Blog - województwo małopolskie

Kuligi Zakopane - góralski tradycyjny kulig | Gubałówka, Dolina Chochołowska

kuligi zakopane

Zakopane, często określane mianem "zimowej stolicy Polski", jest malowniczym miastem położonym u podnóża Tatr. Z jego bogatą kulturą góralską, tradycyjną architekturą i oszałamiającymi krajobrazami, Zakopane stanowi idealne miejsce dla miłośników zimowych aktywności.

Zima tutaj jest czymś wyjątkowym, przyciągając turystów chcących doświadczyć górskiego klimatu i wyjątkowych atrakcji. Jedną z najbardziej kultowych i niezapomnianych atrakcji Zakopanego są kuligi. Kulig to tradycyjna zimowa rozrywka, która polega na przejażdżce saniami ciągniętymi przez konie. Wyprawa taka oferuje nie tylko niezwykłe widoki zimowego krajobrazu Tatr, ale także możliwość doświadczenia góralskiej kultury.

Zimowe atrakcje Zakopanego

Kulig w Zakopanem to nie tylko przejażdżka saniami. To także ogniska, pieśni i tańce w góralskich kolibach, gdzie można posmakować regionalnych przysmaków jak oscypek czy gorący grzaniec. Atmosfera kuligu, połączona z górskim krajobrazem i góralską gościnnością, sprawia, że jest to wyjątkowe doświadczenie, które pozostaje w pamięci na długo.

Więcej o zimowych atrakcjach w Zakopanem przeczytasz TUTAJ

Tradycyjny czy góralski? Kuligi w Zakopanem

Kuligi Zakopane

Zimą Zakopane tętni życiem, oferując różnorodne atrakcje, od narciarstwa i snowboardingu na światowej klasy stokach, po spacery malowniczymi ścieżkami i relaks w lokalnych termach. Jednak to właśnie kulig stanowi esencję zimowego Zakopanego, łącząc w sobie magię zimy, tradycję i niepowtarzalny klimat.

SPIS TREŚCI:

 1. Jak wygląda prawdziwy góralski kulig?
  1. Sanie i pochodnie
  2. Góralska muzyka i taniec
  3. Biesiada przy ognisku
  4. Opowieści w góralskiej gwarze
  5. Malownicze krajobrazy
 2. Kuligi Zakopane - kameralne czy zorganizowane? Jaki wybrać?
  1. Kuligi kameralne
  2. Kuligi zorganizowane
  3. Rodzaje kuligów w Zakopanem – widokowe, nocne, sylwestrowe, w zimowej scenerii
  4. Kulig widokowy Zakopane
  5. Kulig wieczorny z pochodniami i ogniskiem
  6. Kulig prywatny Zakopane
  7. Kulig Sylwestrowy Zakopane
 3. Kulig w Dolinie Chochołowskiej
 4. Kulig Gubałówka - widok na Tatry
 5. Cennik kuligów – ile kosztuje kulig w Zakopanem?
  1. Kulig Standardowy
  2. Kulig Sylwestrowy
  3. Kulig z dodatkowymi atrakcjami
 6. Pozostałe atrakcje w Zakopanem
  1. Krupówki – wizytówka miasta
  2. Wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe
  3. Doliny Tatrzańskie – raj dla miłośników przyrody
  4. Kasprowy Wierch i Morskie Oko
  5. Gubałówka – widok na Zakopane
  6. Termy – Relaks i Odpoczynek
  7. Kultura i Muzea
 7. 1. Papugarnia Egzotyczne Zakopane - idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi
 8. 2. Iluzja Park na Krupówkach dla dzieci i dorosłych
 9. 3. Myszogród - warto odwiedzić!
 10. 4. Tatrzańskie Mini ZOO - rodzinna przygoda w Tatrach
 11. 5. Tatrzański Park Edykacyjny - miejsce w Zakopanem, które warto zwiedzić
 12. 6. Dom do góry nogami w Zakopanem - rozrywka dla dzieci i dorosłych
 13. 7. Zjazd ze skoczni - Zakopane
 14. 8. Podwodny Świat Zakopane - warto zobaczyć w Zakopanem
 15. 9. Muzeum Oscypka w Zakopanem - odkryj górski smak
 16. Noclegi w Zakopanem – podpowiadamy jakie obiekty warto wybrać
 17. Restauracje Zakopane – jakie wybrać?
  1. 1. Oscypek z Żurawiną
  2. 2. Moskole
  3. 3. Kwaśnica
  4. 4. Gulasz Wołowy
  5. 5. Pieczeń Żeberkowa
 18. Kiedy warto odwiedzić Zakopane?
 19. MAPA ATRAKCJI ZAKOPANEGO

