Miasta ziemi kłodzkiej

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - odkryj atrakcje turystyczne

 Gmina Stronie Śląskie leży we Wschodnich Sudetach, na Ziemi Kłodzkiej i rozciąga się na wysokości 500-1425 m n.p.m. Urozmaicony krajobraz (Góry Bialskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki), rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji. 

Dlaczego warto odwiedzić Stronie Śląskie?

1. Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (kilkaset kilometrów oznakowanych szlaków pieszych, tras singletrackowych, tras rowerowych). Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska pstrąga, zalew w Starej Morawie to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni.

W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: Ośrodek Górski „Czarna Góra Resort, Stacja Narciarska „Kamienica” łącząca miejscowości Kamienica i Bolesławów, spokojne stoki w Bielicach, Nowym Gierałtowie i Nowej Morawie oraz blisko 70 km szlaków narciarstwa biegowego. Więcej o atrakcjach zimowych Stronia Śląskiego przeczytacie tutaj.

Najwyższym pasmem górskim w tej polskiej części Sudetów Wschodnik jest Masyw Śnieżnika, położony po obu stronach polsko - czeskiej granicy. Najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik (1425 m n.p.m.) oraz inne wzniesienia oddzielone malowniczymi dolinami Sušina (1321 m n.p.m.) po stronie czeskiej oraz Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.) i Czarna Góra (1205 m n.p.m.) po stronie polskiej. Największe walory przyrodnicze okolicy to urozmaicony górski krajobraz, piękne rozległe lasy oraz malownicze miejscowości takie jak: Stronie Sląskie, Strachocin, Goszów, Stary Gierałtów, Nowy Gierałtów, Bielice, Młynowiec, Stara Morawa, Bolesławów, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Stronie Śląskie Wieś, Sienna i Janowa Góra.

SPIS TREŚCI:

Co warto zobaczyć? 10 atrakcji turystycznych Stronia Śląskiego

Jeżeli zawitacie w gminie Stronie Śląskie, przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które warto odwiedzić planując niezapomniany urlop w górskich klimatach. Znajdziecie tu najpopularniejszy szczyt Masywu Śnieżnika - Śnieżnik, a także Zalew w Starej Morawie, Muzea i wiele, wiele innych. Gotowi na przygodę? Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Stronia Śląskiego.

Śnieżnik - najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich

snieznik

Śnieżnik to najpopularniejszy i zarazem najwyższy szyt Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez miłośników górskich wędrówek. Na szczyt prowadzi przyjemny szlak, który nie sprawi trudności rodzinom z dziećmi oraz seniorom. Chwili wytchnienia w drodze na szczyt zaznacie w tamtejszym Schronisku, gdzie można smacznie zjeść i ugasić pragnienie.

Trasa na Śnieżnik jest bardzo łatwa i niezbyt długa. To doskonała opcja dla rodzin z dziećmi ale również seniorów kochających górskie wędrówki. Wybierając się na Śnieżnik żółtym szlakiem spod Jaskini Niedźwiedziej dotrzeby tam w niecałe 1,5h.

Propozycje wszystkich szlaków pieszych Gminy Stronie Śląskie znajdziecie TUTAJ.

baner ski raft

MUZEUM MINERAŁÓW  

muzeum mineralow stronie

Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim funkcjonuje już od ponad 15 lat. To miejsce, które stało się obowiązkowym punktem odwiedzin. Jest to idealne miejsce dla miłośników i fanatyków minerałów, których znajdziemy tam całą masę, a w bogato wyposażonym sklepie na pewno znajdziemy dla siebie jakąś wyjątkową pamiątkę. 

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE   

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia w Sudetach, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma. Cena biletu uzależniona jest od pory roku i waha się między 14-24 zł za bilet normalny i 10-18 zł bilet ulgowy. Zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów.

KOPALNIA URANU W KLETNIE  

kopalnia uranu kletno

Kopalnia Uranu w Kletnie działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Chodnikami zwiedzający przechodzą trasę o długości ok. 200 m, oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów oraz szereg specjalnych ekspozycji. Sztolnia czynna jest przez cały rok, w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilety w cenie: 15 zł normalny, 12 zł ulgowy.

PARK LINOWY W KLETNIE

W Kletnie dostępna jest atrakcja turystyczna – park linowy na terenie Park Nauki i Rozrywki w Kletnie, w nieczynnym kamieniołomie marmuru, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej, w otoczeniu ścian kamieniołomu, drzew i jeziora skalnego, co zapewnia niezapomniane przeżycia.

ZALEW W STAREJ MORAWIE  

Zalew w Starej Morawie

Nieopodal Stronia Śląskiego, znajduje się pięknie położony zbiornik rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara. Znajdziecie tu strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, pole namiotowe, molo z wieżą widokową oraz specjalnie przygotowaną przystań z wypożyczalnią sprzętów wodnych. Na turystów czeka tu również baza noclegowa: 24 miejsca noclegowe w pokojach 2 i 3 osobowych, wyposażonych w pełny węzeł sanitarny i telewizor.

W południowo - zachodniej części Kompleksu turystyczno - rekreacyjnego nad zalewem w Satej Morawie znajduje się pole campingowe i biwakowe z wyznaczonymi stanowiskami obozowania dla namiotów dla ok. 70 osób. Na terenie kompleksu znajdują się dwa boiska do gier zespołowych z trybuną dla widowni, plac zabaw dla dzieci ze ścianką wspinaczkową, zwenętrzne szachy i stół do tenisa stołowego. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

Zalew w Starej Morawie położony jest przy zboczu góry krzyżnik w Masywie Śnieżnika ok. 3 km od centrum Stronia Śląskiego, 6km od Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, 4km od Ośrodka Narciarskiego Kamienica oraz 8km od Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra.

WAPIENNIK "ŁASKAWY KAMIEŃ" W STAREJ MORAWIE 

Wapiennik Łaskawy Kamień foto Jacek Rybczyński

Wapiennik w Starej Morawie stanowi przełomowy zabytek techniki, rewolucyjny i znamienny dla doby industrializacji, mieści pracownie grafiki artystycznej, galerię sztuki współczesnej z wystawami sezonowymi i wystawą stałą prac wybitnego artysty grafika Prof. Jacka M. Rybczyńskiego i rodziny, autorski ogród japoński i letnie obserwatorium unikalnych nietoperzy Podkowców małych Rhinolophus hipposideros.

KOLEJ LINOWA I APLINE COASTER NA CZARNEJ GÓRZE 

alpine coaster czarna gora

Najdłuższy w Polsce alpine coaster. Łączy w sobie wszystko to, co uwielbiasz w jeździe na sankach, z atrakcjami, których dostarcza wesołe miasteczko. I jeździ przez cały rok! Emocjonująca trasa o długości 950 metrów obejmuje 3 pętle, liczne zakręty oraz wiadukt nad potokiem. Zjeżdżać można parami lub w pojedynkę. Trzymając rękę na hamulcu i podziwiając widoki albo na całego, z wiatrem we włosach i prędkością nawet do 40km/h.

Materiał sponsorowany

Poznaj 44 atrakcje Ziemi Kłodzkiej - bezpłatna broszura do pobrania dla turystów

ulotka ziemia klodzka 2024

Dowiedz się więcej: www.stronie.pl

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury

ul. Kościuszki 18, 57-550 Stronie Śląskie

tel. 74 814 32 42, it.kultura@stronie.pl

Gmina Stronie Śląskie

Powiązane artykuły