fbpx

Miasta ziemi kłodzkiej

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Nowa Ruda na Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Nowa Ruda - co warto zobaczyć?

atrakcja dla dzieci rower naniepogode

Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce.

Powierzchnia miasta wynosi 37,2 km2 i wznosi się na średniej wysokości 360-420 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie – Góra Wszystkich Świętych – 648 m n.p.m. Gmina podzielona jest na trzy części: Słupiec, Centrum i Drogosław. Miasto nazywane jest „krainą czerwonego piaskowca, położoną na siedmiu tarasach”. Zachwyca ukształtowaniem, różnorodnością krajobrazu, zabudową architektoniczną oraz możliwością uprawiania wielu form turystyki. Wśród Honorowych Obywateli Miasta wyróżnione zostały takie osoby jak: Olga Tokarczuk, Robert Więckiewicz, Krzysztof Tyniec, Edyta Geppert, Dorota Nowak-Idzi, prof. Janusz Trzciński.

Atrakcje turystyczne Nowej Rudy

Wieże widokowe na Górze św. Anny oraz Górze Wszystkich Świętych

Wieza na Gorze sw Anny

Jednymi z najbardziej znanych atrakcji w Nowej Rudzie są dwie wieże widokowe z czerwonego piaskowca. Na Górze św. Anny odnajdziecie wieżę o wysokości 14 metrówm, natomiast na Górze Wszystkich Świętych, wieża wznosi się na wysokość 15 metrów. 

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

kolejka 2

Dawna Kopalnia powstała na bazie części obiektów zlikwidowanej KWK „Nowa Ruda”. W skład placówki wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna o długości 700 m, wykorzystująca sztolnię ćwiczebną. W skład ekspozycji, prezentowanej w budynku dawnej dyspozytorni wchodzi wystawa, prezentująca noworudzkie tradycje górnicze: jego historię i organizację, narzędzia,, urządzenia, stroje i ubiory robocze oraz modele dawnych budynków i maszyn.

Rynek z ratuszem

Symbol Miasta

Rynek z ratuszem ma kształt prostokąta lekko pochylonego na północ, otoczonego budynkami wybudowanymi w różnych latach. Wychodzi z niego 6 ulic. Warta uwagi jest pierzeja północno-wschodnia, najstarsza, z zachowanymi podcieniami. Ratusz, określany jako jeden z najpiękniejszych w Polsce, zbudowany został w 1884 r. w stylu biedermeier, obecnie pełni funkcję siedziby władz gminy miejskiej. Ciekawostką są również znajdujące się w nim gabloty z odciskiem paleozoicznego gada (Dateosaurus macrourus), żyjącego kiedyś na tym terenie.

Domy Tkaczy

Dom Tkaczy to pamiątka po czasach przemysłu tkackiego i włókienniczego w mieście. Ciąg 6 budynków, zwróconych podcieniami w kierunku rzeki Włodzicy. Znajdują się w najstarszej części miasta i obok Fontanny Rudek (wykutej z czerwonego piaskowca) są jedną z najciekawszych atrakcji Szlaku Grodu nad Rzeką Włodzicą.

Referat Turystyki i Promocji

Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie

tel.74 872 03 08
e-mail: it@um.nowaruda.pl

Facebook:https://m.facebook.com/nowarudait/

Instagram: nowaruda_it

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

Kłodzko atrakcje turystyczne

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2022

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

Stronie Śląskie atrakcje turystyczne

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

Gmina Radków - top 10 atrakcji

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych.

Nowa Ruda na Ziemi Kłodzkiej

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2022

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Ziemia kłodzka - odkrywaj z nami

Atrakcje dla aktywnych na Ziemi Kłodzkiej

Aktywnie na Ziemi Kłodzkiej – poznaj atrakcje na świeżym powietrzu

Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.

25 atrakcji Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka – 25 Atrakcje Które Musisz Zobaczyć

Chcesz odkryć atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej? To najbardziej różnorodny region pod względem atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Atrakcje przyrodnicze Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka - poznaj 7 atrakcji przyrodniczych, które warto zobaczyć

Ziemia Kłodzka to przepiękny region, pełen miejsc, które zachwycić mogą każdego.

Góry Sowie

Góry Sowie – co warto zobaczyć?

Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, które rozciąga się od Gór Wałbrzyskich, po Srebrną Górę oraz Góry Bardzkie.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika – poznaj najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich.

Miejscowości Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka – które miejscowości warto odwiedzić?

Jeśli wybieracie się na urlop, bądź weekendowy wyjazd w rejon Ziemi Kłodzkiej, powinniście poznać miejscowości turystyczne, które z pewnością dostarczą Wam mnóstwa atrakcji.

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka - atrakcje które musisz zobaczyć

Ziemia Kłodzka to magiczne miejsce, gdzie za każdym razem możemy odkryć coś zupełnie nowego.

Muzea Ziemi Kłodzkiej

Śladami ciekawych muzeów – poznaj z nami wyjątkowe miejsca na Ziemi Kłodzkiej

Gdzie najlepiej poznać historię regionu? Dlaczego warto odwiedzać muzea? Muzea od zawsze przyciągały wielbicieli historii oraz uczniów szkół.

Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne

Kotlina Kłodzka i Okolice - co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Atrakcje turystyczne i ciekaw…

Kotlina Kłodzka to najbogatszy w atrakcje turystyczne obszar województwa Dolnośląskiego. Co warto tutaj zobaczyć? Przeczytajcie.