Miasta województwa małopolskiego

Krynica-Zdrój i jej atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

krynica-zdrójkrynica zdrój atrakcjeatrakcje krynicy zdrójwieża widokowa krynicamuzeum zabawek krynica zdrój

Cóż można napisać o Krynicy Zdrój oprócz tego, że jest uroczym miastem i perłą górskich uzdrowisk? Można bardzo wiele.

Jest to bowiem miejscowość z niepowtarzalnym klimatem, pięknym położeniem i ogromnym urokiem. Nie brakuje to atrakcji turystycznych różnego typu. Odwiedźcie Krynicę, aby się o tym przekonać!

Co wiemy o Krynicy? Istniała już przed 1547, ale jej rozwój i rozkwit w okresie późniejszym wiąże się z odkryciem w XVII wieku leczniczych źródeł mineralnych. Początekiem uzdrowiska było wybudowanie pod koniec XVIII wieku "Małego Domku", w którym utworzono pierwsze zakłady kąpielowe. Kuracjusze zaczęli zjeżdżać „do wód”, sława miasta jako centrum uzdrowiskowego rosła z roku na rok.

Nie sposób nie wspomnieć o uzdrowiskowych tradycjach Krynicy Zdrój. Krynica (pod nazwą Krzenycze) istniała już przed 1547, ale jej rozwój i rozkwit w okresie późniejszym wiąże się z odkryciem w XVII wieku leczniczych źródeł mineralnych. Początekiem uzdrowiska było wybudowanie pod koniec XVIII wieku "Małego Domku", w którym utworzono pierwsze zakłady kąpielowe. Do rozwoju krynickiego uzdrowiska przyczyniła się bez wątpienia działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii. Zaczęto stosować kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska.

W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Krynica stała się modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków – pisarzy, malarzy, śpiewaków. W teatrze modrzewiowym występowały aktorskie sławy. Najbardziej znanym mieszkańcem Krynicy jest ludowy malarz Nikifor, zwany Krynickim, którego tworczość malarska stanowi prawdziwą rewelację j jest nie lada gratką dla miłośników sztuki. Nikifor Krynicki (właściwe nazwisko Epifan Drowniak) był malarzem prymitywistą nieodłącznie związanym z Krynicą.

Dziś trudno wyobrazić sobie Krynicę bez jego obrazków, które zdobią muzeum jego imienia, uruchomione w 1995 roku w budynku "Romanówka".

SPIS TREŚCI:

Uzdrowisko w Krynicy-Zdrój - pijalnie wód mineralnych

Działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii bez wątpienia przyczyniła się do rozwoju miasta jako znanego uzdrowiska. Zaczęto stosować kąpiele borowinowe, powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Krynica stała się modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków z ówczesnej elity kulturalnej i towarzyskiej - pisarzy, malarzy, śpiewaków. W teatrze modrzewiowym występowały aktorskie sławy.

malopolska ulotka 2023

Muzuem Nikifora - dlaczego warto odwiedzić?

Muzem Nikofora to miejsce bez którego pobyt w Krynicy Górskiej się nie liczy. Był to najbardziej znany mieszkaniec miasteczka. Ten ludowy malarz - Nikifor, zwany Krynickim to legenda. Jego tworczość malarska stanowi prawdziwą rewelację jest nie lada gratką dla miłośników sztuki. Nikifor Krynicki (właściwe nazwisko Epifan Drowniak) był malarzem prymitywistą nieodłącznie związanym z Krynicą. Dziś trudno wyobrazić sobie Krynicę bez jego obrazków, które zdobią muzeum jego imienia, uruchomione w 1995 roku w budynku "Romanówka". W Muzeum Nikifora obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponując prace najbardziej wartościowe pod względem artystycznym, przedstawić równocześnie wszystkie okresy twórczości Nikifora, techniki jakimi się posługiwał oraz charakterystyczne dla tego malarza cykle tematyczne.

Turyści zobaczą unikalne dzieła, także z okresu I wojny światowej. Z pewnością zachwycą ich pochodzące z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku wykonane akwarelą obrazy wnętrz cerkwi i kościołów, kuchni, urzędów, fabryk. W muzeum zobaczymy pejzaże górskie z cerkwiami i kościołami, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Wśród prac powstałych po II wojnie wyróżniają się rysowane kredkami chorągwie ze świętymi, gwasze z architekturą miejską, szkice ołówkowe, pensjonaty i wille krynickie. Ważną częścią ekspozycji są pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora, w tym skrzynki i kasety na farby i pędzle, różne przypadkowe kawałki papieru, jak np.: opakowania, zeszyty szkoleń, druki urzędowe, na których tworzył tak cenione dzisiaj obrazy, często malutkich i niepozornych rozmiarów.

Odwiedzając muzeum warto przyjrzeć się bliżej skrzyni Nikifora. To swoistego rodzaju skarbiec artysty, w której przechowywał swoje dzieła, czasem w niej sypiał. Część dokumentacyjna wystawy to książki, katalogi i plakaty z wystaw krajowych i zagranicznych, artykuły i notatki prasowe. Ekspozycja zawiera także portrety fotograficzne artysty wykonane zostały przez Mariana Włosińskiego, prawnego opiekuna Nikifora w ostatnich latach życia malarza.

Poznaj malownicze cerkwie w Kudowie Zdroju

Miasto zachwyca śladami wielokulturowości. Krynica i jej okolice są związane z historią Łemków, grupą etniczną górali karpackich, zamieszkujących obszary wzdłuż głównej linii Karpat Wschodnich. Łemkowie pielęgnowali swoje tradycje i język. Zajmowali się przede wszystkim hodowlą owiec i uprawą roli. W większości byli wyznania prawosławnego i grekokatolickiego. Będąc w Krynicy koniecznie trzeba zobaczyć cerkwie. Urzekają swoim urokiem.

Cerkiew grekokatolicka pw. Objawienia Pańskiego zbudowana została w latach 1872-1857, murowana z cegły i kamienia. Jest jednonawowa, posiada dach z siedmioma baniastymi wieżyczkami ze ślepymi latarniami. Frontowa wieża nakryta jest baniastym hełmem z latarnią otoczoną z dwóch stron dwoma mniejszymi przybudówkami zakończonymi podobnie jak wieża główna. Całość kryta jest blachą. Z zabytków cerkiewnych zachowały się cztery ołtarze boczne z XIX wieku.

Cerkiew prawosławna pw. Równego Apostołom Ksiecia Włodzimierza zbudowana w latach 1983-1996 z cegły. Znajduje się w niej ikonostas oraz zabytkowy obraz ze sceną sądu Chrystusa oraz wyciętą w drewnie sceną Ukrzyżowania. Tablica umieszczona w przedsionku informuje, że cerkiew ta jest symbolem przywiązania Rubinów- Łemków do wiary ojców- prawosławia.

Szlaki górskie i spacerowe

Krynica ma piękne położenie, miasto otaczają góry. Te najbliższe należą do wschodniej części Beskidu Sądeckiego, a dokładnie pasma Jaworzyny Krynickiej. Wschodnia część gminy Krynica-Zdrój geograficznie leży na terenie Beskidu Niskiego. Można zatem wybrać się na szczyty Beskidu Sądeckiego. Najwyższym szczytem Beskidu jest Radziejowa - 1262 m n.p.m. Innymi ważnymi wzniesieniami w tym paśmie są: Wielki Rogacz, Złomisty Wierch, oraz Skałka. Nad wschodnią częścią Beskidu Sądeckiego góruje Jaworzyna Krynicka osiągająca wysokość 1114 m n.p.m. wraz z Runkiem i Górą Krzyżową.

Na Jaworzynę Krynicką można wybrać się koleją gondolową. To najdłuższa i najnowocześniejsza kolejką tego typu w Polsce. Biegnie z doliny Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Szcześcioosobowe wagoniki zapewniaja szybką, wygodną i bezpieczną jazdę, szkoda tylko, ze przejazd trwa zaledwie 7 minut, bo widoki są piękne. Wokół wzgórza są wyciągi i trasy narciarskie, rowerowe oraz piesze. Krynica i okolice sprzyjają pieszym wycieczkom.

Ze względu na dużą liczbę oznakowanych szlaków turystycznych wraz z dostępnymi schroniskami, zaplanowanie zarówno czasu wyprawy jak i stopnia jej trudności nie powinno stanowić problemu. Nie pozostaje więc nic innego jak wybrać się na trasę i zobaczyć cudowne krajobrazy które można podziwiać ze szczytów Jaworzyny, Góry Parkowej i wielu innych, mniejszych czy większych wzniesień.

Do wyboru jest kilka wyznaczonych szlaków spacerowych. Jednym z popularniejszych jest ten dookoła Krynicy. Zaczyna się i kończy na deptaku, po drodze przechodzimy przez Parkową, Huzary, Jakubik, Hawrylówkę, Jaworzynkę Krzyżową. Trasa szlaku zielonego: Centrum Krynicy - Przełęcz Krzyżowa - Diabelski Kamień - Jaworzyna Krynicka.

Szlak czerwony wiedzie z Krynicy na Łabowską Halę. Szlak jest bardzo urozmaicony, mijamy lasy świerkowe, bukowe i  znajdujące się na całej trasie dzikie krzewy jagód. Trasa bardzo przyjemna zachwalana przez turystów, niemal cały czas od Jaworzyny do Łabowskiej Hali podążamy grzbietem gór, po drodze napotykamy punkty widokowe.  

Kolejka na Parkową Górę

Kolejka na Parkową Górę niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem kuracjuszy i turystów, choć przejazd nią nie należy do zbyt długich, bo trwa tylko 3 minuty. Tyle czasu zabiera podróż wagonikiem ze stacji dolnej kolei na górną. Szczyt Góry Parkowej ma wysokość 742 m n.p.m. Podczas tej krótkiej przejażdżki można zobaczyć fragmenty starego toru saneczkowego z 1929 roku, nacieszyć oko bogactwem drzewostanu rosnącego od przeszło 200 lat w Parku Zdrojowym, czy podziwiać piękną przyrodę.Tych wszystkich atrakcji dostarcza właśnie przejazd wagonami, które pracują na tej trasie już od 1937 roku.

Ścieżka w konorach drzew Krynica-Zdrój

wieza widokowa krynica zdrój

To kolejna atrakcja turystyczna Krynicy Zdroju. To pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach dzrew. Powstała na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, na wysokości 896 m n.p.m., wsród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Na wieżę można dostać się pieszo lub kolejką krzesełkową. Wieża ma prawie 50 metrów wysokości, do jej budowy drewno z robinii akacjowej. Turyści będą przechdzać się ścieżką w koronach drzew o łącznej długości 1030 metrów.

Na trasie znajdują się specjalnie przygotowane istalacje edukacyje, dzięki którym możemy poznać bliżej przyrodę oraz historię regionu. Bez względu na to, czy wejdziecie na szczyt pieszo, czy wjedziecie kolejką, widoki z wieży was zachwycą.

wieza widokowa krynica zdrój

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju ma imponującą wysokość i jest doskonałym punktem obserwacyjnym dla miłośników przyrody i fotografów. Podczas wizyty na Wieży Widokowej w Krynicy-Zdroju warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić piękno krajobrazu. Zachód słońca z wieży jest szczególnie malowniczy, tworząc niezapomniane widoki i kolorowe refleksy na górskim horyzoncie.

Park zdrojowy Krynica-Zdrój

park zdrojowy krynica

Jak w każdym uzdrowisku, a Krynica Zdrój może się pochwalić tym mianem, nie może zabraknąć tu parku po którym sapcerują kuracjusze i turyści. Zatem polecamy wybrać się do Parku Dukieta. Jest położony w centralnej części uzdrowiska, przy ulicy Zdrojowej. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji - nowoczesna multimedialna fontanna, zielone skwery z siedziskami oraz leżakami, stoliki do gry w szachy.

W parku znajduje się pomnik prof. Józefa Dietla, lekarza polsko-austriackiego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii. Turystom szczególnie podobają się pokazy multimedialnej fontanny.

Lasy jodłowe i świerkowe

Kolejnym bogactwem Krynicy i jej okolic, które przyczyniło się do rozwoju uzdrowiskowych czy turystycznych walorów tych obszarów, jest piękna przyroda. Zachwycają wspaniałe lasy, wśród których przeważają drzewostany bukowe w paśmie Jaworzyny Krynickiej oraz jodłowe i świerkowe w paśmie Zimnego i Dubnego. W 1987 roku dla zachowania unikalnych wartości krajobrazu naturalnego utworzono na obszarze Beskidu Sądeckiego Popradzki Park Krajobrazowy.

W okolicach znajduje się aż 16 rezerwatów przyrody. Lasy zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt i ptaków, występuje tu blisko 1000 gatunków roślin. Na grzbiecie Jaworzyny widoczne są progi skał piaskowcowych wokół których utrzymały się karłowate buki. Będąc na górskiej wyprawie, warto zwrócić uwagę na skałę z piaskowce zwaną „Diabelskim Kamieniem”.

Muzeum Zabawek Krynicy Zdroju - atrakcje dla dzieci

muzeum zabawek krynica

Atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi, kolejne interesujące muzeum w Krynicy Zdroju, choc zgoła odmienne. Polecamy je rodzinom podróżującym z dziećmi. W kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych mieści się Muzeum Zabawek "Bajka”. Prawdziwy raj dla dzieci i dorosłych oraz poszukiwaczy historii ukrytej w codziennych przedmiotach. Najstarsze z prezentowanych w Krynicy zabawek pochodzą jz czasów prehistorycznych. Kolekcja zachwyca, jest bardzo różnorodna. Sa w niej zabawki historyczne, zabawki regionalne i wiele innych. Tu nikt nie będzie się nudził.

Noclegi w Krynicy-Zdrój: Komfort i relaks w sercu Beskidu Sądeckiego

noclegi krynica zdrój

Krynica-Zdrój, popularna miejscowość w Beskidzie Sądeckim, przyciąga turystów nie tylko pięknymi krajobrazami i uzdrowiskowym charakterem, ale również różnorodną ofertą noclegową. Bez względu na preferencje i budżet, w Krynicy-Zdroju można znaleźć doskonałe miejsce na komfortowy i relaksujący pobyt. Oto kilka polecanych hoteli i pensjonatów, które warto rozważyć podczas planowania wizyty.

Hotel Prezydent ****

Położony w centrum Krynicy-Zdroju, Hotel Prezydent to luksusowy obiekt, który oferuje wysoki standard zakwaterowania i szeroką gamę udogodnień. Znajduje się tu elegancki spa, basen, restauracje serwujące wykwintne dania oraz nowoczesne pokoje i apartamenty z pięknym widokiem na okolicę.

Hotel Mercure Krynica-Zdrój Resort & Spa ****

Ten czterogwiazdkowy hotel położony jest w malowniczej części Krynicy-Zdroju, w otoczeniu lasów i gór. Oferuje on nowoczesne i przestronne pokoje, luksusowe spa, baseny, sauny oraz różnorodne atrakcje dla dzieci. Restauracje w hotelu serwują wykwintne potrawy kuchni polskiej i międzynarodowej.

Hotel Nikifor ****

Hotel Nikifor, zlokalizowany w pobliżu Parku Zdrojowego, to miejsce o niepowtarzalnym charakterze. Wyjątkowy design, artystyczne wnętrza i wyjątkowa atmosfera przyciągają gości z całego świata. Hotel oferuje stylowe pokoje, spa, restaurację i kawiarnię, w której można spróbować regionalnych przysmaków.

Pensjonat Jaworzyna Krynicka ***

Usytuowany w pobliżu wyciągów narciarskich i szlaków turystycznych, Pensjonat Jaworzyna Krynicka to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Pensjonat oferuje komfortowe pokoje, saunę, jacuzzi oraz smaczne śniadania. Z jego okien rozciągają się piękne widoki na góry.

Willa Bella Vista ***

Willa Bella Vista to przytulny pensjonat zlokalizowany w spokojnej okolicy, niedaleko centrum Krynicy-Zdroju. Oferuje on wygodne pokoje, taras z widokiem na góry, ogród i bezpłatny parking. Pensjonat jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących cichego i relaksującego miejsca na pobyt.

W Krynicy-Zdroju można znaleźć również wiele innych hoteli, pensjonatów, apartamentów i domków letniskowych, które dostosowane są do różnych potrzeb i preferencji. Przed dokonaniem rezerwacji warto zapoznać się z opiniami innych gości i sprawdzić dostępność terminów. W sezonie turystycznym zaleca się wcześniejsze rezerwacje, aby zapewnić sobie wybrany nocleg.

Niezależnie od wyboru miejsca zakwaterowania, Krynica-Zdrój oferuje bogactwo atrakcji i możliwości relaksu wśród uroków beskidzkiej przyrody. Ciesz się wygodnym pobytem i odkrywaj uroki tego malowniczego uzdrowiska!

Restauracje w Kudowie-Zdrój - gdzie warto zjeść?

Krynica-Zdrój, popularne uzdrowisko w Beskidach Sądeckich, nie tylko przyciąga turystów swoimi pięknymi krajobrazami i leczniczymi wodami, ale również oferuje bogatą gamę restauracji, które zachwycą każde podniebienie. Niezależnie od preferencji kulinarnych, w Krynicy-Zdroju znajdziesz liczne lokale, które serwują zarówno tradycyjne dania regionalne, jak i międzynarodowe specjały. Oto kilka polecanych restauracji, które warto odwiedzić podczas pobytu w Krynicy-Zdroju.

Restauracja "Złota Owca"

Jedna z najbardziej znanych restauracji w Krynicy-Zdroju, "Złota Owca", zaprasza gości do wyjątkowej podróży po smakach polskiej kuchni. W przytulnym wnętrzu, zdobionym drewnem i ludowymi elementami, można spróbować autentycznych dań regionalnych, takich jak kwaśnica, pierogi, oscypek czy tradycyjny żurek. Restauracja słynie z wysokiej jakości składników i ciekawych kompozycji smakowych.

Restauracja "Różana"

Położona w centrum Krynicy-Zdroju, restauracja "Różana" to miejsce, które zachwyci smakoszy elegancją i wysublimowanymi daniami. Menu oparte jest na kuchni europejskiej z akcentem polskiej tradycji kulinarnej. Restauracja oferuje wykwintne dania mięsne i rybne, przygotowane z najwyższą starannością i wykorzystujące sezonowe składniki. "Różana" to idealne miejsce na romantyczną kolację lub spotkanie towarzyskie.

malopolska ulotka 2023

 

Powiązane artykuły

Małopolska - odkrywaj z nami

małopolska atrakcje, atrakcje turystyczne w małopolsce, co robić malopolska, gdzie na weekend małopolska, atrakcje dla dzieci małopolska, tatry atrakcje, tatry dla dzieci, pieniny atrakcje turystyczne, pieniny szlaki, szlaki tatry, kasprowy wierch, kopalnia soli wieliczka, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, polskie góry

Województwo małopolskie – co warto tu zobaczyć?

Województwo Małopolskie oferuje nam oczywiście zarówno zabytki z różnych okresów historycznych, jak również przepiękne miejsca dla osób pragnących zaznać relaksu na łonie natury.

Tatry i Podhale

Tatry i Podhale – dlaczego warto tu przyjechać?

Dlaczego warto odwiedzić Tatry i Podhale? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, szczyty, szlaki piesze i rowerowe.

szlaki turystyczne w Tatrach

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Zastanawiasz się jakie górskie szlaki czekają na Ciebie w Tatrach? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić. Poznaj ich charakterystykę i skalę trudności.

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych - dlaczego warto odwiedzić?

Szukacie atrakcji turystycznej, która zadowoli całą rodzinę, pozwoli aktywnie, wesoło i interesująco spędzić czas? Chcecie zaoferować dzieciom moc zabawy, a jednocześnie zależy Wam, aby rozrywka była także ciekawa i pouczająca?

Rafting - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Rafting Dunajcem Pieniny - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

W Pieniniach jest moc atrakcji turystycznych. Już samo przebywanie w tych cudownych górach jest wspaniałą formą wypoczynku. Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oprócz wypraw w góry...

Ferie zimowe w Małopolsce

Pomysły na ferie zimowe w Małopolsce

Czy województwo małopolskie jest dobre na ferie zimowe? Oczywiście, a powodów ku temu jest bardzo wiele. Chociażby ten, ze tu zima zwykle trwa dłużej niż w innych częściach Polski. To...

Zimowe atrakcje Zakopane

Zimowe atrakcje Zakopane - narty, atrakcje turystyczne

Czas ferii zimowych to najlepszy i najbardziej oczekiwany w roku okres dla kochających narty. Gdzie pojechać, aby w pełni cieszyć się przyjemnością szusowania, ale także biegania na nartach? Stolica polskich...

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku...

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie - odkryj najciekawsze szczyty

Tatry to góry zachwycające o każdej porze roku, jedyne w swoim rodzaju, budzą zachwyt i respekt. Majestatyczne, piękne, przyciągają turystów jak magnes. Tatry Zachodnie to najrozleglejsza część całego masywu Tatr.

Miasta małopolski

Zakopane - Atrakcje i Mapa

Zakopane - odkryj atrakcje miasta

Zakopane to zimowa stolica Polski położona na południu kraju, która od lat fascynuje turystów z całego świata.

pieniny; pieniński park narodowy; szlaki górskie pieniny, trzy korony pieniny, szczawnica, niedzica, spływ dunajcem; atrakcje turystyczne pieniny;

Pieniny - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Pieninach?

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Zabytki Krakowa

Zabytki Krakowa – poznaj je z nami!

Odwiedzasz Kraków? Poznaj najciekawsze zabytki tego wyjątkowego miasta.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.

Szczawnica - co warto zobaczyć?

Szczawnica atrakcje - co warto zobaczyć 2024? Atrakcje, noclegi, góry, trasy rowerowe

Szczawnica to popularny małopolski kurort, leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Oświęcim

Oświęcim - miasto, które musisz odwiedzić

To małopolskie miasto ma ponad 800-letnią historię, ale kojarzone jest głównie z historią najnowszą, z II wojną światową. Nic dziwnego, skoro był miejscem fabryki śmierci, a słowo Auschwitz zna cały...

krynica-zdrójkrynica zdrój atrakcjeatrakcje krynicy zdrójwieża widokowa krynicamuzeum zabawek krynica zdrój

Krynica-Zdrój i jej atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Cóż można napisać o Krynicy Zdrój oprócz tego, że jest uroczym miastem i perłą górskich uzdrowisk? Można bardzo wiele.

Czorsztyn atrakcje turystyczne

Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?

Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto...

Niedzica - atrakcje Pienin

Niedzica w Pieninach - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Niedzicy, które warto odwiedzić

Odwiedzając Małopolskę i podróżując po malowniczych Pieninach, nie można zapomnieć o Niedzicy. Miasto położone jest w pięknej okolicy, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024