Blog - województwo małopolskie

Województwo małopolskie – co warto tu zobaczyć?

małopolska atrakcje, atrakcje turystyczne w małopolsce, co robić malopolska, gdzie na weekend małopolska, atrakcje dla dzieci małopolska, tatry atrakcje, tatry dla dzieci, pieniny atrakcje turystyczne, pieniny szlaki, szlaki tatry, kasprowy wierch, kopalnia soli wieliczka, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, polskie góry

Województwo Małopolskie oferuje nam oczywiście zarówno zabytki z różnych okresów historycznych, jak również przepiękne miejsca dla osób pragnących zaznać relaksu na łonie natury.

Co warto zobaczyć w Krakowie, stolicy Małopolskiego?   

Zwiedzanie zaczynamy oczywiście od stolicy Małopolski, Krakowa. Kraków to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych polskich miast, powszechnie znane i cenione przez turystów z różnych zakątków Europy. Omawiając główne atrakcje turystyczne w Małopolsce nie można przejść obojętnie obok magicznych miejsc proponowanych nam przez Kraków. Oto główne atrakcje, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności w stolicy Małopolski.

Poznaj atrakcje turystyczne Krakowa

Wawel

105460439 m

Wawel to jedna z wizytówek Krakowa. Wzgórze Wawelskie oferuje turystom Katedrę Królewską, Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II oraz Zamek Królewski. U podnóża, przy brzegu Wisły króluje oczywiście Smok Wawelski.

Kościół Mariacki

82968979 s

Kościół Mariacki to jeden z najbardziej charakterystycznych kościołów w naszym kraju. Bazylika Mariacka to budowla gotycka, która zachwyca swoim pięknem zarówno z zewnątrz, jak również misternymi zdobieniami w środku kościoła. Jedną z głównych atrakcji jest Ołtarz Wita Stwosza.

Rynek Główny w Krakowie

44362189 m

Rynek Głónwny to miejsce pełne kafejek, restauracji, niewielkich barów oraz klubów. Rynek Główny to miejsce, które w Krakowie praktycznie nie zasypia. O każdej porze dnia i nocy znajdziemy tu spore grono turystów. Centralnym punktem rynku są Sukiennice.

Teatr Słowackiego

Podczas wizyty w Krakowie nie sposób nie odwiedzić słynnego na całą Polskę Teatru Słowackiego położonego na Placu św. Ducha.

Wielowiekowa historia Krakowa sprawia, że odwiedzenie wszystkich wartościowych miejsc w tym mieście wymaga przynajmniej kilkudniowej wycieczki. Jeśli interesuje Cię dynamiczna turystyka w Polsce i udajesz się do Krakowa na weekend, koniecznie odwiedź powyższe miejsca, które z czystym sumieniem możemy określić najważniejszymi wizytówkami Krakowa.

Zakopane – stolica polskich Tatr

Zakopane to bez wątpienia jedno z najważniejszych i najpopularniejszych miast turystycznych w naszym kraju. Jest określana mianem stolicy polskich Tatr. W mieście znajdziemy liczne muzea oraz galerie, które pozwolą nam bliżej poznać góralską kulturę. Główną atrakcją Zakopanego są oczywiście Krupówki pełne sklepów i restauracji. Fani sportu chętnie odwiedzą również Wielką Krokiew, czyli skocznię narciarską. Zakopane jest również miejscem startu dla wielu szlaków turystycznych, o których powiemy więcej przy okazji wymieniania najważniejszych atrakcji dostępnych w polskich Tatrach.

Omawiając najważniejsze atrakcje turystyczne Zakopane, nie sposób nie wspomnieć o licznych obiektach sakralnych. Głównym kościołem Zakopanego jest Kościół Parafialny Najświętszej Rodziny. Jeśli interesują nas małe, górskie kościółki, warto zobaczyć Stary Kościółek Matki Bożej Częstochowskiej w Wiktorówkach oraz Kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr oraz Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce. Zróżnicowane atrakcje turystyczne Zakopane sprawią, że każdy znajdzie tu magiczne miejsce dla siebie.

Obowiązkowe atrakcje w Tatrach

Polskie Tatry najlepiej zwiedzać poprzez podążanie popularnymi szlakami turystycznymi. Jednym z nich jest Zakopane – Murowanica, na którym odwiedzimy Nosal, Kuźnice oraz Kasprowy Wierch. Podążając niebieskim szlakiem Zakopane – Kuźnice możemy odwiedzić Boczań, Halę Gąsienicową, Czarny Staw zwany także jako Morskie Oko, Zawrat, a także Dolinę Pięciu Stawów. Dla wytrwałych, szlakiem Zakopane – Kuźnice można dotrzeć także do Gubałówki z górą śpiącego rycerza, czyli Krakowem. Jednym z prostszych szlaków można dotrzeć także na Dolinę Chochołowską.

Powyższe miejsca wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Atrakcje w Tatrach mają ogromną zaletę: zróżnicowany stopień trudności jest dostosowany zarówno do zaprawionych w bojach sportowców, jak również osoby ukierunkowane na rekreacyjne spacery w spokojnym tempie.

Ojcowski Park Narodowy – obowiązkowy punkt w Małopolsce

Na pytanie o to, co warto zobaczyć w Małopolsce, bez wątpienia należy wskazać także Ojcowski Park Narodowy. Miejsce to jest słynne przede wszystkim z interesujących formacji skalnych, takich jak: Maczuga Herkulesa czy Rękawica. Region ten jest także gratką dla grotołazów oraz miłośników chodzenia po jaskiniach. Jedną z nich jest Jaskinia Łokietka, która zachwyca swoim naturalnym pięknem. Przez Ojcowski Park Narodowy możemy przechodzić Szlakiem Orlich Gniazd. Planując w akacje w Polsce na łonie natury, z pewnością warto poświęcić przynajmniej jeden, pełny dzień na relaksujące przechadzki po Ojcowskim Parku Narodowym.

Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni

Małopolska słynie również z imponujących kopalni soli w Bochni oraz Wieliczce. Lepiej znana jest kopalnia w Wieliczce, po której możemy się poruszać Trasą Turystyczną. W ten sposób odwiedzimy najważniejsze Komory i Kaplice budowane na przestrzeni wielu lat. W tym miejscu organizowane są liczne imprezy okolicznościowe – koncerty oraz wydarzenia sportowe. Ważną atrakcją jest tężnia solankowa. W Wieliczce warto zaznajomić się ze słynną legendą o Skarbniku. W Bochni znajdziemy natomiast takie atrakcje turystyczne, jak: Podłużnia August, Komora Ważyn, Podziemna Kolejka, Kaplica św. Kingi a także Komora 81, po której można przepłynąć łodzią.

Najważniejsze atrakcje w Pieninach

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w południowej Małopolsce jest oczywiście Pieniński Park Narodowy. To przepiękne miejsce, w którym położone są liczne szlaki, zarówno dla osób oczekujących spokojnego spaceru, jak również dla niestrudzonych wędrowców. Najważniejsze atrakcje w Pieninach to: Wąwóz Homole, szczyt Sokolicy, a także Trzy Korony. Warto zatrzymać się na chwilę w pienińskich miejscowościach: Szczawnicy oraz Krościenku nad Dunajcem. Jeśli interesuje nas turystyka w Polsce ukierunkowana na piękne krajobrazy oraz kojące i uzdrawiające powietrze, ciężko i lepsze miejsce, niż majestatyczne Pieniny.

Pustynia Błędowska – największa pustynia w Polsce

Ważną atrakcją Małopolski jest Pustynia Błędowska położona w gminie Klucze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to największa pustynia w Polsce. Najważniejsze atrakcje tego miejsca możemy odwiedzić podążając szlakiem turystycznym z Błędowa do Kluczy. Naturalne krajobrazy oferowane nam przez piaszczystą pustynię można podziwiać z trzech punktów widokowych: Czubatki, Dąbrówki oraz Róży Wiatrów. Biorąc pod uwagę długie dystanse pokonywane przez piaszczyste tereny, w cieplejsze dni roku warto zaopatrzyć się w odpowiedni zapas picia.

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu?

Odwiedzając najpiękniejsze atrakcje turystyczne w Małopolsce, warto spędzić kilka godziny w Nowym Sączu. Miasto to jest położone kilkanaście kilometrów od stolicy ze Słowacją. Znajdziemy tu zarówno liczne zabytki, takie jak: Zamek Królewski z Basztą Kowalską czy Dom Gotycki, jak również liczne atrakcje turystyczne dla osób pragnących kontaktu z naturą. Warto odwiedzić Sądecki Park Etnograficzny oraz Górę Zabełeckiej. Kilka kilometrów na północ znajduje się Jezioro Różnowskie położone na Dunajcu. Omawiając interesujące atrakcje, które warto zobaczyć w Małopolsce, nie sposób oczywiście nie wspomnieć o Spływie Dunajcem.

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

Jeśli interesuje Cię historia średniowiecza i lubisz odwiedzać wiekowe ruiny zamków oraz warowni, jednym z ciekawszych miejsc w Małopolsce jest Zamek Tropsztyn położony w Wytrzyszczce w gminie Czchów. Zamek z trzech stron jest otoczony Dunajcem i góruje na wzgórzu. Zamek zbudowano w pierwszej połowie XIII wieku. Zwiedzający mogą odwiedzić to miejsce zwykle w letnie okresy roku, w lipcu oraz sierpniu. Będąc w ty miejscu, koniecznie należy zapoznać się ze słynną legendą o Skarbie Inków. W okolicy znajduje się także Zamek w Czchowie.

Co warto zobaczyć w Małopolsce?

Pomimo, że Małopolskie to jedno z najmniejszych polskich województw, jest to miejsce, w którym znajdziemy mnóstwo atrakcji turystycznych oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. Główne zabytki tego regionu skrywają miasta, takie jak: Kraków, Zakopane czy Nowy Sącz. Jeśli interesują nas długie spacery, do naszej dyspozycji pozostają liczne szlaki turystyczne w Tatrach, Pieninach oraz Beskidach. Jakie atrakcje turystyczne w Małopolsce warto zobaczyć oprócz wyżej wymienionych? Na uwagę bez wątpienia zasługują takie miejsca jak: Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Gliczarów Górny, Przełęcz nad Łapszanką, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie czy Dolinki Podkrakowskie. Województwo Małopolskie może zatem zaoferować wartościowe i ciekawe wakacje w Polsce.

 

przeczytaj także:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

DOM DO GÓRY NOGAMI W ZAKOPANEM

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - CO WARTO TU ZOBACZYĆ?

SPŁYWY KAJAKOWE I PONTONOWE GÓRAL PONTON

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad