Blog - kategoria ogólna

Odkryj zabytkowe budowle Wrocławia

Wrocław atrakcje turystyczneWrocław zabytkiWrocław ostrów tumskiweekend we WrocławiuWrocław na weekendkatedra wrocław

Wrocław - poznaj zabytki miasta

Jest to metropolia o dziesięciowekowej tradycji, w której kryje się wiele smaczków z niemal wszystkich epok architektonicznych. Wędrówkę proponujemy zacząć od Ostrowa Tumskiego, to historycznie najstarsza część miasta. Najokazalszym budynkiem na tej niegdysiejszej wyspie jest Archikatedry, której historia sięga połowy XIII-wieku. Tuż za nią znaleźć można niepozorny budynek kościoła św. Idziego, najstarszy, pochodzący jeszcze z epoki romańskiej, w pełni zachowany obiekt we Wrocławiu.

110175806 m

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Na Ostrowie Tumskim jest jeszcze sporo zabytkowych budowli, z których niewątpliwie wyróżnia się dwupiętrowa, gotycka Kolegiata św. Krzyża. Naszym drugim celem będzie Rynek. Tu wyróżnia się przede wszystkim Stary Ratusz, jedna z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce. Jego historia sięga końca XIII wieku, lecz był o wielokrotnie przebudowywany prze kolejne trzy wieki. Tuż obok niego warto zerknąć na Kamieniczki Jaś i Małgosia oraz wiele innych kamienic, których historia sięga często XVI wieku. Wrocław to również dziesiątki zabytkowych przepraw rzecznych, warto zobaczyć Most Grunwaldzki, Zwierzyniecki, Tumski, Piaskowy czy Oławski. Za każdym z nich stoi ciekawa historia oraz kunszt ówczesnych inżynierów. Najnowsza historia miasta stoi przede wszystkim pod znakiem modernizmu. Jego flagowym przykładem jest Hala Stulecia, monumentalny żelbetowy obiekt wystawienniczy z kopułą o średnicy 65 metrów. Tuż obok znajduje się modelowe osiedle WUWA, interesujący przykład zabudowy z początków XX wieku. Miłośnikom kolejnictwa polecamy zaś zwiedzenie kilku historycznych dworców kolejowych. Do najbardziej okazałych należą Dworzec Główny, Dworzec Świebodzki oraz Dworzec Nadodrze.

Zaproponowana przez nas lista zabytków w żaden sposób nie wyczerpuje architektonicznej historii Wrocławia, jest jedynie źródłem inspiracji i wstępem do kontemplowania bogatej historii miasta.

przeczytaj także:

WROCŁAW - ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

WROCŁAW - ATRAKCJE NA DESZCZOWE DNI

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ 

Powiązane artykuły