Blog - Ziemia Wałbrzyska

Złotoryja - Stolica Polskiego Złota

atrakcje turystyczne, dolny śląsk atrakcje, złotoryja atrakcje, pogórze kaczawskie atrakcje, atrakcje pogórza kaczawskiego, złotoryja atrakcje przyrodnicze, atrakcje dla dzieci złotoryja, ziemia kłodzka atrakcje turystyczne, miasta dolnego śląska, wakacje w Polsce, gdzie na weekend góry kaczawskie

Złotoryja to miasto położone na terenie województwa dolnośląskiego. Co ciekawe, w mieście po dziś dzień można zobaczyć poszukiwaczy złota.

Złotoryja - poznaj atrakcje turystyczne miasta

Złotoryja położona jest na kilku pagórkach, co nadaje miastu doskonałego kolorytu. W oczy rzuca sięmnóstwo zieleni, odnowione zabytki kamienice oraz dbałość o każdy szczegół architektury, który podkreśla malowniczość na poziomie zaułków Krakowa czy Sandomierza. Wszystko to możemy bez pośpiechu zobaczyć poruszając się licznymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. Warto podkreślić, że w Złotoryi możemy wypożyczyć rower miejski, by w pełni móc docenić zarówno piękno wiekowego miasta jak, i bogate ukształtowanie terenu. To także doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki.

Ze Złotoryi wychodzi wiele szlaków pieszychwiodących do Gozdna (wieża widokowa) czy Proboszczowa (Ostrzyca Proboszczowicka). Miasto oraz okolicę pokochają także miłośnicy kolarstwa szosowego oraz górskiego, ukształtowanie terenu daje możliwości sprawdzenia swych umiejętności.

Stolica Polskiego Złota? Witamy w Złotoryi 

muzeum zlota

Powróćmy jednak do złota, które dodziś rozpala wyobraźnię. Kruszec ten występuje na tych ziemiach zarówno w postaci rudy, jak i samorodków niesionych przez rzekę Kaczawę. Drobne okruszki można odnaleźć pod dziś dzień, osoba płucząca złoto nie budzi tu sensacji. Pozostałością po wydobyciu w postaci rudy jest dzisiejsza Kopalnia Złota Aurelia – udostępniona do zwiedzania około 100-metrowa sztolnia z XVII wieku. Nieopodal Rynku znajduje się także Muzeum Złota, zlokalizowane w klimatycznej, wolnostojącej kamienicy z połowy XVIII wieku. Zgromadzono tu wiele eksponatów związanych z wydobywaniem kruszcu oraz bogatą kolekcję minerałów z okolicznych rzek, gór i pagórków.

By podkreślić tradycje wydobywcze, od 1994 roku organizowane są Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota – impreza, która doskonale promuje miasto i ściąga miłośników „Gorączki Złota”. W 2000 i 2011 roku Złotoryja była gospodarzem Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota. Kolejna impreza z tej serii odbędzie się tu w 2022 roku. W tym czasie do miasta zjeżdżają się tysiące zawodników i fanów z różnych części naszego globu.

Dlaczego warto odwiedzić Złotoryję?

Zalew złotoryjski

Złotoryja jest wspaniałym miejscem dla każdego turysty. Doskonale odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi w różnym wieku, jak i młodzież pragnąca aktywnego wypoczynku. Schronienie przed słońcem dają liczne tereny zielone, można wybrać także swoje smaki ze sporej oferty gastronomicznej. Warto przyjechać tu na cały dzień, ponieważ mnogość atrakcji w samym mieście jaki na jego obrzeżach (Wilcza Góra, KruczeSkały czy Wiszące Tory) daje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu.

{gallery}dolnoslaskie/miasta/zlotoryja{/gallery}

Przeczytaj także:

KARKONOSZE- ATRAKCJE TURYSTYCZNE

PARK MINIATUR W KOWARACH - ATRAKCJA KARKONOSZY

KARKONOSKIE TAJEMNICE - POZNAJ ATRAKCJE KARKONOSZY

MUZEUM SENTYMENTÓW W KOWARACH

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad