Blog - kategoria ogólna

Stoki i stacje narciarskie na Dolnym Śląsku

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to region pełen niespodzianek, ciekawej historii, zabytków i wspaniałej przyrody. Atrakcji turystycznych w Dolnośląskim jest bez liku. Co wybrać na ferie zimowe? Oferta jest niezwykle bogata, bowiem jest to region z pięknymi pasmami górskimi, które dają możliwość uprawiania sportów zimowych.

Muzea, zamki, pałace, magiczne miejsca - to kolejne propozycje na spędzanie wolnego czasu. Ferie na Dolnym Śląsku to pomysł warty zrealizowania z wielu powodów. Na Dolnym Śląsku jest moc atrakcji turystycznych, województwo, które doskonale sprawdzi się na feryjne wyjazdy. Miłośników białego szaleństwa przyciągnie duża liczba pasm górskich. Coraz popularniejsze są trasy biegowe, warto więc pomyśleć o nartach biegówkach. Intersujące miasta i ich atrakcje, górskie wędrówki, zabytki, atrakcje turystyczne różnego typu - dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. To wszystko znajdziecie na Dolnym Śląsku. Region kusi bogatą ofertą, z której warto skorzystać.

SPIS TREŚCI:

Stoki i stacje narciarskie na Dolnym Śląsku

karpacz zima

Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc do uprawiania narciarstwa, mamy tu prężnie rozwijające się ośrodki narciarskie, stoki, górki do zjedżania na sankach, dostosowaną i przyjazną infrastrukturę, a także górskie szlaki piękne o każdej porze roku. W zasadzie każdy z turystów z całą pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji na wyjazd w Karkonosze, Ziemię Kłodzą czy Góry Sowie. Zatem miłej lektury!

Zieleniec Sport Arena - narty na Ziemi Kłodzkiej

zieleniec

To miejsce nie zawiedzie turystów! Kompleks zimowy Zieleniec dysponując ponad dwudziestoma wyciągami, stanowi największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej i jeden z większych w Sudetach. Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Miejscowość ma specyficzny mikroklimat, przypominający alpejski, dlatego panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa. To znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich.

zieleniec ski arena 3

To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część stoków jest oświetlonych, można zatem szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem.

zieleniec 4

Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. Liczne trasy zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy, począwszy od bardzo łatwych na bardzo trudnych kończąc. Bywają łagodne lub strome, wiodące przez las lub przez szerokie polany. „Ośle łączki” z wyciągami orczykowymi pozwolą osobom początkującym cieszyć się bezpieczną jazdą na nartach lub desce. Najdłuższa nartostrada zieleniecka ma 3 km.

Na każdy wyciąg obowiązuje jeden karnet, więc jeśli ktoś chce spróbować różnych kombinacji tras nie musi dokonywać odrębnych zakupów. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Jak przystało na tak znany ośrodek, Zieleniec jest pełen punktów usługowych.

Więcej informacji znajdziecie na: https://zieleniec.pl/

Ski-Raft Zieleniec - wypożyczalnia sprzętu

ski-raft wypożyczalnia

Skokro mowa o Zieleńcu i jego atrakcjach zimowych, warto wspomnieć o Wypożyczalni Nart Ski Raft w Zieleńcu. Chcecie poszaleć na stoku, zaczynacie przygodę z nartami i jeszcze nie kupiliście własnego sprzętu? To nie jest przeszkoda! Wypożyczalnia Ski Raft  zapewni narciarzom sprzęt świetnej jakości. Wypożyczalnia nart Zieleniec usytuowana jest tuż przy dużym parkingu, przy ulicy i bezpośrednio przy stoku. Proponuje swoim klientom serwisowany i sprawdzony sprzęt najwyższej jakości. W ofercie są sprawdzone marki światowej klasy, sprzęt regularnie wymieniany jest na nowy.

zieleniec sport arena

Co możemy wypożyczyć? Narty zjazdowe, narty biegowe, deski snowboardowe, buty narciarskie, kijki, kaski i osprzęt. Narty i deski z wypożyczalni są naostrzone, nasmarowane i gotowe na wielogodzinne wyzwania na stoku. Buty narciarskie zjazdowe i biegowe oraz snowboardowe, po każdym wypożyczeniu poddawane są dezynfekcji i procesowi suszenia. Wypożyczalnia w Zieleńcu oferuje wyłącznie sprzęt przygotowany do jazdy. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar i można wyruszać ku górskim przygodom. Istnieje również opcja rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Zarezerwowany sprzęt czeka na odbiór w ustalonym dniu i godzinie.

Czarna Góra Resort - gdzie na narty?

czarna gora resort

To raj dla narciarzy, którzy postanowili spędzić ferie zimowe na Dolnym Śląsku. Czarna Góra jest jednym z najpopularniejszych kierunków, jakie obierają amatorzy białego szaleństwa nie tylko z zachodniej Polski. Do dyspozycji narciarzy jest łącznie ponad 10 km tras, na których operuje już kilkanaście wyciągów (trzy z nich to tzw. kanapy, w tym najnowocześniejsza 6-osobowa kolejka krzesełkowa w Polsce). W pobliżu znajdują się jeszcze dwie kolejne stacje narciarskie - w Lądku-Zdroju i Kamienicy. Wszystkie trzy tworzą jeden kompleks usytuowany w regionie Masywu Śnieżnika.

czarna góra resort narty zima dolny śląsk

Mamy tu 9 wyciągów narciarskich zlokalizowanych na zboczach Czarnej Góry. To wszystko przyciąga miłośników nart i sanek. Ski Region Śnieżnik to trzy ośrodki narciarskie usytuowane w regionie Masywu Śnieżnika, do których należy Ośrodek Narciarski Czarna Góra oraz Stacja Narciarska Kamienica i Lądek-Zdrój. Celem Ski Region Śnieżnik jest umożliwienie szusowania we wszystkich trzech ośrodkach za pośrednictwem jednego karnetu, którego posiadacze będą mieli dodatkowo zapewnioną możliwość bezpłatnego przejazdu pomiędzy ośrodkami specjalnie oznaczonymi sky busami. To duże ułatwienie dla narciarzy.

czarna góra resort narty zima dolny śląsk

Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry i Żmijowca. Są podzielone według stopnia trudności, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie.

Stacja Narciarska Kamienica jest ośrodkiem o charakterze kameralnym przewidzianym do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego w gronie rodzinnym i towarzyskim, dla dzieci i osób uczących się jazdy na nartach. Dobrze będą się tu czuli turyści, którzy w ciszy i na świeżym powietrzu chcą spędzać ferie zimowe. Na terenie Stacji Lądek można skorzystać z 4 wyciągów i kolejki,  znajdują się tu dwie szkółki narciarskie, można też skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego jak i z profesjonalnego serwisu sprzętu sportowego.

Winterpol Karpacz

Zacznijmy od Karpacza - to miasto uwielbiane przez miłośników nart. Stacji narciarskich w nim nie brakuje. Największa stacja narciarska pod Śnieżką w Karkonoszach, czyli Karpacz Ski Arena, położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją jest 1-osobowy wyciąg, który wwiezie narciarzy na szczyt Kopy, z której można dostać się pieszo na szczyt Śnieżki. Każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie tutaj odpowiednią trasę dla siebie.

winter

Na miejscu jest 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności, 5 wyciągów narciarskich, w tym orczyki, taśmy i pompy, a także 2 krzesełkowe kolejki linowe. Dostępne są szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Tym, którzy w Karpaczu chcą rozpocząć swoją przygodę z nartami, polecamy Karpacz Winterpol Biały Jar. Szerokie, łagodne stoki, kanapy z osłonami i 3 trasy o różnym poziomie trudności są oświetlane po zmroku, więc pozwalają cieszyć się wypoczynkiem jak długo chcemy.

Ski-Arena Szrenica

Kolejne miejsce to Szklarska Poręba. Tu znajduje się jeden z najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych terenów narciarskich, polecanych na ferie zimowe. W regionie panuje  specyficzny mikroklimat, a warunki śniegowe porównywalne do tych w Alpach na wysokości 2000 metrów. Teren narciarski dzieli się na dwie części. Na terenie wokół miejscowości dominują łatwiejsze i krótsze nartostrady, które są idealne w szczególności dla rodzin z dziećmi.

Ski Arena Szrenica dysponuje łącznie ok. 12 km tras narciarskich o łatwym i średnim stopniu trudności. Najdłuższą trasę zjazdową Lolobrygida (4400 metrów) cechuje różnica wysokości 637 metrów. Dla najbardziej wytrwałych ośrodek oferuje jazdy w godzinach wieczornych. Istotne dla rodzin z dziecmi jest to, że teren narciarski w obszarze Szrenicy oferuje niebieską trasę, przeznaczoną dla młodszych adeptów narciarstwa zjazdowego.

Trasa jest czynna codziennie do godz. 22.00, może być sztucznie naśnieżana i oferuje wieczorem szczególne wrażenia dla dużych i młodszych narciarzy. Ski Arena Szrenica kusi pięknymi widokami. Oferuje koleje linowe i wyciągi narciarskie. W Szklarskiej Porębie możemy skorzystać także ze stacji Pietkiewiczówka, Biała Polana - dla początkujących oraz Wesoła Górka.

Góry Sowie

W Górach Sowich można pojeździć na nartach w trzech ośrodkach narciarskich. Pierwszy zlokalizowany jest w miejscowościach Sokolec i Rzeczka, drugi w miejscowości Jugów. Czwarty to mały ośrodek z jednym stokiem, we wsi Przygórze, w gminie Nowa Ruda. Stacje narciarskie dla amatorów nart zjazdowych, uzupełniają trasy do narciarstwa biegowego  - Przełęcz Jugowska.

Sokola Ski

Przełęcz Sokola Ski położona jest w centrum Gór Sowich pomiędzy miejscowościami Rzeczka i Sokolec. Stacja proponuje narciarzom dwuosobowy wyciąg orczykowy o długości 500 m, ktory obsługuje 4 trasy zjazdowe o łącznej długości 2400 metrów. Są one oświetlone i sztucznie naśnieżane. Ponadto na miejscu znajdują się: bezpłatny parking, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska oraz snowpark. Okolice Międzygórza i Masyw Śnieżnika są wymarzonymi terenami do uprawiania sportów zimowych. Sprzyjają temu panujące tam warunki atmosferyczne. Duże opady śniegu w połączeniu ze zróżnicowanymi stokami pozwalają odnaleźć się każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Wyciąg narciarski "U Bolka" Międzygórze

W Międzygórzu zlokalizowany jest wyciąg narciarski „U Bolka” - pięknie położony, przyjemny, rekreacyjny stok. W bezpośredniej okolicy mamy kilka nowoczesnych ośrodków narciarskich wyposażonych w rozbudowane systemy wyciągów i kolei linowych. Można tu pojeździć także na biegówkach, trasy są niezwykle malownicze. W Masywie Śnieżnika istnieje doskonały system tras narciarstwa biegowego.

Szlaki są utrzymywane ratrakami i skuterami oraz są bezpiecznie oznakowane. W projekcie wykorzystano wspaniałą konfigurację terenu, wytyczono widokowe szlaki. Międzygórze to bardzo dobre miejsce na zimowy wypoczynek. Piękne widoki, przypominające nieco Alpy, sprzyjająca narciarzom aura - to tylko nietóre walory turystyczne tego miejsca oraz najbliższej okolicy.

Rodzinom z dziećmi, które niekoniecznie chcą i potrafią jeździc na nartych, polecamy Rzeczkę. Miejsowość świetnie nadaje się na sanki z dziećmi, jest tu uroczo i malowniczo. Można również zwiedzać, chodzić po górach, podziwiać przyrodę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rzeczka to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, w Górach Sowich, położona pomiędzy Wałbrzychem i Nową Rudą, niedaleko Walimia. Rzeczka leży w dolinie Walimki, zabudowania podchodzą pod samą Przełęcz Sokolą. Jest znana z dobrych warunków do jazdy na nartach i sankach. Nie brakuje stoków z wyciągami, infrastruktury, na turystów czekają także hotele, pensjonaty i restauracje.

Trasy narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku

narty biegowe SOP THE DRONE

fot. SOP THE DRONE

Dolny Śląsk to świetny region do uprawiania narciarstwa biegowego. Coraz więcej miejscowości tworzy trasy biegowe, a szlaki są malownicze. Narciarstwo biegowe zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Gmina Radków jest doskonałym miejscem do jego uprawiania. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w okresie zimowym wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Sprzyjają temu rzeźba terenu oraz malowniczy, zimowy krajobraz. Dlatego uprawianie tej formy aktywności w Górach Stołowych jest przyjemne i daje dużo satysfakcji. Wyznaczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się po całym niemal obszarze Parku.

Punktem centralnym jest miejscowość Karłów, posiadająca odpowiednią bazę noclegową i gastronomiczną. Co ważne – mieści się tu także wypożyczalnia nart biegowych. To duże ułatwienie dla turystów. Wyznaczone trasy biegowe mają różną długość i stopień trudności. Jest na przykład 3-kilometrowa trasa obejmująca tereny łąk przy wypożyczalni sprzętu, ponad 5-kilometrowa trasa „Michałówka” czy 10-kilometrowa nad Michałówką w kierunku Pasterki. Na ferie zimowe polecamy także trasy biegowe w Jakuszycach. Są tam doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców.

Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km. W Jakuszycach znajduje się również przystanek Kolei Izerskiej - to najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego impreza sportowa - Bieg Piastów. W Jakuszycach można też znaleźć kilka szkół oraz wypożyczalni sprzętu. Poza trasami biegowymi w okolicy Szklarskiej Poręby warto udać się choćby do Kotliny Kłodzkiej. Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdroju oferuje ponad 70 km tras o różnym stopniu trudności. Biegać na nartach można także w okolicach Zieleńca i Spalonej.

W Masywie Śnieżnika oraz pobliskich Górach Bystrzyckich stworzono największy w Polsce system tras narciarstwa biegowego - ponad 400 km utrzymywanych ratrakami i oznakowanych szlaków, także w granicach Czech. W Masywie Śnieżnika oraz Górach Bialskich wytyczono, oznakowano i rozpoczęło się utrzymywanie ponad 80 km tras narciarstwa biegowego. To naprwadę mnóstwo kilometrów biegowej przygody! Po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika do dyspozycji miłośników biegówek jest 68 km oznakowanych szlaków z miejscami startu w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze, Siennej Czarna Góra. W miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku. W miejscach startu przygotowane zostały miejsca postojowe oraz tablice z mapą przebiegu szlaku. W zalezności od warunków śniegowych, szlaki są ratrakowane.

Kulig to dopiero atrakcja!

kuligi szklarska poręba

W Szklarskiej Porębie czeka na turystów jeszcze inna zimowa atrakcja. Są to kuligi KOŃ-RAD. Trasa wiedzie malowniczym duktem leśnym, położonym w atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na piękną panoramę gór Karkonoskich. W ofercie KOŃ-RAD jest 40 minutowy przejazd po lesie, z pochodniami, zakończony ogniskiem. Prowiant i napoje - we własnym zakresie. To pierwsza propozycja. Druga trasa jest inna. Start kuligu - Szklarska Poręba, parking leśny Kamieńczyk przy czerwonym szlaku. Kulig odbywa się saniami drogą leśną.

W ofercie są kulig dzienny i kulig nocny z pochodniami, zakończony ogniskiem. Stajnia KOŃ-RAD liczy 9 pięknych koni, organizatorzy mogą zabrać do 45 osób na raz. Świetna propozycja na relaks w gronie rodziny i przyjaciół. Organizatorzy oferują także dojazd saniami lub bryczką do Wodospadu Kamieńczyka. Kuligu w Szklarskiej Porębie to obcowanie z cudowną zimową scenerią Karkonoszy, zapach lasu, dźwięk janczarów i ciepło ogniska po zakończonym kuligu. Piękna przygoda, która długo pozostanie w pamięci. Ale nie tylko w Szklarskiej Porębie można spróbowac tej wspaniełj zimowej atrakcji.

Oferują ją także miejscowości Kotliny Kłodzkiej. Jeśli tylko warunki atmosferyczne dopiszą, drogi pokryje biały puch, warto wykorzystać ten piękny czas i wybrać się na przejażdżkę pełną wrażeń. Kuligi są organizowane na przykład przez stadniny koni. Wiele z nich oferuje kuligi połączone z ogniskiem, lub wieczorne kuligi z pochodniami.

W Sudeckiej Chacie na stacji Czarna Góra, ze względu na wysokie położenie, warunki do uprawiania zimowych sportów i zabawę w śnieżnym puchu są zawsze doskonałe, o czym pisalismy przedstawiając propozycje dla narciarzy. Górskie krajobrazy, malownicze oprószone śniegiem lasy, bogactwo atrakcji Ziemi Kłodzkiej, sprawiają że jest to miejsce wymarzone na przejażdżkę sańmi.

Aby zorganizować kulig na Czarnej Górze, należy wcześniej zarezerwować sobie termin. Na miejscu woźniczy zabiera na saniach w zaprzęgu konnym grupę 14 osób. Przejażdżka trwa około 50 minut. Na kulig możemy wybrac się także, gdy będziemy na feriach w Zieleńcu. Nieopodal Zieleńca, położona jest malownicza, górska wieś Lasówka. Tu organizowane sa także kuligi. Należy zebrać grupę minimum 10 osób. Przejażdżka trwa około 2 godziny, przy czym w czas ten wliczone jest również ognisko. Kowalowe Wzgórze koło Polanicy Zdroju także oferuje organizację kuligów dla swoich gości. To tylko niektóre propozycje.

Atrakcje otwarte zimową porą - Ząbkowice Śląskie

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

A teraz propozycje dla lubiących zwiedzanie i poznawanie interesujacych miejsc. Polecamy wizytę w Ząbkowicach Śląskich, To interesujące miasto, w którym spotkamy ciekawe zabytki architektoniczne i ślady mrocznej i interesującej historii, piękne, zabytkowe z zachowanym średniowiecznym układ urbanistycznym i ciekawymi atrakcjami turystycznymi.

Jedną z nich jest Krzywa Wieża. Jest to dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego św. Anny, wybudowana w średniowieczu, w I połowie XV wieku. Pod koniec XVI wieku wieża z powodu ruchów tektonicznych (to wersja oficjlana, bo są też legendy na ten temat) uległa znacznemu odchyleniu. I tak zostało do dziś. Została odrestaurowana i udostępniona turystom, na szczycie znajduje się punkt widokowy. To najbardziej rozpoznawalny symbol miasta - gotycka budowla o wysokości 34 metrów.

W 1977 roku jej odchylenie od pionu wynosiło 1,98 m, a współcześnie to już ok. 2,12 m. Z poziomu ulicy robi niesamowite wrażenie, zadziwia i zachwyca.

Laboratorium Frankensteina Ząbkowice Śląskie

No ale… wycieczka do Ząbkowic Sląskich nie byłaby kompletna bez odwiedzin w Laboratorium Frankensteina. Ząbkowice przez wieki nosiły nazwę Frankenstein. Laboratorium nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń mających miejsce w XVII wieku. W roku 1606 do miejscowości Frankenstein przybyło 8 grabarzy, którzy nocą wychodzili na ulice miasta, by rozsypywać przed domami truciznę. Ludzie wdychając specyfik umierali, a oni mieli dzięki temu pełne ręce roboty.

W ciągu kilku miesięcy w mieście zmarło ponad 2 tysiące ludzi, niemal trzecia część miejscowej ludności straciła życie. Początkowo sądzono, że to epidemia dżumy, ale śledztwo ujawniło prawdę. Grabarze zostali skazani na spalenie żywcem, wyrok wykonano 4 października 1606 roku. Jak było naprawdę? To tajemnica miasta Frankenstein. Dwieście lat później angielska pisarka Mary Shelley tworzy postać szalonego naukowca, który powołuje do życia bezimiennego stwora.

laboratorium

Co tu zobaczymy? Są tu dziwne postaci, grób, kości, pojemniki z zakonserwowanymi w formalinie niewielkimi zwierzętami. Zwiedzający poczują klimat tajemniczego i jednocześnie pełnego grozy laboratorium. Są tu bowiem również laboratoryjne naczynia takie jak kadzie, probówki, butle. Grozy przydają wszechobecne pajęczyny. Z wielu probówek o dziwnym kolorze cieczy unosi się dym! Jest mnóstwo innych sprzętów doskonale pasujących do tego niezwykłego miejsca. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć!

izba pamiątek regionalnych

Przy okazji warto zajrzeć także do Izby Pamiątek Regionalnych. Muzeum mieści się w najstarszym budynku Ząbkowic Śląskich. W zbiorach Izby Pamiątek Regionalnych jest wiele elementów wyposażenia dawnych domostw z tego rejonu Dolnego Śląska. To wyjątkowa, barwna i interesujaca ekspozycja. Warta do pokazania dzieciom, które zobaczą jak dawniej żyli mieszkańcy obecnego Dolnego Śląska, jak były wyposażone ich domy, jakich sprzętów używali. To również wycieczka po lokalnej historii Ząbkowic Śląskich.

Turyści zobaczą tu także pomieszczenie kaplicy domowej i zbiory sakralne, studnię wewnątrz budynku. Ząbkowicka Izba Pamiątek Muzealnych może poszczycić się bogatymi zbiorami. W 18 pomieszczeniach obejrzymy interesujące zbiory związane z historią miasta i życiem mieszkańców tego regionu. Ekspozycje stałe: archeologia, etnografia, gospodarstwo domowe, rzemiosło, broń, skrzynki cechowe, meble mieszczańskie XVIII i XIX wieku, zabytki sakralne, kufry posażne i podróżne, starodruki, tarcze strzelnicze bractwa kurkowego, meble śląskie, radia i telewizory…

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

kopalnia złota - ziemia kłodzka atrakcje

Zimowa aura nie przeszkadza w zejściu do podziemi. Na Dolnym Śląsku ich nie brakuje i stanowią niewatpliwą atrakcję turystyczną. Będzie to także frajda dla dzieci połączona z walorami edukacyjnymi. Wyprawa do Koplani Złota w Złotym Stoku będzie pełna wrażeń. Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota zachwyca tysiące turystów z całego świata. To miejsce, gdzie historia regionu i złotnictwa w doskonały sposób łączą się, tworząc miejsce, w którym można się uczyć i bawić.

Dla miłośników mocniejszych wrażeń proponuje się zwiedzanie ekstremalne zawierające zjazd na linie do sztolni. Kolejną atrakcją jest odcinek Sztolni Gertruda, gdzie turyści poznają kulisy pracy górników oraz narzędzia jakich dawniej używano. Można tu zobaczyć między innymi: bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej), narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto oraz osiemnastowieczny wózek do transportu rudy.

kopalnia złota atrakcje dolny śląsk

Płukanie złota i wybijanie złotych monet z pewnością spodobają się młodszym turystom. Koniecznie trzeba odwiedzić „Chodnik Śmierci”. Nie zdradzamy szczegółów, trzeba wybrać się do Złotego Stoku. Niewątpliwą atrakcją jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w „Czarnej Sztolni”.

Spływ łodzią stanowi atrakcję wyjątkową, z której można skorzystać na terenie Kopalni Złota. Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda i wiedzie przez odcinek 200 metrów. Podczas spływu turystom towarzyszy przewodnik, który opowiada o dziejach kopalni, pracy górników i procesie wydobywania złota. Jednorazowo w spływie może brać udział 15 osób dorosłych, co oznacza, że dziennie z atrakcji może skorzystać około 150 osób. Spływ jest dostępny dla dzieci od 8 roku życia. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Kopalni Złota jest 300-metrowa trasa podziemna, którą można pokonać jedynie pomarańczowym tramwajem.

Podziemne Miasto Osówka

podziemne miasto osowka

Nie, nie, jeszcze nie wychodzimy na powierzchnię. Jesteśmy przecież w dolnośląskim, a to region pełen tajemnic i ciekawych miejsc. Podziemne Miasto Osówka z pewnością jest jednym z nich. Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943 roku. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni zaś twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Teraz możemy zwiedzić to miejsce. Prawda, że jesteście go ciekawi?

podziemne miasto osowka

Kompleks Osówka znajduje się w granicach administracyjnych miasta Głuszyca w powiecie wałbrzyskim. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich. Dla zwiedzających przygotowano kilka tras – historyczną, edukacyjną, ekstremalną i ekspedycyjną. Polecamy taką, którą będzie można wybrać się z dziećmi, które ukonczyły 5 lat. Jest to główna trasa kompleksu Osówka, czyli trasa historyczna. Prowadzi po najciekawszych korytarzach, które zdążono wykonać do końca 1944 roku. - Wiedzie wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami oraz betonowym korytarzu technicznym, niskimi sztolniami oraz wielkimi wyrobiskami w skale gnejsowej. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma 1200m długości. Podczas zwiedzania prezentowane są filmy dokumentalne. "Geneza II WŚ" oraz "Historia więźniów pracujących w Górach Sowich podczas drążenia sztolni"  oraz film prezentujący część naziemną kompleksu. Zobaczyć można scenki rodzajowe w formie hologramów na ścianach "Praca włoskich minerów"  i "Ostatnia misja 7 maja 1945 r. Na trasie ulokowane są gabloty ze sprzętem "Wyposażenie żołnierzy niemieckich podczas obrony wewnątrz obiektu" " Sprzęt odnaleziony podczas eksploracji w roku 2008" " "Narzędzia używane podczas budowy kompleksu Osówka" - czytamy na oficjalnej stronie Podziemnego Miasta Osówka.  

Twierdza w chmurach

Twierdza Srebrna Góra

Z racji położenia na wzgórzu tak nazywana jest Twierdza Srebrna Góra. Kolejne miejsce do odwiedzenia podczas ferii zimowych. To unikatowy zabytek, wielka atrakcja Dolnego Ślaska, miejsce niesamowite, pełne tajemnic, historii, niespodzianek. To atrakcja turystyczna dla Twierdzę zbudowano w XVIII i należała wtedy do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.

Twierdza Srebrna Gόra to zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Głόwny jej trzon tworzy własnie zespół bastionόw z Donjonem w środku. - Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym.

Twierdza Srebrna Góra

Atrakcją turystyczną twierdza stała się od poczatku XX wieku, z różnymi przerwami i tak jest do dziś. Srebrnogórską warownia zachwyca turystów i spodoba się nie tylko miłośnikom historii. Jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym również miłośnikom przyrody, turystyki. Turyści w każdym wieku odnajdą tu interesujące elementy i ciekawie spędzą czas. Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się z przewodnikiem i to jest dodatkowa atrakcja tego miejsca. Oprowadzają gości w historycznych mundurach i prezentujacą dawną broń, a opowieści staja się z minuty na minutę cora zciekawsze. Przed lub po przejściu ekspozycji z przewodnikiem można zwiedzić trasę spacerową, punkt widokowy, wystawę kopalni srebra oraz prac remontowych w Twierdzy. Całość wizyty potrwa około 2 godzin.

Ciekawe muzea dla dzieci i rodziców

Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój

Dolny Śląsk słynie z interesujących muzeów. Zbiory są bardzo róznorodne. Zresztą, przekonajcie się sami! Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju to miejsce niezwykłe, kolorowe, wesołe. Powrót do czasów dzieciństwa, wspomnienia i wspaniała zabawa. Zarezerwujcie dużo czasu, bo naprawdę ciężko stąd wyjść. Muzeum Zabawek zostało otwarte w 2002 roku przez małżeństwo miłośników zabawek, którzy po wielu latach gromadzenia eksponatów postanowili pokazać je szerszemu gronu. Na początku była to niewielka wystawa, dziś stanowi ona największą wystawę zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy zabawek!

muzeum papiernictwa

A może chcecie zobaczyć powstaje papier? Odwiedźcie Duszniki Zdrój. Niewątpliwą atrakcją miasta jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Mieści się w pięknym budynku młyna papierniczego, już samo miejsce robi wrażenie. W tym muzeum nie tylko się ogląda, także robi się papier, a jego gatunków jest bardzo wiele. Papiernicy - tak samo jak 400 lat temu zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce.

muzeum domu slaskiego

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach to nasza kolejna propozycja. Zgromadzono tu pamiątki z przeszłości miasta i regionu od 1930 roku. Muzeum zabiera zwiedzających w niesamowitą podróż do przeszłości. Zobaczymy, jak żyli i mieszkali nasi przodkowie. Dlaczego warto odwiedzić Ziębice i to miejsce? Jest to jedyne w Polsce muzeum, które skupia przede wszystkim przedmioty stosowane w gospodarstwie domowym.

Są to na przykład naczynia miedziane i mosiężne, drewniane foremki piernikowe oraz ciekawa kolekcja naczyń do palenia i parzenia kawy. Wrażenie na zwiedzających robi także największa w Europie kolekcja różnorodnych żelazek, z których najstarszy okaz pochodzi z 1655 roku. Są to żelazka na dusze, węgiel, nagrzewane w całości na płycie pieca, spirytusowe, gazowe i elektryczne. A jak żyli mieszczanie? Dowiemy się zwiedzając salonik mieszczański z pełnym wyposażeniem: porcelany, sztućców, zegarów, lamp naftowych i srebra stołowego a także mebli w stylu biedermeier. 

Warsztaty serowarskie w Lutomierzu

sery lutomierskie

Lutomierska Manufaktura Sera w Górach Sowich to wyjątkowe miejsce, w którym wytwarza się sery, promuje regionalne produkty i kulturę lokalną. Prawdziwa perełka nie tylko na mapie Dolnego Śląska i ciekawa atrakcja turystyczna. Warzenie sera na wesoło - to propozycja dla dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, którzy lubią ser i aktywne oraz ciekawe spędzanie wolnego czasu. W sam raz na zimowe ferie! Warsztaty to zabawa i edukacja w jednym, doskonała propozycja na rodzinne spędzenie wolnego czasu.

Uczestnicy wszystkimi zmysłami poznają pracę w serowarni, poczują zapach mleka, dotkną ziarna serowarskiego, skosztują wyrobów mlecznych. Dowiedzą się także wielu ciekawych rzeczy - jak powstaje dobry ser, z czego wytwarza się masło czy co to jest maślanka? Podczas warsztatów jego uczestnicy dostaną „śniadanie u rolnika”, przygotowane z produktów wytworzonych w gospodarstwie należącym do serowarni oraz od miejscowych rolników (sery, masło, maślanka, pieczywo lokalne, sezonowe owoce, pasztet sojowy, ciasto, ziołowe herbaty). W programie jest także zwiedzanie zabytkowych zabudowań i gospodarstwa rolnego.

Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Warsztaty składają się z trzech części: zapoznanie z pracą serowarni i wrzenie sera, degustacja wyrobów oraz zwiedzanie gospodarstwa. Udział w warsztatach to pouczająca i ciekawa przygoda. Uczestnicy otrzymują odzież ochronną, zostają poinstruowani o zasadach zachowania higieny pracy. Wspólnie z prowadzącymi biorą udział w procesie przygotowania mleka, poprzez krojenie i odciąganie ręcznie serwatki. Każdy z uczestników otrzymuje swoją formę do wyrobu sera, wybiera zioła i może zacząć wyrabiać własny ser.

Możliwość spróbowania wszystkich wyrobów - serów podpuszczkowych z czarnuszką, kozieradką, czosnkiem i innymi ziołami oraz masła, maślanki, mleka oraz powideł, syropów i innych przetworów z domowej spiżarni – to kolejna atrakcja. Przejście do pomieszczeń gospodarczych oraz wyjście na zagrodę to ostatni etap. Widać stąd Góry Sowie i Góry  Bardzkie. W zagrodzie są krowy, małe cielaki i duże byki. Zwierzęta można z bliska zobaczyć. Ten, kto lubi kontakt z naturą i zwierzętami, a także chce nauczyć się czegoś nowego i poznać tradycyjne wiejskie smaki, z pewnością będzie zadowolony z wizyty w Lutomierzu.

POZNAJ 36 ATRAKCJI ZIEMI KŁODZKIEJ

ulotka ziemia KLODZKA

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad