Miasta województwa pomorskiego

Ustka i okolice - co warto zobaczyć? atrakcje turystyczne 2023

Ustka i okolice

Dlaczego warto odwiedzić Ustkę oraz poznać jej okolice? Nadmorskie miasto oferuje bowiem wiele turystycznych atrakcji. Nie tylko związanych z wypoczynkiem nad morzem, ale także takich, które pokazują walory krajobrazowe i kulturowe tego regionu. Zapraszamy do Ustki!

Ustka miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Ustka jest położona na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym, uzdrowiskiem, miejscem wypoczynku nad Bałtykiem. Miasto turystyczne od ponad 150 lat, ale prawdziwy turystyczny boom nastąpił po II wojnie światowej. Od 1988 roku Ustka uzyskała status uzdrowiska. Leczy się tu głównie choroby reumatyczne, krążenia, dróg oddechowych i przemiany materii. Usteckie sanatoria działają przez cały rok.

Chlubą miasta są plaże, które cieszą się dobrą opinią wczasowiczów. Położenie Ustki jest piękne - na Wybrzeżu Słowińskim, co także przyciąga turystów. W okolicy także nie brakuje atrakcji turystycznych, których możemy szukać w Łebie, Słupsku, Jarosławcu, Darłówku, Darłowie, Ustroniu Morskim czy Czołpinie.

SPIS TREŚCI:

Gdzie zaparkować w Ustce?

Przy ulicy Słupskiej samochody osobowe można zaparkować bezpłatnie. Parking zmieści około 140 pojazdów. Bezpłatnie zaparkować można także w miejscach przy ulicach Rybackiej i Portowej. Przy ul. Bohaterów Westerplatte zaparkujemy odpłatnie. Ten parking  działa w godz. 9.00 - 21.00. Pomieści 300 aut, ma przygotowane miejsca dla niepełnosprawnych.

Obszar Strefy Płatnego Parkowania obejmuje ulice: Zaruskiego, Żeromskiego, Mickiewicza, Sprzymierzeńców, Leśną, Wczasową, Kopernika (od ul. Chopina do ul. Pogodnej), Pogodną (od. Kopernika do Placu Wolności), plac Wolności, ul. Piłsudskiego, Kościuszki, Kilińskiego aż do ul. Jana z Kolna.

ul baner 13000x350px

Atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Port w Ustce

Jest to niezwykle często wybierane miejsce spacerów turystów i mieszkańców Ustki. Idąc wzdłuż kanału portowego, można zobaczyć zacumowane jednostki: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowane na galeony statki pirackie. Można skorzystać z oferty i popłynąć w rejs po Bałtyku. W porcie zlokalizowane są liczne tawerny i smażalnie ryb. Adres: Port Ustka. Z pewnością nie można ominąć tego miejsca wybierając się na spacer po mieście!

Plaże

Jednym z niewątpliwych atutów Ustki jako celu wakacji nad morzem, jest czysta i piaszczysta plaża oraz czysta woda. W Ustce są dwie plaże - zachodnia i wschodnia. Przy wschodniej znajduje się latarnia morska i nadmorska promenada, przy której ulokowało się wiele restauracji, barów i sklepów z pamiątkami. Latem dzieci mogą korzystać z zjeżdżalni wodnej i dmuchanych konstrukcji do skakania. Z morza wystają drewniane falochrony, na których lubią odpoczywać mewy i rybitwy. Piasek jest drobny, jasny, lubiany przez dzieci i dorosłych. Ustka jest bardzo często wybierana jako miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Plaża wschodnia

Wschodnia plaża, położona jest wzdłuż Promenady Nadmorskiej, w związku z czym jest łatwo dostępna. Najbardziej popularne miejsce w Ustce, zapewniające także atrakcje dla dzieci: zjeżdżalnie, pompowane zamki oraz plażowe przedszkole, które pozwala rodzicom odetchnąć od swoich pociech. Zadbano także o potrzeby osób niepełnosprawnych i dziecięcych wózków, montując drewniane pomosty prowadzące do morza.

Plaża zachodnia

Po zachodniej stronie ujścia Słupi znajduje się druga ustecka plaża. Dostaniemy się tam przez wody portowego kanału. W sezonie kursuje tam prom. Na plażę zachodnią dotrzeć można też ustecką ciuchcią, albo spacerem, pokonując około 3-kilometrową trasę przez most na Słupi. Trasa jest przyjemna.

Rejs ciuchcią

To może być ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza gdy dzieci są zmeczone. Rejs ciuchcią po Ustce odbywa się z przewodnikiem. Podczas godzinnej wycieczki można poznać historię Ustki i zobaczyć lokalne atrakcje, w programie jest także wizyta po zachodniej stronie miasta. Wyjazd odbywa się z pętli autobusowej przy ul. Marynarki Polskiej, a bilety można kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Marynarki Polskiej 71.

Promenada Nadmorska

Ulubione miejsce spacerów turystów odwiedzających Ustkę. To ponad dwukilometrowa trasa, tętniąca życiem z bogata ofertą kulturalną i gastronomiczną. Nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki - zachęcają do odpoczynku na promenadzie. Na jednej z ławeczek siedzi znana aktorka Irena Kwiatkowska. Można usiąść obok niej.

Stara Osada Rybacka

Ulokowana jest między obecnymi ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Ważne miejsce na mapie Łeby, świadczące o jej rybackich tradycjach. Już w XI wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Na jej obszarze zachowały się tylko nieliczne domy, należące do najznaczniejszych mieszkańców Ustki, a mianowicie - kapitanów statków.

Słowiński Park Narodowy

Piękne miejsce województwa pomorskiego. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy powstałe dzięki ruchomym wydmom, unikatowe torfowiska i łąki a nawet bory. To wyjątkowa atrakcja przyrodnicza. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości około 150 kilometrów. Niepowtarzalna przyroda zachwyci każdego turystę.

Latarnia morska

Adres: Marynarki Polskiej 1. Ustecka latarnia wyróżnia się ciekawą architekturą. Wzniesiona została na planie ośmiokątnej wieży, ozdobiona licznymi gzymsikami.. Oprócz podziwiania budynku z zewnątrz, warto odwiedzić go również w środku. Z góry czeka na turystów  niesamowity widok na morze, plażę oraz panoramę miasta. Warto wejść na górę.

Muzeum Chleba w Ustce

Lokalizacja: Marynarki Polskiej 49. Jedną z niewątpliwych atrakcji turystycznych Ustki, która zachwyci dużych i małych turystów, jest Muzeum Chleba. To prawdziwa i przedziwna podróż w czasie! W tym miejscu zebrano ponad dwa tysiące eksponatów, w tym osobistych pamiątek znanych usteckich piekarzy, związanych z wypiekiem chleba. Świetne miejsce dla dzieci, edukacja i przygoda w jednym!

Bunkry Blüchera

Znajdują się przy ul. Bohaterów Westerplatte 40. Przygoda i poznawanie niezwykłych miejsc - to czeka turystów w miejscu, gdzie mieściły się niemieckie bunkrów z lat trzydziestych XX wieku, wykorzystywanych w czasie II wojny światowej. Bunkry pełnią funkcję muzeum i są wykorzystywane do propagowania historii II wojny światowej. Wśród eksponatów można znaleźć dioramy, umundurowanie oraz uzbrojenie z tamtego okresu, a także zdjęcia i filmy.

Muzeum Ziemi Usteckiej

Mieści się w Ustce przy ul. Marynarki Polskiej 62 A. Wystawa opowiada o dziejach miasta i żyjących tu mieszkańców. Jest co oglądać! Wśród eksponatów znajdziemy zabytkowe maszyny do pisania, poniemiecki sprzęt fotograficzny i wiele innych ciekawych pamiątek.

Muzeum Mineralogiczne

Adres: Bolesława Limanowskiego 9. Muzeum mieści się w podziemnym schronie przeciwlotniczym. Interesujące miejsce, w którym można zobaczyć bogatą wystawę minerałów oraz skamieniałości. Muzeum prezentuje także sporą kolekcję muszli, pochodzących z mórz i oceanów całego świata.

Muzeum Bursztynu

Muzeum, umiejscowione przy ul. Marynarki Polskiej 50, prezentuje sporą kolekcję bursztynów: okazy wyłowione z morza, znalezione na polach oraz bryłki morskie. Największa bryłka, którą można zobaczyć waży aż 1776 gramów. Zbiory prezentowane są na dziewięciu tematycznych salach, wśród których jest także sala kinowa. Historia bursztynu jest niezwykle ważna dla tego regionu, koniecznie trzeba odwiedzić to muzeum.

Targ Rybny

Bohaterów Westerplatte 19 - to adres dla miłośników ryb. Mieści się tu Targ Rybny. Lokalni rybacy oferują sprzedaż świeżej ryby, poławianej przez nich na kutrach. Dzięki uruchomionej w 2018 roku aplikacji mobilnej Fishmarket, na bieżąco wyświetlane są informacje o dostępności, cenie i terminie sprzedaży ryby. Chętnych do kupna nie brakuje. Polecamy to miejsce.

Tężnia w Ustce

Obiekt znajduje się w Parku Usteckich Stoczniowców, przy ul. Marynarki Polskiej. Wykorzystywane jest naturalne bogactwo Ustki - woda solankowa. Solanka ma dobroczynne działanie dla naszego zdrowia. Odciążamy pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne,

Usteckie murale

Znajdują się na ulicach Zaruskiego, Słowiańskiej, Marynarki Polskiej oraz Limanowskiego. Są to murale o tematyce morskiej, powstałe według drzeworytów japońskiego artysty Hokusai, mozaika zaprojektowana przez Irenę Zahorską - kompozycja, pełna morskich stworzeń wykonana została z elementów ceramicznych. Na ulicy Słowiańskiej zobaczymy  morze z wypisanym wierszem Czesława Miłosza „Dar”. Na ulicy Marynarki Polskiej zlokalizowane są trzy kolejne murale.

Zaułek kapitański

To nic innego jak restauracja - smażalnia ryb. Restauracja mieści się przy ul. Marynarki Polskiej 25/1, w samym centrum naszego miasta. Budynek restauracji został wybudowany w 1765 roku w konstrukcji ryglowo-szachulcowej. W menu znajdziemy m.in.: dorsza, halibuta, łososia oraz dania mięsne.

Parki rozrywki i aquaparki

Dolina Charlotty

Dolina Charlotty to obszar rekreacyjno-wypoczynkowy, znajduje się pod adresem Strzelinko 14. Atrakcje, to: ZOO Charlotta, Fokarium czy organizowane jazdy konne. Można tu również łowić ryby, spacerować czy pływać rowerami wodnymi. Ogród zoologiczny w Dolinie Charlotty to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Spotkać tu można przedstawicieli licznych gatunków królestwa zwierząt oraz bohaterów uwielbianych bajek (Kraina Bajek jest częścią ZOO), których rzeźbione postaci i ich fantastyczne domki umiejscowiono w niezwykłej scenerii.

MegaLandia Park

Park rozrywki znajduje się w Przewłoce, przy ul. Usteckiej 8. MegaLandia zaprasza do zaczarowanego świata, w którym wszystko imponuje swoimi rozmiarami. Za sprawą czarodzieja i jego niezwykłej mocy codzienne przedmioty powiększyły się kilkukrotnie. Na odwiedzających czekają zagadki, labirynty, zabawa, mini-golf. Dzieciom spodobają się zamieszkujące park zwierzęta, takie jak króliki i kozy.

Family Park

Mieści się w Ustce przy ul. Chopina 6. Family Park to sezonowe miejsce zabaw dla dzieci przy ul. Chopina, biegnącej równolegle z promenadą. Składa się z dmuchańców tradycyjnych jak i wypełnionych wodą, rozłożonych na dużym piaszczystym placu. Frajda dla dzieci!

Park linowy

Park Linowy „Na Wydmie” mieści się przy ul. Wczasowej, w pasie nadmorskim,  w odległości 50 metrów od morza. W pięknym lesie wśród klimatycznych wydm z widokiem na morze zostało przygotowanych 60 atrakcji. Atrakcje te rozmieszczono na 4 trasach o różnym stopniu trudności. Rozrywka dla całej rodziny.

Aktywny wypoczynek

Szlaki turystyczne

Ustka i jej okolice sprzyjają pieszym wędrówkom. Najdłuższym szlakiem turystycznym jest Szlak Nadmorski (czerwony), będący fragmentem dalekobieżnej trasy z Portugalii do Estonii. Godny uwagi jest odcinek do Rowów (16 km), niemal na całej długości prowadzący plażą. W Ustce zaczyna się też Szlak Doliny Słupi (żółty), prowadzący przez Słupsk do Bytowa (95 km). Wiedzie doliną Słupi, m.in. przez rezerwat „Buczyna nad Słupią”.

Szlaki miejskie

Można wybrać się na spacer także szlakami miejskimi. Do wyboru są: Szlak Portowy, Szlak Dawnej Ustki, Szlak Uzdrowiskowy, Szlak uroczysko, Szlak Buczyna nad Słupią. Trasa Szlaku Portowego zaczyna się przy ujściu portu, po zachodniej stronie kładki, na przedłużeniu Promenady. Idziemy w głąb lądu, wzdłuż nabrzeża, chwilowo razem ze szlakiem Uroczysko. Do przejścia jest 3 km. Szlak Dawnej Ustki Ten to gratka dla miłośników poznawania historii, prowadzi ulicami z różnorodną zabytkową zabudową. Szlak jest zaczyna się i kończy u zbiegu ulic Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów, w sąsiedztwie Muzeum Ziemi Usteckiej.

Jedna z propozycji Szlaku Uzdrowiskowego to trasa prowadząca od tężni do okolic latarni morskiej, kończy się na Promenadzie Nadmorskiej. Szlak Uroczysko wiedzie przez teren po zachodniej stronie Ustki, między plażą a zabudową mieszkaniową. Jego trasa przebiega utwardzonymi alejkami. Podczas spaceru podziwiać można liczne strome wzgórza, jednak szlak prowadzi głównie u ich podnóża. Szlak Buczyna nad Słupią wiedzie przez rezerwat przyrody o tej samej nazwie.

Warto go obejść, żeby zobaczyć różnorodne ekosystemy przyrodnicze zgrupowane na relatywnie niewielkim obszarze. Są tu grądy, olsy, łęgi, a także rozmaite typy lasów bukowych.

Hotel z basenem Dolina Charlotty

Lokalizacja: Strzelinko 14. Hotel SPA z basenem to moc wodnych atrakcji dla całych rodzin.  Podczas pobytu w obiekcie goście mogą nieodpłatnie korzystać z usług tzw. strefy mokrej, czyli świata basenów, saun i jacuzzi. Dodatkowo wszystkich aktywnych zapraszamy do naszej sali fitness. Basen jest też otwarty dla klientów zewnętrznych. Goście mogą poddać się także dobroczynnemu działaniu saun: parowej, suchej, sanarium oraz sauny z aromaterapią i błotnej.

Aquapark Redzikowo

Zapraszamy pod adres Redzikowo 16 B. Tam czeka na turystów wodne szaleństwo w basenie rekreacyjnym, rwąca rzeka, bicze i gejzery na pewne zregenerują siły dzieciom i dorosłym oraz dodadzą energii do dalszego poznawania atrakcji okolic Ustki.

Aquapark Jarosławiec

Mieści się w Jarosławcu, przy ul. Letniskowej 10, zaledwie 350 metrów od morza. To idealne miejsce dla miłośników wodnego szaleństwa! Miejsce oferuje mnóstwo niezapomnianych atrakcji nad morzem, wiele form rozrywki dla dzieci i dorosłych. Poza sezonem wakacyjnym aquapark czynny jest tylko dla gości hotelowych.

Aquapark w hotelu Grand Lubicz

Hotel mieści się przy ul. Wczasowej 4 w Ustce. Na dwóch hotelowych kondygnacjach goście mogą korzystać z rozległego kompleksu wodnego, w którym łączna powierzchnia wody osiąga. Znajdują się tutaj: sportowy 4-torowy basen, rekreacyjny zbiornik ze zjeżdżalnią, sztuczną rzeką oraz podwodne leżanki wodno-powietrzne. Goście mogą oddać się także relaksującym zabiegom w centrum Wellness, korzystając z podgrzewanych leżaków, sauny fińskiej lub IR, łaźni parowej i ziołowej lub z innych atrakcji.

Rejsy morskie

Rejsy po morzu to jedna z atrakcji Ustki cieszących się największym powodzeniem. Organizowane są m.in. wycieczki stylizowanymi jednostkami oraz wyprawy specjalistyczne, czy pływanie łodzią motorową. Oferta rejsów jest szeroka – od wypraw rodzinnych po integracje firmowe. Jachtem, statkiem, dłuższe lub krótsze. Pytajcie na ul. Marynarki Polskiej i w pobliżu Promenady.

Wyprawy wędkarskie

Popularne w Ustce są również wyprawy wędkarskie. Odbywają się m.in. na przystosowanych do tego celu kutrach. Wziąć w nich udział może od kilku do kilkunastu osób, a rejsy trwają od około ośmiu do kilkunastu godzin. Można wybrać się na połów dorsza, poczuć się jak wilk morski.

Żeglarstwo

Ustka staje się coraz atrakcyjniejsza dla żeglarzy. Przystań żeglarska usytuowana jest w zachodniej części portu, na ul. Bohaterów Westerplatte 16. Od kwietnia do października funkcjonują tu pływające pomosty, są też toalety i woda bieżąca. W sezonie letnim młodsi adepci żeglarstwa mogą skorzystać ze szkoleń. W porcie morskim Ustka wyznaczone są trzy nabrzeża portowe przy których mogą cumować jednostki rekreacyjne i sportowe: Nabrzeże Słupskie, (strona wschodnia, Bulwar Portowy) Nabrzeże Władysławowskie oraz Nabrzeże Sopockie.

Kajakarstwo

Spływ kajakowy rzeką Słupią to propozycja w sam raz dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zaczyna się na Jeziorze Gowidlińskim, wiedzie przez malownicze łąki i pola oraz zalesione wąwozy i jary. Obszar dorzecza rzeki Słupi dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu i bogatej szacie roślinnej dostarczy niezapomnianych wrażeń amatorom tego sportu, wiedzie bowiem przez Park Krajobrazowy „Doliny Słupii”.

Kitesurfing

Kitesurfing to odmiana surfingu, w której do napędu używa się latawca-paralotni). Możemy spróbować swoich sił także w Ustce, na plaży zachodniej. Szerokie plaże, piaszczyste dno morza oraz korzystny układ wiatrów tworzą odpowiednie ku temu warunki.

Windsurfing

W Ustce sport ten jest coraz bardziej popularny ze względu na dobre warunki wietrzne. Poza sezonem letnim windsurferów bardzo często można spotkać w sąsiedztwie falochronu wschodniego. Początkującym windsurferom polecamy skorzystanie ze szkółki windsurfingu na Jeziorze Gardno (26 km od Ustki).

Nurkowanie

Centrum Nurkowe “Podwodni Słupsk” organizuje kursy nurkowe oraz wyprawy zagraniczne. Posiadają zaplecze techniczne, zapewniają potrzebny sprzęt. W skład zespołu wchodzą płetwonurkowie o różnym stopniu wyszkolenia i doświadczeniu, również instruktorzy. Nurkują także w Ustce, Dębinie, Rowach. Sprawdźcie na stronie internetowej centrum.

Jazda konna

Ustka i okolice mają w ofercie także ośrodki jazdy konnej. Ośrodek Jeździecki “Anka” w Przewłoce 3 jest przede wszystkim szkółką jeździecką, w stadninie znajduje się łącznie 30 koni. Można także wynająć pokój w uroczo położonym pensjonacie. Stajna „Sento” działa w Duninówku 20. Oferta jest dopasowana do zróżnicowanych potrzeb klientów.

Obecnie w ofercie stajni jest nauka jazdy konnej, jazda konna rekreacyjna (w tym terenowa), trening skoków, ujeżdżenie, spacery na koniach (szczególnie polecane dla osób niezaawansowanych), przejażdżki dla dzieci. “Baza pod lasem” znajdująca się w Żelazie, Pod Lasem 33. To nie tylko stadnina. Dostępny jest również nocleg na polu namiotowym.

Idealna dla osób, które w szczególności cenią sobie ciszę i bliskość z przyrodą. W sezonie można skorzystać z przejażdżek konnych oraz wziąć udział w organizowanych tu imprezach.

Wędkarstwo

Lubisz wędkowanie? Dobrze trafiłeś przyjeżdżając do Ustki. Rzeka Słupia to bowiem europejskie centrum połowu troci, dla której sezon rozpoczyna się dokładnie pierwszego stycznia. Rzeka Słupia ma charakter rzeki górskiej i stanowi korzystne środowisko dla ryb łososiowatych takich jak: troć wędrowna, pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy (okres ochronny dla troci i pstrąga potokowego trwa od l października do 31 grudnia) oraz ryb lipieniowatych. W rzece występuje również szczupak i węgorz. Można także spróbować wędkarstwa morskiego.

Atrakcje do 50 km od Ustki

Latarnia morska Czołpino

Aby dotrzeć do niej, samochód trzeba zostawić na parkingu Czołpino leśny. Latarnia jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Wybudowano ją w odległości około tysiąca metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia, wybudowana na wysokim wzgórzu, wznosi się na wysokość 25 metrów. Do latarni można też dojść pieszo. Z tarasu latarni, można podziwiać piękne widoki rozciągające się na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza.

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie

Lokalizacja: Czołpino 34. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się w zabytkowym kompleksie Osady Latarników z końca XIX wieku. Ekspozycja mieści się na trzech kondygnacjach głównego budynku, który pełnił funkcję mieszkalną dla latarników i ich rodzin. Ekspozycja przedstawia historię powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz walory jego środowiska naturalnego. W muzeum zgromadzono również eksponaty dotyczące nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego.

Ruchome wydmy

Położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, między morzem a jeziorem Łebsko. Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy "wędrują" na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Największa wydma ma obszar ok. 500  hektarów, najwyższa  - Łącka Góra - ma 42 metry wysokości. Z góry wydmy można podziwiać pustynny krajobraz oraz jezioro Łebsko i oczywiście Morze Batyckie. Żeby dojść do Wydmy Łąckiej, należy udać się z Łeby do miejscowości Rąbka.

Atrakcje w okolicy Ustki

Łeba

Łeba jest chętnie odwiedzanym kurortem letniskowym, a także ważnym ośrodkiem rybackim. Pobyt w Łebie, położonej w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, pozwala korzystać w pełni z dobrodziejstw unikalnej przyrody, ruchomych wydm, oryginalnej roślinności i rozległych lasów porastających wybrzeża tutejszych jezior. Piękne okolice, w które warto się wybrać.

Trzy plaże w Łebie

W Łebie wydzielone są trzy główne plaże. Najpopularniejsza jest plaża A. Turyści znajdą tutaj nie tylko restauracje, bary, ale także ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem turystów. Nad terenem plaży króluje Hotel Neptun, który jest wizytówką miasta i, szczególnie w czasie zachodów słońca, dodaje plaży niesamowitego uroku. Do plaży dojdziemy od ulicy Wojska Polskiego lub ulicy Sosnowej. Plaża B znajduje się po drugiej stronie betonowego mola. Jest to plaża strzeżona, ale nieco mniej uczęszczana niż plaża A. Można na nią dostać się ul. Turystyczną. Ostatnią jest plaża C, coraz bardziej popularna, choć nie tak tłoczna jak plaża A. 

Park Dinozaurów „Łeba Park”

Lokalizacja: Nowęcin, ul. Kolonijna 24. Dzieci uwielbiają dinozaury. Park położony jest w otoczeniu lasów i naturalnej przyrody. Na najmłodszych czeka 100 gadów, a wśród nich dwa największe - seismosaurus mający 45 metrów długości i 13-metrowy brachiosaurus. W Mini ZOO dzieci mogą karmić kozy, owce, daniele, jelenie oraz ujeżdżać kucyki. Są też place zabaw i kino.

Muzeum Motyli w Łebie

Miesci się przy ul. Wojska Polskiego 5 A. Ciekawe miejsce z kolorową i niepowtarzalną kolekcją ponad 4000 eksponatów! Okazy duże i małe, kolorowe i jednobarwne, pochodzące z Europy, Azji a nawet Afryki. Dzieci będą zachwycone ich różnorodnością.

Labirynt Park Łeba

To dopiero przygoda na ul. Wspólnej! Na powierzchni 5000 m kw. znajduje się największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia po drodze do wyjścia. Można także zagrać w bule i pogłówkować w magicznym ogrodzie gier. Świetne miejsce dla dzieci w każdym wieku.

Jezioro Łebsko

To malownicze miejsce w okolicy Ustki. Jezioro rozlewa się malowniczo na Wybrzeżu Słowińskim, nieco na zachód od Łeby, na obszarze przepięknego Słowińskiego Parku Narodowego. To trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Przez Jezioro Łebsko przepływa rzeka Łeba, zbiornik posiada też połączenie kanałami z pobliskimi, ale już mniejszymi jeziorami Gardno i Sarbsko.

Jezioro Gardno

Jezioro Gardno zajmuje obszar blisko 2500. Bezpośrednio nad jeziorem leżą nadmorskie Rowy, około 4 km od jeziora znajduje się też Dębina a w przybliżeniu 7 km Poddąbie. Nad Jeziorem Gardno leżą jeszcze miejscowości: Gardna Wielka, Gardna Mała i Retowo. Piękne miejsce położone na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego z wyznaczonymi obszarami do wędkowania. Miejsce polubili miłośnicy żeglarstwa. Wypożyczalnia sprzętu wodnego SurfCamp Gardno jest dostępna w sezonie letnim.

Słupsk

Słupsk jest miastem z bogatą i ciekawą historią. Przeplatają się w niej losy Kaszubów, Pomorzan, Niemców i Polaków. Warto je odwiedzić, żeby poczuć tę wielokulturowość. Nie brakuje tu zabytków, atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc. Baszta Czarownic to jedno z takich miejsc. Ma swoją ponurą historię, jest symbolem niezawinionego cierpienia i okrutnej śmierci. Zdaniem badaczy Pomorze w XV - XVII wieku było terenem na którym wiele kobiet było posądzanych o czary.

Na wielką skalę zapłonęły na nim stosy. Wizytówką miasta jest neogotycki ratusz, siedziba władz miejskich od daty powstania w 1901 roku. Warto odwiedzić Muzeum Pomorza Środkowego- Zamek Książąt Pomorskich. W Zamku znajduje się pięć wystaw stałych, pokazujących m.in. skarby książąt pomorskich, pamiątki rodu Gryfitów, srebrny ołtarz darłowski z XVII wieku, sarkofagi. I coś dla miłośników malarstwa.

W zamku mieści się niepowtarzalna kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, która znajduje się w Słupsku liczy ponad 260 prac. To nie tylko pastelowe portrety, obrazy olejne, rysunki węglem i ołówkiem, grafiki, ale również listy, pocztówki, oryginalne odbitki fotograficzne, pierwodruki książek i archiwalia.

Darłowo

Kolejne nadmorskie miasto w okolicy, które oprócz plaży i związanych z nią atrakcji oferuje także inne turystyczne propozycje. Zamkiem Książąt Pomorskich (ul. Zamkowa 4) jest jedną z nich. To średniowieczna twierdza, pochodząca z II połowy XIV wieku, wybudowana z polecenia i środków księcia Bolesława V Gryfita. Zamek Książąt Pomorskich wznosi się nad brzegiem Wieprzy. Przez stulecia Warownia i rezydencja były wiele razy przebudowywane.

Dziś zamek jest siedzibą miejskiego muzeum - wystawy stałe przedstawiają m.in historię Darłowa i salę tortur czarownic. Zobaczymy tu wspaniałą architekturę, rzemiosło artystyczne, pochodzące z Pomorza zbiory etnograficzne i dzieła sztuki sakralnej. Miejscem przyciągającym turystów jest także Port Morski Darłowo. Obejmuje on trzykilometrowy odcinek Wieprzy.

Darłówko

Na ul. Wschodniej 14 znajduje się Latarnia Morska Darłowo, którą z pewnością warto odwiedzić. Latarnia ma wysokość ok. 21 metrów. Z góry rozciąga się piękny widok na morze oraz okoliczne tereny. W okolicy latarni znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie. Darłówko jako kurort nadmorski może poszczycić się piękną plażą, a w zasadzie dwiema plażami - wybrzeże podzielone jest na dwie części za sprawą rzeki Wieprzy.

Darłówko Wschodnie posiada plażę miejscami oddzieloną od morza kamieniami. Zachodnia plaża jest piaszczysta, dużo większa. Turyści mogą skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu wodnego i wodnych atrakcji typu przejażdżka na dmuchanym bananie. Most rozsuwany w Darłówku to kolejna atrakcja. W latach 80. ubiegłego wieku przebudowano stary most zwodzony na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim, zastąpiono go mostem rozsuwanym. Most rozsuwany jest jedynym mostem tego typu na terenie Polski.

Ustronie Morskie

Plaża w Ustroniu Morskim nie jest szeroka, ale wyróżnia się dzięki pięknemu klifowi. Ma też  dwa spacerowe mola. Woda w tym regionie należy do najczystszych na polskim wybrzeżu bałtyckim a bezpieczeństwa pilnują wykwalifikowani i wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ratownicy. Będąc w tym popularnym miasteczku warto wybrać się na spacer do Przystani Rybackiej. O poranku kutry są spuszczane na wody Bałtyku, po południu lub wieczorem - wciągane za pomocą wyciągarki linowej na plażę.

Zarówno przystań rybacka jak i stojące na plaży kolorowe kutry są atrakcją turystyczną Ustronia Morskiego. Złowione na tych kutrach ryby można zjeść w postaci smażonej lub wędzonej w pobliskich smażalniach lub wędzarniach. Interesującą atrakcją Ustronia Morskiego jest Skansen Chleb. Będzie to okazja do spróbowania chleba wypiekanego zgodnie z wypracowywanymi przez lata naturalnymi recepturami. Pieczywo wypieka się w 120-letnim piecu. W skansenie zobaczymy wiele zabytkowych przedmiotów związanych z wypiekiem chleba, takie jak żarna, maselnice, krajalnice, dochówki.

Jezioro Jamno

Jezioro znajduje się w gminie Mielno. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski. Zatem to dobre miejsce dla wędkarzy. Ale nie tylko.Na jeziorze Jamno znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego - rowerów wodnych, łodzi wiosłowych i motorówek.

Oferowane są również przewozy motorówką szybką. Można wybrać się także w rejs są zapewne rejsy stateczkiem Mila.

Co robić w Ustce gdy pada deszcz?

Nawet w deszczowe dni atrakcji turystycznych w Ustce nie zabraknie. Można zwiedzić latarnię morską, Muzeum Minerałów, Muzeum Chleba, Muzeum Ziemi Usteckiej, Kościół Najświętszego Zbawiciela oraz salę tradycji Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Warta odwiedzenia jest również Bałtycka Galeria Sztuki. Można skorzystać także z bogatej oferty zabiegowej z wykorzystaniem zasobów zdrojowych, tj. wód mineralnych i borowiny. Pytajcie o te zabiegi w Uzdrowisku Ustka.

W okolicy dostępne są kryte pływalnie w hotelach: Lubicz, Royal Baltic oraz Dolina Charlotty oferujące ponadto  bogaty wachlarz usług SPA. Natomiast najbliższe aquaparki znajdują się w Redzikowie  i Jarosławcu.

Gdzie zjeść u Ustce?

Świeże ryby, pizza, makarony, a może dania kuchni regionalnej? Będąc na urlopie lubimy smacznie zjeść. Restauracja „Weranda” mieści się przy ul. Chopina 10 A. Oferuje domowe dania i desery. Można też zjeść w restauracji „Familia” przy ul. Kilińskiego 1. To restauracja z jedzeniem na wagę. Klienci chwalą serwowane tu śniadania - polskie, greckie, angielskie, wegańskie oraz zestawy dla dzieci. Restauracja 7 Niebo oferuje lokalne dania, takie jak pierogi, owoce morza i potrawy mięsne, oraz wina i inne alkohole.

Kuchnia inspirowana jest regionalnymi i sezonowymi przysmakami. Lokalizacja: Marynarki Polskiej 51. Restauracja „Mar-Hub” przy ul. Marynarki Polskiej 3 jest polecana prze klientów jako miejsce, gdzie można zjeść pyszną rybę. Szczególnie polecany jest dorsz.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Pomorskie - odkrywaj z nami

Poznaj pomorskie!

Poznaj pomorskie!

Województwo pomorskie jest najdalej wysuniętym na północ województwem Polski. 316 km linii brzegowej nad Bałtykiem jest głównym czynnikiem sprawiającym, że pomorskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najdynamiczniej rozwijających się...

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby to nie tylko nadmorskie miejscowości i popularne kurorty. To region z własną kulturą i językiem, obfitujący w ciekawe miejsca, piękną przyrodę, zabytki i obiekty sztuki ludowej oraz związane z...

Pomorskie - atrakcje dla dzieci

Pomorskie - atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć w pomorskim z dziećmi?

Województwo pomorskie to wręcz wymarzone miejsce na urlop z dziećmi. Obecność Bałtyku i piękne, piaszczyste plaże to dopiero początek atrakcji, które chętnie odwiedzane są także z dziećmi.

Miasta

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Gdańsk, Gdynia i Sopot to kolejny cel naszej wyprawy na Pomorze. Chociaż, aby zapoznać się z każdym z tych miast, zwiedzić je i poczuć ich klimat, warto zarezerwować sobie sporo...

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Pomorskie to województwo, w którym warto spędzić wakacje. Celem mogą być nadbałtyckie plaże, ale nie tylko.

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Wśród niezliczonych zalet wakacji w Pomorskim, jest także taka, że w tym województwie nie brakuje miejsc dla aktywnych.

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad