Miasta ziemi kłodzkiej

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - odkryj atrakcje turystyczne

 Gmina Stronie Śląskie leży we Wschodnich Sudetach, na Ziemi Kłodzkiej i rozciąga się na wysokości 500-1425 m n.p.m. Urozmaicony krajobraz (Góry Bialskie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki), rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji. 

Dlaczego warto odwiedzić Stronie Śląskie?

1. Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (kilkaset kilometrów oznakowanych szlaków pieszych, tras singletrackowych, tras rowerowych). Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska pstrąga, zalew w Starej Morawie to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni.

W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: Ośrodek Górski „Czarna Góra Resort, Stacja Narciarska „Kamienica” łącząca miejscowości Kamienica i Bolesławów, spokojne stoki w Bielicach, Nowym Gierałtowie i Nowej Morawie oraz blisko 70 km szlaków narciarstwa biegowego. Więcej o atrakcjach zimowych Stronia Śląskiego przeczytacie tutaj.

Najwyższym pasmem górskim w tej polskiej części Sudetów Wschodnik jest Masyw Śnieżnika, położony po obu stronach polsko - czeskiej granicy. Najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik (1425 m n.p.m.) oraz inne wzniesienia oddzielone malowniczymi dolinami Sušina (1321 m n.p.m.) po stronie czeskiej oraz Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.) i Czarna Góra (1205 m n.p.m.) po stronie polskiej. Największe walory przyrodnicze okolicy to urozmaicony górski krajobraz, piękne rozległe lasy oraz malownicze miejscowości takie jak: Stronie Sląskie, Strachocin, Goszów, Stary Gierałtów, Nowy Gierałtów, Bielice, Młynowiec, Stara Morawa, Bolesławów, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Stronie Śląskie Wieś, Sienna i Janowa Góra.

SPIS TREŚCI:

Co warto zobaczyć? 10 atrakcji turystycznych Stronia Śląskiego

Jeżeli zawitacie w gminie Stronie Śląskie, przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które warto odwiedzić planując niezapomniany urlop w górskich klimatach. Znajdziecie tu najpopularniejszy szczyt Masywu Śnieżnika - Śnieżnik, a także Zalew w Starej Morawie, Muzea i wiele, wiele innych. Gotowi na przygodę? Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Stronia Śląskiego.

Śnieżnik - najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich

snieznik

Śnieżnik to najpopularniejszy i zarazem najwyższy szyt Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez miłośników górskich wędrówek. Na szczyt prowadzi przyjemny szlak, który nie sprawi trudności rodzinom z dziećmi oraz seniorom. Chwili wytchnienia w drodze na szczyt zaznacie w tamtejszym Schronisku, gdzie można smacznie zjeść i ugasić pragnienie.

Trasa na Śnieżnik jest bardzo łatwa i niezbyt długa. To doskonała opcja dla rodzin z dziećmi ale również seniorów kochających górskie wędrówki. Wybierając się na Śnieżnik żółtym szlakiem spod Jaskini Niedźwiedziej dotrzeby tam w niecałe 1,5h.

Propozycje wszystkich szlaków pieszych Gminy Stronie Śląskie znajdziecie TUTAJ.

MUZEUM MINERAŁÓW  

muzeum mineralow stronie

Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim funkcjonuje już od ponad 15 lat. To miejsce, które stało się obowiązkowym punktem odwiedzin. Jest to idealne miejsce dla miłośników i fanatyków minerałów, których znajdziemy tam całą masę, a w bogato wyposażonym sklepie na pewno znajdziemy dla siebie jakąś wyjątkową pamiątkę. 

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE   

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia w Sudetach, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma. Cena biletu uzależniona jest od pory roku i waha się między 14-24 zł za bilet normalny i 10-18 zł bilet ulgowy. Zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów.

KOPALNIA URANU W KLETNIE  

kopalnia uranu kletno

Kopalnia Uranu w Kletnie działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Chodnikami zwiedzający przechodzą trasę o długości ok. 200 m, oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów oraz szereg specjalnych ekspozycji. Sztolnia czynna jest przez cały rok, w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilety w cenie: 15 zł normalny, 12 zł ulgowy.

PARK LINOWY W KLETNIE

W Kletnie dostępna jest atrakcja turystyczna – park linowy na terenie Park Nauki i Rozrywki w Kletnie, w nieczynnym kamieniołomie marmuru, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej, w otoczeniu ścian kamieniołomu, drzew i jeziora skalnego, co zapewnia niezapomniane przeżycia.

ZALEW W STAREJ MORAWIE  

Zalew w Starej Morawie

Nieopodal Stronia Śląskiego, znajduje się pięknie położony zbiornik rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara. Znajdziecie tu strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, pole namiotowe, molo z wieżą widokową oraz specjalnie przygotowaną przystań z wypożyczalnią sprzętów wodnych. Na turystów czeka tu również baza noclegowa: 24 miejsca noclegowe w pokojach 2 i 3 osobowych, wyposażonych w pełny węzeł sanitarny i telewizor.

W południowo - zachodniej części Kompleksu turystyczno - rekreacyjnego nad zalewem w Satej Morawie znajduje się pole campingowe i biwakowe z wyznaczonymi stanowiskami obozowania dla namiotów dla ok. 70 osób. Na terenie kompleksu znajdują się dwa boiska do gier zespołowych z trybuną dla widowni, plac zabaw dla dzieci ze ścianką wspinaczkową, zwenętrzne szachy i stół do tenisa stołowego. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

Zalew w Starej Morawie położony jest przy zboczu góry krzyżnik w Masywie Śnieżnika ok. 3 km od centrum Stronia Śląskiego, 6km od Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, 4km od Ośrodka Narciarskiego Kamienica oraz 8km od Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra.

WAPIENNIK "ŁASKAWY KAMIEŃ" W STAREJ MORAWIE 

Wapiennik Łaskawy Kamień foto Jacek Rybczyński

Wapiennik w Starej Morawie stanowi przełomowy zabytek techniki, rewolucyjny i znamienny dla doby industrializacji, mieści pracownie grafiki artystycznej, galerię sztuki współczesnej z wystawami sezonowymi i wystawą stałą prac wybitnego artysty grafika Prof. Jacka M. Rybczyńskiego i rodziny, autorski ogród japoński i letnie obserwatorium unikalnych nietoperzy Podkowców małych Rhinolophus hipposideros.

KOLEJ LINOWA I APLINE COASTER NA CZARNEJ GÓRZE 

alpine coaster czarna gora

Najdłuższy w Polsce alpine coaster. Łączy w sobie wszystko to, co uwielbiasz w jeździe na sankach, z atrakcjami, których dostarcza wesołe miasteczko. I jeździ przez cały rok! Emocjonująca trasa o długości 950 metrów obejmuje 3 pętle, liczne zakręty oraz wiadukt nad potokiem. Zjeżdżać można parami lub w pojedynkę. Trzymając rękę na hamulcu i podziwiając widoki albo na całego, z wiatrem we włosach i prędkością nawet do 40km/h.

Poznaj 44 atrakcje Ziemi Kłodzkiej - bezpłatna broszura do pobrania dla turystów

ulotka ziemia kłodzka 2023

Dowiedz się więcej: www.stronie.pl

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury

ul. Kościuszki 18, 57-550 Stronie Śląskie

tel. 74 814 32 42, it.kultura@stronie.pl

Gmina Stronie Śląskie

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2023

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2023

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2023

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad