Blog - kategoria ogólna

SPA w hotelu - wszystko, co trzeba wiedzieć o SPA

co trzeba wiedzieć o SPA

Polacy coraz częściej cenią sobie jakość wypoczynku - z tego powodu z roku na rok rośnie zainteresowanie hotelami ze SPA. Wybierając się na wyjazd do SPA warto wiedzieć, które z nich wybrać.

Złota epoka hoteli SPA rozpoczęła się w chwili otwarcia w 1997 r. jednego z hoteli w Krynicy-Zdroju. Obecna oferta hoteli SPA w Polsce jest już na tyle szeroka, że można przyjąć pewne kryteria, które posłużą selekcji odpowiedniego dla Ciebie miejsca odpoczynku. Przed laty SPA było kojarzone z wysokiej jakości drogimi, 5-gwiazdkowymi hotelami. Dziś SPA spotkać można już w nawet 3-gwiazdkowych hotelach, ośrodkach wypoczynkowych czy pensjonatach, gdzie z usług korzystają chętnie i kobiety i mężczyźni.

baza spa polska

Moda na SPA trwać będzie jeszcze pewnie przez długie lata - rosnąca jakość życia i przemęczone pracą społeczeństwo wymusiło powstanie miejsc, gdzie relaks ciała łączy się z relaksem ducha. Należy jednak uważać - słowo SPA jest często nadużywane i niektóre z obiektów SPA oprócz nazwy niewiele mają wspólnego z prawdziwymi usługami SPA. Zacznijmy jednak od początku i odpowiedzmy sobie na pytanie - czym tak właściwie jest SPA?

SPIS TREŚCI:

Czym jest SPA?

SPA w Polsce

Pochodzenie słowa SPA nie jest do końca wyjaśnione. Jedna z teorii mówi, że nazwa pochodzi od belgijskiego miasta Spa, które odwiedzane było przez turystów, chcących skorzystać z wód leczniczych już w XIV wieku. Inna teoria głosi, że skrót SPA oznacza akronim od słów Sanus Per Aquam, co z języka łacińskiego można tłumaczyć jako “zdrowy przez wodę”.

To właśnie woda, a właściwie wanny z hydromasażem czekały na gości pierwszych SPA. Obecnie wachlarz usług zdecydowanie się powiększył - w ofercie typowych SPA możemy znaleźć nie tylko kąpiele w wannach z hydromasażem, ale i klasyczne masaże, zabiegi odnowy biologicznej, peelingi i maski na twarz i ciało, korzystanie z saun czy zabiegi aromaterapii i inne rytuały.

Wszystkie one kojarzą się z relaksem i wypoczynkiem na każdym z poziomów - tym fizycznym i tym duchowym. SPA jest więc nie czym innym jak miejscem wykonywania zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych na ciało, które poprawiają ogólne samopoczucie.

Czym różni się SPA od Wellness?

SPA w Polsce

Wellness oznacza natomiast po prostu zdrowy styl życia. Pochodzi od angielskich słów well-being, czyli dobre samopoczucie i fitness. Zdrowy styl życia nie oznacza braku choroby, a raczej dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Mówiąc o wellness powinniśmy więc mówić o doskonałym samopoczuciu w każdym z tych aspektów. Składają się na nie przede wszystkim zdrowa dieta, brak używek, aktywność fizyczna, oraz - a jakże - zabiegi na ciało, a więc to, co oferuje SPA.

Wellness jest więc pojęciem szerszym niż SPA - można więc powiedzieć, że SPA jest elementem filozofii Wellness. Pamiętajmy jednak, że te dwa pojęcia wcale nie muszą iść ze sobą w parze - można praktykować wellness, jednocześnie nie korzystając z żadnych profesjonalnych zabiegów SPA, choć bez dwóch zdań pomagają one zadbać w pełni o dobrostan ciała i ducha.

Dlatego, jeśli widzicie dopisek przy nazwie hotelu “Wellness & SPA” to najpewniej jest to obiekt z całym zapleczem zabiegów, siłownią, serwujący ekologiczną żywność.