Jak wygląda prawdziwy góralski kulig?

Prawdziwy góralski kulig to nie tylko popularna zimowa atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim żywa tradycja, łącząca w sobie elementy historyczne, kulturowe i unikalne doświadczenia. Choć dzisiaj kuligi są kojarzone głównie z regionem Podhala, ich korzenie sięgają głęboko w polską tradycję szlachecką i średniowieczną rozrywkę.

kuligi zakopane

Kulig ma swoje początki w staropolskich zwyczajach szlacheckich. Był to czas, gdy szlachta i magnateria organizowały zimowe wyprawy saniami, które łączyły w sobie zarówno elementy rekreacji, jak i społecznych spotkań. Te wydarzenia często charakteryzowały się wystawnym stylem i były okazją do demonstracji statusu społecznego. W regionie Podhala kulig przybrał specyficzny, góralski charakter.

Tradycyjne sanie ciągnięte przez konie, przejażdżki po malowniczych tatrzańskich dolinach, a także atmosfera góralskiej gościnności nadają kuligowi wyjątkowego uroku. Kulig na Podhalu to nie tylko rozrywka, ale i sposób na doświadczenie lokalnej kultury i tradycji. Prawdziwy góralski kulig często łączy w sobie jazdę saniami, muzykę na żywo, a także tradycyjne poczęstunki przy ognisku.

kuligi zakopane

Dźwięk dzwonków na saniach, śpiew i taniec w rytmie góralskiej muzyki, smak lokalnych przysmaków – to wszystko sprawia, że kulig jest niezapomnianym doświadczeniem. Obecnie kuligi są jedną z głównych atrakcji turystycznych w Zakopanem i okolicach, przyciągającą zarówno Polaków, jak i turystów z zagranicy. Organizowane są różne formy kuligów – od kameralnych, romantycznych przejażdżek po duże, zorganizowane wydarzenia dla grup.

Góralski kulig to wyjątkowe połączenie historii, kultury i piękna przyrody, co sprawia, że jest to jedno z tych doświadczeń, które pozostają w pamięci na długo.

Sanie i pochodnie

Serce kuligu stanowią sanie ciągnięte przez konie. Wieczorne kuligi często odbywają się przy świetle pochodni, co dodaje całemu wydarzeniu tajemniczości i uroku.

Góralska muzyka i taniec

Nieodłącznym elementem kuligu jest muzyka na żywo grana przez kapelę góralską oraz góralskie tańce, które ożywiają atmosferę i wprawiają uczestników w doskonały nastrój.

malopolska ulotka 2023

Biesiada przy ognisku

Kulig często kończy się biesiadą przy ognisku, gdzie uczestnicy mogą skosztować regionalnych przysmaków i rozgrzać się po przejażdżce.

Opowieści w góralskiej gwarze

Przewodnicy i górale podczas kuligu chętnie dzielą się opowieściami o regionie, opowiadając je w charakterystycznej góralskiej gwarze.

Malownicze krajobrazy

Kulig to również możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków górskich krajobrazów, szczególnie kiedy odbywa się on w tak urokliwym miejscu jak Zakopane.

Prawdziwy góralski kulig to nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim doświadczenie kulturowe, które pozwala zanurzyć się w tradycję i atmosferę góralską. To wyjątkowa okazja do przeżycia czegoś, co łączy historię z nowoczesnością, tradycję z zabawą, a wszystko to w otoczeniu niesamowitej przyrody.

Kuligi Zakopane - kameralne czy zorganizowane? Jaki wybrać?

kuligi zakopane

Różne formy kuligów oferują różnorodne doświadczenia, a dwa główne typy to kuligi kameralne i zorganizowane. Oto ich główne różnice:

Kuligi kameralne

Kuligi kameralne charakteryzują się mniejszą liczbą uczestników, co tworzy bardziej intymną i przytulną atmosferę. Często odbywają się w wyjątkowych, mniej znanych miejscach, co dodaje im uroku i autentyczności.

Ze względu na mniejszą grupę, istnieje większa możliwość dostosowania doświadczenia do indywidualnych potrzeb uczestników. Mniejsza liczba osób pozwala na cichsze i bardziej spokojne doświadczenie, co jest idealne dla tych, którzy szukają relaksu pośród natury.

Kuligi zorganizowane

Kuligi zorganizowane są przeznaczone dla większych grup, takich jak wycieczki szkolne, firmowe czy turystyczne. Te kuligi mają ściśle określony program i harmonogram, co jest idealne dla grup potrzebujących zorganizowanej rozrywki.

Są bardziej skoncentrowane na rozrywce i integracji grupy, często z dodatkowymi atrakcjami jak muzyka na żywo czy ogniska. Zazwyczaj są łatwiej dostępne i oferowane przez większość firm organizujących kuligi w popularnych miejscach turystycznych.

Oba rodzaje kuligów oferują niezapomniane doświadczenia, ale różnią się skierowaniem do różnych typów uczestników i oczekiwań. Kameralne kuligi są idealne dla tych, którzy szukają spokojniejszego i bardziej osobistego doświadczenia, podczas gdy zorganizowane kuligi są świetne dla większych grup poszukujących rozrywki i integracji.

Rodzaje kuligów w Zakopanem – widokowe, nocne, sylwestrowe, w zimowej scenerii

kuligi zakopane

Zimowe kuligi w Zakopanem to jedna z głównych atrakcji turystycznych tego regionu, oferująca niezapomniane wrażenia w malowniczym otoczeniu Tatr. Istnieje kilka rodzajów kuligów, z których każdy oferuje unikatowe doświadczenie. Oto niektóre z nich:

Kulig widokowy Zakopane

Kulig widokowy to doskonała opcja dla tych, którzy chcą podziwiać zimowe krajobrazy Tatr z wygodnych, tradycyjnych sań. To spokojna, relaksująca forma kuligu, idealna dla rodzin oraz osób pragnących w spokoju podziwiać górskie widoki.

Kulig wieczorny z pochodniami i ogniskiem

Wieczorne kuligi to magiczne przeżycie, gdy trasa oświetlona jest pochodniami, a kulminacją jest ognisko. Jest to idealny sposób na doświadczenie górskiej przygody w wyjątkowej, bajkowej atmosferze. Ognisko często urozmaicane jest pieczeniem kiełbasek i lokalnymi przysmakami.

Kulig prywatny Zakopane

Kulig prywatny to doskonała opcja dla tych, którzy szukają bardziej intymnego doświadczenia. Taka forma kuligu pozwala na indywidualne dostosowanie trasy i programu, co czyni ją idealną dla par, małych grup lub rodzin szukających spersonalizowanej przygody.

Kulig Sylwestrowy Zakopane

Kulig sylwestrowy to wyjątkowa atrakcja, łącząca zabawę sylwestrową z tradycyjnym kuligiem. Często wzbogacony o specjalny program rozrywkowy, muzykę na żywo i toast na powitanie Nowego Roku. To niezapomniane przeżycie, które łączy radość z powitania Nowego Roku z urokami zimowego Zakopanego.

Każdy z tych kuligów oferuje odmienną przygodę i sposób na doświadczenie zimy w górach. Bez względu na to, czy szukasz spokojnego podziwiania przyrody, romantycznej przejażdżki, czy też szalonych zabaw sylwestrowych, Zakopane ma coś wyjątkowego do zaoferowania.

Kulig w Dolinie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska w Zakopanem to jedno z najbardziej malowniczych miejsc, idealne do organizacji kuligów – tradycyjnej zimowej atrakcji w góralskim stylu. Kuligi w tej dolinie są wyjątkowym doświadczeniem, które łączy w sobie piękno tatrzańskiej przyrody z regionalną kulturą. Kulig w Dolinie Chochołowskiej rozpoczyna się od spotkania z góralami, którzy witają uczestników i zapraszają do zajęcia miejsc w saniach.

Przejazd przez zasypane śniegiem ścieżki, otoczone malowniczymi widokami Tatr, to prawdziwa zimowa idylla. Po godzinnej przejażdżce saniami, uczestnicy kuligu mają okazję skorzystać z biesiady przy ognisku. W rytmie muzyki kapeli góralskiej, można delektować się regionalnymi przysmakami, co stanowi doskonałe zwieńczenie tej niezwykłej przygody.

Kuligi w Dolinie Chochołowskiej są idealne dla rodzin z dziećmi, par, jak również dla grup przyjaciół czy firmowych wyjazdów integracyjnych. To wyjątkowe doświadczenie dla każdego, kto chce poczuć magię zimy w górach.

Kuligi w Dolinie Chochołowskiej to nie tylko atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim niezapomniane doświadczenie, które na długo pozostaje w pamięci. Zapewniają nie tylko rozrywkę, ale także możliwość bliskiego kontaktu z naturą i kulturą regionu.

Kulig Gubałówka - widok na Tatry

Gubałówka, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem, zimą przekształca się w magiczną scenerię idealną do organizacji kuligów. Te tradycyjne, góralskie przejażdżki saniami są jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie, przyciągającą zarówno dorosłych jak i dzieci. Kulig na Gubałówce to niezapomniane doświadczenie. Sanie ciągnięte przez konie, przemierzające zaśnieżone ścieżki górskie, oferują nie tylko wspaniałe widoki, ale również wyjątkową atmosferę. Wyjazdy organizowane są zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy pochodnie oświetlają drogę, tworząc niepowtarzalny klimat.

Często kulig kończy się biesiadą przy ognisku, gdzie uczestnicy mogą skosztować lokalnych przysmaków, takich jak pieczona kiełbasa czy oscypek. W tle słychać muzykę na żywo grana przez góralskie kapele, co dodaje autentycznego uroku całemu wydarzeniu. Kuligi na Gubałówce są atrakcją dla całej rodziny. To doskonała okazja, aby w niecodzienny sposób spędzić czas z najbliższymi, ciesząc się zimowym pejzażem i góralską gościnnością. Dzieci są zafascynowane jazdą saniami, a dorośli mogą podziwiać piękno tatrzańskich krajobrazów.

Planując udział w kuligu, warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie zimowym. Organizatorzy oferują różne pakiety, dostosowane do potrzeb i preferencji uczestników. Kulig na Gubałówce to idealna propozycja dla każdego, kto chce doświadczyć zimowego czaru Zakopanego. To nie tylko rozrywka, ale i sposób na bliski kontakt z tradycją i kulturą góralską.

Cennik kuligów – ile kosztuje kulig w Zakopanem?

kuligi zakopane

Kuligi w Zakopanem cieszą się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Podhale, zwłaszcza w sezonie zimowym. Ceny kuligów mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak długość trasy, rodzaj atrakcji dodatkowych oraz okres sezonowy. Oto przykładowe ceny kuligów w Zakopanem:

Kulig Standardowy

Cena za tradycyjny kulig zaczyna się od około 150 zł za osobę dorosłą. Dla dzieci ceny są zwykle nieco niższe, np. około 130 zł dla dziecka do 14 lat. Dzieci do lat 3 mogą często uczestniczyć bezpłatnie.

Kulig Sylwestrowy

Specjalne kuligi organizowane na Sylwestra mogą kosztować więcej ze względu na dodatkowe atrakcje, takie jak biesiada góralska. Ceny takiego kuligu mogą sięgać kilkuset złotych za osobę.

Kulig z dodatkowymi atrakcjami

Kuligi oferujące dodatkowe atrakcje, takie jak ognisko, poczęstunek czy muzyka na żywo, mogą być droższe. Ceny w takim przypadku mogą również oscylować wokół kilkuset złotych za osobę.

Ważne jest, aby sprawdzić szczegółowe oferty oraz dostępność przed planowanym wyjazdem, ponieważ ceny i dostępność mogą się różnić w zależności od sezonu oraz konkretnego organizatora. Zawsze warto również zapytać o możliwości grupowe oraz ewentualne zniżki dla większych grup lub rodzin.

Kuligi w Zakopanem oferują niezapomniane doświadczenia, pozwalające cieszyć się zimowym krajobrazem i tradycyjną góralską gościnnością.

Pozostałe atrakcje w Zakopanem

Zakopane atrakcje turystyczne

Zakopane, znane jako perła Podhala, oferuje bogatą paletę atrakcji, które przyciągają turystów o każdej porze roku. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o najbardziej popularnych miejscach i aktywnościach, które warto zobaczyć i doświadczyć w Zakopanem.

Krupówki – wizytówka miasta

Zakopane krupówki

Ulica Krupówki to serce Zakopanego, tętniące życiem centrum miasta. Znajdziesz tu liczne restauracje, kawiarnie i sklepy oferujące lokalne wyroby. Spacer po Krupówkach to doskonała okazja do zakupu regionalnych pamiątek i skosztowania lokalnych przysmaków, jak oscypek czy kwaśnica.

Wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe

narty zakopane

Dla miłośników sportów zimowych, Zakopane oferuje doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Znajdziesz tu liczne stoki i wyciągi narciarskie, które zadowolą zarówno początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

Doliny Tatrzańskie – raj dla miłośników przyrody

dolina chochołowska

Doliny takie jak Chochołowska, Kościeliska czy Strążyska, oferują malownicze trasy do spacerów i wycieczek pieszych. Są to idealne miejsca do podziwiania piękna tatrzańskiej przyrody i oddechu od miejskiego zgiełku.

Kasprowy Wierch i Morskie Oko

110755771 m

Wyciąg na Kasprowy Wierch oferuje niesamowite widoki na okoliczne szczyty i doliny. Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, zachwyca swoją urodą i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach.

Gubałówka – widok na Zakopane

Gubałówka Zakopane

Wyciąg na Gubałówkę to doskonała atrakcja dla całej rodziny. Z góry roztacza się przepiękny widok na Zakopane i Tatrzański Park Narodowy. Na miejscu dostępne są także inne atrakcje, takie jak tor saneczkowy.

Termy – Relaks i Odpoczynek

W okolicy Zakopanego znajdują się liczne termy, które oferują baseny termalne, sauny oraz różnorodne zabiegi. To idealne miejsce na relaks po dniu spędzonym na stoku narciarskim lub wędrówce po górach.

Kultura i Muzea

muzeum tatrzańskie zakopane

Zakopane to również centrum kultury góralskiej. Warto odwiedzić lokalne muzea, takie jak Muzeum Tatrzańskie, gdzie można zgłębić historię regionu i jego mieszkańców.

Zakopane, z jego bogatą ofertą turystyczną, jest idealnym miejscem zarówno na aktywny wypoczynek, jak i relaksujący pobyt. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.

1. Papugarnia Egzotyczne Zakopane - idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi

papugarnia zakopane

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia nie tylko w Zakopanem, ale całej Małopolsce. Świetne miejsce na relaks i kontakt z tymi pieknymi ptakami! Mieści się na Drodze do Olczy 11. Żyje tutaj ponad 100 pięknych okazów: lorysy górskie, kakadu, ary i inne. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony.

Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Można je karmić i głaskać.

Gdzie?

Droga do Olczy 11, Zakopane

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

2. Iluzja Park na Krupówkach dla dzieci i dorosłych

Ilusion Park

W dolnej części Krupówek znajduje się kolejna atrakcja Zakopanego dedykowana rodzinom z dziećmi. To Iluzja Park. Tajemnicze przejścia, ukryte pomieszczeń rozłożonych na dwóch piętrach, kryjące wiele niespodzianek. W tym miejscu najlepiej przekonacie się na czym polega… iluzja. W tym niesamowitym miejscu to, o czym myśleliśmy, że jest nam znane, przestaje być oczywiste. Na odwiedzających czekają także prawdziwe pioruny, wiatr halny wiejący 156 kilometrów na godzine, krople deszczu lecące do góry, lewitacja, znikanie i mnóstwo zagadek. Magia i nauka z iluzją się przeplata, zadziwia i zachwyca. Atrakcja z pewnością zaskoczy każdego!

Gdzie?

Zakopane, ul. Krupówki 12

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

3. Myszogród - warto odwiedzić!

myszogród

Myszogród to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji w Zakopanem. Znajdziecie tam ponad 1000 myszek, które mieszkają w mysiej norce mierzącej aż 200m2! Ta wyjątkowa sceneria sprawia, że chce się to zobaczyć na własne oczy. Mieszkańcy mysiej norki mają własne domki, góry, magiczne drzewa. To miejsce z pewnością zrobi na Was ogromne wrażenie. 

Więcej nie powiemy - przekonajcie się o tym na własnej skórze :)

Gdzie?

Zakopane, ul. Krupówki 81B

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

4. Tatrzańskie Mini ZOO - rodzinna przygoda w Tatrach

tatrzanskie zoo zakopane

Tatrzańskie Mini ZOO w Zakopanem to miejsce, gdzie z bliska zobaczycie niesamowite zwierzęta jakimi są kozy, alpaki, owce, daniele, a nawet kangury i zebrę! To miejsce, gdzie każdy odnajdzie coś dla siebie - dzieci, dorośli i seniorzy. To wyjątkowy świat stworzony z miłości do zwierząt. Jeśli macie ochotę na spacer w otoczeniu towarzyskich alpak i kóz, to idealne miejsce dla Was. 

Gdzie?

Ul. Piłsudskiego k/26

Przeczytaj także: Tatrzańskie Mini ZOO Zakopane - atrakcje dla dzieci

5. Tatrzański Park Edykacyjny - miejsce w Zakopanem, które warto zwiedzić

tatrzański park edukacyjny zakopane

W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym w Zakopanem można zobaczyć wiele fascynujących atrakcji, które oferują niezwykłe doświadczenia związane z przyrodą Tatr. Park ten został stworzony z miłości do rodzimej przyrody i ma na celu edukację oraz zachęcanie do bliższego poznania tatrzańskiej fauny i flory. Na terenie parku znajduje się zagroda, gdzie można zobaczyć owce i kozły karpackie. Dla najmłodszych odwiedzających jest to niezapomniane przeżycie, ponieważ mogą nakarmić i pogłaskać zwierzęta. 

W parku można podziwiać majestatycznie prezentujące się jelenie szlachetne oraz stado danieli zwyczajnych. W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym można zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki wykonane przez artystów z Podhala oraz innych części Polski i Świata. Codziennie odbywają się tematyczne prelekcje, takie jak "oko w oko z lisem", "spotkanie ze świstakiem", "układanie ptaków drapieżnych", "sowa mądra głowa" czy "emocje zwierząt".

Gdzie?

Józefa Piłsudskiego 38, 34-500 Zakopane

6. Dom do góry nogami w Zakopanem - rozrywka dla dzieci i dorosłych

dom do gory nogami

Znajduje się przy alei 3 Maja, bardzo blisko Krupówek. To świetna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią zabawy z przymrużeniem oka, ciekawe i zabawne miejsce. Tutaj można zwątpić w swoje zmysły oraz grawitację, trzymającą nas twardo na ziemi. W tym domu wszystko staje na głowie! Chodzi się po suficie, całe jego wyposażenie stoi, a raczej wisi, przyczepione do podłogi. Atrakcja dla dzieci, rodziców, dla całych rodzin.

Gdzie?

Zakopane, ul. Stanisława Staszica 14

7. Zjazd ze skoczni - Zakopane

zjazd ze skoczni Zakopane Wielka Krokiew

fot. Zakoatrakcje

Zawrotna prędkość, bardzo zbliżona do skoczka (w zależności od poziomu z którego startujemy), mega emocje, a wszystko to w bezpieczny sposób. Na koniec otrzymacie certyfikat potwierdzający zjazd ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew! Zjazd odbywa się na... pontonie! W rzeczywistości, są to specjalnie przygotowane tubingi do zjazdu na igielicie.

Gdzie?

ul. Bronisława Czecha, Zakopane
tel. 515 992 811

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

8. Podwodny Świat Zakopane - warto zobaczyć w Zakopanem

podwodny swiat

Podwodny Świat Zakopane to obiekt po gruntowej modernizacji, przeprowadzonej w 2020 roku. Rok później wprowadzono audioprzewodnik dający fajną porcję edukacji i ciekawostek, super miejsce rodzinne, na pogodę i niepogodę. Turyści mogą obserwować zachowanie ryb w ich naturalnym środowisku, z brzegu lub z łodzi, bez przeszkód, bez okularów i rurki do nurkowania, a jednocześnie pośrodku połyskującej ławicy ryb. Zanurz się w ekscytujących słodkich wodach i odwiedź Podwodny Świat.

Gdzie?

Zakopane, ul. Ubocz 3B

Więcej: https://zakoatrakcje.pl/

9. Muzeum Oscypka w Zakopanem - odkryj górski smak

muzeum oscypka

fot. FB Muzeum Oscypka

Wiadomo, Zakopane i Podhale to także pyszne regionalne wyroby. Dlatego będąc tutaj polecamy wizytę w Muzeum Oscypka. Znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej, kwadrans spacerem od Krupówek. Powinni się tam wybrać zwłaszcza amatorzy tych wyjątkowych serów. W Muzeum Oscypka turyści poznają tajniki ich powstania, zdradza je prawdziwy baca. Oczywiście, nie powie wam wszystkiego, ale warto posłuchać.

Na oczach odwiedzających powstaje najpopularniejszy z góralskich serów. Można zobaczyć wszystkie etapy jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. W muzeum dowiemy się także skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, co to jest kosor, ferula czy pucenie. W muzeum można również stworzyć własny oscypek. W sklepiku turyści zaopatrza się w certyfikowane wyroby. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić!

Noclegi w Zakopanem – podpowiadamy jakie obiekty warto wybrać

noclegi zakopane

Zakopane, znane jako perła polskich Tatr, przyciąga turystów zarówno latem, jak i zimą. Bogata oferta obiektów noclegowych w Zakopanem umożliwia każdemu znalezienie miejsca odpowiadającego indywidualnym preferencjom i potrzebom.

Zakopane oferuje szeroki wybór hoteli, od luksusowych obiektów po bardziej przystępne cenowo opcje. Większość hoteli zapewnia dostęp do spa, restauracji oraz innych udogodnień, co jest idealne dla osób szukających komfortu. Dla tych, którzy preferują bardziej kameralną atmosferę, Zakopane oferuje liczne pensjonaty i kwatery prywatne. Są to często obiekty zlokalizowane w pobliżu centrum miasta lub w jego spokojniejszych częściach.

 Dla grup lub rodzin, które cenią sobie niezależność i prywatność, idealnym rozwiązaniem mogą być domy lub apartamenty do wynajęcia. Dla podróżujących z ograniczonym budżetem dostępne są także schroniska i hostele, oferujące podstawowe udogodnienia w przystępnych cenach.

baner noclegi zakopane

Obiekty noclegowe w Zakopanem zlokalizowane są zarówno w centrum miasta, jak i w jego okolicach. Lokalizacja w centrum zapewnia łatwy dostęp do głównych atrakcji, takich jak Krupówki czy dolna stacja kolejki na Gubałówkę, natomiast noclegi na obrzeżach miasta oferują więcej spokoju i bliskości z naturą.

Ceny noclegów w Zakopanem mogą się znacznie różnić w zależności od standardu, lokalizacji i sezonu. Średnia cena noclegu to około 150 zł, ale istnieją także tańsze opcje, szczególnie w kategoriach kwater prywatnych i hosteli.

Planując wizytę w Zakopanem, warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie zimowym i letnim, kiedy popyt na noclegi jest największy.

Polecane przez nas obiekty noclegowe, znajdziecie TUTAJ.

Restauracje Zakopane – jakie wybrać?

restauracje zakopane

Restauracje w Zakopanem serwują zarówno tradycyjne dania regionalne, jak i wyrafinowane potrawy kuchni międzynarodowej. Każda  tych restauracji czy karczm oferuje nie tylko wyjątkowe smaki, ale także atmosferę, która pozwala zanurzyć się w kulturze góralskiej. Bez względu na to, czy szukasz tradycyjnych smaków Podhala, czy nowoczesnej interpretacji klasyków kuchni światowej, Zakopane ma coś do zaoferowania każdemu smakoszowi.

Góralska kuchnia charakteryzuje się prostotą, ale jednocześnie głębią smaków i aromatów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających smakoszy. Oto kilka dań, które warto spróbować podczas pobytu w Zakopanem:

1. Oscypek z Żurawiną

Oscypek, tradycyjny wędzony ser z owczego mleka, jest jednym z symboli Podhala. Serwowany z żurawiną tworzy wyjątkowe połączenie słodkiego i słonego smaku.

2. Moskole

Moskole, czyli góralskie placki ziemniaczane, są idealnym wyborem dla tych, którzy szukają prostego, ale sytego posiłku. Doskonałe zarówno na ciepło, jak i na zimno, często podawane z dodatkiem śmietany.

3. Kwaśnica

Ta tradycyjna zupa z kiszonej kapusty to must-try dla każdego odwiedzającego Zakopane. Jest to sycące danie, idealne na chłodne górskie wieczory.

4. Gulasz Wołowy

Gęsty i aromatyczny gulasz wołowy, podawany z kluskami śląskimi lub plackami ziemniaczanymi, to kolejna pozycja obowiązkowa w zakopiańskich menu.

5. Pieczeń Żeberkowa

Pieczone żeberka w góralskim stylu, podane z pieczonymi ziemniakami i surówką, to doskonała opcja dla miłośników mięsnych dań.

Podczas wizyty w Zakopanem warto również spróbować lokalnych wypieków, takich jak strucle czy sękacze. Każda restauracja w tym regionie ma swoje specjały, więc niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się zjeść, będziesz miał okazję zanurzyć się w autentycznych smakach kuchni góralskiej.

Kiedy warto odwiedzić Zakopane?

zakopane atrakcje

Zakopane to miejsce, które cieszy się popularnością przez cały rok. Wybór najlepszego czasu na odwiedzenie tego malowniczego miasta zależy od tego, czego szukasz i jakie aktywności planujesz podczas swojego pobytu.

Zima w Zakopanem to czas, gdy miasto ożywa w pełni swojej górskiej chwały. Jest to idealny moment dla miłośników sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboard. Trasy narciarskie i wyciągi są w pełni dostępne, a miasto tętni życiem i góralską kulturą. Lato to doskonała pora na odwiedzenie Zakopanego dla tych, którzy kochają piesze wędrówki i naturę. Tatrzańskie szlaki turystyczne oferują niesamowite widoki i możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Dodatkowo, cieplejsza pogoda sprzyja eksploracji miasta i jego okolic.

111332293 m

Wczesna wiosna i późna jesień to czas, kiedy Zakopane jest mniej zatłoczone. Jest to idealny moment dla tych, którzy szukają spokoju, chcą uniknąć tłumów i cieszyć się miastem w bardziej relaksującej atmosferze. Wiosna to także dobry czas dla narciarzy, którzy nie przepadają za dużymi tłumami na stokach.

Jeśli interesuje Cię kultura góralska, muzea, galerie sztuki, a także lokalna gastronomia, każda pora roku będzie dobra na odwiedziny w Zakopanem. Miasto oferuje różnorodne atrakcje kulturalne i rozrywkowe przez cały rok. Każda pora roku w Zakopanem ma coś wyjątkowego do zaoferowania, więc najlepszy czas na wizytę zależy w dużej mierze od Twoich osobistych preferencji i zainteresowań.

Więcej o atrakcjach Zakopanego przeczytacie TUTAJ

MAPA ATRAKCJI ZAKOPANEGO

Powiązane artykuły

Polecane katalogi