Blog - kategoria ogólna

Mikołajki 2023 - Gdzie się wybrać? Atrakcje dla dzieci

Mikołajki 2023 - Gdzie się wybrać? Atrakcje dla dzieci

Dzień św. Mikołaja, obchodzony 6 grudnia, to data, którą wyczekują dzieci na całym świecie. Jednak skąd wzięła się ta tradycja i jakie jest jej znaczenie w Polsce? Dzień św. Mikołaja to nie tylko okazja do obdarowywania się prezentami, ale przede wszystkim przypomnienie o dobroci, hojności i miłości bliźniego. Polska, z jej bogatą tradycją i kulturą, przyjęła to święto z otwartymi ramionami, przekazując jego wartości kolejnym pokoleniom.

Dzień św. Mikołaja - skąd się wziął?

Święty Mikołaj był biskupem z Miry w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja) w IV wieku n.e. Znany był z dobroci i hojności, a także z wielu cudów. Jedna z najbardziej znanych legend opowiada o tym, jak uratował trzy ubogie siostry przed nędzą, wrzucając worki ze złotem przez ich okno, które stały się posagami dla każdej z nich. Ta historia stała się podstawą dla tradycji dawania prezentów w jego imieniu.

Mikołajki - świętowanie w Polsce

pomysły na mikołajki

W Polsce Dzień św. Mikołaja jest dniem pełnym radości, zwłaszcza dla najmłodszych. Choć nie jest to oficjalne święto państwowe, jego obchody są głęboko zakorzenione w kulturze i tradycji. W nocy z 5 na 6 grudnia św. Mikołaj odwiedza domy, zostawiając prezenty dla dzieci - zwykle słodycze, owoce oraz małe zabawki. Prezenty te są ukrywane w butach lub pod poduszkami śpiących dzieci.

W Polsce św. Mikołaj jest często przedstawiany jako starszy mężczyzna w białej szacie biskupiej z czerwonym płaszczem, trzymający pastorał. W wielu miejscach organizowane są parady i uroczystości, podczas których św. Mikołaj rozdaje prezenty dzieciom. Dzień św. Mikołaja to również okazja do śpiewania tradycyjnych pieśni na jego cześć. Te melodie wypełniają domy, szkoły i kościoły, dodając magii temu dniu.

Wiele osób w Polsce traktuje Dzień św. Mikołaja jako okazję do okazania dobroci innym, dając prezenty, dokonując aktów dobroci czy wspierając potrzebujących.

SPIS TREŚCI:

Gdzie warto się wybrać na mikołajki na Dolnym Śląsku?

Mikołajki to wyjątkowe święto, obchodzone z niecierpliwością przez dzieci i dorosłych w wielu regionach Polski. Na Dolnym Śląsku, tradycja ta ma swoje unikatowe cechy, które wyróżniają ją na tle innych części kraju. W wielu miastach oraz atrakcjach turystycznych na terenie Dolnego Śląska można było spotkać prawdziwego Mikołaja, który wylądował w towarzystwie elfów, ucząc dzieci i dorosłych świątecznych tradycji.

1. Spotkanie ze św. Mikołajem w Podziemiach Kopalni Złota

mikołajki w kopalni złota

Zima w tym roku ma być sroga, więc Święty Mikołaj schronił się w podziemiach Kopalni Złota, gdzie w spokoju może produkować swoje zabawki. I tylko gnom - wiekowy gospodarz sztolni wie, jaką drogą do niego dotrzeć.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku zaprasza wszystkie dzieci - te duże, i te małe wraz z opiekunami na świąteczną przygodę! Do wyboru są dwa pakiety zwiedzania: Wersja Bałwankowa oraz Pakiet Reniferowy

W tym roku Kopalnia zaprasza już od 27.11.2023 r. w godzinach 9:00-16:00

Szczegóły i rezerwacja:

Tel. 74 81 75 508

zwiedzanie@kopalniazlota.pl

2. Magiczna Wioska Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja

Już od 27.11 do 10.12.2023 r. będziecie mieć okazję zawitać do Średniowiecznej Osady Górniczej, w której zobaczycie jak działą Mikołajkowa Sowia Poczta oraz jak przy produkcji prezentów pracują Elfy i ich puchaci pomocnicy! Możecie wziąć udział w jednym z dwóch pakietów: Pakiet Płomykówka, który obejmuje zwiedzanie Osady w towarzystwie Elfa, karmienie zwierząt, spotkanie z Mikołajem w jego chacie!

Drugi pakiet - Pakiet Puchacz to również paczka od św. Mikołaja oraz pyszny obiad dla najmłodszych!

Szczegóły i rezerwacja:

Tel. 74 81 76 127

biuro@osadagornicza.pl

3. Spotkanie ze św. Mikołajem w Złotym Stoku

W Złotym Stoku miasto przygotowało szereg atrakcji z okazji dnia św. Mikołaja! Będziecie mieli okazję w zajęciach m.in. na temat Gwiazdy Betlejemskiej. Dzięki projekcji 3D dzieci dowiedzą się czym była gwiazda betlejemska i co zwiastowało jej pojawienie. Czekają tu na Was również warsztaty, podczas których dzieci poznają historię piernikarza Bartłomieja oraz samodzielnie udekorują pierniki. 

Na zakończenie punkt główny programu czyli spotkanie ze św. Mikołajem. 

Szczegóły i rezerwacja:

Tel. 607 694 492

infozlotystok@wp.pl

4. Uratuj magię świąt w Resorcie Ławica Ski-raft

mikołajki ski-raft

Gwiazdka może obyć się bez prezentów?! Oczywiście, że nie! Pomóżcie uratować magię najcudowniejszego okresu w roku!

W tym roku Święty Mikołaj postanowił przygotować się do świąt na spokojnie w urokliwej Kotlinie Kłodzkiej. Zamiast polegać na pomocnych Elfach, postanowił samodzielnie upiec pyszne pierniki. Ale, o zgrozo, podczas pieczenia doszło do nieszczęśliwego wypadku! Wybuch piekarnika sprawił, że czarodziejski słoik z magicznymi kryształami czasu roztrzaskał się, rozsyłając kryształy do różnych epok czasowych! Dzięki tym kryształom Mikołaj każdego roku dawał radę obdarować wszystkie dzieci na świecie.

Bez waszej pomocy dzieci mogą nie dostać w tym roku prezentów! Pomóżcie odzyskać magiczne kryształy i przywrócić magię świąt!

Oto, co was czeka na tej magicznej przygodzie:

 1. Emocjonujący przejazd świąteczną kolejką, gdzie Elf śpiewa kolędy.
 2. Użycie magicznych kryształów do uruchomienia maszyny czasu i przeniesienia się do Lodowej Sali.
 3. Spotkanie z samym Świętym Mikołajem, który osobiście wręczy dzieciom prezenty.
 4. Karmienie zwierząt w świątecznej stajence.
 5. Rozgrzewająca, aromatyczna herbatka z goździkami przy ognisku.
 6. Zimowe szaleństwo na magicznej górce ze śniegiem (w zależności od warunków pogodowych).

Cena: 45 PLN/osobę dla grupy co najmniej 10 osób. Opiekunowie wchodzą za darmo.

Niech magia świąt będzie z nami!

Szczegóły na stronie: Mikołajki w Ski-Raft

Szczegóły i rezerwacja:

kontakt@ski-raft.pl

5. SkyWalk w Świeradowie Zdroju

skywalk mikołajki

Sky Walk dzięki wysokości, wynoszącej 65 metrów jest najwyższą wieżą widokową w całej Polsce. Oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki na Uzdrowisko Świeradów-Zdrój i panoramę Gór Izerskich, ale również wiele atrakcji gwarantujących zastrzyk adrenaliny, dzięki którym Sky Walk na zawsze pozostanie w pamięci każdego z odwiedzających.

2. grudnia 2023 roku odwiedzi nas Święty Mikołaj, który wraz ze świąteczną atmosferą będzie rozdawał również słodki poczęstunek. Zapraszamy w tym dniu dzieci (te małe i te duże) na spotkanie z mikołajem i pamiątkowe zdjęcie!

Szczegóły:

Adres: Ul. Jarosława Dąbrowskiego 8

Parkingi: najbliższe ok. 800 metrów od atrakcji

Bezpośrednio pod wieżę można dostać się tylko taxi-busami

6. Wioska Św. Mikołaja w Solcu Kujawskim

mikołajki solec jurapark

Gdy zbliża się zima i czas Świąt Bożego Narodzenia do JuraParku przybywa sam Św. Mikołaj. Wioska Św. Mikołaja w Solcu Kujawski to spełnienie dziecięcych marzeń o spotkaniu z Nim. Od wejścia panuje świąteczny klimat - czuć zapach pierniczków, widać migoczące na choinkach światełka i krzątające się dookoła elfy. Pomocnicy Św. Mikołaja szykują prezenty dla wszystkich dzieci, a do tego - razem z Wami stworzą świąteczne dekoracje czy udekorują pierniczki.

Wioska Św. Mikołaja w Solcu Kujawskim to niezwykła atrakcja dla dzieci, ale także dla rodziców. Z pewnością poczujecie tutaj świąteczny klimat.

Pośród atrakcji jakie przygotował Św. Mikołaj i jego pomocnicy z Solusiem na czele są: Mikołajowa Chatka, Pracownia Elfów, Muzeum z epoki lodowcowej, Świąteczne Kino, Zagroda ze zwierzątkami, Snowtubing, Magiczne dekoracje, Kulinarne pyszności.

Wioska Świętego Mikołaja w Solcu Kujawskim to miejsce, które łączy tradycję  z magią Bożego Narodzenia. Przyjedź i wprowadź się w świąteczny nastrój razem z nami.

Do zobaczenia w naszej magicznej wiosce już 24 listopada!

Więcej informacji na www.juraparksolec.pl

7. Miasto z Piernika Wrocław

Wrocław - Miasto z Piernika

Już od 22 listopada 2023 roku, odwiedzający Kolejkowo we Wrocławiu zobaczą wystawę Miasto z Piernika. Tuż po przekroczeniu progu wystawy, poczujecie Święta każdym zmysłem. Poczujecie, że zostaliście przeniesieni do baśniowej krainy. 

Wyjątkowa, świąteczna atmosfera, aromatyczne domki z piernika, baśniowe figurki cukrowe spod ręki wybitnej Jowity Woszczyńskiej - Mistrzyni Świata w Dekoracji Tortów. Z pewnością zachwycą Was również piernikowe ludziki, zwierzątka, a także jeżdżące czekoladowe pociągi. Spostrzegawczy zwiedzający dostrzegą znany każdemu Wrocławski Ratusz, wykonany w całości z piernika.

Wrażenie robią również liczby - do zbudowania Miasta z Piernika potrzebne było aż 1,6 tony piernikowego ciasta, 200 kg miodu, 60 kg czekolady oraz niezliczone ilości cukrowych posypek i lukru. Wszystko to, oraz wiele innych, magicznych szczegółów , zobaczycie na wystawie. Miasto z Piernika w będzie otwarte do 29 lutego 2024 roku, a zwiedzanie tej wystawy jest wliczone w cenę biletu do Kolejkowa. 

8. Miasto z Piernika Gliwice

Gliwice Kolejkowo Miasto z Piernika

Już od 29 listopada 2023 roku, odwiedzający Kolejkowo w Gliwicach mogą zobaczyć miasteczko stworzone w całości z pierników. Po przekroczeniu progu tej magicznej ekspozycji, przeniesiecie się w krainę pełną świątecznego czaru, gdzie każdego otoczy atmosfera Świąt. Widok baśniowego świata, otulonego blaskiem światełek i spowitego śniegiem z lukru, osłodzą Wam również wyjątkowe cukrowe figurki, stworzone specjalnie dla Miasta z Piernika przez wybitną Jowitę Woszczyńską  - Mistrzynię Świata Dekoracji Tortów.

Unikatowym elementem Miasta z Piernika jest jeżdżący, czekoladowy pociąg. Dociekliwi obserwatorzy dostrzegą znane im z codzienności budynki, które zostały starannie odwzorowane z pierników. Ilości składników, z których powstało Miasto z Piernika robią ogromne wrażenie! 1,5 tony piernikowego ciasta, 190 kg miodu, 55 kg czekolady to tylko kilka z nich, resztę zobaczycie już sami. Miasto z Piernika w będzie otwarte do 29 lutego 2024 roku, a zwiedzanie tej wystawy jest wliczone w cenę biletu do Kolejkowa.

9. Huta Szkła Kryształowego Julia

Huta Julia Mikołajki

W okresie przedświątecznym Huta Julia w Piechowicach zaprasza na zwiedzanie oraz warsztaty kreatywne. Zimowe szablony i motywy towarzyszyć nam będą podczas wszystkich dostępnych warsztatów: Szlif-kolor-dekor na tkaninie, Malowanie na szkle oraz Grawerowanie na szkle. Nasz pakiet atrakcji 3w1 to idealny pomysł na spędzenie dnia, zarówno dla grup, jak i gości indywidualnych. Każdy uczestnik wyjdzie z warsztatów z własnoręcznie stworzoną pamiątką bądź świątecznym prezentem dla najbliższych. Do zobaczenia w Hucie Julia!

10. Mikołajki w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie

mikolajki zoo

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie zaprasza serdecznie na wyjątkowe Mikołajki w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, które odbędą się 6 grudnia o godzinie 10:00 w sali edukacyjnej w budynku Dyrekcji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To wyjątkowa okazja, aby spędzić magiczny dzień z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu zwierząt, jednocześnie uczestnicząc w niezwykle ciekawych wydarzeniach.

Program obejmuje wiele atrakcyjnych punktów:

 • Wykład Krajowej Administracji Skarbowej Izba Administracji Skarbowej w Katowicach pt. "Czego nie dawać w prezencie?". To doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jakich upominków warto unikać, aby nie narazić się na niepotrzebne kłopoty podczas świąt.
 • Prelekcja firmy Vitakraft, na niezwykle ważny i interesujący temat - "Czym nie karmić zwierząt domowych podczas świąt". Informacje te będą szczególnie przydatne dla wszystkich właścicieli zwierząt, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich pupili w okresie świątecznym.
 • Warsztaty pn."Przygotowania zwierząt do zimy w domu i w Zoo" prowadzone przez ZOO edukatorów. Nasi pracownicy nauczą Was, jak zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki i opiekę w chłodniejszym okresie.
 • Gra terenowa - "Znajdź wszystkie czapki Mikołaja". To emocjonująca zabawa, podczas której będziecie musieli rozwiązywać zagadki i szukać wskazówek na terenie ogrodu zoologicznego.

Poza tym, nie zabraknie spotkania z samym Świętym Mikołajem! Dzieci i dorośli będą mieli okazję przekazać mu swoje życzenia i przekonać go, że zasłużyli na prezenty. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję delektować się gorącą czekoladą i słodkim poczęstunkiem, co na pewno dodatkowo umili ten wyjątkowy dzień. Wspólnie przygotujemy też przepiękne ozdoby świąteczne, którymi udekorujemy ogrodową choinkę. Warto również wspomnieć, że każdy z gości otrzyma drobny upominek nie tylko od Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, ale także od Firmy PLAYMOBIL!

Udział w zabawie wymaga wcześniejszych zapisów poprzez formularz zgłoszeniowy. https://slaskiezoo.pl/educational/mikolaj-w-slaskim-zoo/838

Artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły

Polecane katalogi