Rodzaje Ośrodków Spa

SPA w Polsce

Żeby nie było tak prosto - hotele w Polsce oferują różne rodzaje SPA. Przed decyzją o wyborze konkretnego hotelu SPA warto wiedzieć, jakie możliwości masz do wyboru. Każdy rodzaj hotelu SPA to inne udogodnienia i inna oferta. Wybierz taki, który spełni Twoje wymagania!

W Polsce wyróżniamy następujące rodzaje ośrodków SPA:

SPA & Wellness

SPA & Wellness - przyciąga nie tylko zabiegami SPA, ale i ofertą, skierowaną na holistyczne podejście do zdrowia. W związku z tym w Hotelu SPA & Wellness dostępne będą różne rodzaje masaży, zabiegów upiększających, zabiegi relaksacyjne, siłownia i zajęcia fitness, zajęcia jogi, tańca, wizyty w łaźniach i basenach, także tych z wodą leczniczą oraz oferty, zawierające specjalne diety, jak np. diety oczyszczające, diety wspierające odporność czy diety energizujące.

Menu w tego typu hotelowych restauracjach jest często dostosowywane do indywidualnych wymogów klienta lub układane specjalnie, by osiągnąć dany efekt. Do Hotelu SPA & Wellness najlepiej udać się na dłuższy wypoczynek.

Day Spa

Day Spa, czyli SPA dzienne, nazywane też miejskimi SPA, to ośrodki, które nie posiadają oferty noclegowej. Wizyta w Day Spa to zwykle kilkugodzinna usługa, w czasie której wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne. Są one wykonywane np. w salonach kosmetycznych, kompleksach rekreacyjno-sportowych czy w strefach SPA konkretnych obiektów sportowych.

Z Day Spa korzystają zwykle osoby, które poddają się regularnym zabiegom, a nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd. Regularność określa się jako stosowanie co najmniej raz w tygodniu - wówczas efekty zabiegów są najbardziej spektakularne.

Medical Spa

Medical Spa to miejsce, którego oferta łączy zabiegi relaksacyjne z profesjonalnymi zabiegami medycznymi. To często np. zabiegi rehabilitacyjne (fizykoterapia, krioterapia, kinezyterapia czy balneoterapia) dla osób chorych lub po poważnych urazach albo zabiegi z dziedziny dermatologii czy też medycyny, a nawet chirurgii plastycznej. Klient Medical Spa otoczony jest opieką lekarza i to właśnie na medycznej stronie zabiegów skupiają się wizyty gości.

Zabiegi SPA są z kolei miłym uzupełnieniem i “wspomagaczem” w powrocie do zdrowia.

Resort Spa

Resort Spa – to  obiekt o znacznie szerszych możliwościach, oferujący nie tylko rozmaite zabiegi na ciało, ale również możliwość uprawiania wielu dziedzin sportu, jak chociażby rozgrywki w golfa, pływanie, tenis czy jazda konno. Resorty Spa często mają też ofertę poszerzoną o atrakcje dla dzieci, dlatego z powodzeniem można wybrać się tu na rodzinny odpoczynek.

Business Spa

Business Spa – oprócz standardowych zabiegów SPA obiekty takie oferują możliwość skorzystania z sal konferencyjnych i szkoleniowych, dzięki czemu to idealne miejsca na organizację spotkań biznesowych czy eventów firmowych. Regeneracja sił witalnych sprzyja efektywności biznesowej.

Destination & Spa

Destination & Spa – tego typu obiekty dedykowane są klientom indywidualnym, którzy oprócz regeneracji i odnowy biologicznej w obrębie ciała liczą na terapię “ducha” - słowem, oprócz zabiegów SPA i programów dietetycznych Destination Spa oferują holistyczne podejście i sesje medytacji. W zależności od oczekiwań klienta program układany jest indywidualnie - nieco inaczej wygląda w przypadku osób, nastawionych na detoks organizmu, inaczej u tych, którzy pragną się odchudzić, a jeszcze inaczej podczas terapii odstresowującej.

Takie programy pobytowe trwają około tygodnia bądź dłużej i mają na celu przekazać wiedzę i sposoby na zdrowy tryb życia w konkretnym przypadku klienta.

Należy zwrócić szczególną uwagę na nazewnictwo właśnie - wiele obiektów dodaje do swojej nazwy słowo “SPA” tylko po to, by zrobić iluzję bardziej profesjonalnego czy luksusowego miejsca. Tymczasem są to po prostu gabinety, oferujące manicure, pedicure czy masaże niewiele mające wspólnego z prawdziwymi ośrodkami SPA.

Teraz, skoro wiesz już jak poruszać się między nazewnictwem poszczególnych obiektów SPA, zapraszamy do krótkiego poradnika na temat wyboru odpowiedniego Hotelu SPA.

Jak korzystać ze SPA w hotelu?

jak korzystać ze SPA

Korzystanie ze SPA wcale nie musi być oczywiste, w szczególności dla osób, które nigdy dotąd nie miały styczności z tego typu formą wypoczynku. Aby uniknąć niespodzianek warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią korzystanie ze SPA w hotelu.   

Do hotelowego SPA należy przyjść na świeżo - bez makijażu, z umytym ciałem bez olejków czy balsamów na skórze.

Do SPA nie zabieramy zbyt wiele - z reguły każde SPA posiada swoje zestawy ręczników, szlafroków czy kosmetyków. To jednak może zależeć od konkretnego obiektu, więc warto upewnić się co do tego chociażby w recepcji.

Przed planowanymi zabiegami należy poinformować o ewentualnych przeciwwskazaniach - np. alergiach na kosmetyki, chorobach skóry czy przebytych poważnych chorobach. To pozwoli na odpowiedni dobór zabiegów i brak skutków ubocznych.

Co zabrać do hotelu SPA?

SPA w Polsce

Podstawą udanego wypoczynku są wygodne ubrania - nie inaczej jest w przypadku wizyty w SPA. Należy jednak pamiętać, że pobyt w hotelu SPA to nie tylko pluskanie się w wodzie, ale i zaangażowanie w życie obiektu oraz uczestnictwo w dodatkowych, zaplanowanych atrakcjach. Z tego względu przed przyjazdem do SPA należy zabrać ze sobą:

 • wodoodporne klapki na basen
 • strój kąpielowy
 • sportowe obuwie do ćwiczeń
 • sportowe, wygodne ubranie
 • lekkie obuwie w stylu “sportowa elegancja”, w którym będziesz poruszał się poza zabiegami
 • jeden elegancki strój na atrakcje wieczorne jak wykład, koncert czy kolacja.

Dobrej jakości hotele SPA dają swoim gościom podstawowe kosmetyki jak żel do mycia ciała czy szampon, ręczniki, suszarki do włosów oraz klapki i szlafroki, jednak przed przyjazdem do konkretnego obiektu warto zapytać o standardowe wyposażenie pokoi i łazienek, by na miejscu uniknąć ewentualnego rozczarowania.

Nie polecamy natomiast zabierać komputerów czy innych narzędzi pracy - niech pobyt w SPA będzie okazją do całkowitego resetu i odcięcia się od codziennych obowiązków. Dlatego na pewno miłym dodatkiem będzie np. książka.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w SPA?

SPA w Polsce

Jeśli spakowałeś już wszystkie potrzebne rzeczy z punktu “Co zabrać do hotelu SPA?” przed wizytą w SPA zapoznaj się z zasadami zameldowania i wymeldowania. Godziny będą różnić się w zależności od obiektu, a przyjeżdżając przed czasem będziesz zmuszony poczekać aż do wyznaczonej godziny. Jeśli chcesz pozostać w hotelu dłużej niż przewiduje regulamin, należy zapytać o taką możliwość podczas zameldowania - może okazać się, że pozostanie godzinę czy dwie dłużej nie będzie problemem.

Przy zameldowaniu koniecznie trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty, a o każdych zmianach, dotyczących rezerwacji powinieneś informować natychmiast. Szczególnie, gdy zmiana dotyczy terminu, liczby osób czy anulacji.

Hotele SPA z reguły nie akceptują obecności zwierząt - pamiętaj o tym, zanim wybierzesz się na wypoczynek ze swoim pupilem!

Przed wyjazdem do SPA spakuj też oczywiście wszystkie rzeczy z punktu “Co zabrać do Hotelu SPA?”. Jeśli spodziewasz się miesiączki przygotuj się odpowiednio. O miesiączce, ciąży, przeziębieniu czy innych dolegliwościach należy poinformować osoby, wykonujące zabiegi i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań, by zostać poddać się zabiegom. Czasami przed pierwszą wizytą w SPA konieczne będzie wypełnienie ankiety, dotyczącej stanu zdrowia.

Oczywiście w takim przypadku nie można zatajać istotnych informacji jak posiadanie rozrusznika serca czy endoprotezy. Takie informacje są cenne w przypadku doboru zabiegów.

Jak zachować się w hotelu SPA?

SPA w Polsce

W hotelu SPA powinieneś zachowywać się zgodnie z zasadami savoir-vivre. Pamiętaj, że w hotelu większość stref dostępna jest wyłącznie dla zameldowanych gości - przyprowadzanie osób z zewnątrz jest zabronione. O ile regulamin hotelu SPA nie stanowi inaczej, osoby nie będące gośćmi hotelu mogą korzystać z restauracji, kawiarni i zabiegów, a nawet basenu w określonych godzinach.

Zasady kultury wymagają także, by ubiór dostosować do strefy, w której aktualnie się znajdujemy. O ile przejście z pokoju na zabieg czy na basen może odbyć się w klapkach i szlafroku, o tyle pójście ubranym w ten sposób do hotelowej restauracji czy kawiarni będzie już dużym nietaktem. Inną opcją, dostępną w większości hoteli SPA jest obsługa room service, czyli taka, gwarantująca dostarczenie posiłków do pokoju. To jedyna sytuacja, która przyzwala na jedzenie w pokoju - niegrzecznym jest wynoszenie jedzenia z restauracji.

Rachunek za zamówienia w restauracji dopisany będzie do rachunku końcowego, czyli tego, który opłacić trzeba przy wymeldowaniu. Po przybyciu na salę restauracyjną zostaniesz zapytany przez kelnera o numer pokoju. Kelner wręczy Ci także paragon do podpisu.

Ważne informacje odnośnie zabiegów - jak się przygotować?

SPA w Polsce

Jeśli chodzi o dobre maniery przy korzystaniu z zabiegów - przed zabiegiem należy wziąć prysznic. Kobiety planujące zabiegi takie jak masaż, peeling na ciało czy maska nie powinny depilować ciała później niż dobę przed zabiegiem, natomiast mężczyźni przed planowanym zabiegiem na twarz powinni ogolić się minimum cztery godziny wcześniej.

Do sauny należy wchodzić bez strojów kąpielowych, z ciałem owiniętym w ręcznik. W środku sauny możemy, a nawet wskazane będzie przebywanie zupełnie nago. Sauna także jest strefą ciszy - prosimy, uszanujcie to!

Przybywając do hotelu SPA z dziećmi postarajmy się kontrolować ich zakłócające ciszę zachowanie (oczywiście jeśli takie jest). Pamiętajmy, że godziny ciszy nocnej to 6:00-22:00. Jeśli zależy Ci na gwarancji, że sam nie będziesz narażony na odgłosy zabaw czy płaczu dzieci skorzystaj z ofert Hoteli SPA dla dorosłych. To hotele dedykowane osobom pełnoletnim, które chcą uniknąć obecności dzieci.

Nie powinieneś też przychodzić na zabieg w Hotelu SPA z dzieckiem. Pamiętajmy też, że przyjechaliśmy tu, by wypocząć - podobnie jak reszta gości. Z tego względu zwracajmy uwagę na stonowany głos i unikajmy głośnych rozmów telefonicznych. Miło będzie, jeśli dodatkowo wyciszysz swój telefon, zwłaszcza na czas zabiegów.

Aby ułatwić komunikację z personelem hotelu zdradzamy też niepisaną zasadę, że pozostawienie ręczników na podłodze oznacza dla obsługi prośbę o ich wymianę. W tym miejscu apelujemy o to, by nie wymieniać ręczników, jeśli nie ma takiej potrzeby - planeta nam za to podziękuje!

Oczywiście powinieneś pamiętać o podstawach kultury i dobrego wychowania - o przywitaniu się z obsługą, o nie zawłaszczaniu hotelowych sprzętów oraz o przestrzeganie regulaminu. Ale o tym już mówić chyba nie trzeba. ;)

Strefa SPA – jakie korzyści niesie dla zdrowia?

SPA w Polsce

W dzisiejszych czasach, kiedy zwłaszcza młodzi ludzie pracują dużo i intensywnie, co często także wiąże się z codziennym stresem nie ma nic bardziej cennego niż zadbanie o swoje zdrowie. A mając na uwadze to, że stres jest czynnikiem sprawczym wielu chorób, oraz, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto od czasu do czasu poświęcić sobie chwilę uwagi i poddać się relaksowi. Obecnie hotele SPA w Polsce oferują wiele zróżnicowanych pakietów - np. Dzień SPA, weekend SPA, SPA dla dwojga czy też oferty skierowane na wieczory panieńskie bądź kawalerskie.

W zależności od oferowanych zabiegów czekają inne korzyści dla zdrowia. Ogólnie można ująć to jednym słowem - relaks i ukojenie skołatanych nerwów. Uczucie zaopiekowania się ciałem i duszą pomaga wyzbyć się złych emocji i stresu, co przekłada się na dalsze życie - tworzenie wartościowych relacji, efektywną pracę. Być może chcesz się odchudzić, a być może odtruć organizm? Być może wygładzić skórę, a może porzucić nałóg?

Być może chcesz po prostu odpocząć od codziennych obowiązków i problemów i “naładować baterie”? A może skupić się na medytacji i wewnętrznym oczyszczeniu? Wybierz takie zabiegi, które pozwolą osiągnąć Ci cel. Świetnym dopełnieniem takiego pobytu będą tematyczne wykłady czy warsztaty np. o zdrowym odżywianiu.

Czym powinno wyróżniać się wysokiej klasy SPA w hotelu?

SPA

Wysokiej jakości SPA w hotelu powinno oferować:

 • duży wybór zabiegów

  Każde wysokiej klasy SPA powinno oferować szeroki wachlarz zabiegów z podziałem na strefy czy części ciała. Przed planowaną wizytą warto przejrzeć listę wykonywanych zabiegów oraz ich cennik. To pozwoli na zaplanowanie Twojego pobytu i odpowiedzenie na pytanie, czy w ofercie znajdują się zabiegi, na których właśnie Ci zależy.
 • strefę wellness

  W strefie wellness powinny znaleźć się baseny, sauny, siłownia. Świetnie będzie, jeśli baseny będą miały dodatkowe atrakcje jak bicze wodne, jacuzzi czy typowe tory sportowe.
 • zabiegi SPA z użyciem bardzo dobrej jakości kosmetyków, wykonywane przez doświadczoną kadrę

  Dobrej jakości, często naturalne kosmetyki będą dopełnieniem nieocenionej pracy masażysty czy kosmetologa, wykonującego zabieg. Świetnie, jeśli zespół pracowników SPA posiada doświadczenie, a przy tym ma miłe usposobienie co do klienta.
 • połączenie pracy i relaksu.

  Dla tych, którzy mimo wszystko szukają nie tylko relaksu, ale i dogodnego miejsca do pracy jednym, kluczowym będą dobre ku temu warunki. Dlatego każde jakościowe Business Spa powinno dysponować dobrze wyposażoną salą konferencyjną z krzesłami, stołem, rzutnikiem. O dodatkowe udogodnienia przed przyjazdem warto zapytać obsługę.

Teraz wiesz już wszystko o dobrych praktykach w SPA oraz o tym, czego wymagać od wysokiej klasy SPA w hotelu. Podsumujmy więc i odpowiedzmy sobie na pytanie:

Jak wybrać odpowiedni Hotel SPA?

spa

Wybierając wymarzony Hotel SPA należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Są to:

- lokalizacja - w zależności od tego, jaki kierunek wypoczynkowy wybierzesz, warto poszukać takiego miejsca, które nie będzie tłocznym, gwarnym centrum miasta. Najbardziej sprzyjającymi warunkami do odpoczynku są miejsca ciche, mające kontakt z naturą. Dlatego najczęściej dobre SPA zlokalizowane są poza miastem lub na jego obrzeżach, w malowniczym miejscu z pięknymi widokami - nad jeziorem, w górach, nad morzem, na Mazurach bądź po prostu w lesie, z dala od cywilizacji. Przebywanie w ciszy i spokoju to przecież jeden z zabiegów relaksacyjnych!

- zakres spa - to w zasadzie istota wyjazdu do SPA. Przed wyborem swojego SPA przejrzyj ofertę zabiegów, jakie kosmetyki są tam używane, czy są to kosmetyki testowane na zwierzętach, hipoalergiczne itd. Warto też zwrócić uwagę na kwalifikacje zespołu - jakie wykształcenie pod kątem leczniczym posiadają pracownicy, masażyści czy kosmetolodzy, wykonujący zabiegi w szukanym SPA.

Niezbędnym kryterium jest też zakres pod kątem gości - w zależności od tego, co Cię interesuje, wybierz ofertę dla gościa indywidualnego, dla par, dla grupy np. podczas wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego, albo ofertę, biorącą pod uwagę także potrzeby dzieci. Pamiętaj, że w parze z jakością usług czy kosmetyków najczęściej idzie cena - pojedyncze zabiegi to koszt od 100 zł w górę. Im większy obszar ciała i im więcej udogodnień, tym cena będzie wyższa.

- udogodnienia wliczone w cenę - dodatkowe atrakcje w hotelu uzupełniające ofertę Spa jak chociażby obecność sali fitness, siłowni, ogólnego basenu czy saun, z których korzystanie wliczone jest w cenę dla każdego gościa będzie dużym udogodnieniem.

- czy na miejscu jest restauracja? Nie powinno budzić wątpliwości, że odpowiednie żywienie to jedna ze składowych wellbeingu, stąd też wybierajmy hotele, które mają restaurację na miejscu. Nie musi być to konieczne w przypadku Day Spa, kiedy korzystamy z zabiegów tylko przez kilka godzin, po czym wracamy do domu, jednak na pewno i w takiej sytuacji zjedzenie pysznego i zdrowego posiłku będzie miłym akcentem, a dodatkowo jednym z czynników, wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie.

- atrakcje w okolicy - hotele SPA często położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, w okolicy których znajdują się dodatkowe atrakcje i miejsca do spędzania wolnego czasu. Wbrew pozorom pobyt w Hotelu SPA nie musi oznaczać całodziennego leżenia w basenie czy na stole do masażu. Relaks w SPA połączony z aktywnością na świeżym powietrzu - wycieczkami rowerowymi, spływem kajakowym, sportami wodnymi czy trekkingiem po górach albo spacerem nad brzegiem morza brzmi doskonale.

- opinie gości - najlepszym marketingiem jest marketing szeptany. Dlatego wybierając Hotel SPA najlepiej kierować się poleceniami gości. Rezerwując pobyt przez platformy takie jak np. Booking.com sprawdzenie opinii gości jest banalnie proste. Najlepszą opcją jest wybranie hotelu, który ma największą ilość ocen oraz średnią ocen powyżej 8,5, bez powtarzających się, negatywnych wypowiedzi. Wiadomo, że każdy ma inne oczekiwania i standardy, ale jeśli opinii jest dużo - 100, 200 i więcej to jest to już duża grupa badawcza.

- certyfikaty i nagrody - dobrej jakości SPA najczęściej nagradzane jest w różnych dziedzinach, a także chwali się zdobytymi certyfikatami. Takie informacje podane na stronie Hotelu SPA powinny wzbudzić Twoje zaufanie.

Dlaczego warto wybrać się do SPA?

I to już wszystkie informacje, które powinieneś znać przed wizytą w Hotelu SPA. Z naszego artykułu dowiedziałeś się jakie rodzaje Hoteli Spa funkcjonują w Polsce, jak przygotować się do pierwszej wizyty w SPA, co zabrać ze sobą do SPA czy jak zachowywać się w SPA. Mamy nadzieję, że nasze vademecum ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania do wizyty w SPA będzie cenną lekcją, którą wykorzystacie w przyszłości. Życzymy zatem tylko dobrych wyborów, udanego relaksu i wspaniałego pobytu w Hotelu SPA! Do zobaczenia!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad