijcie też przy okazji do Izby Pamiątek Regionalnych - w 18 pomieszczeniach zgromadzono tam stroje ludowe, ręcznie malowane meble czy sprzęty gospodarstwa domowego.

Ząbkowice zamek

Wewnątrz budynku znajduje się nawet dwudziestometrowa studnia i zachowana kaplica domowa. Jest co podziwiać! A trzymając się historycznego ducha Ząbkowic, zakończcie swoją wycieczkę w 700-letnim zamku, który odzyskuje stopniowo swój dawny blask, a jego zrewitalizowaną część można zwiedzać. Jak widać Ząbkowice Śląskie to miasto pełne potencjału, ciekawych zabytków, pięknych widoków i doznań kulturalnych - na weekendowej liście atrakcji Ziemi Kłodzkiej to wręcz obowiązkowy punkt!            

Kamieniec Ząbkowicki - co warto zobaczyć?               

palac kamieniec zabkowicki

Największą atrakcją położonego nieopodal Kamieńca Ząbkowickiego jest Pałac Marianny Orańskiej. To najpotężniejszy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w Europie pałac neogotycki z XIX wieku, otoczony ogromnym, dziś 160-hektarowym parkiem, górujący nad Kamieńcem Ząbkowickim i pobliskimi miejscowościami. Wiąże się z nim wyjątkowo ciekawa historia królewny Marianny Orańskiej, uznawanej za pierwszą businesswoman z XIX wieku.

Pałac po tym, jak popadł w ruinę jest w ciągłym remoncie - odrestaurowywane pomieszczenia, ogrody i krużganki każdego roku odzyskują dawny blask, przyciągając coraz liczniejsze grupy turystów. Niedaleko, na drugim końcu przypałacowego parku znajduje się odrestaurowane Mauzoleum rodu Hohenzollernów. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską.

Imponuje okazała formą, wielkością i bogactwem rozwiązań architektonicznych, a życiorys królewny Marianny inspiruje wiele kobiet po dziś dzień!       

Bardo - góry, spływy pontonowe

bardo most

Bardo, leżące nad Nysą Kłodzką właśnie z racji swojego położenia stało się jednym z najważniejszych miejsc, gdzie odbywają się spływy pontonowe i kajakowe. Spływ rozpoczyna się w sąsiedniej Ławicy, a kończy przy przystani w Bardzie, tuż przy zabytkowym moście, nieopodal szlaku, prowadzącego na Obryw Skalny. W przystani po wysiłku fizycznym związanym z płynięciem pontone czy kajakiem czeka pyszny, smażony kłodzki pstrąg.

W Bardzie można spędzić niemal cały dzień - na szczycie obrywu skalnego znajduje się punkt widokowy z zapierającą dech w piersiach panoramą doliny Nysy Kłodzkiej, Barda i okolicznych gór. W Bardzie czeka też szlak kapliczek różańcowych - malownicza trasa z kilkunastoma kapliczkami - każda w innym stylu architektonicznym. Będąc w Bardzie na weekend na pewno nie można ominąć Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ani ruchomej szopki. Wpadnijcie też skosztować bardzkich pierników, których historia sięga 1464 roku!       

Ławica - dlaczego warto odwiedzić? Pałac, paintball, spływy pontonowe

Ławica atrakcje

Ławica to niepozorna miejscowość kilka kilometrów od Barda. To właśnie tam zaczynają się spływy, które swój finał mają przy pomoście w Bardzie. Spływy to świetna rozrywka dla rodzin z dziećmi, ale to nie wszystko, co czeka na najmłodszych podróżników. Na dzieci, które lubią wyzwania i zagadki czeka Folwark Szyfrów - gra terenowa, w której drużyny muszą rozwiązać zagadki, wytężyć wszystkie zmysły i stanąć oko w oko z historią Dolnego Śląska.

Ławica to jednak nie tylko tajemniczy Folwark Szyfrów, ale i pałac, paintball i mini zoo. To właśnie tu możemy rozegrać zażartą walkę na obszernym, specjalnie przygotowanym polu paintballowym. W pałacu natomiast jest możliwość noclegu - będzie to świetny pomysł, bo oprócz tego, że spędzimy noc w nietuzinkowym miejscu, to uzyskamy świetną bazę wypadową do innych części Ziemi Kłodzkiej.

A, jak już ustaliliśmy, jest tu co zwiedzać. W letnich miesiącach na chętnych specjalnych wrażeń czeka nocleg na glampingu, czyli w namiotach w stylu glamour. Nocleg na skraju lasu w dzikich, ale wygodnych warunkach może okazać się strzałem w dziesiątkę przy planowaniu weekendu na Ziemi Kłodzkiej!        

Złoty Stok - co zobaczyć?   

zloty stok

Złoty Stok to miasteczko o złotej historii. Układ miasta pozostaje niezmieniony od XVI w.! Czeka Was tu wycieczka miejską trasą turystyczną, na której zobaczycie zabytkowe kamienice i kręte uliczki, skrywające niejedną tajemnicę

Odkryjcie je podczas wyprawy ekologicznym meleksem - repliką Forda Buicka z początku XX w. Przewodnicy opowiedzą m.in. o mennicy, w której bito złote dukaty, wieży kościoła ewangelickiego, którego dzwony miały swój udział w dwóch wojnach światowych, najstarszej czynnej fabryce prochu na świecie, znajdującej się zaledwie 3 km od centrum miasta, a także pokażą wyremontowane mauzoleum rodziny Guttlerów, wyglądem przypominające rzymski Panteon.

panorama Złoty Stok

fot. Damian Białas

To, co najbardziej przyciąga w Złotym Stoku to jednak słynna Kopalnia Złota - system sztolni, w których niegdyś wydobywano złoto, przez które przeprowadzi nas przewodnik, który swoją barwną opowieścią, pełną humoru przybliży historię tego miejsca.

W Kopalni znajdziecie nie byle jakie atrakcje - jedyny w Polsce podziemny wodospad, podziemną zjeżdżalnię, Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, a także przejazd prawdziwą kolejką górniczą! Po drugiej stronie ulicy czeka Średniowieczna Osada Górnicza - replika średniowiecznego miasteczka z maszynami, które samemu można uruchomić. Jeśli jesteście gotowi na spotkanie oko w oko z katem, wstąpcie koniecznie. 

Boguszyn - Złoty Pstrąg

boguszyn - atrakcje

Teraz coś dla tych, którzy lubią dobrze zjeść i lubią przebywać na łonie natury, niespiesznie spędzając swój weekend. W Boguszynie znajduje się jedna z najbardziej znanych smażalni pstrąga na Ziemi Kłodzkiej. Złoty Pstrąg, bo o nim mowa, to nie tylko smażalnia i karczma rybna, w której zjecie na przykład rybny gulasz, ale i łowisko, na którym nawet amatorzy mogą spróbować swoich sił w wędkowaniu.

Złoty Pstrąg to świetny cel rodzinnych wycieczek - w trakcie, gdy dorośli oddają się wędkowaniu, dzieci mogą spędzić czas na pobliskim placu zabaw albo w zagrodzie ze zwierzętami, przyglądając się z bliska kozom, owcom czy kurom. W Boguszynie można zostać też na dłużej - góralskie, drewniane domki dostępne są przez cały rok, choć wiadomo, że to latem pobyt będzie najprzyjemniejszy.   

Srebrna Góra - Twierdza

Twierdza Srebrna Góra

Srebrną Górę kojarzyć możecie z kompleksu fortyfikacji - Twierdzy Srebrna Góra. To jedna z największych tego typu budowli w Europie z 1777 roku z 6 fortami i 151 kazamatami, zbudowana przez 4,5 tys. osób w ciągu 12 lat. Uznana przez Prezydenta RP za Pomnik Historii, dziś służy turystom, którzy zwiedzać mogą zarówno serce Twierdzy - trzykondygnacyjny Donjon, jak i otaczający go pierścień bastionów z ponad 300-letnimi podziemnymi pomieszczeniami, które niegdyś pełniły rolę izb żołnierskich, zbrojowni, magazynów czy kazamat studziennych.

Po twierdzy oprowadzają przebrani w stroje z epoki napoleońskiej przewodnicy, a uroku dodają pasące się na okolicznej łące kozy i owieczki - szczególnie chętnie kumplują się z nimi najmłodsi turyści. Nieopodal Twierdzy Srebrna Góra znajduje się Fort Spitzberg - Ostróg, kolejna fortyfikacja, która z pewnością spodoba się fanom militariów.      

Radków - co warto zobaczyć?

Radków atrakcje

Radków to drzwi do Gór Stołowych - na terenie gminy znajduje się Karłów, skąd rozpoczynają się trasy na jeden z najbardziej obleganych górskich szczytów Dolnego Śląska - Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na górę wiedzie 680 kamiennych schodów, dookoła których czekają zdumiewające widoki!

Skały układają się w rozmaite kształty, dlatego wizyta tutaj będzie zabawnym testem na wyobraźnię. Na szczycie Szczelińca, na urwisku skalnym znajduje się kultowe schronisko, w którym można odpocząć, pożywić się przed dalszą wędrówką czy zostać na nocleg. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdują się też Błędne Skały - jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Sudetach.

Szczeliniec Wielki Radków

Ale atrakcji jest znacznie więcej - Białe Skały, ruiny fortu Karola, taras widokowy na pobliskiej Górze Guzowatej, skąd łatwo dojść znad zalewu w Radkowie. Zalew w Radkowie to nie tylko chętnie odwiedzane przez całe rodziny kąpielisko z 90-metrową plażą, ale też ośrodek rekreacyjny z bogatą bazą noclegową i wypożyczalnią sprzętu wodnego - łódek, rowerów wodnych czy kajaków.

Do Radkowa warto przyjechać niezależnie od pory roku - zimą przyciągają tu trasy narciarstwa biegowego, a latem piękny, otoczony górami zalew i malownicze trasy rowerowe. O Szczelińcu i Błędnych Skałach już wiadomo - to przecież prawdziwe perełki regionu!      

Wambierzyce

wambierzyce

Położone między trzema wzgórzami Wambierzyce, nazywane są przez wielu turystów śląską Jerozolimą. Wszystko za sprawą bazyliki i Góry Kalwarii, które ściągają tutaj pielgrzymów z całego kraju. Wambierzycka kalwaria jest najdłuższą kalwarią na Dolnym Śląsku - liczy bowiem około 80 stacji i kilkanaście bram. Docierając do ostatniej stacji mamy gwarancję przepięknych widoków na Sanktuarium i Szczeliniec Wielki.

Dalej ścieżka wiedzie do miejsca, w którym leżą cztery ogromne dzwony, znajdujące się tu od lat 90-tych zeszłego stulecia. Kolejną atrakcją Wambierzyc jest znana na całą Polskę i największa w naszym kraju ruchoma szopka. Tworzy ją ok. 800 figur, a ruchomych jest około 300 z nich. To miejsce, które nawet przez ateistów nie powinno być pomijane - magię Wambierzyc czuć w powietrzu!                 

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka

W Bystrzycy, która jest bardzo starym, bo sięgającym przełomu XIII i XIV wieku miastem, średniowieczny klimat czuć po dziś dzień. Przechodząc po Bystrzycy warto zwrócić uwagę na mury miejskie z Bramą Wodną, Basztą Kłodzką i Basztą Rycerską, bystrzycki ratusz i pręgierz.

Ciekawym miejscem jest też Muzeum Filumenistyczne - jedyne w Polsce muzeum dotyczące zbiorów pudełek od zapałek i przedmiotów służących do rozniecania ognia. Oprócz tego, po spacerze bystrzycką starówką można zapuścić się w podziemia, które niegdyś służyły jako więzienie.

Z Bystrzycy dojść można na szczyt Jagodnej (977 m n.p.m.), na której postawiono 23-metrową wieżę widokową z platformą widokową z widokiem na panoramę Masywu Śnieżnika i Gór Orlickich. Zanim jeszcze zdobędziecie Jagodną warto zatrzymać się chociaż na chwilę w Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona, które jest popularną destynacją górskich piechurów, a zimą - stacją narciarstwa biegowego. No i podobno karmią tu najlepszymi naleśnikami na świecie!       

Międzygórze - atrakcje

wodospad wilczki

Prawdziwą perełką, położoną nieopodal Bystrzycy jest alpejska zabudowa Międzygórza, która daje nam wrażenie, że znajdujemy się gdzieś daleko w Austrii. W tyrolskich domkach najczęściej można też przenocować, a trzeba zaznaczyć, że nocleg w takich okolicznościach to bardzo przyjemna rzecz!

W Międzygórzu znajduje się też inna znana atrakcja - Wodospad Wilczki, najwyższy w Masywie Śnieżnika i drugi najwyższy w całych Sudetach wodospad górski. Spadająca z wysokości 22 metrów rzeka tworzy bajkowy klimat: szum wody, zieleń, cisza i przepiękne widoki z tarasów ułożonych wokół wodospadu pozwolą zrelaksować się i zapomnieć o wszystkich troskach. Do ciekawych atrakcji Międzygórza z pewnością zaliczymy też Górę Igliczną, która przyciąga turystów i pielgrzymów ze względu na obecność figury Matki Bożej Śnieżnej, z którą wiąże się ciekawa historia.

Dzieci wysyłamy natomiast do Ogrodu Bajek w Międzygórzu. Do świata baśni wprowadzą Was tu figurki postaci bajkowych, totemy, domki i altanki, stojące w urokliwym ogrodzie pełnym ozdobnych roślin. Z Międzygórza startuje też szlak na Śnieżnik - najbardziej popularny cel górskich piechurów. Międzygórze to absolutny hit, jeśli chodzi o weekendowy pobyt na Ziemi Kłodzkiej! 

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Podobnie jak z Międzygórza, tak i ze Stronia Śląskiego dojść można na szczyt Śnieżnika, na którym stoi całoroczna, widowiskowa wieża widokowa. Wspinaczki na Śnieżnik sprawdzają się i latem i zimą, a gdy leży śnieg, dodatkowo korzystać można z tras narciarstwa biegowego! Ale Stronie to nie tylko Śnieżnik - do zobaczenia jest uroczy stroński rynek, Muzeum Minerałów, a fani aktywnego spędzania czasu powinni zwrócić uwagę na szlaki piesze i rowerowe wokół Stronia.

Podczas pieszej wędrówki zwiedzić możecie miasto, przedmieścia, zbocze Sowiej Kopy, skałki “Sowie Stopnie” z punktem widokowym, miejscowość Goszów, osiedlę Morawka i tamę na rzece Morawka. Przez Stronie przebiega pięć wytyczonych szlaków rowerowych, a część z nich jest osiągalna również dla rodzin z dziećmi. Warto wspomnieć też o najbliższych okolicach - warty zobaczenia jest Stary i Nowy Gierałtów, Bielice, Bolesławów, kultowy Zalew Stara Morawa oraz Kletno, o których przeczytacie poniżej.       

Stara Morawa        

Zalew w Starej Morawie

Zalew w Starej Morawie to bez dwóch zdań jedno z najpiękniejszych miejsc kąpielowych na Dolnym Śląsku i na Ziemi Kłodzkiej. Tłumy turystów przyjeżdżają tu latem, by skorzystać ze strzeżonego kąpieliska z piaszczystą plażą, polem namiotowym, żeby przejść po molo z wieżą widokową, z której podziwiać można okolicę.

Wieża widokowa zbudowana na molo to jedyny taki obiekt na Dolnym Śląsku - prawdziwy unikat! Jest tu też przystań z wypożyczalnią sprzętów wodnych, które urozmaicają spędzanie czasu na tafli wody. Wokół zalewu dostępne są domki - w sam raz na weekendowy pobyt.

Dwa boiska do gier zespołowych z trybuną dla widowni, placem zabaw dla dzieci ze ścianką wspinaczkową, stołem do tenisa stołowego i zewnętrzne szachy, punkty gastronomiczne i przede wszystkim zacne widoki sprawiają, że można tu spędzić nawet cały weekend!   

Szczytna

Szczytna pochwalić się może dwoma atrakcjami - pierwsza z nich to Golf Spa Szczytna, jedyne górskie pole golfowe w okolicy. W przyjaznej atmosferze pod okiem instruktorów turyści stawiają tu “pierwsze kroki w golfie”. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu dla początkujących i zaawansowanych oraz miejsca noclegowe w domkach z widokiem na fenomenalną panoramę gór.

Odpoczynek w ośrodku to nie tylko sport na świeżym powietrzu, ale i relaks w otoczeniu Gór Orlickich, Bystrzyckich i Stołowych. Czyste powietrze, zieleń, cisza. Nie można chcieć więcej! Druga atrakcja to Zamek Leśna Skała. Górujący nad Szczytną zamek zbudowany w XIX w. jest ucieleśnieniem tajemniczości. Mało kto zna jego historię czy wnętrza. Wygląda jak średniowieczne zamczysko, a okazuje się być rezydencją pałacową z kościołem, ogrodem i piękną panoramą gór. Przewodnicy opowiedzą intrygującą historię Zamku, a jeśli będziecie mieć szczęście to być może traficie na castle party, które odbywają się tutaj w wakacje.     

Nowa Ruda

Kolejny ważny przystanek na Ziemi Kłodzkiej to Nowa Ruda. Znajduje się tu dawna Kopalnia Nowa Ruda. To najstarsza udokumentowana kopalnia na ziemiach polskich i jedna z najstarszych na świecie. Kopalnia obejmuje część muzealną i podziemną trasę turystyczną. Tutaj dowiecie się jak powstaje węgiel, jakie ma właściwości i jakie są jego rodzaje. Na własne oczy będziecie mogli zobaczyć odciski paproci, skrzypów i widłaków sprzed 300 milionów lat

Dowiecie się jak rozwijało się górnictwo w Nowej Rudzie i na czym polegają górnicze tradycje jak Barbórka czy Karczma Piwna. Przekonacie się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie i w jakich warunkach pracować musieli górnicy. W dyspozytorni podziwiać można zachowane, oryginalne górnicze sprzęty, a kopalnię opuścicie, jadąc autentyczną, górniczą kolejką.

W Nowej Rudzie znajduje się także góra Św. Anny, na której szczycie stoi wieża widokowa, a także Góra Wszystkich Świętych. Warto też zobaczyć uroczy rynek z jednym z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku, Zamek Stillfriedów, zjawiskowy Kościół św. Mikołaja, Domy Tkaczy czy też hałdę KWK “Nowa Ruda”. Na koniec wycieczki obowiązkowym punktem będzie wizyta w kultowej kawiarni Biała Lokomotywa. 

Kletno - kopalnie, jaskinie

Największą  atrakcją Kletna jest Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia w Sudetach. Bardzo bogata i dobrze zachowana szata naciekowa czyni ją jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Klimatycznie oświetlona trasa turystyczna pozwala obejrzeć około 500 metrów jaskini. Oprócz świetnie zachowanych form naciekowych znajdziecie tu np. prawdziwe, kompletne szczątki niedźwiedzia jaskiniowego.

Kletno to także Kopalnia Uranu - jedna z bardziej tajemniczych destynacji w okolicy. Sekrety skrywane szczętnie przez Sowietów i różnobarwne minerały przyciągają do Kopalni Uranu wszystkich miłośników podziemnych klimatów.        

Radochów     

Pozostając w temacie podziemi udajmy się do Radochowa, a konkretnie do Jaskini Radochowskiej, która jest jedną z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach. Do zwiedzania udostępnione jest ok. 300 metrów trasy, której pokonanie nie jest prostą sprawą - przez skalne korytarze trzeba się przecisnąć, czasem nawet z wciągniętym brzuchem! ;)

Obok jaskini znajduje się wiata turystyczna i miejsce na ognisko, a na trasie do jaskini działa także Winiarnia Radochowska, w której spróbować można nie tylko win z różnych regionów świata, ale i nabyć regionalne, dolnośląskie wina. Z tego powodu wizyta w Radochowie na pewno sprawi - nomen omen - radochę wszystkim miłośnikom winnego trunku!

Międzylesie - zamek

Do weekendowej wizyty w Międzylesiu zachęca 700-letni zamek, doskonale pamiętający pożary po działaniach husytów czy pobyt króla Jana II Sobieskiego po Odsieczy Wiedeńskiej. Polecamy zwiedzić zamek z przewodnikiem. Szczególnie ciekawą opcją jest zwiedzanie nocne z lampionami. Zamek w Międzylesiu pełni też funkcję hotelu, więc śmiało można zostać tu na noc, by następnego dnia udać się w dalszą eksplorację Ziemi Kłodzkiej.

Polecamy też zajrzeć do barokowej restauracji, w której zjeść można legendarny czarny makaron z rakami. W Międzylesiu zwróćcie uwagę też na Domy Tkaczy - dwa pozostałe z zespołu siedmiu drewniano-murowanych domów, w których niegdyś mieściły się pomieszczenia mieszkalne i warsztaty tkaczy produkujących płótna i len z lnu uprawianego w okolicy.

Całkiem niedaleko znajduje się też wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu - zbudowana na wysokości 1145 m n.p.m. drewniana, prawie 25-metrowa wieża widokowa polsko-czeska, z której roztacza się widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką.     

Ścinawka Górna i Ścinawka Średnia    

Zacznijmy od Ścinawki Górnej - to tam znajduje się do niedawna zapomniany i porzucony, dziś, po kapitalnym remoncie, odzyskujący dawny blask Zamek Sarny. Zamek można zwiedzać, ale prawdziwym hitem jest jedna z najpiękniejszych w okolicy zamkowych kawiarni, usytuowana w Domu Bramnym z 1590 roku. Do zamku należy także zabytkowy park z 10 pomnikami przyrody - spacer po nim to punkt obowiązkowy!


W Ścinawce Średniej znajduje się natomiast zbudowany w duchu renesansu zamek Kapitanowo. Burzliwe, siedmio wiekowe dzieje Kapitanowa, opowieści o architekturze i codziennym życiu jego mieszkańców, empiryczne spotkanie z murami zamkowymi - to prawdziwa przygoda nie tylko dla fanów historii. W zamku odbywa się nocne zwiedzanie ze świecami w dłoni - wyobraźcie sobie ten klimat! Albo nie - nie musicie sobie wyobrażać. Po prostu wpadnijcie, przeżyć to na własnej skórze!   

Lądek-Zdrój   

Przejdźmy do kłodzkich uzdrowisk - jest ich tu kilka, ale zacznijmy od Lądka-Zdroju, który pochwalić się może ponad 700-letnią historią. Za wizytówkę tego miejsca uważa się uzdrowisko Zdrój Wojciech. To prawdziwa architektoniczna perełka polskich i europejskich uzdrowisk, wybudowana w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody leczniczej. Nieopodal mieści się uroczy park zdrojowy z ławeczkami, alejkami spacerowymi i marmurowymi rzeźbami.

W Lądku mieści się też zakład kąpielowy “Stary Jerzy”, gotycki most św. Jana Nepomucena czy też unikalny na skalę kraju kryty most nad Białą Lądecką. A jeśli planujecie weekend na sportowo, to wokół czekają ciekawe szlaki piesze i rowerowe - Lądek w tym temacie jest mocnym “zawodnikiem”!

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. Nie bez powodu - zarówno oryginalna architektura, jak i specyficzny klimat sprawiają, że do Polanicy warto przyjechać, nawet jeśli nie jest się kuracjuszem. Rodzinny spacer po Parku Zdrojowym, przemierzanie górskich ścieżek pieszo lub rowerem, mineralne wody lecznicze, borowina czy solanki, ukwiecone alejki, podświetlana fontanna i kultowe Sanatorium Wielka Pieniawa to tylko niektóre z atrakcji Polanicy.

Zajrzyjcie też do Teatru Zdrojowego, który w sezonie pochwalić się może bogatym programem artystycznym. Chodźcie też na spacer deptakiem nad Bystrzycą Dusznicką - klimat nie do podrobienia! Pamiętajcie też, że Polanica to doskonała baza wypadowa w Góry Stołowe.  

Długopole-Zdrój         

Długopole-Zdrój polecamy tym, którzy cenią sobie ciszę i kameralność. Raczej niewiele tu atrakcji dla rodzin z dziećmi - to najczęstszy kierunek dla seniorów, szukających odpoczynku i odnowy sił witalnych w pobliskim uzdrowisku. Stąd też główny punkt w Długopolu to Dom Zdrojowy, w którym spróbować można wód z kilku różnych źródeł, Park Zdrojowy, w którym znajdziesz klimatyczne ławeczki, ozdobną roślinność, platformy widokowe, schody, pomosty i oczka wodne.

Z Długopola dojść można na Sasankę czy Jagodną - dwa najbardziej charakterystyczne szczyty Gór Bystrzyckich.    

Kudowa-Zdrój

Kudowa ma sporo atrakcji, dlatego na zwiedzenie ich wszystkich trzeba policzyć nawet cały dzień. Z racji tego, że to miasto uzdrowiskowe nie możemy nie wspomnieć w pierwszej kolejności o Parku Zdrojowym, Pijalni Wód Mineralnych i dwóch sanatoriach - “Polonia” i “Zameczek”. Park Zdrojowy położony jest u stóp Góry Parkowej, na szczycie której znajduje się punkt widokowy “Altanka Miłości”.

Warto wstąpić też do kudowskiego Muzeum Zabawek, które w zbiorach gromadzi zabawki ze wszystkich okresów historii, począwszy od starożytności po lata 80. XX wieku. Lalki, szopki bożonarodzeniowe czy klocki pozwolą nam uruchomić wyobraźnię.

W Kudowie znajduje się ponadto Szlak Ginących Zawodów - miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Czekają tu na Was pokazy garncarstwa, prawdziwy wiatrak, kuźnia, chatka robótek ręcznych, a nawet degustacja wiejskiego chleba ze smalcem. Jeśli spodoba Wam się tematyka, wpadnijcie też do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. To skansen skupiający obiekty (wraz z ich wyposażeniem) - zabytki budownictwa i kultury ludności zamieszkującej teren Kudowy- Zdrój i okolic od XVIII do XX w.

Miejscem, które szczególnie polecamy odwiedzić mimo, że jest to trudnym doświadczeniem, jest Kaplica Czaszek w Czermnej. To zabytek sakralny, zbudowany z ludzkich kości i czaszek należących do ofiar wojen i epidemii cholery na ziemi kłodzkiej. Oglądanie pomieszczenia zbudowanego ze szczątek ludzi robi ogromne wrażenie.  

Duszniki-Zdrój

Uzdrowiskowe Duszniki-Zdrój przyciągają nie tylko uroczym Parkiem Zdrojowym. Największą ich atrakcją jest Muzeum Papiernictwa. To jedyny taki obiekt w Polsce, utworzony w budynku XVI-wiecznego młyna papierniczego nad Bystrzycą Kłodzką. Miejsce, gdzie można dowiedzieć się jak powstaje papier, a nawet samodzielnie stworzyć kartkę czerpanego papieru! Jest to możliwe mimo tego, że czerpanie papieru wydaje się być trudną sztuką.

W Muzeum w niewielkich ilościach do dziś wytwarzany jest papier - używa się do tego znanej od średniowiecza metody oraz oryginalnych, zabytkowych maszyn.

W części miasta Duszniki-Zdrój - Zieleńcu znajduje się Torfowisko pod Zieleńcem o łącznej powierzchni około 270 hektarów. Na terenie Torfowiska znajduje się kilka ciekawych atrakcji - drewniana wieża widokowa i przede wszystkim ciekawa ścieżka edukacyjna. Na wycieczkę krajobrazową w sam raz

Ale najbardziej prawdopodobne, że Zieleniec kojarzy Wam się z nartami. I słusznie, bo Zieleniec Zieleniec Ski Arena to największa na Dolnym Śląsku i jedna z największych w Polsce stacja narciarska. Panuje tu unikalny mikroklimat zbliżony do alpejskiego, dlatego w sezonie zimowym to prawdziwa mekka dla miłośników nart i snowboardu.     

Weekend na Ziemi Kłodzkiej?

I to już wszystkie atrakcje na Ziemi Kłodzkiej, które tym razem chcielibyśmy Wam polecić na weekendowy wyjazd. Wierzymy, że spośród naszych propozycji wybierzecie te odpowiednie dla Was. Lista atrakcji na Ziemi Kłodzkiej jest przecież długa i jesteśmy pewni, że nie będziecie się tutaj nudzić.     

Życzymy więc pięknych wspomnień przywiezionych z Ziemi Kłodzkiej oraz udanego, pełnego wrażeń weekendu. Do zobaczenia!       

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad