Miasta województwa pomorskiego

Gdzie na weekend? Sopot i okolice - atrakcje turystyczne

Sopot atrakcje

Trójmiasto, do którego należy Sopot to bardzo atrakcyjne turystycznie tereny. Województwo pomorskie kusi wielością rozrywek i atrakcjami przyrodniczymi, ciekawą architekturą. Oczywiście największym atutem i magnesem przyciągającym turystów jest Morze Bałtyckie i jego uroki. Zapraszamy do Sopotu!

Sopot to niewielkie miasto, ale pełne niepowtarzalnego uroku i bogatych tradycji uzdrowiskowych. Każdego roku przyjeżdżają tu kuracjusze z całej Polski, by podreperować zdrowie i napić się zdrowej solanki i wody jodkowej wydobywanej z głębin. Ale przecież nie tylko dlatego warto odwiedzić to miasto.

Możemy tu korzystać z uroków wspaniałej, jasnej i szerokiej plaży i zachwycać się niezaprzeczalnym pięknem Bałtyku. Nadmorska infrastruktura przygotowana jest tak, aby uatrakcyjnić turystom pobyt w tym ciekawym i urokliwym mieście. Nie sposób też nie wspomnieć o Gdyni i Gdańsku, które będąc w Sopocie należy z pewnością odwiedzić.

baza atrakcje w polsce

SPIS TREŚCI:

Gdzie parkować w Sopocie?

Parkowanie w Sopocie, zwłaszcza w sezonie turystycznym, może nastręczać pewne trudności. Można skorzystać z parkingów miejskich lub zostawić auto w jednej z 10 stref płatnego parkowania. W mieście jest co najmniej 11 parkingów strzeżonych na terenie miasta. Turyści mogą skorzystać na przykład z parkingów przy placu Dwóch Miast oraz pod kompleksem Sopot Centrum. W sezonie letnim parking na granicy Sopotu i Gdyni dostępny jest za darmo.

Dostępny jest również parking przy dworcu kolejowym. W sezonie letnim (od 30 czerwca do 31 sierpnia) samochód można bezpłatnie zaparkować przy hali Ergo Arena. Wyznaczono miejsca dla 700 pojazdów. Parking znajduje się blisko plaży.

Atrakcje Sopotu

Przygotowaliśmy dla Was spis najciekawszych atrakcji w Sopocie - odwiedzając miasto koniecznie musicie zobaczyć topowe miejsca.

Sopockie Molo

Mieści się przy Placu Zdrojowym 2. To najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości, część mola wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta. W głowicy mola jest zlokalizowana przystań morska „Molo” w Sopocie. Molo pochwalić się może również nowoczesną mariną, gdzie cumują luksusowe jachty i łodzie. To miejsce spacerów, randek, spotkań, odpoczynku i relaksu w pięknym otoczeniu, między innymi monumentalnego Grand Hotelu.

Łazienki Północne i Południowe

W sąsiedztwie molo znajdują się historyczne parki  - Łazienki Północne i Południowe. To atrakcje przyrodnicze tego miejsca. Odnajdziemy tu ponad 60 gatunków drzew i wiele chronionych roślin. Znajduje się tu plac rekreacyjny, małe boisko piłkarskie i malownicze alejki, również rowerowe. Rowerzyści i rolkarze znajdą tu także coś dla siebie. Alejkami położonymi wzdłuż linii brzegowej, po których można dojść do Gdańska lub Gdyni, są przeznaczone także dla rowerzystów.

Wzdłuż uroczych alejek znajdują się liczne restauracje i mniejsze lokale gastronomiczne, gdzie skosztować można przede wszystkim świeżej ryby.

Plac Zdrojowy

Mieści się w pobliżu plaży i sławnego na cały kraj sopockiego molo, przy placu Powstańców Warszawy 2. W jego centralnej części znajduje się Dom Zdrojowy, w którym znajdują się między innymi: spa, centrum konferencyjne, restauracje, bary, parking. Jako że inwestycja przynosi zyski, a sam Plac Zdrojowy jest niezwykle popularny, coraz więcej osób odwiedza to miejsce, nie tylko w drodze na molo, ale też z uwagi na wyjątkowy klimat, jaki tam panuje.

Pierwszy Dom Zdrojowy z salą balową wybudowano w 1824 roku, sale balowe i restauracyjne połączone były z hotelem i kasynem. Podczas działań wojennych w 1945, został prawie całkowicie zniszczony. Obecny budynek oddano do użytku w 2009 roku. Znajdują się w nim m.in.: Państwowa Galeria Sztuki, Informacja Turystyczna, Pijalnia Wód Solankowych, restauracje, kawiarnie, galerie.

unityline wycieczki promem

Solanka sopocka

Lokalizacja: Grunwaldzka 1. Wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jest to solanka bromkowa, jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Rozcieńczona dwudziestokrotnie jest ogólnodostępna w Pijalni Wód Solankowych, znajdującej się w nowym Domu Zdrojowym na III piętrze. W pięknie odrestaurowanym, kurortowym Parku Południowym na spacerowiczów czekają malownicze fontanny, z których wypływa sopocka solanka. Wykorzystywana może być do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalnych i alergicznych dróg oddechowych.

Spacer Monciakiem

Centrum kurortu to reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, zwany „Monciakiem”. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny Krzywy Domek.

Plaża Sopot

Sąsiaduje z „Monciakiem”. Jest najbardziej znaną trójmiejską plażą. Łatwo na nią trafić. Dojedziemy tu na przykład szybką kolej miejską. Potem wystarczy zejść w dół „Monciaka”. Auto można zostawić na jednym z czterech płatnych parkingów. Dwa z nich znajdują się zaraz przy dworcu, dwa kolejne - przy plaży. Cudowna plaża i mewy – to niewątpliwa atrakcja dla całej rodziny.

Plaża, ciągnąca się przez 4 kilometry wzdłuż południowych granic Zatoki Gdańskiej, należy do jednych z najbardziej urokliwych w Polsce. Wyjątkowości dodaje im jasny, lekki i drobny piasek, który gwarantuje dobrą zabawę dla najmłodszych

Krzywy Domek

Krzywy Domek mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 53. Jedna z dziwniejszych budowli, jaką kiedykolwiek zobaczyliście. Został zbudowany według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego, którego inspiracją były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Wejdźcie tam i zaspokójcie swoją ciekawość.

Park Północny

Powstańców Warszawy 81. To malowniczy park w centrum miasta z rozbudowaną ścieżką edukacyjną dla dzieci, spacerową oraz ścieżkami rowerowymi i dla rolkarzy. Park oprócz naturalnych walorów, posiada również małe boisko piłkarskie, miejsce do gry w koszykówkę. Miejsce relaksu.

Państwowa Galeria Sztuki

Plac Zdrojowy 2. Państwowa Galeria Sztuki realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. Galeria, dążąc do ukazania najważniejszych zjawisk sztuki polskiej i obcej oraz dotarcia do zajęła 4. miejsce pośród galerii sztuki współczesnej w Polsce, a w 2017 roku zajęła już 3. Miejsce. Galeria kilkakrotnie gościła twórców światowej sławy, takich jak: Günter Grass, Czesław Miłosz, Ryszard Horowitz, Roland Topor, Sławomir Mrożek. Prezentowała interesujące i obszerne kolekcje prywatne. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Przystań Rybacka 

Aleja Wojska Polskiego 11. To symboliczne miejsce z uwagi na bogatą historię sopockiego rybołówstwa sięgającego aż XIII wieku, które wcześniej swoje miejsce miało tuż przy sopockim molo, z czasem jednak zmieniono lokalizację na oddaloną od ścisłego centrum kurortu. Można spotkać poławiaczy ryb i kupić świeże ryby, ale także można odwiedzić Muzeum Rybackie, w którym dowiemy się o historii rybołówstwa. Dodatkowo można skosztować lokalnych ryb w strefie gastronomicznej przystani. Urokliwym widokiem są kutry rybackie, które znajdują się na plaży przed przystanią.

Pijalnia Wód Solankowych

Mieści się przy Placu Zdrojowym 2. Pijalnia wód solankowych oraz punkt widokowy znajdują się na III piętrze Domu Zdrojowego. Woda wypływa ze zdroju św. Wojciecha w Sopocie 800 metrów pod ziemią. Sopocka solanka jest znana mieszkańcom Trójmiasta już od 1973 roku. Zawiera znaczne ilości bromu i jodu, a także potasu i magnezu.

Kąpiele w wodzie są dobre na leczenie narządów ruchu. W pijalni wód solankowych podawana jest rozcieńczona. Ma właściwości lecznicze: uzupełnia niedobory poszczególnych składników, sprzyja też poprawie funkcjonowania układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na organizmy osób chorych na cukrzycę.

Sopocka Galeria Sztuki

Aleja Niepodległości 723. Dla miłośników obrazów i sztuki współczesnej obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na mapie Sopotu. Nowoczesne wnętrze Galerii prezentuje współczesne malarstwo takich artystów jak: m.in. Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, Edward Dwurnik, Karol Bąk, Tomasz Sętowski, Jarosław Kukowski. Tych nazwisk nie trzeba przedstawiać!

Latarnia Morska w Sopocie

Mieści się tuż przy sopockim molo, na Placu Zdrojowym 3, nie sposób jej nie zauważyć. Latarnię Morską można zwiedzać przez cały rok, w sezonie letnim jest otwarta dłużej. Wybierając się na wakacje lub weekend nad morze, warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć wyjątkowe widoki rozpościerające się z tarasu budowli.

Muzeum Sopotu

Jego lokalizacja - Księcia Józefa Poniatowskiego 8. Propozycja dla chcących poznać historię miasta i regionu. Zbiory Muzeum Sopotu obejmują około 10 tysięcy eksponatów historycznych i dzieł sztuki. Ważnym punktem kolekcji są obiekty historyczne (fotografie, pocztówki, dokumenty) ściśle związane z Sopotem nierzadko przekazane przez mieszkańców miasta. Muzeum posiada także sporo eksponatów artystycznych i przedmiotów codziennego użytku.

W niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny. Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli. W okresie letnim, czyli od maja do września w godz. 10:00 -18:00, w okresie zimowym, czyli od października do kwietnia od godz. 10.00 do 16.00.

Opera Leśna w Sopocie

To leśny amfiteatr o powierzchni 4 hektarów otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Znany wszystkim miłośnikom piosenki, miejsce koncertów i imprez kulturalnych, mieści się przy ul. Stanisława Moniuszki 12.

Plac Jasia Rybaka

Adres: Generała Kazimierza Pułaskiego 19. Na placu stoi fontanna z figurą młodzieńca z koszem ryb na głowie. Dookoła placu znajdują się restauracje i kawiarnie z ogródkami oraz miejsce do wypoczynku i relaksu po zwiedzaniu miasta.

Teatr BOTO

Na Placu Jasia Rybaka siedzibę ma również stosunkowo nowe miejsce na kulturalnej i gastronomicznej mapie Sopotu. Działa tu kameralna scena teatralno-koncertowa oraz klubokawiarnia z przestrzenią wystawienniczą. W teatrze pokazywane są spektakle teatralne, performanse, organizowane są czytania, spotkania literackie, wernisaże, koncerty oraz regularne jazzowe i bluesowe jam sessions.

Sofitel Grand Hotel

Jeden z symboli i rozpoznawalnych punktów Sopotu. Mieści się na ul. Powstańców Warszawy 12/14. Uosobienie szyku i elegancji. Luksusowy hotelu z prawie 100-letnią historią, miejsce legendarne, gościło wielu znamienitych odwiedzających. Pokoje mają widok na morze i najdłuższe drewniane molo w Europie.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trójmiejski Park Krajobrazowy to oaza zieleni i Trójmiasta o łącznej powierzchni niemal 20000 ha. Park rozciąga się na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, ale zasięgiem obejmuje również Rumię oraz Wejherowo. Zobaczymy tu wiele niespotykanych w innych miejscach atrakcji przyrodniczych, takich jak faliste moreny, rynny polodowcowe wypełnione wodami jeziornymi oraz niecki wytopiskowe. Ciekawostką są erozyjne formy terenu takie jak głęboko wcięte doliny.

Najbardziej rozpowszechnionym drzewem w parku jest sosna zwyczajna, występują także buk pospolity, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, olsza czarna, topola osika czy wierzba iwa. W parku występuje również szereg roślin rzadkich, reliktowych i górskich. Z dużych ssaków żyją w parku m.in. dzik, sarna, jeleń szlachetny oraz sporadycznie łoś, a z mniejszych: zając szarak, królik dziki, wiewiórka, lis, borsuk oraz nietoperze borowiec wielki i nocek duży. Ptaki: orzeł bielik, jastrząb, myszołów, bocian czarny, sowy i dzięcioły. Jednak park to nie tylko flora czy fauna, ale także zabytki, w tym Kalwaria Wejherowska, jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.

Willowy Sopot

Miasto ma więcej malowniczych miejsc z ciekawą architekturą. Warto udać się na spacer spokojniejszymi ulicami, takimi jak ulice Kościuszki, Skłodowskiej-Curie czy Haffnera. Przedwojenna architektura oddaje ducha miasta i klimat dawnego kurortu. Jest tu spokojnie, wille często usadowione są w kojącej zieleni.

Dworek Sierakowskich

Mieści się na ul. Czyżewskiego 12. Klasycystyczny dworek Sierakowskich należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego, dlatego bez wątpienia warto go zobaczyć.  Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII wieku, bogato zdobione drzwi dwuskrzydłowe, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie. Od 1974 roku Dworek Sierakowskich jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Atrakcje turystyczne dla dzieci

Przyjeżdżacie do Sopotu z dziećmi? Szukacie miejsc, które warto z nimi odwiedzić? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym turystom.

Krzywy Domek

To miejsce Was zaciekawi i zaniepokoi. Jedna z dziwniejszych budowli, jaką kiedykolwiek zobaczyliście. Został zbudowany według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego, którego inspiracją były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Adres -  Bohaterów Monte Cassino 53.

Grodzisko Sopot

Skansen archeologiczny znajduje się przy ul. Haffnera 63. Niegdyś ten teren stanowił osadę obronną (gród), obecnie skansen jest pozostałością po grodzie i pełni funkcję edukacyjną. W swoich zasobach posiada chaty, bramę i ogrodzenie z drewnianych pali, które są rekonstrukcją znalezionych w tym miejscu reliktów. Na terenie skansenu znajduje się pawilon wystawienniczo edukacyjny, który popularyzuje wiedzę z życia wczesnego średniowiecza. To jedno z najstarszych i pobudzających wyobraźnię miejsc na historycznej mapie Trójmiasta. Obiekt, obok walorów historycznych posiada również walory dydaktyczne, mieści się tu bowiem skansen archeologiczny. Odtworzono w nim elementy życia grodowego.

Plaża w Sopocie

Plaża, ciągnąca się przez 4 kilometry wzdłuż południowych granic Zatoki Gdańskiej, należy do jednych z najbardziej urokliwych w Polsce. Wyjątkowości dodaje im jasny, lekki i drobny piasek, który gwarantuje dobrą zabawę dla najmłodszych. Tu nikt nie będzie się nudził.

Latarnia Morska

Malownicza latarnia mieści się tuż przy sopockim molo. Ma niezwykłą historię, która rozpoczęła się już na początku XX wieku. Tak naprawdę to komin. Zakład balneologiczny potrzebował kotłowni, a projektanci stwierdzili, że taki “niezwyczajny” komin odprowadzający spaliny nie będzie szpecił okolicy. Dziś historia Latarni Morskiej w Sopocie  jest ulubionym punktem widokowym na Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto.

Aktywny wypoczynek

Dla wszystkich, którzy kochają aktywny wypoczynek, a nie długie leniuchowanie na plaży, mamy również kilka ciekawych propozycji. Zobaczcie sami.

Szlak Punktów Widokowych w Sopocie

Jego długość wynosi 9,5 km i rozpoczyna się na stacji SKM Sopot Kamienny Potok, następnie biegnie ulicą Małopolską, poprzez Osiedle Brodwino, Rysie wzgórze aż do Wzniesienia Strzeleckiego, punktu widokowego, przy którym znajduje się dawna siedziba klubu strzeleckiego zbudowana na początku XX wieku. Dalej szlak idzie drogą przez Wzgórze Olimpijskie, Łysą Górę - wzniesienie o wysokości 110 m n.p.m. Szlak kończy się w Stawowie (ul. Smolna).

Trójmiejski Park Krajobrazowy - szlaki turystyczne

Przez park przebiega także sześć znakowanych szlaków turystyki pieszej oraz osiem ścieżek rowerowych., a także dwie ścieżki przyrodnicze: w Dolinie Samborowo oraz w Marszewie. Jeden z najpopularniejszych to Szlak Trójmiejski wiodący z Gdańska do Gdyni. Przebiega w całości w granicach administracyjnych Gdańska i Gdyni O dużej atrakcyjności szlaku decyduje niezwykle urozmaicona rzeźba i duża lesistość terenu.

Spotkamy tu wiele interesujących takich miejsc, takich jak Sobótka, Wzniesienie Marii, Grodzisko z fragmentem nowożytnych fortyfikacji Gdańska. Warto wyróżnić Matemblewo z Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej czy Jaśkowy Las powstały niegdyś jako założenie parkowe z wieloma miejscami widokowymi i ciekawymi obiektami. Później szlak zdecydowanie wkracza na teren lasów. Tutaj najbardziej znane obiekty, to: Diabelski Kamień przy Drodze Węglowej i Dewajtis Gołębiewa.

W gdyńskiej części szlaku na uwagę zasługuje leśny zakątek miasta - Źródło Marii oraz odcinek biegnący wzdłuż rzeki Kaczej.

Szlaki rowerowe

Na terenie parku wytyczono szlaki rowerowe. Na przykład szlak z Gdańska Osowy do Źródła Marii, szlak z Gdańska Osowy do Gdyni Fikakowa, z  Gdyni Głównej do Chwarzna czy szlaki w okolicy Leśniczówki Gołębiewo. Dla wymagających amatorów jazdy rowerem polecamy szlak rowerowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z Gdańska przez Sopot i Gdynię przez okalające Trójmiasto lasy i kończy się w okolicach malowniczej Kalwarii Wejherowskiej. Na śmiałków czekają dość wymagające wzniesienia, trudna nawierzchnia i dużo adrenaliny. Cała trasa liczy prawie 75 km.

Rejsy statkiem w Gdańsku

Żegluga Gdańska zlokalizowana przy ul. Wartka 4 oferuje szereg rejsów na trasach: Gdańsk – Sopot, Gdańsk – Sopot – Hel, Gdańsk – Westerplatte, Gdynia – Hel i inne. Przy Baszcie Łabędź w czasie wakacji mają swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy. To dla najmłodszych. Kolejna atrakcja turystyczna, która spodoba się także dzieciom - rejs statkiem. Możliwości jest wiele. Można pływać zabytkową łodzią, statkiem pirackim. Można zobaczyć miasto z innej perspektywy.

Jazda konna

W Sopocie można spędzić czas także jeżdżąc konno. Na terenie Hipodromu (ul. Polna 1) działa wiele szkółek jeździeckich oferujących naukę jazdy konnej dla początkujących oraz zaawansowanych jeźdźców. Trenerzy szkółek, oprócz nauki jazdy rekreacyjnej wprowadzają wszystkich chętnych w świat sportu. Profesjonalna Szkoła Jazdy Konnej przy ul. Łokietka 1 oferuje jazdy dla początkujących i zaawansowanych. Można skorzystać także z usług Stajni Hippika – ul. Polna 1 oraz Akademii Jazdy Konnej Agaty Przybysz, także przy ul. Polnej.

Wycieczki

Z Sopotu możemy wybrać się także na zorganizowane wycieczki statkiem, żaglówką czy autokarem. Nie musimy się niczym martwić, a organizatorzy zapewnią wiele atrakcji. Get Yor Quide oferuje na przykład wyprawę całodniową żaglówką. Jest to rejs po pięknej Zatoce Gdańskiej, żaglówka wypływa z Sopotu. Podczas innej z wycieczek może odkryć  Trójmiast. W programie są także recital organowy, zwiedzanie Dar Pomorza i spacer po najdłuższym drewnianym molo w Europie.

Można skorzystać także z wycieczki rowerowej. Prowadzona jest przez licencjonowanego prywatnego przewodnika. Fajna sprawa, podczas wycieczki  dowiemy się o historii i życiu codziennym Gdańska. Wycieczka może trwać 4 lub 6 godzin.  Z Sopotu możemy także wyruszyć jachtem dookoła Zatoki Gdańskiej, czy pływać jachtem o zachodzie słońca. Wybór wycieczek jest naprawdę duży.

Co robić w Sopocie gdy pada deszcz?

Pogoda w Polsce bywa zmienna. Nie warto jednak rezygnować ze zwiedzania podczas niepogody. Mamy dla Was kilka propozycji co robić, gdy za oknem pada deszcz.

Sopot Wax Muzeum

Wystawę figur woskowych można oglądać przy ul. Bohaterów Monte Cassino 63. W muzeum znajdziemy figury między innymi Brada Pitta, Romana Polańskiego czy Michaela Jacksona. Celebryci, gwiazdy sportu, kina i muzyki - spotkacie ich tutaj. W Wax Museum znajdą się też postaci znane wszystkim dzieciom, takie jak Pinokio, Flinstonowie czy Spiderman.

Aquapark Sopot

Jest to jeden z najbardziej popularnych aqua parków w Polsce. Mieści się przy Zamkowej Górze 5. Znaleźć tam możemy liczne zjeżdżalnie, które dopasowane są do różnych przedziałów wiekowych i możliwości odwiedzających.

Smażalnie ryb

W trakcie wyjazdu nad morze należy udać się na posiłek z rybą w roli głównej. W Sopocie polecana jest Smażalnia Ryb Marineros przy ulicy Aleja Wojska Polskiego 1 lub Tawerna Rybaki przy ulicy Aleja Wojska Polskiego 26.

Sopoteka

W pochmurne, deszczowe dni można wybrać się do sopockiej Sopoteki. Położona jest na ulicy Kościuszki 14. Jest to nowoczesna mediateka, która powstała w wyniku połączenia filii biblioteki tradycyjnej z książkami z biblioteką nowoczesną z nowymi nośnikami danych, audiobookami, e-bookami, płytami cd, czytnikami, oprogramowaniem, czy konsolami Playstation i Microsoft Xbox 360. Biblioteka posiada wydzielone przestrzenie, które pozwalają na skupienie się na określonej czynności. Jest tu nowatorska czytelnia z plażowymi koszami i wielkimi poduchami, kącik dla maluszków i dzieci starszych z konsolami do gier, pracownia komputerowa oraz stanowiska muzyczne.

Gdzie zjeść w Sopocie?

Zwiedzanie może zmęczyć, wtedy turyści robią się głodni. Na wyjazdach weekendowych i wakacyjnych lubimy skosztować nowych potraw, zjeść coś, czego nie jemy każdego dnia. Sopot ma wiele miejsc, gdzie można spróbować dobrej kuchni, wybrać się na obiad czy kolację.

Browar Miejski

Mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 35. Można napić się tu warzonego na miejscu piwa. Browar to nie tylko piwo, ale także przysmaki kuchni regionalnej – przystawki, zakąski, dania główne. W menu znajdziemy m.in. dziczyznę, pstrąga z pieca, drób, halibuta czy łososia na plackach ziemniaczanych. Gołąbki z gęsiną i wołowiną to mazurski przysmak, którego warto spróbować. Pieczone udko z gęsi i steki - to kolejne propozycje.

Restauracja NOVA

Znajduje się przy ul. Jagiełły 6/1. W restauracja serwują tradycyjne dania w nowej odsłonie, podawane w przytulnej restauracji w dawnej kamienicy. W menu znajdziemy wątróbkę, śledzie, pierożki z kaszanką, golonkę, polędwiczki, roladki drobiowe i pierś z kaczki.

Śliwka w kompot

Restauracja mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 42. Klienci chwalą pyszne jedzenie i miłą atmosferę. Zjemy tu pizzę, makarony, zupy, ryby, owoce morza i sałatki. Warto odwiedzić to przytulne i smaczne miejsce.

Seafood Station Restaurant & Oyster Bar

Lokalizacja: ul. Dworcowa 7. Seafood Station Restaurant & Oyster Bar zaprasza na najwyższej jakości owoce morza, ryby, ostrygi i mięsa serwowane w połączeniu z sezonowymi, regionalnymi produktami. Przy wnętrzu zainspirowanym kultowymi, starymi targami i halami rybnymi z całego świata, w Seafood Station można zjeść między innymi homary, kraby, klasyczne Oysters Rockefeller, steki z tuńczyka oraz fish and chips.

1911 Restaurant

Mieści się przy ul. Grunwaldziej 4/6. Klienci chwalą restaurację za bardzo dobre jedzenie i doskonałą obsługę. Polecają tatara, barszcz, suma oraz wiele innych potraw. Restauracja serwuje śniadania, dania główne, przystawki. Miejsce z klasą.

Miejsca i atrakcje w pobliżu Sopotu

Jesteście w Sopocie kolejny raz? A może zechcecie poznać atrakcje okolic Sopotu? Gdańsk, Gdynia.

Gdańsk - poznaj atrakcje

Odwiedzający Gdańsk nie będą się nudzić. To miasto zachwyca zabytkami i nic dziwnego, skoro ma ponad 1000-letnią historię. Większość zabytków skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem. Spacer tymi ulicami to propozycja obowiązkowa dla turystów, zwiedzających Gdańsk.

Sercem miasta i jego niekwestionowanym centrum jest Długi Targ, na którym znajduje się znany z kartek pocztowych symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, króla mórz. Tuż obok znajdują się Dwór Artusa, a nieco dalej Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.03 wygląda do przechodniów "Panienka z okienka", czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka.

Na spacerowej trasie po gdańskiej starówce znajdują się Zielona Brama, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Następnie Długie Pobrzeże z charakterystyczną sylwetką Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Minąwszy Zieloną Bramę, przekraczamy rzekę Motławę przechodząc przez Zielony Most. Warto zatrzymać się przy przystani Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź w czasie wakacji mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy. Kolejna atrakcja turystyczna, która spodoba się także dzieciom - rejs statkiem.

W Gdańsku warto też zwiedzić Bazylikę Mariacką, wspaniałą gotycką świątynię z wieżą widokową. Warto wybrać się również do Starej Oliwy i Oliwskiego Parku. To urocze miejsca, w których można się zrelaksować i odpocząć. Gdańsk to także miejsca ważne dla historii współczesnej i wspaniałe muzea. To wyjątkowe atrakcje, jakich nie znajdziecie nigdzie więcej. Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Pomnik Poległych Stoczniowców, Stocznia Gdańska, gdzie narodziła się historia wolnej Polski, czy Europejskie Centrum Solidarności - to miejsca, które będąc w Gdańsku trzeba koniecznie zobaczyć. Gdańskie Centrum Nauki Hevelanuim to propozycja zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, chociaż dorośli też nie będą się tam nudzić.

Gdynia - co warto zobaczyć?

Gdynia potrafi zachwycić odwiedzających. Morze ukształtowało to tętniące życiem miasto, wszystko toczy się wokół niego. Raj dla miłośników statków i historii oraz pięknych widoków. Sercem miast jest Skwer Kościuszki z cumującymi na pobrzeżu statkami. To także Kamienna Góra z kolejką i widokiem na morze oraz zabytkowe Orłowo z molo i plażą. Atrakcje w Gdyni to także niezliczone restauracje położone w centrum miasta.

Wielkim wydarzeniem jest również coroczny festiwal Open’er, czyli święto światowej muzyki i jeden z największych festiwali muzycznych w Europie oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Jak Gdynia, to morze, jak morze to statki. Ta atrakcja zachwyci dzieci i dorosłych, pasjonatów historii i poszukiwaczy przygód. Śródmieście Gdyni to gratka dla miłośników architektury, a zwłaszcza modernizmu. Miejscowe budownictwo to przykład na to, jak sto lat temu budowano nowoczesne miasta, jak w architekturze łączono to, co klasyczne z tym, co nowoczesne.

W Gdyni działa drugi największy port w Polsce specjalizujący się przede wszystkim w przeładunkach. Stąd rejsy rozpoczynają promy pasażerskie do Skandynawii, a w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej z Gdyni odpływały słynne statki takie jak Batory, pływające na linii Gdynia - USA. Historie podróżujących gdynian, marynarzy i ludności napływowej stały się inspiracją do utworzenia w mieście wyjątkowego Muzeum Emigracji. Założono je w dawnym Dworcu Morskim, który znajduje się przy Nabrzeżu Francuskim. Warto zwiedzić to muzeum, które pokazuje nie tylko część historii Gdyni, ale także Polski.

Gdynia to także piękne panoramy. Chcąc popatrzeć z góry na piękno miasta, podziwiać port, gdyńską stocznię, plaże czy Zatokę Gdańską, warto wjechać kolejką na Kamienną Górę. Roztacza się stąd malownicza panorama. Świeże morskie powietrze turyści odnajdą w  Orłowie. Brzegiem morza warto dojść do orłowskiego molo, w pobliskiej tawernie skosztować świeżej ryby, a następnie przespacerować się na Klif Redłowski, skąd podziwiać można panoramę Zatoki Gdańskiej oraz Sopotu i Gdańska.

Dar Pomorza

Statek-Muzeum znajduje się przy alei Jana Pawła II 1 w Gdyni. Trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 roku, do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Wejście na główny pokład i do wnętrz statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Szukajcie ulicy Żwirowej 2 C. Gdyńskie Centrum Motoryzacji to imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli. To gratka dla mężczyzn małych i dużych, ale dziewczynkom także się spodoba! Warto odwiedzić to miejsce, gdzie historia motoryzacji ukazana jest w wyjątkowy sposób.

Gdyńskie akwarium

Lokalizacja: Aleja Jana Pawła II 1. W kilkudziesięciu ogromnych akwariach oglądać można ponad dwieście gatunków ryb, płazów, gadów i bezkręgowców. W sali z ekspozycją muzealną w czytelny sposób objaśniono zagadnienia związane z życiem pod wodą. Dzieci nie będą się nudziły. Znajdują się tu unikatowe egzemplarze ogromnych żółwi wodnych czy jesiotra oraz łatwo przyswajalne ciekawostki na temat rekinów czy płaszczek, zachwyca bogactwo wodnego i wodno-lądowego życia. Akwaria są duże, przypominają warunki naturalne życia zwierząt.

Gdański Ogród Zoologiczny

Znajduje się przy ul. Karwieńskiej 3. W ZOO Gdańsk żyje ponad 1112 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków: lwy angolskie, gepardy, tygrysy, pantery, słonie, żyrafy, zebry, surykatki, jaki, małpy, kajman szerokopyski, krokodyle, hipopotamy karłowate, tapiry, kapibary, najliczniejsza w kraju rodzina pingwinów tońców, kondory wielkie, a także jedyne w Polsce orangutany.

Centrum Hevelianum w Gdańsku

Znajduje się przy ul. Gradowej 6, na terenie XIX-wiecznego fortu obronnego funkcjonuje nowoczesne centrum nauki, w którym korzystając z interaktywnych, multimedialnych wystaw, dzieci mogą zgłębiać tajniki wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii, historii doskonale się przy tym bawiąc. Na terenie obejmującym ponad 20 hektarów znajduje się także park ze ścieżkami edukacyjnymi, dwa punkty widokowe i wiele innych atrakcji. Nauka jest ciekawa, miejsce godne polecenia dla dzieci w każdym wieku.

OPR Błyskawica w Gdyni

Lokalizacja: Aleja Jana Pawła II. ORP „Błyskawica” zachwyci dzieci i dorosłych, pasjonatów historii i poszukiwaczy przygód. Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” to miejsce, które w Gdyni trzeba i warto zobaczyć. Cumuje przy Molo Południowym i jest odwiedzany przez rzesze turystów. Pod pokładem, gdzie mieści się wystawa muzealna, oglądać można przyznany jednostce Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną (na pokładzie) oraz przedziały maszynowo-kotłowe i wystawy historyczne ulokowane wewnątrz okrętu.

Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni

Mieści się na Alei Zwycięstwa 96/98. Nauka, zabawa i przygoda w jednym! Wystawa główna podzielona jest na 4 strefy tematyczne. Pierwsza z nich, Hyrdroświat zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata, druga - Drzewo Życia skupia się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie zwiedzający będą mogli z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Trzecia - Niewidoczne Siły - pokaże tajemnice wszechświata, a czwarta Akcja - Człowiek to wyprawa w głąb ludzkiego ciała.

Papugarnia w Gdańsku

Marynarki Polskiej 59. Na dzieci i dorosłych czeka tu 70 gatunków tych pięknych, kolorowych ptaków. Są dosłownie w zasięgu ręki, latają pona głowami, można je pogłaskać i nakarmić. To świetna rozrywka, która spodoba się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom.

AmberSky w Gdańsku

Koło widokowe, świetna przygoda – znajduje się przy ul. Ołowianka 1. Koło widokowe to zupełnie nowa jakość i atrakcja turystyczna stolicy Pomorza. Ogromny diabelski młyn umożliwia połączone z dreszczykiem emocji doświadczenie uroków Gdańska, spojrzenie na Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi już żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel z zupełnie innej perspektywy.

Zamek Krzyżacki w Malborku

To najbardziej znany zabytek na Żuławach i wspaniała atrakcja turystyczna Jeden z największych na świecie zamków, jakie przetrwały do naszych czasów. Jest to arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej średniowiecza. Zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Malbork koniecznie trzeba zobaczyć! Znajduje się przy ul. Starościńskiej 1.

Powiązane artykuły

Pomorskie - odkrywaj z nami

Poznaj pomorskie!

Poznaj pomorskie!

Województwo pomorskie jest najdalej wysuniętym na północ województwem Polski. 316 km linii brzegowej nad Bałtykiem jest głównym czynnikiem sprawiającym, że pomorskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najdynamiczniej rozwijających się...

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby to nie tylko nadmorskie miejscowości i popularne kurorty. To region z własną kulturą i językiem, obfitujący w ciekawe miejsca, piękną przyrodę, zabytki i obiekty sztuki ludowej oraz związane z...

Pomorskie - atrakcje dla dzieci

Pomorskie - atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć w pomorskim z dziećmi?

Województwo pomorskie to wręcz wymarzone miejsce na urlop z dziećmi. Obecność Bałtyku i piękne, piaszczyste plaże to dopiero początek atrakcji, które chętnie odwiedzane są także z dziećmi.

Miasta

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Gdańsk, Gdynia i Sopot to kolejny cel naszej wyprawy na Pomorze. Chociaż, aby zapoznać się z każdym z tych miast, zwiedzić je i poczuć ich klimat, warto zarezerwować sobie sporo...

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Pomorskie to województwo, w którym warto spędzić wakacje. Celem mogą być nadbałtyckie plaże, ale nie tylko.

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Wśród niezliczonych zalet wakacji w Pomorskim, jest także taka, że w tym województwie nie brakuje miejsc dla aktywnych.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024