Miasta województwa małopolskiego

Niedzica w Pieninach - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Niedzicy, które warto odwiedzić

Niedzica - atrakcje Pienin

Odwiedzając Małopolskę i podróżując po malowniczych Pieninach, nie można zapomnieć o Niedzicy. Miasto położone jest w pięknej okolicy, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych.

Może stanowić bardzo dobrze zlokalizowaną bazę wypadową w góry i cudowne okolice, ale także w Niedzicy turyści nie będą się nudzić. Poznajcie jej atrakcje turystyczne i zachwyćcie się nimi!

Do Nidzicy i w jej okolice warto przyjechać z kilku powodów. Jednym z nich jest malowniczość i uroki krajobrazu. Pieniny są bowiem jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Leżą w południowej Polsce i północnej Słowacji w Karpatach Zachodnich. Podzielone zostały przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Pieniny Spiskie są wysunięte na zachód, obejmują obszar ciągnący się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński - Jezioro Czorsztyńskie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. Położone są one w całości w Polsce.

Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar (883 m n.p.m.). Pieniny Środkowe to najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo część tego pasma górskiego. Pieniny Środkowe leżą pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę. Znaczna część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony - Okrąglica 982 m n.p.m., Sokolica 747 m n.p.m., Czertezik 772 m n.p.m. oraz Zamkowa Góra 799 m n.p.m. Niedzica to popularna miejscowość położona 30 km na wschód od Nowego Targu, nad Zalewem Czorsztyńskim powstałym na rzece Dunajec.

SPIS TREŚCI:

Niedzica u podnóża zamku

Miejscowość jest umiejscowiona u podnóża wzniesienia, na którym znajduje się słynny, nie tylko w województwie małopolskim, zamek. Od niego zaczniemy naszą wycieczkę po okolicy. Już samo położenie Zamku Dunajec robi wrażenie, obiekt wygląda jak z bajki. Zamek Dunajec z XIV wieku to najsłynniejszy zabytek Niedzicy, przyciągający wielu turystów. Warownia jest pięknie ulokowana - nad jeziorami Czorsztyńskim i Sromowieckim. Co wiemy o tej wspaniałej budowli?

Zamek w Niedzicy został wzniesiony w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, jako warownia broniąca północnej granicy Węgier. Od tego czasu pozostawał w rękach węgierskich rodów, az do 1945 roku, chociaż po I wojnie światowej został włączony w granice Polski. II wojna światowa zostawiła zamek zdewastowany. Po pracach inwentaryzacyjnych, projektowych i wykonawczych prowadzonych przez Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1950 roku przekazało zamek w użytkowanie Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Stowarzyszenie nadal użytkuje obiekt i opiekuje się nim. Obecnie na zamku mieści się muzeum oraz pokoje gościnne. Poza Zamkiem możemy zwiedzić Wozownię i Spichlerz.

Odwiedź Muzeum Zespół Zamkowy w Niedzicy

zamek niedzica

To niewatpliwa i ważna atrakcja turystyczna Pienin i Maopolski. Każdy tutysta, który odwiedza ten region powinien zwiedzić to niezwykłe miejsce. - Wnętrza zamku górnego i średniego adaptowano na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Muzeum rozpoczęło działalność w 1963 roku. Zbiory znajdujące się w obrębie ekspozycji gromadzono pod kątem urządzenia wnętrz zamkowych takich jak min.: więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego, sypialni żupana, izby straży czy też komnat mieszkalnych ostatnich właścicieli zamku-rodziny Salamonów. W salach historycznych zgromadzone zostały obiekty pochodzące z prowadzonych na zamku prac archeologicznych oraz stare fotografie. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe z których można podziwiać piękno okolicy – czytamy na stronie internetowej Muzeum.

malopolska ulotka 2023

W Muzeum turyści mogą zwiedzać także Wozownię. Znajduje się ona nieopodal zamku, przy parkingu zamkowym. Co zobaczymy w Wozowni? W jej wnętrzu eksponowane się zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900 -1939. Można tam zobaczyć na przykład bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich, sanie i inne pojazdy, jakimi się dawniej przemieszczano. Kolejnym miejscem jakie możemy odwiedzić odwiedzając Muzeum Zespół Zamkowy w Niedzicy jest Spichlerz. To drewniana budowla wzniesiona pod koniec XVIII wieku. Później nieznacznie modyfikowana i przekształcona. Ten cenny i rzadki zabytek wybudowany był w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. Dziś znajduje się w nim wystawa Sztuki Ludowej Spisza. Wszystkie obiekty zgromadzone na wystawie pochodzą z XIX i XX wieku. Obiekt ten usytuowany jest około 150 metrów od zamku po przeciwnej stronie drogi.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00, Spichlerz również można zwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 17.00. Wstęp do Zamku i Wozowni: bilet normalny - 23 zł, bilet ulgowy - 17 zł. Spichlerz zwiedzimy za 6 zł. Dzieci do 5. roku życia wchodzą do Muzeum bezpłatnie.

Jak pięknie nad Zalewem Czorsztyńskim!

gondole jezioro czorsztynskie

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki po Niedzicy i okolicy, jest Zalew Czorsztyński. Jezioro Czorsztyńskie to przepięknie położony sztuczny zbiornik, rozlewający u stóp Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem. To wspaniałe miejsce odpoczynku, czemu sprzyjają świetne i malownicze położenie oraz cudowny krajobraz dookoła. Okolica jeziora jest tak malownicza, że jest to ulubione miejsce przystankowe dla turystów zmierzających w Pieniny i podróżujących po tym regionie. W sezonie letnim otwarta jest plaża, turystów na niej nie brakuje! Zalew Czorsztyński powstał poprzez spiętrzenie wód Dunajca, po wybudowaniu zapory wodnej w Niedzicy.

Oprócz pięknych widoków i relaksu nad wodą, jest tu także wiele innych atrakcji. Po Jeziorze Czorsztyńskim w sezonie kursują statki wycieczkowe i gondole, dzięki którym turyści mogą podziwiać przepiękną okolicę. Rejsy, które są niepowtarzalną atrakcją turystyczną pozwalają przemieszczać się turystom pomiędzy średniowiecznymi zamkami stojącymi nad brzegami jeziora. A zamki w okolicy są dawa - Zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie.

Spiska Kraina dla całej rodziny

spiska kraina

Park Rozrywki Spiska Kraina to miejsce zabawy i wypoczynku. Atrakcje znajdą tu dla siebie młodsi i starsi. Rodzinny Park Rozrywki Spiska Kraina to miejsce, w którym radość i dobra zabawa nie znają limitu wieku, to przestrzeń w Niedzicy, gdzie rozrywka i edukacja spotykają się w jednym miejscu. Atrakcje są bowiem różnorodne. Park Rozrywki oferuje nie tylko doskonałą zabawę, ale także miejsca, które uczą i budzą zainteresowanie turystów w każdym wieku.

Jedną z nich jest Park Miniatur w Niedzicy. Można tu zobaczyć w miniaturze wiele interesujących budowli z Orawy, Spisza i Podhala. W parku zgromadzone są miniatury w skali 1:20 najważniejszych zabytków Podtatrza. Nie mogło zabraknąć wspaniałych zamków, w tym Zamku Dunajec, a także Zamku Lubowla, zamku orawskiego, czorsztyńskiego i pienińskiego, Czerwonego Klasztoru, kościoła w Dębnie, dworów Tetmajerów, w Zubrzycy Górnej, Uznańskich. Prezentowane są także miniatury wielu innych zabytków. W tym miejscu poznamy architekoniczne perły regionu oraz fragment jego kultury. W parku zgromadzono także miniatury obiektów związanych z ojawieniami maryjnymi. To kościoły i sanktuaria z całego świata. Park Miniatur obiektów sakralnych pozwoli zobaczyć te wszystkie miejsca z bliska. Są tu: Lourdes, Fatima, Guadalupe i wiele innych świątyń. Dwadzieścia sanktuariów z Polski, Europy i innych kontynentów można teraz podziwiać w jednym miejscu.

Park miniatur w Spiskiej Krainie daje swoim gościom szansę zobaczenia wszystkich najważniejszych obiektów kultu z bliska. W Parku Rozrywki czeka turystów mnóstwo przygód. Park linowy dostarczy adrenaliny, maluchy pobawią się z radością w Małpim Gaju, park rozrywki dysponuje także wielkimi dmuchanymi zamkami, zjeżdżalniami, tunelami i torami przeszkód. Zarówno park linowy, jak i zjeżdżalnie, są doskonale zabezpieczone - nikomu tutaj nie stanie się najmniejsza krzywda, ale zastrzyk adrenaliny i radości będzie wieli. Dla młodzieży i dorosłych przygotowano trasę Janosika w parku linowym oraz inne atrakcje. Znajdziemy tu również Planetarium 3D. Laserowy paintball w tematyce Gwiezdnych Wojen, ze znakomitą scenografią i najwyższej klasy sprzętem pozwoli poczuć dreszczyk emocji, podobnie jak tory pontonowe i Golden Bungee. Turyści zmęczeni zwiedzaniem Parku Miniatur i nieskrepowaną zabawą mogą posilić się w karczmie Zadyma. Restauracja oferuje nowoczesne dania insporowane tradycją.

Park Rozrywki Spiska Kraina znajduje się przy ul. Widokowej 5 w Niedzicy. Godziny otwarcia: codzinnie od godz. 10.00 do 19.00, w weekendy - od 10.00 do 20.00.

Zabytki Niedzicy

Choć Niedzica zachęca do odwiedzin przede wszystkim swoim pięknym położeniem i monumentalną budowlą zamku, znajdują się tu również inne zabytki, które warto odwiedzić będąc w tej miejscowości. Jednym z nich jest kościół św. Bartłomieja Apostoła. Jest chętnie odwiedzany przez turystów, bo naprawdę warto go zobaczyć. Pierwsze wzmianki o diecezji spiskiej podają, że parafia w Niedzicy istniała już w 1278 roku. Kościółek był drewniany, zbudowała go ludność zbiegła z Polski. Niektóre źródła historyczne donoszą, że kościół najprawdopodobniej zniszczyli Tatarzy. Natomiast pierwsza wzmianka o kościele św. Bartłomieja, ufundowanego przez Kokosza Berzeviczego pochodzi z 1325 roku, kiedy Kokosz nadał patronat i probostwo nad kościołem kartuzom z pobliskiego Czerwonego klasztoru.

Drugim miejscem, które warto odwiedzić, które spodoba się miłośnikom judaików, jest cmentarz żydowski. Znajduje się na zboczu zalesionego wzgórza Jędras. Został on założony prawdopodobnie w XIX w. Podczas II wojny światowej został zdewastowany. Na powierzchni 58 metrów kwadratowych zachowały się nagrobki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Nagrobki zostały wykonane z marmuru i piaskowca. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych zachowały się typowe zdobienia oraz inskrypcje w języku hebrajskim.  Granice cmentarza są zachowane i zgodne z granicami z 1939 roku. Wejście jest otwarte od strony drogi leśnej.

malopolska ulotka 2023

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Małopolska - odkrywaj z nami

małopolska atrakcje, atrakcje turystyczne w małopolsce, co robić malopolska, gdzie na weekend małopolska, atrakcje dla dzieci małopolska, tatry atrakcje, tatry dla dzieci, pieniny atrakcje turystyczne, pieniny szlaki, szlaki tatry, kasprowy wierch, kopalnia soli wieliczka, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, polskie góry

Województwo małopolskie – co warto tu zobaczyć?

Województwo Małopolskie oferuje nam oczywiście zarówno zabytki z różnych okresów historycznych, jak również przepiękne miejsca dla osób pragnących zaznać relaksu na łonie natury.

Tatry i Podhale

Tatry i Podhale – dlaczego warto tu przyjechać?

Dlaczego warto odwiedzić Tatry i Podhale? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, szczyty, szlaki piesze i rowerowe.

szlaki turystyczne w Tatrach

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Zastanawiasz się jakie górskie szlaki czekają na Ciebie w Tatrach? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić. Poznaj ich charakterystykę i skalę trudności.

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych - dlaczego warto odwiedzić?

Szukacie atrakcji turystycznej, która zadowoli całą rodzinę, pozwoli aktywnie, wesoło i interesująco spędzić czas? Chcecie zaoferować dzieciom moc zabawy, a jednocześnie zależy Wam, aby rozrywka była także ciekawa i pouczająca?

Rafting - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Rafting Dunajcem Pieniny - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

W Pieniniach jest moc atrakcji turystycznych. Już samo przebywanie w tych cudownych górach jest wspaniałą formą wypoczynku. Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oprócz wypraw w góry...

Ferie zimowe w Małopolsce

Pomysły na ferie zimowe w Małopolsce

Czy województwo małopolskie jest dobre na ferie zimowe? Oczywiście, a powodów ku temu jest bardzo wiele. Chociażby ten, ze tu zima zwykle trwa dłużej niż w innych częściach Polski. To...

Zimowe atrakcje Zakopane

Zimowe atrakcje Zakopane - narty, atrakcje turystyczne

Czas ferii zimowych to najlepszy i najbardziej oczekiwany w roku okres dla kochających narty. Gdzie pojechać, aby w pełni cieszyć się przyjemnością szusowania, ale także biegania na nartach? Stolica polskich...

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku...

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie - odkryj najciekawsze szczyty

Tatry to góry zachwycające o każdej porze roku, jedyne w swoim rodzaju, budzą zachwyt i respekt. Majestatyczne, piękne, przyciągają turystów jak magnes. Tatry Zachodnie to najrozleglejsza część całego masywu Tatr.

Miasta małopolski

Zakopane - Atrakcje i Mapa

Zakopane - odkryj atrakcje miasta

Zakopane to zimowa stolica Polski położona na południu kraju, która od lat fascynuje turystów z całego świata.

pieniny; pieniński park narodowy; szlaki górskie pieniny, trzy korony pieniny, szczawnica, niedzica, spływ dunajcem; atrakcje turystyczne pieniny;

Pieniny - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Pieninach?

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Zabytki Krakowa

Zabytki Krakowa – poznaj je z nami!

Odwiedzasz Kraków? Poznaj najciekawsze zabytki tego wyjątkowego miasta.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.

Szczawnica - co warto zobaczyć?

Szczawnica atrakcje - co warto zobaczyć 2023? Atrakcje, noclegi, góry, trasy rowerowe

Szczawnica to popularny małopolski kurort, leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Oświęcim

Oświęcim - miasto, które musisz odwiedzić

To małopolskie miasto ma ponad 800-letnią historię, ale kojarzone jest głównie z historią najnowszą, z II wojną światową. Nic dziwnego, skoro był miejscem fabryki śmierci, a słowo Auschwitz zna cały...

krynica-zdrójkrynica zdrój atrakcjeatrakcje krynicy zdrójwieża widokowa krynicamuzeum zabawek krynica zdrój

Krynica-Zdrój i jej atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Cóż można napisać o Krynicy Zdrój oprócz tego, że jest uroczym miastem i perłą górskich uzdrowisk? Można bardzo wiele.

Czorsztyn atrakcje turystyczne

Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?

Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto...

Niedzica - atrakcje Pienin

Niedzica w Pieninach - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Niedzicy, które warto odwiedzić

Odwiedzając Małopolskę i podróżując po malowniczych Pieninach, nie można zapomnieć o Niedzicy. Miasto położone jest w pięknej okolicy, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych.

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad