Blog - Ziemia Klodzka

Stronie Śląskie - zimowe atrakcje turystyczne

Stronie Śląskie - zima

Zimowe eskadapy na Ziemi Kłodzkiej? Wybierz się na zimowe szaleństwo w nasze piękne góry i odkryj niesamowite szlaki biegówkowe - jedne z najciekawszych w Polsce! 

Spędź zimę w Stroniu Śląskim

 

Gmina Stronie Śląskie to kolejna obowiązkowa stacja podczas zimowych eskapad w góry. Atrakcji jest wiele (o atrakcjach Stronia Śląskiego przeczytasz tutaj), ale to, co wyróżnia ją spośród innych gmin to świetnie przygotowane szlaki piesze i biegówkowe, które o tej porze cieszą się szczególnym zainteresowaniem. W gminie Stronie Śląskie i we wszystkich pasmach górskich ją otaczających powoli pojawia się zima. Gdzie więc warto zapuścić się, by spędzić wspaniały, aktywny czas, oddychając rześkim, górskim powietrzem i spalając przy okazji trochę kalorii?

Dlaczego akurat biegówki?

narty biegowe

Narciarstwo biegowe przez ostatni czas cieszy się wśród turystów coraz większym zainteresowaniem. Doliczając fakt, że można je uprawiać w jednym z najpiękniejszych regionów naszego kraju, narciarstwo biegowe staje się doskonałą formą aktywnego wypoczynku. Pasma górskie otaczające gminę Stronie Śląskie: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote i Krowiarki świetnie nadają się do uprawiania tego sportu za sprawą gęstej sieci szerokich duktów leśnych i z reguły dobrych warunków śniegowych. Popularność narciarstwa biegowego została zaczerpnięta od naszych czeskich sąsiadów - tam sport ten uprawiają wszyscy, bez wyjątków, od małych dzieci po seniorów.

Ostatnio również w Polsce narciarstwo biegowe stało się niezwykle popularne, głównie dlatego, że do jego uprawiania nie potrzeba dużych środków finansowych oraz dlatego, że jest coraz bardziej dostępne ze względu na tworzenie nowych tras biegowych.

Polecane trasy narciarstwa biegowego w Stroniu Śląskim

Poszczególne odcinki tras biegowych są oznaczone ze względu na stopień trudności. Na terenie gminy Stronie Śląskie trasy o różnym stopniu trudności wytyczono w Górach Bialskich. Jest ich tam około 60 km, a w połączeniu z trasami czeskimi - ponad 150 km. Każdy znajdzie tutaj trasę dla siebie. Miejscem, gdzie rozpoczynają się trasy są wsie: Bielice, Nowa Morawa i Nowy Gierałtów. Trasy są dobrze oznakowane w terenie, a nad przygotowaniem śladu biegowego czuwa gminny ratrak “Miś”.

IMG 0164
Początkującym narciarzom polecamy pętlę na polanie w Bielicach, tuż za zimowymi miejscami postojowymi, na początku szlaku z Bielic w kierunku czeskiego schroniska Paprsek (niebieski szlak turystyczny).
Jako trasę łatwą, dla rodzin z dziećmi, z niedługimi, bardziej stromymi odcinkami określono trasę z Bielic przez Dolinę Białej Lądeckiej do schroniska Paprsek. Trasa liczy 6,8 km, suma podejść to 315 m, a suma zejść - 87 m. To najkrótszy szlak biegnący z Bielic do czeskiego schroniska Paprsek, po polsku zwanego Promykiem. Szlak ten przecina dwie pętle: Biały Spław i Dukt nad Spławami, a wzdłuż obu tych pętli biegną transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen - bardziej doświadczeni narciarze mają więc wiele możliwości wydłużenia wycieczki.

Inną opcją jest pętla Biały Spław, biegnąca wzdłuż wąskiej, uroczej doliny potoku Biały Spław, która jest szczególnie urokliwym fragmentem Gór Bialskich. Pętla liczy niewiele, bo 4,4 km, ale nie jest dostępna dla każdego - podejście w górę doliny Białego Spławu jest dosyć strome, podobnie wymagający jest zjazd.

Kolejna z tras rozpoczynających się w Bielicach określona jest jako “Dukt nad Spławami”. Jest to ponad 10 kilometrów trasy przygotowanej dla narciarzy, na której można pobiegać stylem łyżwowym. Większość tras przygotowanych jest jednak pod styl klasyczny.

Zobacz mapę tras narciarstwa biegowego Stronie Śląskie:

Stronie Slaskie 2021 rewers opis tras

Kolejne trasy zaczynają się w Nowej Morawie, gdzie na końcu wsi, poniżej przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna, na narciarzy czekają leśne miejsca postojowe, z zadaszoną wiatą i miejscem na rozpalenie grilla.

Ci, którzy mają doświadczenie w pokonywaniu wymagających tras, skorzystać mogą z 3,9-kilometrowej trasy Nowa Morawa - Droga Marianny - Przełęcz Sucha. Trasa ta przez początkowe 1,5 km może wydawać się prosta, jednak potem czeka nas strome podejście na przełęcz Suchą. Z Przełęczy można kontynuować wycieczkę w kierunku Przełęczy Dział, szczytu Czernicy (z wieżą widokową), czeskiego schroniska Paprsek czy Bielic. Dodatkowo polecamy pokonanie trzech nowo powstałych pętli, które znajdują się bardzo blisko Przełęczy Suchej: Pętla Rezerwatowa, Bialska i bardzo długa i wymagająca Pętla Pod Czernicą.

Ze Stronia Śląskiego do Czech

IMG 0876

Ci, dla których szlaki po polskiej stronie gór będą niewystarczające, mogą połączyć bieg, korzystając również z czeskim szlaków biegowych. Szlaki łączą się z czeskimi szlakami Malý Šengen (8 km długości) i Velký Šengen (17 km długości), znajdującymi się około 5 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach. Szlaki te są utrzymywane przez czeski ośrodek narciarski Paprsek. To właśnie schronisko Paprsek jest jednym z popularniejszych celów wycieczek turystów startujących z Bielic. Inne szlaki transgraniczne to Malá Pralinka, 3-kilometrowa pętla idealna dla początkujących narciarzy, a także nieco dłuższa, 8-kilometrowa Pralinka, która zafunduje nam szczególnie piękne bajkowe, leśne widoki. Inny polsko-czeski szlak to niespełna 10-kilometrowa Pohádka (Smrk), która biegnie pod górą Travna, przez granicę do szczytu Smrk, a następnie przez rozdroże Císařská bouda.

Na zimę do gminy Stronie Śląskie

Zima to czas, kiedy górskie szlaki oblegane są bardziej, a my wcale nie dziwimy się takiej sytuacji. W gminie Stronie Śląskie nie brak szlaków pieszych i biegówkowych, które zahaczają o najciekawsze atrakcje, a przede wszystkim oferują wspaniałe widoki i ogromną frajdę biegającym na nartach oraz piechurom. Z drugą połówką, z dziećmi, z przyjaciółmi czy w pojedynkę - sport w okolicznościach przyrody to sama przyjemność, dlatego nie pozostaje nic innego jak wyczekiwać odpowiedniej pogody, zakasać nogawki i udać się, by zwiedzać jeden z najpiękniejszych regionów Dolnego Śląska. Dodatkowo w gminie Stronie Śląskie w najbliższym czasie odbędą się trzy ciekawe dla turystów imprezy: 5 grudnia 2021 r. przed budynkiem strońskiego CETiK-u na placu przed targowiskiem miejskim odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy “Stoły Świąteczne”, wydarzenie organizowane przez stroński dom kultury.  W pierwszej połowie stycznia czeka nas oficjalne rozpoczęcie sezonu biegówkowego w Bielicach - dokładna data zależy jednak od warunków śniegowych w Górach Bialskich. Dla miłośników nordic walking planowany jest I zimowy półmaraton. Inną imprezą planowaną na zimę w gminie Stronie Śląskie jest kolejna edycja najdłuższego biegu narciarskiego w Polsce na 60 km - ULTRABIEL oraz biegi towarzyszące.

Turystów, którzy kochają narty skiturowe, zjazdowe oraz rakiety śnieżne, zapraszamy w majestatyczny Masyw Śnieżnika, gdzie nad okolicą góruje Śnieżnik (1425 m n.p.m.), najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich, połączony gęstą siecią szlaków turystycznych z Czarną Górą, Kletnem, Kamienicą, Stroniem Śląskim oraz Bielicami w Górach Bialskich. Każdy turysta zimowy znajdzie tutaj atrakcje dla siebie. Nawet jeżeli zabraknie śniegu, to nie będzie się nudził - do dyspozycji pozostają jeszcze inne atrakcje gminy: Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu czy Muzeum Minerałów.

Wszystkich tych więc, co chcą połączyć sport z integracją wśród podobnych sobie, zapraszamy tu, do gminy Stronie Śląskie, Gminy Aktywnej z Natury.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

STRONIE ŚLĄSKIE - ODKRYJ ATRAKCJE TURYSTYCZNE

KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE - ODKRYJ Z NAMI

 

 

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad