Polecane atrakcje turystyczne

Kopalnia Soli Wieliczka

małopolska atrakcje, kopalnia soli, kopalnia soli w wieliczce, wieliczka, wieliczka atrakcje, atrakcje dla dzieci, turystyka, wakacje w polsce

Dziś zabierzemy Was na wycieczkę do miejsca unikatowego, niepowtarzalnego w skali światowej. Zachwyca każdego, kto je odwiedzi. To bezcenny zabytek materialnej kultury światowej, wpisany na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia Soli w Wieliczce, bo o niej mowa to zabytek, który koniecznie musicie odwiedzić.

Wieliczka to niewielkie miasto w Małopolsce, położone 15 kilometrów od Krakowa. I pewnie byłoby to miasto niczym nie wyróżniające się spośród wielu innych, gdyby nie fakt, że leży na obszarze bogatym w złoża soli. To wywarło ogromny wpływ na rozwój miasta i regionu.

SPIS TREŚCI:

Tradycje sięgają bardzo daleko - Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka

Tradycje warzenia soli mają tu bardzo, ale to bardzo długą historię. Początkowo sól w rejonie Wieliczki uzyskiwano poprzez odparowanie występującej na powierzchni ziemi solanki. Najstarsze ślady warzenia soli pochodzą z okresu około 3,5 tys. lat p.n.e. W małych glinianych naczyniach, na paleniskach, gotowano niegdyś solankę - słoną wodę czerpaną ze źródeł. Takim prostym sposobem pozyskiwano sól już w czasach neolitu. Z tej epoki pochodzą najstarsze w Europie Środkowej narzędzia solowarskie, odkryte we wsi Barycz, nieopodal Wieliczki. Robi wrażenie, prawda? Kiedy solnych źródeł zabrakło, zaczęto drążyć szyby w poszukiwaniu soli. Tak powstała kopalnia, działająca nieprzerwanie od połowy XIII wieku.

W kolejnych epokach sekret produkcji soli warzonej przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, sól służyła jako środek konserwujący mięso i ryby, a z czasem stała się środkiem płatniczym w wymianie handlowej z ludami, które tego cennego surowca nie posiadały.

Kopalnia Soli Wieliczka

Przedsiębiorstwo „Żupy Krakowskie”, którego częścią była kopalnia soli, rozwijało się bardzo prężnie. Był to największy w dawnej Rzeczypospolitej zakład przemysłowy i jeden z największych w Europie. Przedsiębiorstwo działało przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Są szacunki, które mówią, że dochody z wydobycia i handlu solą stanowiły jedną trzecią dochodu Rzeczpospolitej. Zatem znaczenie wydobycia soli było ogromne i miało wielki wpływ na dochody państwa. Kopalnia stale się rozrastała, a kolejne prace zwiększały wydobycie cennego surowca. Na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb ziemi wydrążono 26 szybów i wybrano sól z  ponad 2000 komór.

Pod Wieliczką powstał labirynt liczący ponad 200 km korytarzy. W latach 1772 -1918 kopalnia znajdowała się pod zarządem władz austriackich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się własnością Skarbu Państwa. Obecnie sól w Wieliczce uzyskuje się tylko poprzez utylizację zagrażających kopalni wód kopalnianych.

Kopalnia Soli Wieliczka dziś - atrakcje turystyczne

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka to dziś obiekt turystyczny. Zaprzestanie produkcji nie oznacza, że pod ziemią nie pracują już górnicy. Czuwają oni, aby kopalnia była bezpiecznym miejscem i przetrwała w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Górnicy zabezpieczają jej zabytkowe obiekty. Wciąż szykowane są również nowe atrakcje dla turystów - odnawiane są zabytkowe komory, korytarze i szyby.

Dziś najważniejszym celem jaki stawiają przed sobą pracujący tu górnicy jest zachowanie dla przyszłych pokoleń i udostępnienie społeczeństwu pomnika historii i kultury Narodu Polskiego, unikalnego zabytku światowego dziedzictwa przyrody i techniki oraz miejsca kultu. Kopalnię odwiedzają nie tylko turyści, jest ona także w planach oficjalnych wizyt polityków, koronowanych głów, członków królewskich rodzin. Solne podziemia każdego roku odwiedzają setki tysięcy zwiedzających z całego świata.  

Ruch turystyczny od XVIII wieku

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce to niezwykła atrakcja turystyczna. Przyciąga gości z całego świata. Bliskość Krakowa, turystycznej mekki, tylko wzmaga zainteresowanie odwiedzeniem kopalnianych podziemi. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Trasa turystyczna liczy ponad 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór

Na powierzchni zbudowano Tężnię Solankową, z której, podobnie jak z podziemnego uzdrowiska, korzystają kuracjusze. W 1978 roku kopalnia została wpisana na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Poznaj sekrety podziemnego świata - Trasa Turystyczna

Kopalnia Soli Wieliczka

To, co udostępniono turystom spragnionym wrażeń do zwiedzania w Kopalni Soli Wieliczka to jedynie 2 procent podziemnego solnego labiryntu. Pokazuje to wielkość obiektu unikatowego w skali światowej. Liczby robią wrażenie, choć nie opisują dokładnie, tego co odwiedzający kopalnię zobaczą pod ziemią. Przez ponad 700 lat wybito w Wieliczce 26 szybów oraz wydrążono 9 mln m sześciennych pustek poeksploatacyjnych. 9 poziomów, 245 kilometrów korytarzy, maksymalna głębokość - 327 metrów. Trasę Turystyczną przygotowano z myślą o turystach, którzy chcą  poznać tajemnice ukryte głęboko pod ziemią.

Miliony turystów z całego świata zachwycają się podziemnymi skarbami, czas, aby zachwycili się także inni. Co oferuje Trasa Turystyczna, jakie atrakcje tu zobaczymy, jakie ciekawe historie usłyszymy? Podziemne korytarze zaprowadzą nas w miejsca, gdzie znajdują się niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory. Godna uwagi jest na przykład wyjątkowa, wydrążona w solnych skałach kaplica św. Kingi. Podczas zwiedzania trasy turyści zobaczą jakich narzędzi i maszyn górniczych używano dawniej, a także jakimi metodami wydobywano i transportowano sól. Zwiedzanie dostępne jest dla osób w każdym wieku, do pokonania jest ponad 800 stopni.

Kopalnia Soli Wieliczka

Turyści, którzy zdecydują się zejść do podziemi, zostaną tam od 2 do 3 godzin, bo tyle czasu potrzeba na zwiedzenie trasy. Spotkamy tu także ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich, która przybliży historię wydobywania soli na tym terenie i pracę górników. Temperatura pod ziemią wynosi około 18 stopni Celsjusza, długość trasy do pokonania - 3,5 kilometra, turyści dotrą na głębokość 135 metrów. Trasa rozpoczyna się w Szybie Daniłowicza. Do kopalni schodzi się po około 320 stopniach na I poziom (64 m), na powierzchnię wyjeżdża się windą z poziomu III (135 m).

Trasa Górnicza w Kopalni Soli Wieliczka

Trasa Gornicza

W surowym rejonie kopalni, gdzie turyści zamieniają się w adeptów podziemnego fachu, a mrok trzeba pokonać przy użyciu lampy, czeka na Ciebie niezwykła i niezapomniana przygoda. Będziesz wędrować wewnątrz podziemnego, solnego labiryntu, eksplorować tajemnicze i surowe komory, wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis.

Trasa Górnicza w Kopalni Soli Wieliczka oferuje turystom nie tylko możliwość podziwiania niezwykłych krajobrazów podziemnego świata, ale także uczestnictwo w prawdziwych górniczych doświadczeniach. Czekają na Ciebie różnorodne zadania, które pozwolą Ci poznać i doświadczyć trudnej pracy górników. Będziesz mógł zabrać udział w poszukiwaniu soli, badać atmosferę kopalnianą oraz odnajdować właściwą trasę pod ziemią. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale także wciągające i interaktywne przeżycie.

Trasa Gornicza

W trakcie trasy będziesz miał okazję zanurzyć się w świat górniczych zawodów sprzed lat. Poznasz prace przedstawicieli dawnych górniczych zawodów, takich jak metaniarz czy cieśla górniczy. Będziesz mógł na własnej skórze przekonać się o trudzie i wyzwaniach, które towarzyszyły codziennej pracy tych ludzi. Dowiesz się, jak wyglądało wydobywanie soli, jakimi technikami posługiwali się górnicy oraz jaką rolę pełnili w społeczności kopalnianej.

Trasa Górnicza w Kopalni Soli Wieliczka to nie tylko turystyczna wycieczka, ale również okazja do poznania historii, tradycji i dziedzictwa górniczego. Podziemne labirynty, komory i korytarze otwierają drzwi do niezwykłego świata, który kiedyś stanowił podstawę życia i rozwoju regionu. Ta niezwykła przygoda pozwala odkryć tajemnice i piękno solnego dziedzictwa, które przetrwało wieki.

Jeśli masz odwagę i chcesz przeżyć wyjątkowe podziemne doświadczenie, Trasa Górnicza w Kopalni Soli Wieliczka czeka na Ciebie. Przygotuj się na emocjonującą wyprawę, która pobudzi Twoje zmysły, pozwoli poznać tajniki górniczego rzemiosła i zabrać Cię w podróż przez historię. To bez wątpienia niezapomniane przeżycie, które na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.

Trasa Górnicza jest dostępna dla dorosłych oraz dzieci powyżej 10 roku życia.

Więcej o Trasie Górniczej przeczytasz tutaj: TUTAJ

Rodzinne zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka - Śladami legend

Kaplica św Kingi

Zapraszamy Was na niezapomnianą podróż do podziemnego królestwa, gdzie każdy krok skrywa tajemnice i niezwykłe historie.  Już na początku Waszej przygody, spotkacie Skarbnika - postać pełną tajemnic i legend. To on będzie Waszym przewodnikiem w podróży przez podziemia. Razem z nim odkryjecie skrywane zakamarki Kopalni Soli, poznacie bohaterów górniczych legend i dowiecie się, jak niezwykłe formy może przybierać sól.

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka to nie tylko oglądanie, ale także interaktywne doświadczenie. Dzieci będą miały okazję rozwiązywać zagadki i poszukiwać znaków Skarbnika, co sprawi im ogromną radość i rozbudzi ich ciekawość. Gwarantujemy, że nie będzie czasu na nudę!

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Zwiedzanie dla rodzin - Turysta indywidualny - Kopalnia soli "Wieliczka"

Noclegi pod ziemią w Kopalni Soli Wieliczka

nocleg wieliczka

Marzysz o wyjątkowym doświadczeniu, które połączy niezwykłe noclegi, fascynujące zwiedzanie i wyśmienite posiłki? Mamy dla Ciebie propozycję, która spełni Twoje oczekiwania. Zarezerwuj nocleg pod ziemią w autentycznej solnej komorze wraz ze zwiedzaniem Kopalni Soli Wieliczka!

Nocleg w tak nietypowym miejscu to nie tylko emocjonujące przeżycie, ale również szansa na głębokie zanurzenie się w podziemnym świecie Kopalni Soli. W tym wyjątkowym otoczeniu, ponad 100 metrów pod ziemią, wszystko nabiera zupełnie nowego wyrazu. Czas płynie wolniej, a atmosfera jest pełna tajemniczości. Powietrze jest czyste i nasycone minerałami, co dodatkowo sprzyja relaksowi i regeneracji.

Nocleg w solnej komorze to nie tylko wyjątkowe doświadczenie dla dorosłych, ale także niezapomniana przygoda dla dzieci. Mogą one odkrywać fascynujący świat podziemny i poszerzać swoją wiedzę o historii górnictwa solnego.

nocleg wieliczka

Jednak nocleg to tylko część atrakcji, które czekają na Ciebie w Kopalni Soli Wieliczka. Przewodnik zabierze Cię w podróż po podziemnych labiryntach, opowiadając fascynujące historie i fakty związane z tym unikalnym miejscem. Będziesz miał okazję zobaczyć imponujące wyrobiska i podziwiać niezwykłe formacje solne.

A gdy zacznie się odzywać głód, nie musisz opuszczać podziemnego świata. W ramach pakietu noclegowego zostaniesz poczęstowany wyśmienitymi posiłkami serwowanymi w jednej z solnych komór. To niezapomniane doświadczenie, które łączy smak i klimat podziemnego świata.

Więcej informacji znajdziecie tutajNoclegi w Komorze Słowackiego (kopalnia.pl)

Godziny otwarcia kopalni soli w Wieliczce znajdziesz na stronie www.kopalnia.pl 

Zwiedzanie dla turystów indywidualnych nie wymaga rezerwacji. Bilety możesz kupić online lub na miejscu w kasach kopalni.

Dzieci do 4. roku życia zwiedzają Trasę Turystyczną i szlak Śladami Legend bezpłatnie.

Gdzie prowadzą korytarze bez końca…w Kopalni Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka

Łączna długość obecnie istniejących w Kopalni korytarzy wynosi około 245 km. Górnicy prowadzą dokładną inwentaryzację solnych podziemi, a każde wyrobisko i chodnik posiada swoją unikalną nazwę. To skomplikowany i wielopoziomowy solny labirynt, dlatego turyści mogą zwiedzać Kopalnię jedynie w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika.

Nikt nie chciałby zgubić się w niekończących się labiryntach. Złoże soli składa się z dwóch części: górnego złoża bryłowego i dolnego złoża pokładowego. Złoże bryłowe jest unikatem w skali światowej. Oglądając bryły soli kamiennej, mamy wrażenie, że jesteśmy w centrum jakiejś bajki, filmu lub nieprawdopodobnego snu.

Kopalnia Soli Wieliczka

Najpiękniejsze komory w kopalni to właśnie te wyeksploatowane w bryłach soli, jedną z nich jest Kaplica św. Kingi, którą zwiedza się na Trasie Turystycznej. Złoże pokładowe tworzy dolną część złoża. Warstwy soli budujące tę partię złoża różnią się między sobą. Najcenniejszy wśród nich jest tzw. pokład soli szybikowej, a jedną z najpiękniejszych komór jest Pieskowa Skała - zwiedza się ją w czasie wędrówki Trasą Turystyczną. Zwiedzając kopalnię rozglądajcie się dokładnie i uważnie słuchajcie przewodnika. To wszystko jest bardzo interesujące!

Tężnia Solankowa dla zdrowia i kondycji

Tężnia Solankowa Kopalnia Soli Wieliczka

Tężnia Solankowa, będąca częścią kompleksu Kopalni Soli Wieliczka to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Po podziemnych przygodach, czas na relaks i odpoczynek. Mgiełka solna powoduje, że powietrze ma właściwości morskiej bryzy. W Tężni można przekonać się o leczniczych, profilaktycznych i relaksacyjnych właściwościach tej formy wypoczynku.

Dlaczego warto skorzystać z tej oferty turystycznej? Kuracja poprawia samopoczucie i daje energię, pobudza do działania, przeciwdziała stresowi i zmęczeniu. Każdy wdech przynosi oczyszczenie dróg oddechowych. Wizyta w tym miejscu zalecana jest alergikom, którzy mają problemy skórne i wziewne, a także osobom o obniżonej odporności.

Tężnia Solankowa Kopalnia Soli Wieliczka

Co warto wiedzieć? Tężnia znajduje się w Parku św. Kingi, w pobliżu Szybu Daniłowicza. Bilety można kupić online, a także w automatach biletowych oraz kasach kopalni. Optymalny efekt odprężający i leczniczy osiąga się po 30 minutach korzystania z Tężni Solankowej. Spacer w tężni dostępny jest dla osób w każdym wieku, dzieci do lat 4 nie płacą za bilet wstępu. Obiekt ma udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - część parterowa przystosowana jest dla osób nieporuszających się samodzielnie. Spacerujemy bez przewodnika, wedle własnego uznania.

Cennik biletów oraz godziny otwarcia tężni znajdziesz na stronie www.kopalnia.pl

Gdzie nas znajdziesz?

Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka

www.kopalnia.pl

Kopalnia Soli w Wieliczce – perła górniczego dziedzictwa Polski

Kopalnia Soli w Wieliczce to nie tylko zabytkowa kopalnia soli, ale również jeden z najstarszych obiektów górniczych na świecie, który przez wieki przyciągał turystów i badaczy z każdego zakątka globu. Zaliczana do najstarszych kopalni soli kamiennej w historii, Wieliczka jest świadkiem ewolucji technik wydobywczych oraz kultury górniczej, której korzenie sięgają setek lat wstecz.

Jednym z najważniejszych aspektów tej kopalni jest jej unikalne wydobycie soli kamiennej. Proces ten opiera się na zjawisku wtórej krystalizacji soli, dzięki czemu możemy podziwiać różne odmiany soli w jej wnętrzach. Znajdujące się na różnych poziomach kopalni komnaty i korytarze przyciągają nie tylko ze względu na piękno naturalnych solnych formacji, ale również dzięki wspaniałym rzeźbom i kaplicom wykutym w soli przez umiejętne ręce górników.

Wieliczka to nie tylko miejsce pracy wielu pokoleń górników, ale także jedna z największych atrakcji turystycznych Polski. Co roku tysiące turystów z całego świata przybywają tutaj, aby zanurzyć się w tajemniczy świat podziemnych korytarzy i dowiedzieć się więcej o historii oraz tradycji górniczej tego wyjątkowego miejsca.

Jeśli jesteś pasjonatem historii, kultury lub po prostu chcesz doświadczyć niezapomnianej przygody, Kopalnia Soli w Wieliczce na pewno Cię nie zawiedzie!

Kopalnia Soli Wieliczka to prawdziwa perła wśród polskich atrakcji turystycznych. Zaliczana do światowego dziedzictwa UNESCO, ta niezwykła kopalnia stanowi świadectwo bogatego dziedzictwa górniczego Polski. Wśród jej podziemnych korytarzy ukrywają się niesamowite wykute w soli kaplice, które przyciągają uwagę turystów z całego świata.

Podczas zwiedzania można zanurzyć się głęboko pod ziemię, nawet do 135 metrów pod ziemią, gdzie odkrywa się przed nami tajemniczy świat solnych komnat i korytarzy. Wieliczka to nie tylko historia, ale i niesamowite doświadczenie dla wszystkich, którzy chcą poczuć magię tego miejsca. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić kopalni soli Wieliczka, koniecznie zaplanuj wizytę i przekonaj się na własne oczy o jej niezwykłości.

Materiał sponsorowany

GALERIA

{gallery}malopolska/atrakcja/kopalnia_soli_wieliczka{/gallery}

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024