Blog - województwo pomorskie

Poznaj pomorskie!

Poznaj pomorskie!

Województwo pomorskie jest najdalej wysuniętym na północ województwem Polski. 316 km linii brzegowej nad Bałtykiem jest głównym czynnikiem sprawiającym, że pomorskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce.

Pomorskie atrakcje turystyczne

Przez Mierzeję Wiślaną przebiega granica z Rosją, a stolicą województwa pomorskiego jest Gdańsk, który razem z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Rdzennymi mieszkańcami regionu są jednak Kaszubi, ale pomorskie to także Ziemia Słupska, Żuławy, Powiśle, Bory Tucholskie i Kociewie. Pomorskie jest regionem o burzliwej historii, a o wydarzeniach, które miały tu miejsce przed laty przypominają zabytki takie jak Stocznia Gdańska, Westerplatte czy liczne zamki budowane przez Krzyżaków, z czego największym i najbardziej znanym jest dziś Zamek Krzyżacki w Malborku. Na terenie województwa znajdują się dwa parki narodowe: Słowiński PN i PN Bory Tucholskie, które przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Co jeszcze trzeba zobaczyć podczas wizyty w województwie pomorskim? Odpowiadamy!

Co warto zobaczyć w pomorskim? Atrakcje dla dzieci i seniorów

100758111 m

Na terenie województwa znajdziemy ogrom różnego rodzaju atrakcji, które zachwycą każdego: od maluchów po seniorów. Nie sposób ukryć, że walory przyrodnicze są jedną z głównych przyczyn, dla których pojawiają się tutaj rzesze turystów. Znajduje się tu Słowiński Park Narodowy, kojarzony przede wszystkim z ruchomymi wydmami na Mierzei Łebskiej oraz z Wydmą Czołpińską, tworzącymi pustynny krajobraz, ale i z licznymi bagnami, torfowiskami, nadmorskimi borami i lasami, a także jeziorami takimi jak Łebsko, Gardno czy Dołgie Wielkie, które zajmują ponad połowę obszaru parku.

Znajduje się tutaj wiele szlaków pieszych i rowerowych o zróżnicowanym charakterze i poziomie trudności. Park Narodowy Bory Tucholskie przyciąga z kolei ze względu na swój dziewiczy charakter. Na terenie województwa znajduje się aż 127 rezerwatów przyrody i 9 parków krajobrazowych, które oprócz długich spacerów w otoczeniu zieleni i czystego powietrza sprawdzają się jako idealne miejsce do birdwatchingu, wycieczek rowerowych, wędkowania, jazdy konno czy spływów kajakowych.

ul baner 13000x350px

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot - musisz odwiedzić

81037611 m

Trójmiasto tworzone przez Gdańsk, Gdynię i Sopot to metropolia, w której nowoczesność przenika się z historią. Gdańsk mocno związany jest z historią, Gdynia zaś jest miastem nowoczesnym, a Sopot przyciąga głównie kuracjuszy. Kilometry szerokich, piaszczystych plaż są przede wszystkim ostoją dla przybywających urlopowiczów, jednak Trójmiasto przyciąga również ze względu na liczne atrakcje dla dzieci takie jak Ogród Zoologiczny, Hewelianum, Teatr Miniatura, Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, Centrum Nauki EXPERYMENT czy Akwarium w Gdyni oraz Aquapark w Sopocie. Warta uwagi jest Karuzela Gdańska, z której można podziwiać panoramę okolicy, a także największa sala zabaw w Trójmieście- Loopy’s World. Oprócz tego czeka tu mnóstwo mniejszych placów zabaw, również tych na świeżym powietrzu, a także parki linowe, trampolinowe i atrakcje wodne, które sprawią mnóstwo radości nie tylko dzieciakom.

Będąc w Gdańsku nie można przegapić zabytkowych perełek takich jak słynna Fontanna Neptuna, Droga Królewska, obejmująca ulicę Długą i Długi Targ, Dwór Artusa, Brama Żuraw, będąca najstarszym i największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy czy też przepiękny Park Oliwski z mnóstwem zadbanych alejek i stawów. Gdańsk, który jest jednym z najstarszych polskich miast, uznaje się za miejsce wybuchu II wojny światowej i miejsce powstania Solidarności. Nie dziwi więc fakt, że w takich obiektach jak Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte czy Europejskie Centrum Solidarności czekają nas małe podróże w czasie.

Gdańsk to również miasto bursztynu, więc obowiązkowym punktem podczas wycieczki musi być Muzeum Bursztynu. Na uwagę zasługuje też ścisłe centrum miasta z Ratuszem w roli głównej, a także znana na całą Polskę ulica Mariacka, będąca najbardziej klimatycznym zakątkiem tego miasta oraz Bazylika Mariacka, która jest największą w Europie gotycką świątynią zbudowaną z cegieł.

Gdynia z kolei, która jest nazywana miastem festiwali, to bardzo dynamicznie rozwijające się miasto. Oczaruje nas zabytkowym molo i plażą w Orłowie wraz z orłowskim klifem, a wjazd kolejką na Kamienną Górę pozostawi w naszej pamięci morski krajobraz, którego wręcz nie da się zapomnieć! Jednym z najbardziej znanych miejsc w Gdyni jest Skwer Kościuszki, stanowiący ostoję życia towarzyskiego oraz statek-muzeum “Dar Pomorza”, który dopiero w środku wywołuje prawdziwe zachwyty, podobnie jak okręt-muzeum “Błyskawica”. Każdy miłośnik wojskowości powinien zagościć w Muzeum Marynarki Wojennej, bogatym w zbiory z czasów II wojny światowej. Miano jednego z najciekawszych polskich muzeów uzyskało Muzeum Emigracji, w którym wizyta wiąże się z ogromem wzruszeń i emocji.

Sopot to również tętniące życiem miasto, w którym spacer po najdłuższym nadbałtyckim, drewnianym molo czy po willowej dzielnicy Sopotu pozwoli na odpoczynek w rytmie szumu morza. Mówiąc o Sopocie nie sposób nie wspomnieć o słynnym deptaku, zwanym Monciakiem (od nazwy ulicy Bohaterów Monte Cassino), który jest sercem towarzyskiego życia miasta. W deszczowy dzień korzystanie z kąpieli słonecznych warto zastąpić wizytą w Państwowej Galerii Sztuki lub seansem w Pijalni Wód Solankowych. Jedną z najnowszych atrakcji Sopotu jest Sopockie Grodzisko, które zostało stworzone w miejscu odkrycia pozostałości po prawdziwym słowiańskim grodzisku sprzed ponad tysiąca lat.

Będąc w temacie Trójmiasta nie sposób ominąć porty morskie w Gdańsku i Gdyni, które są największymi nadbałtyckimi portami. W słynnej Operze Leśnej rokrocznie odbywają się liczne festiwale kabaretowe, koncerty i widowiska.

Kaszuby - zielone serce Polski

129907931 m

Wizyta na Kaszubach - jednym z najbogatszych kulturowo regionów Polski, pozwoli na skuteczne oderwanie się od miejskiego zgiełku. Tutaj królują tradycje, co widać, a raczej słychać od razu wśród mieszkańców, posługujących się swoim własnym językiem. Charakterystyczne dla kultury mieszkańców Kaszub są również stroje ludowe, muzyka i kuchnia kaszubska, a także rękodzieło z zasługującym na szczególną uwagę kaszubskim haftem.

Kaszuby to przede wszystkim najbardziej rozpoznawalny Półwysep Helski, Puck z Zatoką Pucką, Władysławowo czy Łebno oraz ościenne miejscowości, w których oprócz czystych plaż znajduje się wiele latarni morskich, dworków i chat rybackich. Poniżej linii brzegowej uraczymy z kolei widoków gęstych lasów, wielu wysokiej klasy czystości jezior i wzgórz, z czego na szczególną uwagę zasługuje Wieżyca- najwyższy szczyt nad morzem (329 m n.p.m.), który jest także popularnym punktem widokowym dzięki wybudowanej tam wieży. Wspaniałym miejscem na aktywny odpoczynek są Kartuzy, gdzie czekają na nas liczne trasy piesze i rowerowe, przebiegające przez Lasy Mirachowskie i wydzielone tam rezerwaty przyrody.

Tych, których ciekawi wiedza o kulturze Kaszub wysyłamy do kartuskiego Muzeum Kaszubskiego, w którym nie tylko dowiemy się więcej o języku kaszubskim, ale i poznamy historię kaszubskich instrumentów takich jak diabelskie skrzypce czy burczybas. Inne kaszubskie miasto-Kościerzyna, nazywana sercem Kaszub, oprócz pięknych krajobrazów wypełnionych jeziorami, rzekami i wzgórzami, które stanowią idealne miejsce dla amatorów sportu, ugości również fanów kolei oraz fanów złotego trunku. Znajduje się tutaj bowiem najbogatsze w kraju Muzeum Kolejnictwa. W znajdującym się w centrum miasta Starym Browarze można podejrzeć proces produkcji piwa oraz uraczyć się smakiem trunków, które w szczególności w upalny dzień smakują wybitnie.

Słowiński Park Narodowy

W okolicy Słowińskiego Parku Narodowego znajdziemy takie miasta jak Ustka, Łeba i Słupsk. Ziemia Słupska jest krainą wartą uwagi ze względu na malownicze krajobrazy, nie tylko nadmorskie, ale i rzeczne, bowiem przepływająca tutaj rzeka Słupia jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku kajakowego. Ciekawostką, o której nie każdy wie, jest fakt, że to właśnie w Słupsku znajduje się najstarsza winda w Europie. Ustka oprócz tego, że jest jednym z najpopularniejszych polskich nadmorskich kąpielisk, jest również miejscowością uzdrowiskową, której głównym atutem są tężnie solankowe i torfy, działające prozdrowotnie na wiele schorzeń.

Będąc w Ustce warto wybrać się na wieczorny spacer brzegiem morza - po drodze można podziwiać ponad stuletnią latarnię morską, do dziś wskazującą drogę marynarzom. Inne warte uwagi latarnie morskie to Latarnia Morska Stilo oraz latarnia w położonym niedaleko Czołpinie, które swym urokiem nie odbiegają od latarni w Ustce. Odwiedzając Ziemię Słupską nie sposób nie zatrzymać wzroku na tradycyjnych czarno-białych zabudowaniach, które doceniono m.in. w Swołowie. Z ich powodu miejscowość nazwano Europejską Wsią Dziedzictwa Kulturowego oraz utworzono tam Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. W okolicy został też stworzony inny skanse - Muzeum Wsi Słowińskiej, w którym nie tylko poznamy historię Słowińców- rdzennych mieszkańców tych ziem, ale i skosztujemy tradycyjnych wafli, wypiekanych od ponad 200 lat według tej samej receptury.

Na miłośników historii czeka Twierdza Ustka, w której można odbyć swego rodzaju podróż do przeszłości.

Żuławy - idealne dla rowerzystów i kajakarzy

kajaki

Mówiąc o atrakcjach województwa pomorskiego, nie sposób pominąć Żuławy, które są idealnym miejscem dla rowerzystów i kajakarzy. Wszystko za sprawą Pętli Żuławskiej, która jest ponad 300-kilometrową drogą wodną łączącą Wisłę i kilka innych, mniejszych rzek. Wyjątkowo płaskie ukształtowanie terenu było tutaj pretekstem do stworzenia tras rowerowych takich jak Szlak Mennonitów czy Szlak Motławski, które oprócz frajdy z samej jazdy, dają też radość z poznawania zabytkowej architektury regionu: gotyckich kościółków domków podcieniowych czy tzw. zagród holenderskich.

Powiśle - lasy, jeziora i rzeki

Kolejny region województwa pomorskiego - Powiśle oprócz swoich walorów przyrodniczych, stanowionych głównie przez gęste lasy, jeziora i rzeki, tworzące malownicze krajobrazy, przyciąga turystów licznymi zabytkami, często związanymi z historią Krzyżaków na ziemiach polskich. Pierwszą ważną destynacją jest XIII-wieczny zamek w Kwidzynie, który niegdyś był stolicą religijną i polityczną regionu, przez turystów kojarzony przede wszystkim z okazałego arkadowego ganku, prowadzącego do wnętrza. Drugim znaczącym zabytkiem jest obronna warownia w Sztumie, która dziś jest siedzibą oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Jednak najbardziej znana budowla regionu to oczywiście Zamek Krzyżacki w Malborku, który jest największym zamkiem w Polsce, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Prabutach warto z kolei zobaczyć podziemny szlak wodociągów - szlak korytarzy ukrytych w podziemiach Starego Miasta. Mówiąc o Powiślu warto zaznaczyć, że region ten słynie z wyrabianych tutaj powideł i nalewek śliwkowych, uprawianych tu na większą skalę.

Pomorskie atrakcje - Kociewo


Podróż po Pomorzu nie może ominąć Kociewia - krainy, która podobnie do Kaszub, szczyci się głęboko zakorzenioną kulturą i własną tradycją ludową, językową i kulinarną. Kociewie to przede wszystkim takie miasta jak Tczew i Pelpin. To pierwsze kojarzone jest za sprawą słynnego XIX-wiecznego mostu drogowego. Dla miłośników muzeów mamy tu Muzeum Wisły.

Amatorzy sztuki zaspokoją swój głód w Fabryce Sztuk, gdzie podziwiać można wystawy sztuki z różnych dziedzin. Z kolei w Centrum Konserwacji Wraków Statków podziwiać można kolekcję łodzi z różnych zakątków świata. Pelpin z kolei nazywany jest duchową stolicą regionu ze względu na obecność okazałej pocysterskiej bazyliki i kościoła, a także usytuowanego niedaleko poza miastem wzniesienia, na którym przed laty modlił się papież Jan Paweł II, a które dziś jest miejscem pielgrzymek wielu mieszkańców Pomorza.

Kociewie to także warownia w Gniewie, również wybudowana przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku, podobnie jak pozostałe pomorskie zamki. Kociewie warto zapisać na wycieczkowej liście również ze względu na obecność Grodziska Owidz, które historycznie jest grodem, a dziś funkcjonuje jako Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Za prawdziwą stolicę regionu uważa się jednak Starogard Gdański, a historyczne wydarzenia związane z tym miejscem można przypomnieć sobie podczas spaceru po mieście, oglądając rynek i baszty, a także zwiedzając Muzeum Ziemi Kociewskiej i Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Bory Tucholskie - cisza, spokój i zieleń

Ostatnim punktem wycieczki po Pomorzu są Bory Tucholskie, gdzie świeże powietrze, cisza, spokój i zieleń stało się swoistą ostoją dla zmęczonych miejskim zgiełkiem. W Borach Tucholskich wydzielono aż 25 rezerwatów, przez które przepływa Brda i Wda. Poza trasami rowerowymi rozwija się tu także turystyka wodna, związana ze spływami kajakowymi, pontonowymi, a nawet tratwami, która daje tym więcej frajdy im bardziej kręta jest rzeka.

Poza rzekami jest tutaj wiele jezior, które przyciągają fanów wędkowania albo po prostu osób spragnionych odpoczynku w otoczeniu pięknych widoków, spokoju i szumu wiatru. I choć Bory Tucholskie przyciągają głównie za sprawą nieskalanej natury, to nie brak tu również zabytków architektury takich jak Brama Człuchowska w Chojnicach czy zamek w Człuchowie.

Dlaczego warto odwiedzić pomorskie?

52199685 m


Pomorskie to kraina wielu możliwości- choć kojarzone przede wszystkim z Morzem Bałtyckim, oferuje dużo więcej niż możemy się spodziewać! Liczne atrakcje turystyczne w tętniącym życiem Trójmieście, setki kilometrów tras rowerowych i pieszych, piękne widoki, świeże powietrze, gęste lasy, czyste jeziora, kręte rzeki, dobrze zachowane zabytki, skanseny i muzea silnie związane z tamtejszą kulturą to tylko nieliczne z argumentów, które przekonują do przybycia na teren województwa pomorskiego. W pomorskiem nie ma podziałów- tutaj każdy czuje się dobrze. Seniorzy, dzieci i ich rodzice, aktywni i ci lubiący słodkie lenistwo- wszyscy znajdą tu ogrom atrakcji, które często można odwiedzać przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym. Obecność morza, które samo w sobie jest wielkim magnesem na turystów, wymusiło rozbudowanie potężnej bazy gastronomicznej i noclegowej. I nic dziwnego, że dziś Pomorze to jedna z chętniej wybieranych destynacji urlopowych. Należy jednak zaznaczyć, że pomorskie to nie tylko Bałtyk, plaże i Trójmiasto, ale szereg innych, mniejszych miast i wiosek, w których każde ma coś do zaoferowania. I my do korzystania z tych atrakcji szczerze zachęcamy!

Przeczytaj także:

 Uroki województwa Pomorskiego

Poznaj 25 atrakcji dla dzieci w Pomorskim

Booking.com - jak zarezerwować nocleg w hotelu?

Poznaj najciekawsze atrakcje przyrodnicze w Pomorskim

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024