Miasta ziemi kłodzkiej

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Ząbkowice Śląskie - miasto atrakcji turystycznych 

Skąd jednak wzięła się nazwa, nawiązująca do powieści Mary Shelley? Dlaczego Ząbkowice nazywane są Miastem Krzywej Wieży? I wreszcie jak bardzo krzywa jest krzywa wieża? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziemy poniżej!

Nie jest tajemnicą, że Dolny Śląsk obfituje w miasta z bogatą historią, ciekawymi zabytkami i niebanalnymi atrakcjami. Jednym z takich miast są Ząbkowice Śląskie, niepozorne miasteczko, kryjące tak naprawdę potężny potencjał. Historia Ząbkowic sięga XIII wieku - już wtedy Ząbkowice pełniły ważną funkcję ze względu na położenie w miejscu szlaku handlowego, bursztynowego szlaku łączącego Śląsk i Czechy. Burzliwe dzieje miasta (pożary, napady zbrojne, oblężenia) skutkowały ciągłą jego odbudową. Ostatnia odbudowa z II połowy XIX wieku pozwoliła na powstanie pierwszych zakładów przemysłowych, linii kolejowych i budynków komunalnych. O dawnych dziejach przypominają nam zabytki Ząbkowic: od szczątków murów miejskich przez ząbkowicki zamek po Krzywą Wieżę i Ratusz, będące dziś symbolami miasta.

Atrakcje Ząbkowic Śląskich - spis treści:

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

FD8A7294

Wycieczkę po Ząbkowicach zaczynamy od Rynku. Już na samym wstępie łatwo o zachwyt z powodu niesamowitego, strzelistego budynku ząbkowickiego Ratusza. Zaprojektował go Alexis Langer - niemiecki architekt, autor projektów wielu dolnośląskich i śląskich budynków takich jak wrocławski Pasaż Pokoyhof czy katowicki Kościół Mariacki. Strzelisty, gotycki Ratusz jest najwyższym budynkiem w okolicy ząbkowickiego Rynku, a na uwagę zasługuje fakt, że to już szósty Ratusz stojący w tym miejscu. Poprzednich pięć zostało strawionych ogniem bądź zniszczonych w trakcie działań militarnych. Obecny ratusz na szczęście stoi w tym samym miejscu już prawie 160 lat i nic nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić. I dobrze, bo to przecież jeden z najbardziej charakterystycznych budowli w okolicy!
Idąc dalej spacerem po ząbkowickim rynku zauważamy, że okalają go kolorowe kamieniczki. Wśród nich znajdziemy działającą tu od XVI wieku aptekę czy Sukiennice, będące niegdyś domem handlowym. Wreszcie zatrzymujemy wzrok w miejscu, w którym znad kamienic wyłania się krzywa wieża. Wszyscy znają Krzywą Wieżę w Pizie, ale mało kto słyszał o Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Cóż, cudze chwalicie, a swego nie znacie!

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

 ttil9d8

Jak bardzo jest krzywa wieża dowiadujemy się dopiero gdy widzimy ją w całej okazałości - odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metra! Chociaż nie do końca wiemy jaka miała być funkcja krzywej wieży ani skąd wzięła się jej “krzywość”, to jedno jest pewne - dziś jest symbolem miasta i przyciąga turystów z różnych zakątków Polski. Teorii tłumaczących fakt, że Krzywa Wieża jest krzywa, jest kilka. Jedna mówi o tym, że po obfitych opadach, które miały miejsce pod koniec XVI wieku, ziemia pod wieżą zwyczajnie się zapadła. Inna teoria tłumaczy odchylenie od pionu ludzkimi błędami budowniczych. Wreszcie inna mówi o tym, że budowniczowie specjalnie skrzywili wieżę po to, ażeby przyciągnąć do Ząbkowic turystów. Po czterystu latach możemy uznać, że rzeczywiście im się udało!

Wieża oprócz tego, że robi wrażenie na zewnątrz, jest również ciekawa w środku oraz na szczycie, bo po pokonaniu 139 schodów czekać będzie na nas przyjemny widok na Ząbkowice i okolicę - m.in. Góry Wałbrzyskie czy Góry Sowie.

Obok Krzywej Wieży znajduje się pochodzący z początku XVI wieku najstarszy zachowany budynek mieszkalny w mieście - Dwór Rycerza Kauffunga. Dziś mieści się tu Izba Pamiątek Regionalnych i - tu prosimy o skupienie - laboratorium doktora Frankensteina.

Co ma wspólnego Frankenstein z Ząbkowicami?

ahfusyge

Zaskakująco dużo, począwszy od tego, że Ząbkowice do końca II wojny światowej nosiły nazwę Frankenstein. Jednak powiązania nie kończą się na nazwie miasta. W 1606 roku w ówczesnym Frankensteinie wybuchła epidemia dżumy, w trakcie której zmarła ⅓ ludności miasta. 200 lat później Mary Shelley pisze powieść o doktorze Frankensteinie, szalonym naukowcu, który powołuje do życia tajemniczego stwora. Dlaczego angielska pisarka nadała naukowcowi dokładnie takie samo imię jak nazwa dzisiejszych Ząbkowic? Co wspólnego ma doktor z epidemią dżumy? I wreszcie - co z potworem stworzonym przez Frankensteina? Na te i na inne pytania, odpowiedzi znajdziemy w podziemiach muzeum, nazwanych Laboratorium Frankensteina.

Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich

2

Oprócz laboratorium zatrzymajmy się na chwilę w Izbie Pamiątek Regionalnych. To 18 pomieszczeń, w których znajdziemy różnego rodzaje eksponaty sprzed lat: stroje ludowe, ręcznie malowane meble czy sprzęty gospodarstwa domowego. Wewnątrz budynku znajduje się nawet dwudziestometrowa studnia i zachowana kaplica domowa. Oprócz tego znajdziemy tu ekspozycje tematyczne: archeologiczne, etnograficzne, związane z rzemiosłem, bronią, zabytki sakralne, kufry posażne i podróżne, radia i telewizory, starodruki i wiele innych. Każdy, kogo choć trochę interesuje regionalna historia, znajdzie tu ciekawe “smaczki” związane z życiem mieszkańców tutejszych terenów.

Na uwagę przybywających do Ząbkowic turystów zasługuje również 700-letni zamek, który częściowo jest udostępniony do zwiedzania, a częściowo rewitalizowany. Odzyskanie dawnego blasku zajmie jeszcze sporo czasu, ale już można zauważyć pierwsze pozytywne zmiany w wyglądzie historycznych murów, do weryfikacji czego gorąco zachęcamy!

Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki 

269035434 6724272477615197 2259137171121654107 n

Wieża wieżą, zamek zamkiem, ale czym byłyby Ząbkowice bez Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki, które zawiaduje wszystkimi wymienionymi atrakcjami? To właśnie tutaj odbywają się również najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta: koncerty, spektakle czy spotkania z ciekawymi osobistościami. Jak widać Ząbkowice Śląskie to miasto pełne potencjału, ciekawych zabytków, pięknych widoków i doznań kulturalnych. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do wizyty w tym mieście!

Atrakcje turystyczne do 30km od Ząbkowic Śląskich

Poniżej przedstawimy Ci spis najbliższych atrakcji położonych do 30 km od Ząbkowich Śląskich. Jeśli zapragniecie odkrywać więcej i więcej, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu o atrakcjach Ziemi Kłodzkiej. Jesteśmy pewni, że odnajdziecie tu wiele miejsc, które będziecie chcieli odwiedzić. Będą to zarówno atrakcje dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Gotowi?

1. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

atrakcja dla dzieci naniepogode 

palac marianny oranskiej kamieniec

Pałac Marianny Orańskiej wraz z otaczającym go parkiem, powstał w XIX wieku. Po latach znów stał się wizytówką gminy Kamieniec Ząbkowicki. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską. Imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych.

2. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

atrakcja dla dzieci naniepogode

kopalnia02

Kopalnia Złota to miejsce pełne atrakcji i niesamowitych historii. Wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. Czeka tu na Was przejazd podziemnym pomarańczowym tramwajem, spotkanie z Gnomem i Alchemikiem, płukanie złota, a także dodatkowe atrakcje, takie jak: Osada Górnicza, Pradawna Sztolnia Ochrowa, Wystawa Minerałów czy Muzeum Górnictwa i Historii.

telefon to Z darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na bilety wstępu!

3. Spływy pontonowe Ski-raft w Ławicy

atrakcja dla dzieci 

 ski raft splywy

Jeśli marzysz o aktywnym spędzeniu wolnego czasu, a przy tym o niezapomnianej przygodzie – koniecznie wybierz się na spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim. Ski-raft to świat pełen adrenaliny i dobrej przygody, który gwarantuje bajkowe widoki i niezapomniane przeżycia.

Spływy rozpoczynają się w miejscowósci Ławica, gdzie znajduje się również uroczy pałac i jeszcze kilka ciekawych atrakcji.

telefon to Z darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na spływy pontonowe!

4. Twierdza Srebrna Góra

atrakcja dla dzieci naniepogode

twierdza srebrna gora

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku.  Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.

W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie kazamat, w tym  z podziemnym ujęciem wody wraz ze studnią (53m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, podziemnym mostem zwodzonym, przejście przez najgłębszą fosę w Polsce. Dorośli, dzieci, czy młodzież poznają również cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z wystrzałem z repliki największego na Śląsku działa.

 

Produkty regionalne Ziemi Kłodzkiej i okolic:

1. Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Malwina z mamů 36

Ta podróż będzie interesująca, pachnąca, a przede wszystkim smaczna. Miejsce, które chcemy Wam przedstawić jest niezwykłe. W Lutomierzu, maleńkiej miejscowości nieopodal Srebrnej Góry i Ząbkowich Śląskich znajduje się Zagroda Edukacyjna. Pani Malwina wraz z mamą Stanisławą Paternak stworzyły miejsce, które przyciąga wielbicieli sera i produktów regionalnych Dolnego Śląska.

Prócz sklepiku z produktami regionalnymi, organizowane są również warsztaty robienia sera dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W ramach zajęć turyści mogą zwiedzić gospodarstwo rolne, a także - skosztować śniadania u rolnika. Co ciekawe, w każdą III niedzielę miesiąca odbywają się tu Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika - przybywają na nie mieszkańcy wielu pobliskich miast, w tym Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha.

telefon to Korzystając z darmowej aplikacji turystycznej tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na warsztaty robienia sera.

2. Karczma i Łowisko "Złoty Pstrąg"

aFD8A6871

To miejsce jakich mało, wokół jest pięknie o każdej porze roku. Zimą zaśnieżone drzewa i góry, zachwycają swoją malowniczością, spokój i cisza służą relaksowi z dala od miejskiego zgiełku. Latem można tu doskonale wypocząć na łonie przyrody. Warto wybrać się do Boguszyna z rodziną i przyjaciółmi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wędkarze mają łowiska, dorośli mogą spacerować i wypoczywać na łonie natury, na dzieci czeka park zabaw. Wiejska zagroda ucieszy dzieci i dorosłych. Kontakt ze zwierzętami – kozami, kurami, królikami i owcami fryzyjskimi – pozytywnie wpłynie na całą rodzinę. W zagrodzie można kupić swojskie produkty: mleko kozie, owcze, sery, jaja oraz chleb wypiekany na zakwasie.

telefon to Z darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na pyszne dania w Karczmie!

 

Ulotka Ziemia Kłodzka, gÓRY SOWIE I ZIEMIA ZĄBKOWICKA - atrakcje turystyczne 2022

W poniższej broszurze turystycznej - zupełnie darmowej - autorstwa portalu turystycznego Nawypad.pl, odnajdziecie 36 najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Znajdziecie w niej najważniejsze informacje, opis atrakcji, dane kontaktowe, a take adres i godziny otwarcia. Zachęcamy do lektury!

ulotka ziemia klodzka 2022

Mapa atrakcji Ziemi Kłodzkiej i okolic

Zgarnij rabat na TanieOdkrywanie.pl

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

179402339 299673085120159 3787055330747284031 n

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Booking.com - jak zarezerwować nocleg w hotelu?

Kotlina Kłodzka i okolice - co warto zobaczyć?

Stronie Śląskie - atrakcje, które warto odwiedzić

Gmina Radków - zaplanuj wakacje w Polsce

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2023

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2023

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2023

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad