Blog - województwo małopolskie

Rafting Dunajcem Pieniny - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Rafting - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

W Pieniniach jest moc atrakcji turystycznych. Już samo przebywanie w tych cudownych górach jest wspaniałą formą wypoczynku. Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oprócz wypraw w góry, proponujemy spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem. To niezapomniana przygoda, atrakcja turystyczna jakich mało!

Pieniny to pasmo górskie z jego wspaniałymi szczytami, szlakami, roślinnością, ale ten region jest bogaty także w zamki, różnorodne zabytki, atrakcje przyrodnicze, wspaniałe widoki, ciekawe miejscowości, uzdrowiska. Tu nikt nie będzie się nudził. Jesteście gotowi na przygodę? Zaplanujcie wyjazd w Pieniny! Wybierając ten region Polski, otrzymacie wszystko to, czego potrzebuje turysta do doskonałego wypoczynku, a nawet więcej. Ten region jest pełen atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Można tu wypocząć aktywnie, spokojnie, chodząc po górach i oglądając przepiękne krajobrazy, czy spacerując po uroczych miasteczkach i uzdrowiskach.

Niezwykłą atrakcją turystyczną Pienin są niewątpliwie i niezaprzeczalnie spływy Dunajcem. Gwarantują radość jaką daje płynięcie pontonem lub kajakiem oraz przebywanie na wodzie i podziwianie wspaniałych i pięknych gór. Pieniny to także zamki i zabytki oraz atrakcje przyrodnicze - wodospady, wąwozy, górskie szczyty z pięknymi panoramami. Pieniny są piękne, a wakacje tutaj mogą być naprawdę ciekawe, pełne niezapomnianych wrażeń i warte wspomnień.

SPIS TREŚCI:

Przełom Dunajca - co musicie wiedzieć? Rafting Dunajcem

pieniny szczyty rafting

Dunajec jest jedną z najpiękniejszych rzek, która płynie przez Pieniński Park Narodowy. To prawy dopływ Wisły, powstaje z połączenia Czarnego i Białego Dunajca. Rzeki te łączą się pod Nowym Targiem, który leży w ich widłach. Czarny Dunajec powstaje z połączenia dwóch potoków tatrzańskich, Chochołowskiego i Kościeliskiego. Biały Dunajec tworzy szereg potoków również biorących początek w Tatrach. To rzeka bardzo malownicza, okalają ją pieknie zalesione góry.

Dunajec opływa Pieniny Spiskie, zalany po napełnieniu sztucznego jeziora przełom czorsztyński, zbliżając się do przełomu pienińskiego. Płynąc przez przełom pieniński w siedmiu pętlach rzeka wydłuża swój bieg z 2,8 km w linii prostej do 8 km. Spadek rzeki na tym obszarze wynosi 20 metrów. Własnie te spadki Dunajca, jego meandry i wspaniałe widoki wokół powodują, że spływ tą rzeką - tratwami flisackimi, kajakami czy pontonami – będzie ekscytującą przygodą, którą turyści zapamiętają na długo.

Co ciekawe, Dunajec stanowi naturalną granicę pomiędzy Polską, a Słowacją.

Jak spłynąć Dunajcem? Spływ pontonowy 2023

spływy dunajcem flisacy szczawnica

Spływ Dunajcem to najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin, widoki są cudowne, a rzeka meandruje. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831 i jest nadal podtrzymywana. Spływy tratwami flisackimi to legenda. Spływ tratwami flisackimi to niejedyna możliwość spłynięcia pięknym Dunajcem. Można także spłynąć pontonem lub kajakiem. Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe. Początek spływu rozpoczyna się w Sromowcach.

Warto wiedzieć, że komercyjne spływy pontonowe i kajakowe w przełomie Dunajca mogą organizować wyłącznie firmy posiadające zgodę Pienińskiego Parku Narodowego. Firmy współpracujące z Parkiem korzystają wyłącznie z oficjalnych przystani: początkowej w Sromowcach Średnich i dwóch końcowych: w Szczawnicy i w Krościenku. Nie rozpoczynają i nie kończą spływu w dzikim, niezagospodarowanym miejscu, nie wykorzystują też brzegów i przystani po słowackiej stronie.

Rafting Pieniny - wspaniała przygoda

flisacy spływy flisackie dunajcem

Spływ pontonem to przygoda. Ale należy pamiętać o bezpieczeństwie. Dunajec to rzeka kapryśna, meandrująca, przez co bardzo ciekawa. Dlatego zawsze warto skorzystać z usług doświadczonych firm, jaką jest np. „Góral Ponton”. Wycieczka odbywa się pod okiem czujnego i doświadczonego sternika. Organizatorzy gwarantują niezapominane widoki i bliskość natury. Najpopularniejszą wersją jest spływ Dunajcem pontonem do Szczawnicy, można też dopłynąć do Krościenka. Strat spływu - w Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych. Spływ pontonowy Dunajcem obejmuje również bilet wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego.

Spływy Przełomem Dunajca to zabawa dla osób w każdym wieku. Jesteśmy pewni, że będzie to niezapomniana przygoda. Spływ Dunajcem pontonem to atrakcja, jaka trafia w gust zarówno osób indywidualnych, jak i grup szkolnych czy zakładowych. Podczas spływu można podziwiać piękno otaczającej przyrody i niesamowite pienińskie krajobrazy. Spływy dostępne są dla każdego, kto szuka ciekawego sposobu na spędzenie czasu podczas wypoczynku w Pieninach. Spływ pontonem po Dunajcu wiąże się także z poznawaniem historii tego niezwykłego regionu, w czym pomaga doświadczony sternik, będący jednocześnie przewodnikiem. Podczas spływu turyści dowiedzą się wielu interesujących rzeczy związanych nie tylko z samą rzeką, ale także z miejscowościami, przez które przepływa oraz regionem, bogatym w tradycje, zwyczaje i kulturę.

Na każdym pontonie znajdować będzie się z Wami instruktor, który zadba o bezpieczeństwo, a także opowie Wam o historii i ciekawostkach regionu. Dodatkowo otrzymacie kaski, kamizelki ratunkowe oraz wiosło. Sprzęt elektroniczny zostawcie w samochodzie lub zapakujcie do wodoodpornych opakowań. Rafting po Dunajcu to świetna przygoda! W czasie trwania spływu koniecznie nasycajcie się przepiękną, otaczającą Was naturą, a szczególnie formacjami skalnymi.

Malownicza trasa widziana z pontonu - Przystanie Szczawnica, Sromowce Niżne, Zakopane

Rafting Dunajcem Goral Ponton

Korzystając z oferty „Góral Ponton”, można wybrać trasę wyprawy. Najpopularniejszą wersją jest spływ pontonem przełomem Dunajca do Szczawnicy. Innym rozwiązaniem jest dopłynięcie do Krościenka. Start spływu może mieć miejsce w Sromowcach Niżnych lub w Sromowcach Wyżnych. Rafting Dunajcem to świetna zabawa dla każdego kto lubi aktywnie spędzać czas, a przy tym dobrze się bawić ze znajomymi i rodziną. Spływy pontonowe przełomem Dunajca zyskują coraz większą popularność.

Dziś spływy pontonowe Dunajcem to atrakcja numer 1 wśród osób chcących odwiedzić Pieniny. Trasa wiedzie przez malowniczy przełom rzeki Dunajec dostarczając Wam po drodze niezapomnianych przeżyć oraz wspaniałych widoków. Firma Active Move oferuje także transport busem: Szczawnica  -Sromowce Niżne, opiekę doświadczonego instruktora, krótkie szkolenie przed rozpoczęciem spływu, a także mapy spływu, wodoodporne opakowanie na elektronikę. Obie firmy oferują także spływy kajakowe.

Przedstawione przez nas firmy posiadają także atrakcyjne oferty dla grup zorganizowanych. Jeżeli przyjeżdżacie w Pieniny grupą warto więc rozważyć tego typu rozrywkę. Spędzicie tak dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil.

Spływy kajakowe - gdzie znaleźć wypożyczalnię kajaków?

Spływ kajakowy Dunajcem to idealna propozycja na rodzinny wypad, weekend tylko we dwoje, odpoczynek od codziennej krzątaniny. To atrakcja turystyczna dla osób w różnym wieku, łącząca aktywną formę spędzania czasu i szansę na relaks w otoczeniu pięknych, górskich krajobrazów. Przed każdą wyprawą jej uczestnicy są informowani o tym, jak zachowywać się względem rzeki. Warto skontaktować się z organizatorem przed zarezerwowaniem terminu spływu kajakowego po Dunajcu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Sróbować swoich sił może każdy.

Spływ kajakowy Dunajcem - Szczawnica i Krościenko to najczęstsza oferta firm organizujących tę rozrywkę. W ofercie są także inne trasy spływów kajakowych Dunajcem. Jedną z możliwości jest rozpoczęcie zmagań w Sromowcach Niżnych lub Sromowcach Wyżnych i zakończenie spływu kajakowego po Dunajcu w Szczawnicy. Inny wariant zakłada, iż meta spływu kajakowego Dunajcem znajduje się w Krościenku.

Wybór trasy zależy od indywidualnych preferencji uczestników. Można na przykład wybrac trasę Sromowce Niżne - Szczawnica, to doskonała propozycja dla osób ceniących sobie swobodę i niezależność. Pożyczając kajak, każdy, ale to każdy poczuje dreszczyk emocji. Podczas spływu na turystów czekają przepiękne krajobrazy przełomu Dunajca oraz dobra zabawa i adrenalina. Mapki z zaznaczonymi ciekawymi miejscami, które otrzymacie pozwolą uczestnikom tej przygody jeszcze lepiej poznać trasę spływu. Ruszajcie zatem na spływ przełomem Dunajca na kajaku!

Dla kogo rafting na Dunajcu? Rafting Szczawnica

Rafting Dunajcem Goral Ponton

Rafting Dunajcem to turystyczna odmiana spływu pontonowego po rwącej rzece, łącząca sportową adrenalinę z pięknymi, górskimi krajobrazami, jakie uczestnicy mają szansę obserwować podczas korzystania z popularnej atrakcji w Pieninach. Rafting Dunajcem mogą wypróbować wszyscy, bez względu na wiek. Na wycieczkę pontonem najlepiej wybrać się z rodziną lub ze znajomymi, gdyż spływy raftingowe odbywają się w kilkuosobowych grupach. Wtedy z pewnością będzie wesoó!

Kilka tras spływów raftingowych Dunajcem - z metą w Szczawnicy czy Krościenku z pewnością zadowoli odwiedzających Pieniny. Organizatorzy za sprawą zróżnicowanych opcji polecają tę rozrywkę nawet osobom, które miały już okazję spróbować wcześniej raftingu. Jest szansa, że odkryją te nową formę aktywnego spędzania wolnego czas własnie w Pieninach

Bezpieczeństwo na wodzie

Firmy, które mają certyfikaty i zezwolenia dbają o bezpieczeństwo i komfort turystów. Na wyposażeniu organizatorów spywów pontonowych i kajakowych są kaski, pagaje oraz kamizelki asekuracyjne. Zmotoryzowani turyści mogą skorzystaż z parkingów na przystani początkowej. Do dyspozycji są też pianki neoprenowe.

Poznajcie szczyty Pienin - atrakcje, które warto zobaczyć

trzy korony pieniny spływy dunajcem

Warto wiedzieć coś więcej o Pieninach. Najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych to Trzy Korony. Posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m) i Pańska Skała (920 m n.p.m). Zbudowany jest z wapieni. Trzy korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie.

Sokolica to kolejny szczyt, który zachwyci turystów, a widoki z niego … bajka! Jest piękny, uroczy i godny polecenia jest również prowadzący na niego szlak. Jest to trasa prowadząca ze Szczawnicy. Szlak zaczyna się od miejsca połączenia Dunajca z Grajcarkiem. Stąd startujemy, zaczynając od przejścia przez most nad potokiem Grajcarek, wędrujemy szeroką ścieżką wzdłuż Dunajca i wkraczamy na czerwony szlak. Mijamy Cypel, na który prowadzi drewniany mostek, a następnie kierujemy się w stronę schroniska Orlica i tuż za Grotą Zyblikiewicza odnajdujemy pawilon Pienińskiego Parku Narodowego.

Przy Białej Skale trafiamy na przystań flisacką Nowy Przewóz, później trasa robi się stroma i wiedzie głównie przez las, i polany z widokiem na Szczawnicę. Polecamy także wejście lub wjechanie na Palenicę. Na szczycie znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się koleją krzesełkową zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad