Blog - województwo małopolskie

Tatry i Podhale – dlaczego warto tu przyjechać?

Tatry i Podhale

Dlaczego warto odwiedzić Tatry i Podhale? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, szczyty, szlaki piesze i rowerowe.

Tatry i Podhale - najciekawsze miejsca

 

Posługując się pojęciami Tatry i Podhale w praktyce często mamy na myśli ten sam region Polski. Tatry to pasmo górskie, a Podhale to region położony u północnego podnóża Tatr. Stolicą tego regionu jest Zakopane, w którym początki ma wiele szlaków górskich prowadzących w najpiękniejsze i najpopularniejsze miejsca położone w Tatrach. W tym artykule postaramy się bliżej zgłębić ten region i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto odwiedzić Podhale. 

Przygotowaliśmy dla Was zbiór najciekawszych miejsc, propozycje górskich szczytów, które z całą pewnością powinniście odwiedzić. Wiele ciekawych informacji znajdą tu również miłośnicy wycieczek rowerowych.

Na jakim terenie położone jest Podhale i Tatry

134802239 m

Tatry to najwyższe pasmo górskie należące do łańcucha Karpat. Ze względu na swój unikatowy charakter oraz niezwykłe walory krajobrazowe, większa część obszaru polskich Tatr znajduje się pod ochroną i wchodzi w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Południowa część regionu, znajdująca się poza terytorium naszego kraju, jest chroniona przez słowacki Tatrzański Parki Narodowy. Dookoła Tatr położone są cztery krainy etnograficzne, z czego tylko jedna należy do Polski. Chodzi oczywiście o Podhale położone u podnóża północnych Tatr. Po słowackiej części znajdują się: Spisz, Orawa i Liptów.

Gdy omawiamy najważniejsze atrakcje turystyczne Tatr, chodzi nam oczywiście o szlaki i szczyty górskie położone w paśmie górskim. Z kolei jeśli interesują nas najważniejsze atrakcje turystyczne Podhala, wówczas mamy na myśli wszelkie zabytki oraz punkty położone nie w samych Tatrach, ale w miejscowościach, które są położone u ich podnóża. Podhale możemy podzielić na dwa odrębne regiony: Skalne Podhale z Zakopanem, oraz Niżne Podhale położone w Kotlinie Nowotarskiej. Skoro znamy już geograficzne prawidła tego regionu, możemy przejść do konkretnych odpowiedzi na pytanie, co warto zobaczyć w Tatrach oraz na Podhalu.

Najważniejsze szlaki turystyczne w Tatrach

45711418 m

Obszary należące do pasma Tatr są objęte ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego. W związku z tym, osoby pragnące zwiedzać to miejsce powinny poruszać się po wyznaczonych szlakach turystycznych. Do szlaków przypisane są kolory, które informują nas o specyfice danego szlaku. I tak, mamy szlaki czerwone, czyli tzw. szlaki główne przebiegające przez najważniejsze atrakcje turystyczne Tatr, długodystansowe szlaki niebieskie, szlaki żółte będące łącznikami do szlaków głównych, szlaki zielone prowadzące do charakterystycznych miejsc, a także najrzadziej wykorzystywane szlaki czarne, które zwykle prowadzą do konkretnego miejsca lub stanowią łącznik. Oto popularne szlaki Turystyczne Tatry:

  • Czerwone Wierchy – jest to jeden z najprostszych szlaków czerwonych w Tatrach.
  • Na Kasprowy Wierch z Kopy Kondrackiej – umiarkowany szlak czerwony.
  • Na Gubałówkę i Butorowy Wierch z Zakopanego – najprostszy szlak idealny dla osób początkujących.
  • Na Świnicę z Kasprowego Wierchu – jest to nieco trudniejszy szlak adresowany do osób, które mają już pewne doświadczenie w chodzeniu po górach.
  • Orla perć – na ten szczyt możemy dostać się z Zawratu, Koziego Wierchu oraz Skrajnego Granatu. Wszystkie te szlaki należą do wymagających.
  • Nad Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej – bardzo przyjemny, ale zarazem dość długi szlak, który w dobrym tempie można pokonać w dwie godziny.
  • Do Doliny Pięciu Stawów z Palenicy – idealny szlak dla miłośników pięknych krajobrazów.

Omawiając główne szlaki turystyczne Tatry w kolorze czerwonym, skupmy się na najważniejszych atrakcjach dla tego regionu. Warto wymienić takie miejsca jak: Gubałówka, Kasprowy Wierch, Giewont, Morskie Oko, Hala Gąsienicowa, Dolina Pięciu Stawów, Czerwone Wierchy, Zawrat. W praktyce, tylko najbardziej zapaleni Taternicy mogą pochwalić się przebyciem wszystkich szlaków położonych w Tatrach.

Jakie atrakcje zaoferuje nam Zakopane?

110755778 m

Zakopane jest określane mianem stolicy polskich Tatr lub zimową stolicą Polski. To największe miasto położone na Podhalu. Liczne atrakcje w Zakopanem sprawiają, że miasto to jest odwiedzane przez setki tysięcy turystów nie tylko z Polski, ale również wielu innych krajów europejskich. Zakopane to także główna baza noclegowa, w której znajdziemy hotele, pensjonaty, domki na wynajem, a także pokoje wynajmowane przez społeczność górali. Warto także wspomnieć najważniejsze szlaki turystyczne Zakopane. Dojdziemy stąd na Kasprowy Wierch, Morskie Oko czy Giewont.

Jeśli chodzi o najważniejsze atrakcje w Zakopanem, centralnym punktem są Krupówki ze sklepami, straganami oraz restauracjami. Popularnym punktem jest także słynna skocznia narciarska, Wielka Krokiew. Do dyspozycji turystów pozostają również liczne muzea oraz obiekty sakralne. Jedno jest pewne, omawiając najważniejsze atrakcje turystyczne Małopolska, Zakopane wymienimy na czołowych pozycjach. To urokliwe miejsce, w którym nie nudzą się nawet miesiąc wczasów.

Popularne miejscowości turystyczne w Tatrach

 zakopane

Podhale to nie tylko Zakopane. Wiele osób wybierających wczasy w górach ceni sobie ciszę i spokój. Nie są to jednak cechy typowe dla Zakopanego. Jeśli zatem nie lubimy zgiełku i wolimy wynająć nocleg w nieco cichszej okolicy, do naszej dyspozycji pozostają następujące miejscowości: Czarny Dunajec, Ludźmierz, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Chochołów, Witów czy Gronków. Noclegi oferuje nam również Nowy Targ, będący głównym ośrodkiem handlowym i komunikacyjnym na Podhalu. Dawniej była to stolica Podhala. Liczne atrakcje turystyczne Małopolska znajdziemy właśnie na terenie Nowego Targu oraz jego okolic.

Co warto zobaczyć w Tatrach?

87983811 m

Różnorodność tego regionu sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, co warto zobaczyć w Tatrach, ponieważ każdy z nas ma nieco inne oczekiwania. Osoby ceniące sobie długie spacery, ale niekoniecznie lubiące eskpozycje z dużych wysokości, chętnie wybiorą się nad Morskie Oko oraz do Doliny Pięciu Stawów. Sympatycy prostszych szczytów mogą udać się na Kasprowy Wierch lub Giewont. Jeśli natomiast interesują nas bardziej wymagające szczyty gór Tatry, możemy odwiedzić Gerlach, Rysy czy Łomnicę.

Wczasy w Tatrach nie mogą się obyć bez wizyty w Zakopanem. Nawet jeśli nie lubimy nadmiernego zgiełku i tłumu, warto odwiedzić najpiękniejsze miejsca dostępne w stolicy polskich Tatr. Atrakcje w Zakopanem to nie tylko zabytki, obiekty sakralne czy muzea, ale również liczne sklepy z pamiątkami oraz przysmakami typowymi dla tego regionu. Z Tatr nie wrócimy przecież bez oscypków lub lokalnego alkoholu. Szczególnie wysokoprocentowe trunki domowej roboty są chętnie kupowane od górali. Wszystko za sprawą prozdrowotnych właściwości tych trunków.

Szlaki dla biegaczy oraz rowerzystów

rowerzysci

Na uwagę zasługują również liczne atrakcje turystyczne Podhala dla osób ceniących sobie aktywność fizyczną. W tym regionie często odbywają się biegi górskie oraz wyścigi rowerowe. W sieci możemy znaleźć bez trudu proponowane trasy dla miłośników rożnych sportów. Wielu zawodowców buduje tu formę przed ważniejszymi wydarzeniami. Uprawiając sport w Tatrach szybciej budujemy kondycję. Ma to na wpływ nie tylko unikalny klimat tego regionu, ale również to, że trenujemy na większych wysokościach, co jest szczególnie ważne dla wytrzymałości. Jednym z popularnych wydarzeń jest Bieg pod Wielką Krokiew. Dla wielu osób jest to najdłuższe i najtrudniejsze 400 metrów w życiu!

Atrakcje turystyczne Podhala dla miłośników sportów zimowych

narciarze

Omawiając atrakcje turystyczne Tatr nie sposób nie wspomnieć o licznych trasach narciarskich znajdujących się w tym regionie. Białka Tatrzańska, Czarna Góra, Bukowina Tatrzańska, Małe Ciche, Poronin oraz oczywiście Zakopane to miejsca, w których dostępne są zróżnicowane stoki dla narciarzy. Pewnym minusem jest ograniczona liczba tras dla osób zainteresowanych biegami narciarskimi. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach duży nacisk położono także na rozwój takich tras. Coraz więcej mówi się o tym, że Zakopane w przyszłości może być gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Do tego wciąż jednak długa droga.

Jeśli chodzi o sportowe atrakcje w Zakopanem, co roku w okolicy stycznia odbywają się tutaj konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Liczne zawody dla zawodowców i amatorów organizuje Zakopane Centrum Narciarskie Nosal, Gubałówka, Polana Szymoszkowa, Kasprowy Wierch czy Harenda. Nieprzypadkowo Zakopane określany zimową stolicą Polski.

Popularne szczyty gór w Tatrach

78420881 m

Turystów z całego świata przyciągają najpopularniejsze szczyty gór Tatry. Najwyższym z nich jest Gerlach położony 2655 m. n.p.m. Jest to jednak szczyt znajdujący się na terenie Słowacji. Jeśli chodzi o najwyższy szczyt Tatr, a zarazem najwyższe góry w Polsce, są to oczywiście Rysy położone na wysokości 2503 m. n.p.m. Jeśli chodzi o najważniejsze atrakcje turystyczne Tatr, warto wymienić następujące szczyty: Kasprowy Wierch, Giewont, Łomnica, Krywań, Kościelec, Świnica, Mnich, Kozi Wierch, Baraniec, Gęsia Szyja czy Wołowiec. Charakterystyczny profil Tatr sprawia, że nasze góry cieszą się sporym zainteresowaniem wspinaczy z różnych zakątków świata.

MAPA  ATRAKCJI MAŁOPOLSKI

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

DOM DO GÓRY NOGAMI W ZAKOPANEM

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - CO WARTO TU ZOBACZYĆ?

SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024