Polecane polskie miasta

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Stronie Śląskie atrakcje turystyczne, Stronie Śląskie atrakcje dla dzieci, Stronie Śląskie szlaki górskie, Ziemia Kłodzka atrakcje, Dolny Śląsk atrakcje, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce

Stronie Śląskie - odkryj atrakcje turystyczne

Gmina Stronie Śląskie leży we Wschodnich Sudetach, na Ziemi Kłodzkiej i rozciąga się na wysokości 500-1425 m n.p.m. Urozmaicony krajobraz (Góry Bialskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki), rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji. Dlaczego warto się tu wybrać? Przygotowaliśmy dla Was zbiór najciekawszych miejsc Stronia Śląskiego.

SPRAWDŹ W POBLIŻU:

Atrakcje turystyczne Atrakcje przyrodnicze Atrakcje zimowe Gastronomia Noclegi Informacje turystyczne produkty regionalneWypożyczalnie sprzętu

 

 

 

SPIS TREŚCI:

Dlaczego warto odwiedzić Stronie Śląskie?

Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (kilkaset kilometrów oznakowanych szlaków pieszych, tras singletrackowych, tras rowerowych). Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska pstrąga, zalew w Starej Morawie to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni.

W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: Ośrodek Górski „Czarna Góra Resort, Stacja Narciarska „Kamienica” łącząca miejscowości Kamienica i Bolesławów, spokojne stoki w Bielicach, Nowym Gierałtowie i Nowej Morawie oraz blisko 70 km szlaków narciarstwa biegowego. Więcej o atrakcjach zimowych Stronia Śląskiego przeczytacie tutaj.

Najwyższym pasmem górskim w tej polskiej części Sudetów Wschodnik jest Masyw Śnieżnika, położony po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik (1425 m n.p.m.) oraz inne wzniesienia oddzielone malowniczymi dolinami Sušina (1321 m n.p.m.) po stronie czeskiej oraz Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.) i Czarna Góra (1205 m n.p.m.) po stronie polskiej. Największe walory przyrodnicze okolicy to urozmaicony górski krajobraz, piękne rozległe lasy oraz malownicze miejscowości takie jak: Stronie Sląskie, Strachocin, Goszów, Stary Gierałtów, Nowy Gierałtów, Bielice, Młynowiec, Stara Morawa, Bolesławów, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Stronie Śląskie Wieś, Sienna i Janowa Góra.

Atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć? 10 atrakcji turystycznych Stronia Śląskiego

Jeżeli zawitacie w gminie Stronie Śląskie, przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które warto odwiedzić planując niezapomniany urlop w górskich klimatach. Znajdziecie tu najpopularniejszy szczyt Masywu Śnieżnika - Śnieżnik, a także Zalew w Starej Morawie, Muzea i wiele, wiele innych. Gotowi na przygodę? Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Stronia Śląskiego.

Śnieżnik - najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich  

snieznik

Śnieżnik to najpopularniejszy i zarazem najwyższy szyt Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez miłośników górskich wędrówek. Na szczyt prowadzi przyjemny szlak, który nie sprawi trudności rodzinom z dziećmi oraz seniorom. Chwili wytchnienia w drodze na szczyt zaznacie w tamtejszym Schronisku, gdzie można smacznie zjeść i ugasić pragnienie.

Trasa na Śnieżnik jest bardzo łatwa i niezbyt długa. To doskonała opcja dla rodzin z dziećmi ale również seniorów kochających górskie wędrówki. Wybierając się na Śnieżnik żółtym szlakiem spod Jaskini Niedźwiedziej dotrzeby tam w niecałe 1,5h.

Propozycje wszystkich szlaków pieszych Gminy Stronie Śląskie znajdziecie TUTAJ.

Wieża widokowa na Śnieżniku

Wieża widokowa na Śnieżniku Stronie Śląskie

Niedawno otwarta dla turystów - nowowybudowana wieża widokowa na szczycie Śnieżnika. Dawna wieża na Śnieżniku istniała w latach 1899-1973, jednak ze względu na zły stan techniczny została zlikwidowana. Po latach powrócono do pomysłu wieży widokowej - i tak za sprawą gminy Stronie Śląskie oraz projektowi unijnemu "Kladsko-Orlicko-Śnieżnik" współfinasowny z Programu transgranicznego INTERREG V-A, 26 września 2022 r. uroczyście otwarto nową wieżę.

Turystów z pewnością zainteresuje fakt, że cała wieża ma wysokość aż 34 metrów. Taras widokowy znajduje się na wysokości niemal 30 m. Wspinając się na wieżę czekają na Was niesamowite widoki na okolice. 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia w Sudetach, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma.

Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Partie dolne są niedostępne dla turystów.

Wymagana wcześniejsze rezerwacja biletów.

Kopalnia Uranu w Kletnie  

kopalnia uranu kletno

Kopalnia Uranu w Kletnie działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Chodnikami zwiedzający przechodzą trasę o długości ok. 200 m, oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów oraz szereg specjalnych ekspozycji.

Park Linowy w Kletnie  

park linowy kletno

W Kletnie dostępna jest atrakcja turystyczna – park linowy na terenie Park Nauki i Rozrywki w Kletnie, w nieczynnym kamieniołomie marmuru, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej, w otoczeniu ścian kamieniołomu, drzew i jeziora skalnego, co zapewnia niezapomniane przeżycia.

Zalew w Starej Morawie

Zalew Stara Morawa

Nieopodal Stronia Śląskiego, znajduje się pięknie położony zbiornik rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara. Znajdziecie tu strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, pole namiotowe, molo z wieżą widokową oraz specjalnie przygotowaną przystań z wypożyczalnią sprzętów wodnych. Na turystów czeka tu również baza noclegowa: 24 miejsca noclegowe w pokojach 2 i 3 osobowych, wyposażonych w pełny węzeł sanitarny i telewizor.

W południowo - zachodniej części Kompleksu turystyczno - rekreacyjnego nad zalewem w Satej Morawie znajduje się pole campingowe i biwakowe z wyznaczonymi stanowiskami obozowania dla namiotów dla ok. 70 osób. Na terenie kompleksu znajdują się dwa boiska do gier zespołowych z trybuną dla widowni, plac zabaw dla dzieci ze ścianką wspinaczkową, zwenętrzne szachy i stół do tenisa stołowego. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

Zalew w Starej Morawie położony jest przy zboczu góry krzyżnik w Masywie Śnieżnika ok. 3 km od centrum Stronia Śląskiego, 6km od Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, 4km od Ośrodka Narciarskiego Kamienica oraz 8km od Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra.

Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie   

Wapiennik Łaskawy Kamień foto Jacek Rybczyński

Wapiennik w Starej Morawie stanowi przełomowy zabytek techniki, rewolucyjny i znamienny dla doby industrializacji, mieści pracownie grafiki artystycznej, galerię sztuki współczesnej z wystawami sezonowymi i wystawą stałą prac wybitnego artysty grafika Prof. Jacka M. Rybczyńskiego i rodziny, autorski ogród japoński i letnie obserwatorium unikalnych nietoperzy Podkowców małych Rhinolophus hipposideros.

Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim

muzeum mineralow stronie

Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim funkcjonuje już od ponad 15 lat. To miejsce, które stało się obowiązkowym punktem odwiedzin. Jest to idealne miejsce dla miłośników i fanatyków minerałów, których znajdziemy tam całą masę, a w bogato wyposażonym sklepie na pewno znajdziemy dla siebie jakąś wyjątkową pamiątkę. 

Kolej Linowa i Apline-Coaster na Czarnej Górze   

alpine coaster czarna gora

Najdłuższy w Polsce alpine coaster. Łączy w sobie wszystko to, co uwielbiasz w jeździe na sankach, z atrakcjami, których dostarcza wesołe miasteczko. I jeździ przez cały rok! Emocjonująca trasa o długości 950 metrów obejmuje 3 pętle, liczne zakręty oraz wiadukt nad potokiem. Zjeżdżać można parami lub w pojedynkę. Trzymając rękę na hamulcu i podziwiając widoki albo na całego, z wiatrem we włosach i prędkością nawet do 40km/h.

Gastronomia

Co zjeść w Stroniu Śląskim? Polecane restauracje

Po całym dniu przygód i dobrej zabawy zapewne zapragniecie dobrze zjeść! Przygotowaliśmy dla Was kilka restauracji, które możecie odwiedzić - a my zapewniamy Was, że nie pożałujecie! Sami często wracamy do tych miejsc podróżując po Ziemi Kłodzkiej. 

Raj Pstrąga

raj pstraga

Nie będzie zaskoczeniem jeśli zaznaczymy, że w Raju Pstrąga przede wszystkim jada się... tak, właśnie: pstrąga! A dlaczego jest on tak wyjątkowy? Może dlatego, że pochodzi z własnej hodowli. Może dlatego, że jest karmiony a nie tuczony. Może dlatego, że pływa w krystalicznie czystych wodach rzeki Młynówki, dorzecza Białej Lądeckiej, a powyżej nas na jej strumieniu nie ma nikogo. Może dlatego, że nawet jeżeli sami nie wyłowicie swojego pstrąga z wody, nasi pomocnicy zrobią to za Was dopiero po złożeniu przez Was zamówienia. Może także dlatego, że korzystamy ze sposobów przyrządzania wykorzystywanych tutaj od ponad 30 lat?

Tak, tak, naszego najbardziej znanego pstrąga smażonego nadal smażymy na wielkiej patelni opalanej drewnem, ot w małej chatce zlokalizowanej zaraz obok stawów. Musimy jednak zaznaczyć, że nasze menu zmienia się wraz z sezonem, pogodą, a nawet nastrojem. 

Gdzie nas znajdziesz?

Goszów 14A, 57-550 Stronie Śląskie

Restauracja Finezja Wiedeńska

restauracja finezja

Restauracja Finezja Wiedeńska działa od 2002 r. Restauracja sławna jest wśród wielu turystów, kochających dobrą domową kuchnię. Właścicielka osobiście dba o to, aby jakość potraw stała na najwyższym poziomie! Dodatkowe wrażenie zrobi na Was porcja jedzenia - do syta naje się tu dosłownie każdy!

Obecnie Restauracja jest dostosowana do obsłużenia ok 110 gości. Ponadto piętro budynku wyposażono w pokoje gościnne, co może znacznie ułatwić pobyt wielu turystom. Pracownicy restauracji chętnie biorą udział w warsztatach kulinarnych, dzięki czemu jakość usług oraz serwowanych dań cechuje połączenie tradycji z nowoczesnością.

Gdzie nas znajdziesz?

Hutnicza 12, 57-550 Stronie Śląskie

Więcej restauracji na Ziemi Kłodzkiej znajdziecie TUTAJ.

Noclegi

Szukacie noclegu? Polecane noclegi w Stroniu Śląskim

Pobyt w Stroniu Śląskim to kilka dni udanego wypoczynku i zwiedzania okolicy. Warto przyjechać tu na kilka dni, aby doładować baterie i poznać najciekawsze atrakcje turystyczne tego regionu. W tym celu przygotowaliśmy dla Was propozycje, gdzie warto zatrzymać się na noc - możecie być pewni, że gmina Stronie Śląskie przygotowała doskonałą bazę noclegową.

Hotel Stronie

Hotel Stronie

Hotel Stronie Śląskie znajduje się w samym centrum Stronia Śląskiego i stanowi doskonałą bazę wypadową do licznych pobliskich atrakcji turystycznych. W hotelu znajdziecie 26 komfortowych i klimatyzowanych pokoi 2-, 3- oraz 4- osobowych, do których miło wracać po górskich wycieczkach. Doskonałym uzupełnieniem pobytu jest klimatyczna restauracja, która serwuje pyszne dania kuchni polskiej.

Materiał sponsorowany

Więcej obiektów noclegowych na Ziemi Kłodzkiej znajdziecie TUTAJ.

ulotka ziemia klodzka 2024

STRONIE ŚLĄSKIE - ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Dowiedz się więcej: www.stronie.pl

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury

ul. Kościuszki 18, 57-550 Stronie Śląskie

tel. 74 814 32 42, it.kultura@stronie.pl

 

Powiązane artykuły