Miasta województwa małopolskiego

Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?

Czorsztyn atrakcje turystyczne

Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto tu przyjechać i skorzystać z atrakcji turystycznych Czorsztyna i jego okolic. 

Pomimo, że miejscowość jest stosunkowo mała, to ma wiele do zaoferowania. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy pieszych wędrówek, wypoczynku nad wodą, a także turyści, którzy lubią zabytkowe obiekty pełne historii.

SPIS TREŚCI:

Zamek w Czorsztynie

zamek czorsztyn

To najbardziej znana atrakcja turystyczna tej miejscowości letniskowej, ale zapewniamy, że niejedyna. Zamek w Czorsztynie. Na odwiedzających te okolice czeka interesujący widok. Ponad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim, na skalistym wzgórzu, wznoszą się okazałe ruiny zamku z XIV wieku, z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wiedzie do niego trasa przez las z pobliskiego Czorsztyna (około 0,5 km). Zamek można zwiedzać przez cały rok, ruiny zamku są zabezpieczone przed osunięciem, są więc całkowicie bezpieczne dla zwiedzających. Różne fragmenty ruin zamku są opisane na tabliczkach, można się więc czegoś dowiedzieć na temat tego miejsca. Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich.

Na zamku górnym znajduje się wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. W baszcie Baranowskiego umieszczono wystawę najciekawszych reprodukcji kart pocztowych, przedstawiających Pieniny. O Zamku krąży wiele legend. Niedaleko zamku mieszkał rycerz herbu Szreniawa, który miał dwóch synów-bliźniaków. Byli prawie identyczni z wyglądu, ale charaktery mieli całkiem inne. Janusz był porywczy, a Staszek rozważny i serdeczny. Pewnego dnia Janusz wygrał turniej z niemieckim rycerzem, który zaczął rozgłaszać, że został pokonany niehonorowo. Janusz wyzwał go na pojedynek, podczas którego rycerz niemiecki zginął, a że działo to się na oczach króla, nad Januszem wisiał wyrok śmierci. Rycerz miał jednak wielu przyjaciół, więc udało mu się uciec. Za Januszem brat i ojciec bardzo tęsknili, lecz o mężczyźnie ślad na długo zaginął. W tym czasie rozbójnicy w Czorsztynie stali się bardzo dokuczliwi, więc szykowano wyprawę przeciw nim. Chciał w niej wziąć udział Staszek, bo słyszał wiele plotek, o których wiarygodności chciał się sam przekonać. Gdy wraz w wojskiem podszedł pod Czorsztyn, w ich obozie pojawił się zbieg z zamku , który pokazał tajne wejście do piwnic zamkowych.

W warowni nie obawiano się ataku. Twierdza wydawała się nie do zdobycia, więc gospodarze spokojnie balowali. Zabawę przerwali strażnicy zamkowi, którzy poinformowali o człowieku, który dostał się do podziemia. Herszt bandy zdziwił się, że ta istota jeszcze żyje, lecz wytłumaczono mu, że jest bliski śmierci i natychmiast chce się z nim widzieć. Herszt poszedł do piwnicy i natychmiast w konającym człowieku rozpoznał swego brata Staszka. Ten zdążył mu wyjawić, że Janusz został zdradzony przez swoich służących i radził mu, aby się dobrze schował, aby ojciec nigdy się nie dowiedział o losach swojego syna Janusza, rozbójnika z Czorsztyna. Ten powiedział, że zna dobrą kryjówkę i go nie opuści. Powiadomił swoich kompanów o zdradzie, a sam wziął zwłoki brata i skoczył z okna w przepaść Dunajca.

Jezioro Czorsztyńskie i jego uroki

Czorsztyn jezioro

Walory turystyczne Czorsztyna i okolic są nie do przecenienia. Nic dziwnego, bo jest to pieknie. Atrakcje turystyczne są zróżnicowane. Jedną z nich bez watpienia przyciągającą odwiedzających, jest Jezioro Czorsztyńskie. To przepięknie położony sztuczny zbiornik, rozlewający się na Podhalu, u stóp Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem. Okolica jeziora jest niezwykle malownicza. Nic dziwnego zatem, że jest to ulubione miejsce przystankowe dla turystów zmierzających w Pieniny. Rozległy Zalew Czorsztyński powstał poprzez spiętrzenie wód Dunajca, po wybudowaniu zapory wodnej w Niedzicy. Podstawowe cele powstania zbiornika to ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowa, ale dzięki powstaniu jeziora znacząco podniosły się też walory turystyczne tego regionu, co widać każdego roku. Jezioro nie tylko można podziwiać, można także po nim pływać. Po malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim w sezonie kursują statki wycieczkowe i gondole. Podczas rejsu można podziwiac i poznawać tę piękną okolicę.

Rejsy to nie lada atrakcja, turyści podczas nich mogą podziwiac także średniowieczne zamki, stojące nad brzegami jeziora i odbijające się w tafli wody. Chodzi oczywiście o cudny zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Wspaniały widok! Obie warownie są udostępnione dla turystów, a pod ich murami powstały przystanie dla statków i gondoli. Zarówno statek, jak i gondola oferują niezapomniane wrażenia, ponieważ pozwalają podziwiać piękno zamków i okolicy z innej perspektywy, zwykle niedostępnej. Można wykupić rejs pomiędzy zamkami, w jedną stronę lub dwie, albo objazdowy rejs po całym jeziorze. To wspaniała atrakcja, nie tylko dla dzieci, zachwyci turystów w każdym wieku, a wrażenia będą niezapomniane. Kolejną atrakcją związaną z Jeziorem Czorsztyńskim jest Przystań gondoli w Czorsztynie znana też jako Port Gondolowy. Przystań położona jest na niewielkim cyplu wysuniętym w głąb wód Jeziora Czorsztyńskiego, u podnóża ruin czorsztyńskiego zamku. Do przystani idzie się wąską leśną ścieżką, a po dojściu oczom ukazują się niewielkie drewniane gondole, które cumują w porcie. To bardzo malowniczy widok, którego można zakosztować, niekoniecznie wybierając się w rejs. Gondole wypływaja na jezioro średnio co 15 minut. Można podziwiać, jak kołyszą się na tafli jeziora. W porcie powstała też drewniana tawerna z taresem widokowym.To pełne uroku miejsce, które warto odwiedzić.

Zapora Niedzica

Warto odwiedzić to miejsce, gdy będziemy w okolicy Czorsztyna. Zapora w Niedzicy, zbudowana z ziemi i betonu, nosząca imię Gabriela Narutowicza, ma długość 400 m i wysokość około 50 m. Spowodowała ona spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał malowniczy Zalew Czorsztyński, o którym już wiemy. Polecamy spacer po koronie zapory. Przy drodze znajdują się płatne pargingi z których można skorzystac. Zapora ma długość 404 metrów i prawie 60 metrów wysokości. Poniżej zbiornika znajdziecie drugie, znacznie mniejsze, Jezioro Sromowieckie. Służy ono jako zbiornik wyrównawczy dla Jeziora Czorsztyńskiego. Z zapory można podziwiać Zamek w Niedzicy i jest to widok warty zachodu! Zapora w Niedzicy jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Można na niej zobaczyć namalowany obraz 3D „Moc Żywiołów”.

Plaża Pieniny

Znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, w Niedzicy Zamku. W sam raz na wakacje dla miłośników wypoczynku nad wodą. Jest to jedyna piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na Jeziorze Czorsztyńskim. Przy plaży znajdują się: domki do wynajęcia, pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt gastronomiczny, grill, wędzarnia ryb, lodziarnia, boisko do siatkówki plażowej, salon gier, miejsca ogniskowe, parking i toalety. Wstęp na plażę jest bezpłatny. Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim znajduje się w malowniczym miejscu, dosłownie pod murami Zamku Dunajec w Niedzicy. Dokładnie tam, gdzie jest przystań dla statków wyruszających w rejs po tafli jeziora. Zatem znamy już kolejną atrakcję Czorsztyna i okolic.

Szlaki piesze gminy Czorsztyn

Niewatpliwą atrakcją tego regionu są góry. Wiemy już, że Pieniny są przepiękne o każdej porze roku, przyciągają turystów, dostarczają moc wrażeń. To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek i podziwianie piękna przyrody. Szlaków turystycznych w okolicy Czorsztyna jest bardzo duzo, są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, każdy piechur znajdzie zatem trasę najodpowiedniejszą dla siebie. Szlak turystyczny z Zamku Czorsztyn na szczyt Trzy Korony to pierwszy, który chcemy Wam przedstawić. Szlak jest łatwy i dostępny dla każdego. Jest jedno strome podejście od Przełęczy Szopka na szczyt Trzech Koron. Czas przejścia wynosi około 3 godziny, długość trasy - około 9 km. Idziemy szlakami zielony i niebieskim. Trasa wiedzie przez miejscowość Czorsztyn, przełęcz Osice (uwaga na samochody, ponieważ szlak przecina drogę asfaltową), Macelak, Przełęcz Trzy Kopce, Przełęcz Szopka. Na końcu wędrówki czakają na nas Trzy Korony. Przed wejściem na Trzy Korony trzeba zapłacić za wejście do Pienińskiego Parku Narodowego.

Z biletem z Trzech Koron można wejść na Sokolicę, nie płacąc dodatkowo. Na szczycie Okrąglicy znajduje się taras widokowy. Szlakiem żółtym możemy wybrac się w trasę: Osada turystyczna Czorsztyn Kluszkowce - Jaworzyny Ochotnickie – Lubań. Jej długość to  8,7 km, jest to najłagodniejszy szlak na Lubań, dolna część szlaku przebiega obok Rezerwatu Modrzewie, gdzie znajduje się ścieżka przyrodnicza z przystankami, pięknie opisanymi tablicami informacyjnymi oraz ławeczkami, skąd można podziwiać Tatry, jezioro i zamki. Szlakami czerwonymi turyści mogą wybrać się Na Lubań, Krościenko i Macelak. Długość tych szlaków od 8 do 13 km. Czas potrzebny do przejścia - 4 godziny.

Trasy rowerowe

Kolejna atrakcja turystyczna Czorsztyna dla ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Trasy są malownicze (jak większość miejsc w Pieninach) i zachęcają do wycieczek. Pętla dookoła Jeziora Czorsztyńskiego wiedzie drogami asfaltowymi, dostępna dla rowerów każdego rodzaju. Po drodze podziwiamy wspaniałe widoki na jezioro, zamki, Gorce i Pieniny. Długość trasy to 39,3 km, czas wycieczki  - ok. 4 - 5 godzin. Zaczynamy w oklicy Zamek w Niedzicy, nastepne są: Falsztyn - Dębno - Przełęcz Snozka - Krośnica - skrzyżowanie (Czorsztyn) - skrzyżowanie (do przystani) - mała zapora - i wracamy do nidzickiego zamku.

Można wybrać się również na wycieczkę w okolice Czorsztyna. Jest ona niedługa, biegnie drogami kamienisto-błotnistymi, w pobliżu brzegów Zalewu Czorsztyńskiego. Długość trasy wynosi 6,7 km, czas trwania to 40 - 50 minut. Przebieg wycieczki: skrzyżowanie - Jezioro Czorsztyńskie - skrzyżowanie. Oddanie do użytku kładki pieszo-rowerowej na rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych daje możliwość korzystania ze szlaku rowerowego wzdłuż przełomu Dunajca. Trasa o długości ok. 13 km łączy Czerwony Klasztor na Słowacji ze Szczawnicą i dalej z Krościenkiem, umożliwia przebycie malowniczego pienińskiego przełomu drogą lądową. Kolejny pomysł warty rozważenia.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Małopolska - odkrywaj z nami

małopolska atrakcje, atrakcje turystyczne w małopolsce, co robić malopolska, gdzie na weekend małopolska, atrakcje dla dzieci małopolska, tatry atrakcje, tatry dla dzieci, pieniny atrakcje turystyczne, pieniny szlaki, szlaki tatry, kasprowy wierch, kopalnia soli wieliczka, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, polskie góry

Województwo małopolskie – co warto tu zobaczyć?

Województwo Małopolskie oferuje nam oczywiście zarówno zabytki z różnych okresów historycznych, jak również przepiękne miejsca dla osób pragnących zaznać relaksu na łonie natury.

Tatry i Podhale

Tatry i Podhale – dlaczego warto tu przyjechać?

Dlaczego warto odwiedzić Tatry i Podhale? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, szczyty, szlaki piesze i rowerowe.

szlaki turystyczne w Tatrach

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Zastanawiasz się jakie górskie szlaki czekają na Ciebie w Tatrach? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić. Poznaj ich charakterystykę i skalę trudności.

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych - dlaczego warto odwiedzić?

Szukacie atrakcji turystycznej, która zadowoli całą rodzinę, pozwoli aktywnie, wesoło i interesująco spędzić czas? Chcecie zaoferować dzieciom moc zabawy, a jednocześnie zależy Wam, aby rozrywka była także ciekawa i pouczająca?

Rafting - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Rafting Dunajcem Pieniny - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

W Pieniniach jest moc atrakcji turystycznych. Już samo przebywanie w tych cudownych górach jest wspaniałą formą wypoczynku. Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oprócz wypraw w góry...

Ferie zimowe w Małopolsce

Pomysły na ferie zimowe w Małopolsce

Czy województwo małopolskie jest dobre na ferie zimowe? Oczywiście, a powodów ku temu jest bardzo wiele. Chociażby ten, ze tu zima zwykle trwa dłużej niż w innych częściach Polski. To...

Zimowe atrakcje Zakopane

Zimowe atrakcje Zakopane - narty, atrakcje turystyczne

Czas ferii zimowych to najlepszy i najbardziej oczekiwany w roku okres dla kochających narty. Gdzie pojechać, aby w pełni cieszyć się przyjemnością szusowania, ale także biegania na nartach? Stolica polskich...

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku...

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie - odkryj najciekawsze szczyty

Tatry to góry zachwycające o każdej porze roku, jedyne w swoim rodzaju, budzą zachwyt i respekt. Majestatyczne, piękne, przyciągają turystów jak magnes. Tatry Zachodnie to najrozleglejsza część całego masywu Tatr.

Miasta małopolski

Zakopane - Atrakcje i Mapa

Zakopane - odkryj atrakcje miasta

Zakopane to zimowa stolica Polski położona na południu kraju, która od lat fascynuje turystów z całego świata.

pieniny; pieniński park narodowy; szlaki górskie pieniny, trzy korony pieniny, szczawnica, niedzica, spływ dunajcem; atrakcje turystyczne pieniny;

Pieniny - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Pieninach?

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Zabytki Krakowa

Zabytki Krakowa – poznaj je z nami!

Odwiedzasz Kraków? Poznaj najciekawsze zabytki tego wyjątkowego miasta.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.

Szczawnica - co warto zobaczyć?

Szczawnica atrakcje - co warto zobaczyć 2023? Atrakcje, noclegi, góry, trasy rowerowe

Szczawnica to popularny małopolski kurort, leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Oświęcim

Oświęcim - miasto, które musisz odwiedzić

To małopolskie miasto ma ponad 800-letnią historię, ale kojarzone jest głównie z historią najnowszą, z II wojną światową. Nic dziwnego, skoro był miejscem fabryki śmierci, a słowo Auschwitz zna cały...

krynica-zdrójkrynica zdrój atrakcjeatrakcje krynicy zdrójwieża widokowa krynicamuzeum zabawek krynica zdrój

Krynica-Zdrój i jej atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Cóż można napisać o Krynicy Zdrój oprócz tego, że jest uroczym miastem i perłą górskich uzdrowisk? Można bardzo wiele.

Czorsztyn atrakcje turystyczne

Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?

Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto...

Niedzica - atrakcje Pienin

Niedzica w Pieninach - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Niedzicy, które warto odwiedzić

Odwiedzając Małopolskę i podróżując po malowniczych Pieninach, nie można zapomnieć o Niedzicy. Miasto położone jest w pięknej okolicy, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych.

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad