fbpx

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce

Poznaj atrakcje Kopalni Soli w Wieliczce

atrakcja dla dzieci naniepogode 

 

Kopalnia Soli w Wieliczce to niezwykłe miejsce, w którym historia i tradycja przeplata się z nowoczesnością. Bogate dzieje zabytku i kilkusetletni dorobek górników, zostały uznane za szczególne dobro, które należy cenić i chronić. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Siły natury i pokolenia ludzi pracujących pod ziemią zostawiły swoje niezatarte ślady, tworząc magiczny i tajemniczy świat, który podziwiają turyści z najdalszych zakątków globu. Jeśli pracujesz jako nauczyciel i zastanawiasz się dokąd zabrać uczniów na edukacyjną wycieczkę szkolną, to podpowiadamy - idealnym miejscem na taki wyjazd jest właśnie Kopalnia Soli w Wieliczce.

Dlaczego warto odwiedzić Wieliczkę?

1575px trasa turystyczna galeria5 kopalnia soli wieliczka 08012020.jpg

Wędrując po Kopalni można odnieść wrażenie, że poprzecznie, pochylnie i podłużnie nigdy się nie kończą. Jednak czy wiesz, że turyści mają dostęp jedynie do 2% wszystkich podziemnych wyrobisk? Początkowo chodniki drążono niskie i kręte, w późniejszych epokach, gdy górnicy dysponowali większym doświadczeniem i wiedzą, pozwalającymi sprawniej ocenić położenie i rozległość złoża, chodniki stawały się szersze i bardziej uporządkowane. Łączna długość obecnie istniejących w Kopalni korytarzy wynosi ok. 245 km. Wieliccy Górnicy prowadzą dokładną inwentaryzację solnych podziemi, a każde wyrobisko i chodnik posiada swoją unikalną nazwę. Bez przesady można powiedzieć, że jest to skomplikowany i wielopoziomowy solny labirynt, dlatego turyści mogą zwiedzać Kopalnię jedynie w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika, który zna podziemne przejścia jak własną kieszeń. Warto wiedzieć:

Kopalnia Soli „Wieliczka” oferuje wiele możliwości zwiedzania, ale to nie wszystko. W kopalni można również wspaniale wypocząć. Dawkę zdrowia i pozytywnych emocji zapewni dzieciom nocleg 125 metrów pod ziemią.

Dodatkowe informacje

1575px trasa turystyczna galeria2 kopalnia soli wieliczka 08012020.jpg

Podczas planowania dwudniowej wycieczki szkolnej do Wieliczki zarezerwuj czas na wizytę z dziećmi w Tężni Solankowej. Naprawdę warto! Dawka ruchu i inhalacja naturalnym solnym aerozolem to samo zdrowie. Wizyta w tężni nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Bilety można zakupić w kasach na miejscu.

W okresie jesienno-zimowym tężnia może być okresowo zamknięta. Aktualne informacje o godzinach otwarcia znajdziesz na stronie www.kopalnia.pl/zwiedzanie/teznia-solankowa..

przeczytaj także:

DOM DO GÓRY NOGAMI W ZAKOPANEM

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - CO WARTO TU ZOBACZYĆ?

SPŁYWY KAJAKOWE I PONTONOWE GÓRAL PONTON

Powiązane artykuły