Miasta ziemi kłodzkiej

Lądek-Zdrój - co warto tu zobaczyć?

Lądek-Zdrój atrakcje turystyczne

Lądek-Zdrój to pięknie położone miasto. Znajduje się na Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, wzdłuż rzeki Białej Lądeckej. To znane uzdrowisko, bo walory przyrodnicze i klimatyczne sprzyjają regeneracji organizmu i wypoczynkowi.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Lądku-Zdroju? Sprawdźmy to! Wiemy już, że Lądek-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, z ponad 700-letnią historią. Zatem przygotujcie się możliwośc poczucia klimatu tego zabytkowego miasteczka. Ponieważ słynie ono głównie z bycia kurortem uzdrowiskowym, zacznijmy od atrakcji turystycznych związanych z leczniczym działaniem ciepłych źródeł termalnych i łagodnego klimatu.

Źródła, które leczą

Lądek-Zdrój leży w tzw. strefie klimatycznej „górskiej dolnej”, najwyżej ocenianej pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Łagodny klimat tych okolic sprzyja regeneracji sił, ułatwia wyciszenie organizmu i relaks. Idealne miejsce na wypoczynek. Największym bogactwem kurort są ciepłe źródła mineralne - termy o unikalnym w skali europejskiej składzie chemicznym i leczniczych właściwościach. Kąpiele w takich źródłach mają dobroczynne właściwości. W Lądku-Zdroju zlokalizowanych jest 6 naturalnych źródeł wód leczniczych oraz jeden głęboki odwiert wody termalnej. To niewątpliwe bogactwo tego terenu.

Malowniczy Park Zdrojowy

Jak uzdrowisko, to rzecz jasna Park Zdrojowy. Znajduje się przy Zakładzie Przyrodoleczniczym "Wojciech" i zajmuje powierzchnię 1,2 ha. To serce miasteczka i jego niewątpliwa ozdoba. Będąc w Lądku-Zdroju choćby przejazdem, należy odwiedzić Park Zdrojowy. Inaczej po prostu nie wypada. Cały park tworzą drzewa liściaste, promenady oraz liczne alejki spacerowe. Ozdobą parku są również ciekawe marmurowe rzeźby. W sąsiedztwie parku znajduje się przepiękna Aleja Modrzewiowa, pochodząca z XVIII wieku. Rosnące przy alei dwustoletnie drzewa modrzewia europejskiego stanowią malownicze pomniki przyrody. Nieopodal parku zlokalizowane jest Źródło Chrobrego. Jego ujęcie ma kształt podkowy, wykonane jest z kamienia. Temperatura wody waha się w granicach 36,3 - 26,9°C . Lądek-Zdrój to uzdrowisko z dużą ilością parków i terenów zielonych. Wiele drzew tu rosnących to pomniki przyrody, rosnące w alejkach i alejach, mających około 200 lat. W sercu uzdrowiska, niedaleko muszli koncertowej znajduje się Aleja Modrzewiowa, której nasadzenie datuje się na 1782 rok. Aleję zaopatrzono w odpowiednie tablice informacyjne. Zobaczcie sami!

Piękny „Wojciech”

Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” uznawany jest za wizytówkę Lądka-Zdroju. Znajdziemy go przy pl. Mariańskim 1. To znany obiekt uzdrowiskowy, warto odwiedzić go i przyjrzeć się z bliska. Wybudowano go w 1680 roku, 2 lata po odkryciu źródeł termalnych. Początkowo był wierną kopią łaźni tureckiej, natomiast w 1880 roku zyskał bardziej neobarokowy styl. Zakład Przyrodoleczniczy może się pochwalić m.in. pijalnią wód mineralnych czy luksusowymi basenami kąpielowymi. Wnętrze jest okazałe i bogato zdobione. Pod kopułą znajduje się źródło, nad źródłem marmurowy basen, wokół którego usytuowane są gabinety zabiegowe z marmurowymi wannami do kąpieli. Zakład należy do najbardziej ekskluzywnych zakładów przyrodoleczniczych Ziemi Kłodzkiej. Nic dziwnego, prezentuje się elegancko i stylowo.

Rynek na spacer

Niedaleko od części uzdrowiskowej Lądka-Zdroju znajduje się niewielki, ale ładnie zachowany Rynek. Polecamy przyjrzeć się kamienicom, zbudowanym w różnorodnych stylach architektonicznych. Dostrzeżemy tu renesans, barok i rokoko. Warto zwrócić uwagę na kamienicę nr 1 na Rynku z charakterystyczną Madonną. To dom i pracownia Michała Klahra Starszego, wybitnego rzeźbiarza śląskiego epoki baroku. W Rynku stoi XIX-wieczny ratusz, zobaczymy również XVI-wieczny pręgierz przeniesiony tu ze wsi Skrzynka na miejsce zaginionego oryginalnego i barokową figurę Trójcy Świętej. Będąc w Rynku nie można przeoczyć pięknego ratusza. Ratusz w Lądku-Zdroju to jeden z najpiękniejszych ratuszów w Kotlinie Kłodzkiej. Wybudowano go w 1872 roku. Ratusz jest czterokondygnacyjny z wysoką wieżą zegarową, z oryginalnym, ponad 100-letnim cyferblatem. Nad głównym wejściem do Ratusza znajduje się lądecki lew. Rynek to bardzo przyjemne miejsce na spacer, polecamy.

Mosty z ciekawą historią

W mieście nie brakuje interesujących zabytków. Jednym z nich jest most św. Jana, dwuprzęsłowy gotycki obiekt miasta pochodzący z 1565 roku. Legenda głosi, że swoją niebywałą wytrzymałość most zawdzięcza specjalnemu spoiwu, które miało zostać przygotowane z kurzych białek. Na moście stoi posąg św. Jana Nepomucena z 1709 roku.  To bardzo cenny obiekt, w średniowieczu obok mostu stał jeszcze dom celnika. Co ciekawe, most w Lądku Zdroju oparł się wszystkim dotychczasowym powodziom, jakie nawiedziły miasto. Mówi się, że od wielkiej wody chroni go figura Św. Jana Nepomucena zdobiąca most. Figura św. Jana Nepomucena. Jest ona wzorowana na figurze Nepomucena ze słynnego mostu Karola w Pradze. Lądecka figura należy do najstarszych rzeźb Nepomucena na całym Śląsku.

Drugi most, który polcamy zobaczyć, to Kryty Most nad Białą Łądecką. Znajduje się przy ulicy Kościuszki 34. To bardzo ciekawy punkt na mapie miasta. Powstał prawdopodobnie na początku XX wieku, kiedy w ręce doktora Herrmanna trafiły budynki sanatoryjne po dwóch stronach rzeki. Postanowiono połączyć je takim trochę baśniowym krytym mostem. Był częscią kompleksu sanatoryjnego „Sanatorium Lądek”. Wokół mostu szumi bardzo cenny drzewostan, w którym spotkać można japońską jodłę nikko czy pochodzący z Gór Skalistych świerk Engelmanna. Kryty Most w Lądku Zdroju to jedyny taki obiekt w Polsce, jest niesamowity.

Arboteum mierzy wysoko

Kolejną atrakcją turystyczną Lądka-Zdroju godną polecenia jest Arboretum. Znajduje się na końcu ul. Moniuszki, na końcu miasta wśród lasów. Jest położone na wysokości ok. 500 m n.p.m, jest połozone najwyżej pośród wszystkich arboretów w Polsce. Rosną tam wspaniałe, pomnikowe okazy kilkusetletnich dębów, buków, sosen i jodeł oraz wiele egzotycznych dla naszej szerokości geograficznej drzew i krzewów. Arboretum czynne jest od maja do października, choć szczególnie magnetyczne wydaje się wiosną, gdy zakwitają częste w nim azalie i różaneczniki. Bogata kolekcja roślin przyciąga odwiedzających. Kolorowe i piękne miejsce, przyjemne i zachęcające do spacerów. Ma formę parku z ławeczkami i mostkami, wszedzie jest zielono i spokojnie.

Wycieczka na Trojak

Ponieważ Lądek-Zdrój leży u podnóży Gór Złotych, nie można zapomnieć o wycieczkach, a raczej spacerach górskich. Można na przykład wejśc na Trojak (766 m n.p.m.). Jest to szczyt w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich, górujący ponad Lądkiem-Zdrojem. Na szczycie dostępny jest punkt widokowy z krórego rozciąga piękna panorama na Kotlinę Kłodzką. Trojak wznosi się nad uzdrowiskową częścią Lądka-Zdroju, dlatego jest częstym celem spacerów kuracjuszy. Na szczyt Trojaka prowadzą znakowane szlaki turystyczne, m.in. niebieskie szlak z Lądka Zdroju oraz czerwona ścieżka krajoznawcza z Lądku Zdroju. Na szczycie odnaleźć można charakterystyczne Lądeckie Skałki, m.in. Trojana czy Trzy Baszty. To skały znane miłośnikom wspinaczki. Ponieważ szczyt nie jest wysoki, można spokojnie wybrać się w tę trasę z dziećmi.

Pieszo i rowerem w Lądku-Zdrój

Dużą zaletą i atrakcją Lądka-Zdroju jako celu turystycznego jest mnogość szlaków pieszych, spacerowych i rowerowych. Jeśli chodzi o trasy spacerowe, to można je podzielić na trzy kategorie: kuracyjne, spacerowe i wędrówkowe, oznaczonych różnymi kolorami. Trasy kuracyjne to proste spacery wytyczone z centrum kurortowej części miasta, przewidziane dla naprawdę każdego, kto tylko ma ochotę rozruszać trochę kości. Spacerowe prowadzą przez ciekawe zakątki w mieście i jego najbliższej okolicy, skupiając się na przyjemności krajoznawczej. Mogą być świetną propozycją dla maszerujących z kijkami nordic walking, którzy szukają gotowych propozycji. Jak można się domyśleć, trasy wędrówkowe to szlaki do poważniejszych wycieczek. Spytajcie o nie w Punkcie Informacji Turystycznej. W mieście i w jego otoczeniu nie brakuje tras rowerowych. Jazda rowerem w Lądku-Zdroju to świetny sposób na przemieszczanie się i zwiedzanie malowniczych okolic. Trasy rowerowe w okolicy Lądka-Zdroju, których jest całkiem sporo, pozwalają na poznanie prawdziwych uroków uzdrowiska i sąsiednich miejscowości. Świetna propozycja dla ceniących aktywny wypoczynek.

Okolice Lądka-Zdroju oferują liczne trasy rowerowe o różnej długości i poziomie trudności. Są jednymi z ciekawszych na Dolnym Śląsku. Podajemy przykładowe trasy rowerowe na terenie gminy Lądek-Zdrój, z których można skorzystać. Wycieczka Konradów -Trzbiszowice -Skrzynka. Dystans 13,6 km, czas przejazdu zajmie nam 45 minut, wycieczka jest łatwa. Nieco trudniejsza będzie trasa Stójków - Lądek-Orłowiec: dystans: 12,6 km, suma podjazdów: 241 m, średni czas przejazdu: 45 minut. Można wybrac się także w trasy dłuższe i bardziej wymagajace, takie jak: Radochów – Skrzynka - Radochów: dystans: 20,6 km, czas przejazdu 2,5 godziny, czy  Lądek Wojtówka – Wrzosówka lub Lądek-Zdrój – Lutynia – Karpno - Stójów: dystans: 17,2 km.

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2023

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2023

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2023

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad