Blog - województwo małopolskie

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

szlaki turystyczne w Tatrach

Zastanawiasz się jakie górskie szlaki czekają na Ciebie w Tatrach? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić. Poznaj ich charakterystykę i skalę trudności.

Szlaki górskie w Tatrach -  poznaj miejsca, które warto odwiedzić

 

Wczasy w górach są preferowane przede wszystkim przez wszystkich miłośników aktywności. Bez znaczenia jest tu płeć, wzrost czy wiek. Na szlakach spotykamy rodziny z dziećmi, młodzież, a także seniorów, których miłość do gór trwa już wiele lat.

Przepiękne Tatry w pełnej krasie można zwiedzać poprzez długie przechadzki popularnymi szlakami turystycznymi. Różnią się one długością oraz stopniem trudności. Do dyspozycji turystów pozostaje kilkadziesiąt szlaków głównych prowadzących na ważne szczyty oraz w interesujące punkty krajobrazowe. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w Tatrach.

Jak analizować dostępne szlaki turystyczne w Tatrach?

46497738 m

Turyści udający się w Tatry powinni rozeznać się w tym, czym różnią się poszczególne szlaki turystyczne Tatry. Są one oznaczone pięcioma kolorami. Na wstępie warto obalić popularny mit: kolor szlaku nie ma nic wspólnego z jego trudnością! Odnosi się natomiast do rangi oraz przeznaczenia danego szlaku. I tak o to, do dyspozycji turystów pozostają następujące szlaki:

 • Zielony – szlak najczęściej wybierany przez początkujących miłośników gór. Oznacza najkrótszą trasę do charakterystycznego miejsca w regionie.
 • Czerwony – jest to szlak główny, który wiedzie nas przez najciekawsze miejsca w danym regionie. Także większość tras na szczyt góry wiedzie nas szlakiem czerwonym.
 • Niebieski – jest to doskonały wybór dla osób zainteresowanych długodystansowym trekkingiem. Oznacza wielokilometrowe szlaki turystyczne.
 • Żółty – jest to krótki szlak łącznikowy. Jak sama nazwa wskazuje, łączy ze sobą kilka szlaków.
 • Czarny – jest to krótka droga dojściowa, która wiedzie do charakterystycznego punktu lub innego szklaku turystycznego przebiegającego w okolicy.

W przewodnikach oraz spisie szlaków dostępnym sieci, szlaki turystyczne w Tatrach mają również określony stopień trudności wyrażony w gwiazdkach. Zero gwiazdek oznacza łatwy szlak dla każdego turysty. Szlaki z jedną, dwoma lub trzema gwiazdkami to zróżnicowane szlaki, które nie powinny sprawić trudności osobom posiadającym przyzwoitą kondycję. Szlaki z czterema i pięcioma gwiazdkami oznaczają wysoki poziom trudności. Często wiodą na szczyty, które wymagają chociażby podstawowych umiejętności w zakresie wspinaczki. Zwierają także liczne ekspozycje, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób, które po raz pierwszy wybierają się w wysokie góry.

Popularne szlaki turystyczne w Zakopanem

111332290 m

Z Zakopanego możemy rozpocząć wiele szklaków turystycznych wiodących w najciekawsze miejsca położone w Tatrach. Jeśli zatem wybieramy się do zimowej stolicy Polski, warto poznać najważniejsze szlaki turystyczne Zakopane. W pierwszej kolejności warto oczywiście wspomnieć czerwony szlak, który wiedzie nas Zakopanego do Morskiego Oka. Jeśli dysponujemy dobrą kondycją, z Morskiego Oka możemy ruszyć kolejnym czerwonym szlakiem w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami. Przejście obu tych szlaków wymaga ok. 4 godzin czasu (w jedną stronę).

Jeśli chodzi o proste i przyjemne szlaki turystyczne Zakopane, warto omówić kilka szybszych szlaków zielonych, które można pokonać w mniej niż trzy godziny. Celem wędrówki mogą być: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Olczyska-Kopieniec, a także Dolina Pięciu Stawów Polskich. Z niebieskich szlaków warto wskazać Halę Gąsienicową oraz Halę Kondratową, z której następnie możemy udać się czerwonym szklakiem na Giewont oraz do Doliny Strążyskiej.

Orla Perć – najtrudniejszy szlak w Tatrach?

Doświadczeni Taternicy z całą pewnością podjęliby długą dyskusję na temat najbardziej wymagających szlaków turystycznych w Tatrach. Jednak w obiegowej opinii, jednym z najtrudniejszych szlaków wysokogórskich jest Orla Perć. Wyruszyć na szczyt możemy ze schroniska „Murowaniec” lub schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Idąc najpopularniejszą drogą, na szlaku mijamy liczne atrakcje turystyczne Małopolska, takie jak: Zawrat, Kozia Przełęcz, Kozi Wierch oraz Krzyżne. Jednocześnie, jest to jedne z najdłuższych szlaków turystycznych. Choć jego długość wynosi 4,3 km, czas potrzebny do pokonania pełnego szlaku, wliczając przerwy, często wynosi ponad 12 godzin. Bez wątpienia jest to zatem jedna z propozycji dla bardziej doświadczonych osób.

W jaki sposób dojść na Giewont?

Omawiając najpopularniejsze szlaki turystyczne Tatry, nie możemy oczywiście pominąć tras, które prowadzą nas na Giewont, czyli szczyt śpiącego rycerza. To jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie o to, co warto zobaczyć w Tatrach. Na Giewont możemy się dostać z pomocą trzech najpopularniejszych szlaków turystycznych:

 • Szlak niebieski z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową i Kondracką Przełęcz. Czas przejścia: ok. 2:30 – 3 godziny.
 • Szlak czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Wysoką Kondracką Przełęcz. Następnie idziemy szklakiem niebieskim. Czas przejścia to ok. 3 godzin.
 • Szlak żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz. Następnie idziemy szlakiem niebieskim. Czas przejścia to ok. 2:30 – 3 godziny.

Najpopularniejszy jest szlak prowadzący z Kuźnic. Dużym zainteresowaniem cieszy się także szlak czerwony, który pozwala nam zobaczyć Polanę Strążyska oraz Przełęcz w Grzybowcu. Szlak żółty jest wskazany dla osób, które cenią sobie większy spokój. Niezależnie od tego, który szklakiem pójdziemy, w okresie wiosenno-letnim zawsze musimy oczekiwać sporej kolejki na ostatnim odcinku wiodącym od Kondrackiej Przełęczy do szczytu.

Jak dotrzeć na Czerwony Wierchy

Bardzo popularnym celem wędrówek w Tatrach są Czerwone Wierchy, na które składają się cztery szczyty: Ciemniak (2096m), Krzesanica (2122m), Małołączniak (2096m) oraz Kopa Kondracka (2005m). Kolejne szczyty oddzielają trzy przełęcze: Mułowa, Litworowa oraz Małołącka. W masywie Czerwonych Wierchów znajdują się liczne Jaskinie, w tym te cieszące się największym zainteresowaniem wśród grotołazów: Harda, Marmurowa, Miętusia czy Studnia. Na Czerwony Wierchy wiedzie czerwony szlak turystyczny o prostym poziomie trudności (aczkolwiek z ekspozycjami). Trasę można rozpocząć w kilku puntach: z Doliny Kościeliskiej, Przysłopu Miętusiego oraz Kondrackiej Przełęczy. Przejście czerwonego szlaku na Czerwone Wierchy zajmuje ok. 2:30 – 3 godzin.

Rysy – szlak na najwyższy szczyt w Polsce

Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655m) położony po słowackiej stronie. Najwyższym szczytem polskich Tatr, a zarazem, największą górą w Polsce są Rysy położone na wysokości 2501 m n.p.m. Wejście od polskiej strony nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, niemniej jednak, wymaga bardzo dobrej kondycji, doświadczenia oraz umiejętności w poruszaniu się po trasach z poręczówkami w postaci łańcuchów. W zimie niezbędne są już raki oraz czekan. Na Rysy możemy dotrzeć trzema szlakami:

 • Szlak czerwony od Schroniska nad Morskim Okiem na próg Czarnego Stawu, przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów. Jest to polska trasa wiodąca na Rysy. Czas przejścia to ok. 3-4 godzin.

 • Szlak niebieski nad Popradzkim Stawem, Doliną Mięguszowiecką do Żabich Stawów Mięguszowieckich. Dalej czerwonym szlakiem od Chaty pod Rysami na przełęcz Waga. Jest to dużo prostsza ścieżka od strony słowackiej. Czas przejścia ok 2:30 – 3 godzin.

 • Szlak niebieski z Łysej Polany na Polanę pod Wysoką. Następnie należy kontynuować podróż trasą bez znaków przez Dolinę Ciężkiej do Ciężkiego Stawu. Tak dochodzimy na przełęcz Waga, gdzie kontynuujemy podróż szlakiem czerwonym. Jest to trasa najbardziej wymagająca, którą można pokonać jedynie z uprawnionym przewodnikiem.

Jak dostać się na Gubałówkę?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze atrakcje turystyczne Małopolska dla początkujących miłośników trekkingu, dobrym wyborem jest Gubałówka położona na wysokości 1123 m. Na szczyt możemy dostać się pieszo, ale również z pomocą wyciągu. Jeśli interesują nas popularne szlaki turystyczne Zakopane, możemy ruszyć niebieskim szlakiem prowadzącym przez Walową Górę, żółtym szlakiem przez Szymoszkową lub czarnym szlakiem przez Gładkie. Dużym zainteresowaniem ze strony turystów cieszy się także czerwony szlak z Poronina przez Rafaczówki oraz zielony szlak z Kościeliska przez Butorowy Wierch. Na szczyt Butorowego Wierchu można dostać się kolejką.

Jak wejść na Kasprowy Wierch?

Kasprowy Wierch to kolejna z popularnych odpowiedzi na pytanie, co warto zobaczyć w Tatrach. Szczyt jest położony na wysokości 1987 m n.p.m. To jedna z najpopularniejszych atrakcji w Tatrach. Na Kasprowy Wierch możemy wyruszyć żółtym szlakiem ze schroniska Murowaniec, żółtym szlakiem z Doliny Cichej Liptowskiej (po stronie słowackiej) oraz czerwonym szlakiem z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy. Najszybsza jest trasa z Murowańca, którą pokonamy w nieco ponad godzinę.

Jak zwiedzać najważniejsze szlaki turystyczne Tatry?

Wybierając swój pierwszy szlak pamiętajmy o tym, aby zachować dużą ostrożność i rezerwę w stosunku do swoich możliwości fizycznych. Wybierzmy prostą trasę, aby sprawdzić swoją formę i stopniowo przechodźmy na szlaki turystyczne Tatry dla średnio-zaawansowanych i doświadczonych osób. Zawsze kierujmy się znakami i nie zbaczajmy z wyznaczonych szlaków. Grozi tu zgubieniem trasy lub spotkaniem dzikich zwierząt. Wybierając się w Tatry, zawsze pamiętajmy o wygodnym obuwiu i odpowiednim ubraniu, apteczce oraz zapasie wody i jedzenia. Przed wyruszeniem na szlak warto także sprawdzić prognozy pogody.

 

Przeczytaj także:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad