Blog - województwo małopolskie

Tatry Zachodnie - odkryj najciekawsze szczyty

Tatry Zachodnie

Tatry to góry zachwycające o każdej porze roku, jedyne w swoim rodzaju, budzą zachwyt i respekt. Majestatyczne, piękne, przyciągają turystów jak magnes. Tatry Zachodnie to najrozleglejsza część całego masywu Tatr.

Ta część tego masywu górskiego charakteryzuje się łagodniejszą rzeźbą terenu, jest bogata w szlaki turystyczne, a wycieczki nimi na długo pozostaną w pamięci.

Nie każdy turysta może i powinien wybierać się w Tatry Wysokie. To wyzwanie dla wprawionych w górskich wyprawach, choć znajdziemy tam doliny i przełęcze dostępne także szerszemu gronu odwiedzających najwyższe polskie góry. Tatry Zachodnie są łagodniejsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne. Są także bardzo malownicze. Turyści mogą podziwiać na obszarze Tatr Zachodnich fantastyczne formy skalne takie jak baszty, turnie, kominy i iglice. Mamy tu wspaniałe potoki oraz jaskinie.

W Tatrach Zachodnich zobaczymy łagodne, trawiaste grzbiety, silnie podcięte pionowymi ścianami od północnej strony. Jakie szczyty warto zdobyć, gdzie zaplanować wycieczkę? Tatry Zachodnie to rejon najwyższych polskich gór rozciągający się na zachód od przełęczy Liliowe. Obejmuje on m.in. Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch i Giewont. Do regionu wlicza się też szczyty otaczające doliny Kościeliską i Chochołowską. To znane turystom miejsca, a nawet symbole polskich Tatr. Tatry Zachodnie charakteryzują się zdecydowanie mniejszą trudnością szlaków od Tatr Wysokich, ale nie znaczy to jednak, że dostarczają mniej emocji czy gorszych widoków.

SPIS TREŚCI:

Na rozgrzewkę

Ta część Tatr jest dostępniejsza dla turystów. Jednym z najpiękniejszych szlaków, który można zaproponować początkującym miłośnikom gór jest wyprawa granią Tatr. Aby uniknąć mozolnej wspinaczki można rozpocząć ją od wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch, a stamtąd czerwonym szlakiem aż na Ciemniak. Podczas trwającego niespełna trzy godziny marszu odwiedza się wszystkie Czerwone Wierchy - Kondracką Kopę, Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniak. Potem można zejść w dół do Doliny Kościeliskiej szlakiem czerwonym lub atrakcyjniejszym widokowo zielonym przez dolinę Tomanową do schroniska na Hali Ornak. Taka wyprawa zapewni na pewno niesamowite widoki i zaostrzy apetyt na dalsze wycieczki.

malopolska ulotka 2023

Symbole Tatr, czyli Kasprowy Wierch i Giewont

Słyszał o nim każdy, bo jest to jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - na który prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą turystami spragnionymi cudownych widoków. Propozycja dla turystów niewprawionych w dalekich górskich wędrówkach. W pobliżu warto też zdobyć widokową Świnicę. Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem całego pasma, pewnie także za sprawą kolei linowej, której wagoniki wywożą turystów niemal na sam szczyt. Kasprowy Wierch leży na głównej grani Tatr. Widok z Kasprowego Wierchu zapiera dech w piersiach, szczególnie pięknie prezentuje się stąd potężna Świnica.

Spod stacji kolejki kamiennym chodnikiem dostajemy się na Suchą Przełęcz, gdzie rozchodzą się szlaki. Żółte znaki prowadzą do „Murowańca”, a po słowackiej stronie - do Doliny Cichej. Czerwony szlak w kierunku zachodnim wiedzie ku Kopie Kondrackiej, na wschód zaś ku Świnicy. Przy budynku obserwatorium rozpoczynają się również zielone znaki, prowadzące przez Myślenickie Turnie do Kuźnic. Ze względu na możliwość pokonania sporego odcinka kolejką, Kasprowy Wierch wydaje się dobrym punktem startowym dla tych, którzy chcą zaliczyć solidniejszy odcinek graniowy (np. Orlą Perć), nie tracąc czasu na podejście.

Od lat symbolem Tatr jest Giewont (1894 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza. Wejść na niego można czarnym szlakiem albo wjechać kolejką linową, podziwiając widoki na Podhale i Tatry. Giewont to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalna tatrzańska góra. Majestatycznie wznoszący się nad Zakopanem szczyt stał się symbolem stolicy Tatr. Znakiem charakterystycznym Giewontu jest 15-metrowy żelazny krzyż, stojący na jego wierzchołku. Postawiono go w 1901 roku, składa się z 400 osobnych elementów. Konstrukcja waży ponad 1,8 tony. Giewont cieszy się ogromną popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane.

Dolina Chochołowska

Kolejne miejsce w Tatrach Zachodnich, które koniecznie trzeba odwiedzić, to Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach. Takich widoków się nie zapomina. Spacer Doliną to czysta przyjemność dla ciała i dla ducha. Leży na obszarze miejscowości Witów, niedaleko Doliny Kościeliskiej. Jej długość to około 10 km, z czego 4 km stanowi głęboki wąwóz z przewężeniami zwanymi bramami. Dolina jest zbudowana także z wapieni i skał krystalicznych. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się Schronisko PTTK, które jest główną bazą dla turystów odwiedzających tę część Tatr.

Wędrówka dolinami Tatr Zachodnich byłaby niepełna bez odwiedzenia tego przepięknego miejsca. Jest to nie tylko największa po polskiej stronie dolina tatrzańska, ale również charakterystyczne miejsce pasterskie. W wyższych partiach doliny pasterze wypasali w dużej ilości owce i bydło, o czym świadczą ślady w postaci szałasów i zagród pasterskich. Na polanie Chochołowskiej zachował się kompleks budynków pasterskich, a latem tu jeszcze spotkać, pasące się owce. To naprawdę uroczy widok. Dolina Chochołowska znana jest również z kwitnących kwiatów szafrana spiskiego. Fioletowy kwiat potocznie nazywany krokusem, wiosną masowo porasta polany w dolinie. Rejon Doliny jest miejscem, gdzie rozpoczynają się szlaki prowadzące na okoliczne szczyty. Spod schroniska na Polanie Chochołowskiej można wybrać się na przykład na szczyt Grześ. Ciekawą trasę w Tatrach Zachodnich stanowi też wyprawa po szczytach otaczających Dolinę Chochołowską. Mniej wprawnym wspinaczom polecamy przejście przez przełęcz Iwaniacką, Ornak i zejście do doliny Starorobociańskiej. Miłośnicy większych wrażeń mogą rozszerzyć wycieczkę o Starorobociański Wierch i zejście przez Wierchy Kończysty i Trzydniowiański do doliny Chochołowskiej.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska także zachwyci turystów. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich, duża malownicza dolina o długości 8 km. Dojechać lub dojść do niej można ulicą Kościeliską od Krupówek, w stronę Witowa i Chochołowa. Przez dolinę przepływa Potok Kościeliski i przebiega szlak zielony. Doliną można spacerować, nawet z wózkami, jest licznie odwiedzana przez turystów z dziećmi. Można też zajrzeć do jaskiń, takich jak: Jaskinia Mylna, Smocza Jama, Jaskinia Raptawicka oraz słynna Jaskinia Mroźna z oświetloną trasą. Będąc w dolinie, koniecznie trzeba zobaczyć Wąwóz Kraków i Smreczyński Staw.

Wąwóz Kraków to niezwykłe miejsce, gdzie wapienne ściany skalne tworzą wąski na kilka i wysoki na kilkadziesiąt metrów wąwóz. Smreczyński Staw natomiast jest niewielkim jeziorem, w którego otoczeniu widnieje piękna grań Tatr Zachodnich z najwyższym ich szczytem - Bystrą. Nad brzegiem jeziora można odpocząć i podziwiać wspaniały widok. Dolina Kościeliska to miejsce przecudnej urody, widoki radują serce i duszę.

Spotkaj kozice

Ta góra króluje nad trzeba dolinami: Chochołowską, Rohacką i Jamnicką. To Wołowiec (2064 m n.p.m.), kolejny szczyt Tatr Zachodnich. Potężna kopuła Wołowca wygląda niezwykle imponująco, zwłaszcza od strony Doliny Chochołowskiej. Centralne usytuowanie wierzchołka zapewnia doskonałe widoki we wszystkich czterech kierunkach. Największe wrażenie robią jednak - znajdujące się dosłownie na wyciągnięcie ręki - groźne urwiska Rohaczy. Można tu spotkać także kozice!

Niewysoki, ale popularny Nosal

Nosal (1206 m n.p.m.) to znany tatrzański szczyt, upodobali go sobie zwłaszcza narciarze. Znajduje się na zakończeniu północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Od strony północnej u jego podnóży biegnie granica Tatr i Rowu Podtatrzańskiego, a także granica parku narodowego. Góra popularna i lubiana. Nosal jest jednym z bardziej dostępnych tatrzańskich szczytów. Choć nie jest wysoki, kusi wspaniałymi panoramami i jest chętnie wybierany jako cel wycieczek. W drodze na Nosal turyści podziwiają wspaniały widok na Tatry, w tym na Giewont, rozciąga się przed nimi również panorama Zakopanego.

Beskid w Tatrach

Beskid (2012 m n.p.m.) to szczyt leżący pomiędzy Suchą Przełęczą (1950 m n.p.m.) a Przełęczą Liliowe (1952 m n.p.m.). Przebiega tędy granica polsko-słowacka. Beskid jest bardzo łatwo dostępny z Kasprowego Wierchu, dlatego jest on bardzo często odwiedzany przez osoby wjeżdżające na ten szczyt kolejką kabinową. W ten sposób można łatwo i szybko znaleźć się w Tatrach Wysokich i podziwiać stąd Orlą Perć. Ponadto Beskid leży na popularnym graniowym szlaku turystycznym prowadzącym z Czerwonych Wierchów na Świnicę (2301 m n.p.m.). Beskid to najdalej wysunięty szczyt Tatr Zachodnich.

Łagodne, piękne zbocza

Kopa Kondracka to najniższy szczyt w grupie Czerwonych Wierchów. Łagodne, trawiaste zbocza porośnięte są sitem skuciną, rośliną, która w okresie jesiennym zabarwia Kopę na czerwono, co wygląda naprawdę malowniczo. Góra położona jest na głównej grani Tatr, pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim a Małołączniakiem. Przebiega tędy granica państwowa. Kopa góruje nad trzema dolinami: Bystrej, Małej Łąki, a także nad Doliną Cichą (po słowackiej stronie). Szczyt jest bardzo łatwo dostępny, bywał wykorzystywany do wypasu owiec. Ze szczytu rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w tej okolicy. Warto popatrzeć się zwłaszcza w stronę Kasprowego Wierchu i Świnicy. Na Kopę Kondracką można dostać się bezpośrednio z Hali Kondratowej lub czerwonymi znakami od strony Kasprowego Wierchu lub Małołączniaka.

Poznaj Tatry Zachodnie

Rejon Tatr Zachodnich jest miejscem, które docenią wszyscy miłośnicy gór. Kilka dwutysięczników zapewnia wspaniałe widoki, a okoliczne doliny obfitują w przepiękne i oryginalne krajobrazy. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a bogaty wybór tras pozwoli dopasować wyprawy do indywidualnych możliwości. Dlatego nie warto zwlekać, tylko planować wyjazd w Tatry!

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024