Atrakcje Górnego Śląska

Funzeum w Gliwicach - Muzeum Światła i Koloru

funzeum;funzeum gliwice;muzeum w gliwicach;atrakcje dla dzieci śląsk;atrakcje turystyczne dla dzieci;

Jeśli szukasz pomysłu na weekend na Śląsku, pomysłu na spędzenie czasu z dzieckiem, z przyjaciółmi lub po prostu lubisz ładne zdjęcia, to mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia.

Jest nią Funzeum w Gliwicach - niedawno powstałe, niezwykłe muzeum z przestrzenią pełną niesamowitych aranżacji. Muzeum, ale na odwrót! Funzeum to miejsce rodzinnej rozrywki i doskonała propozycja na weekend z dzieckiem na Śląsku. Spójrz jakie atrakcje czekają na Ciebie w środku!

Funzeum to pomysł autorów marki Prezent Marzeń. Na 4 tysiącach metrów kwadratowych powstał park rozrywki i edukacji, pokazujący jak działają ze sobą światło i kolory. To największe tego typu miejsce w Polsce. Na terenie Funzeum znajdziesz niezliczoną ilość interaktywnych, niepowtarzalnych eksponatów, które z pewnością pobudzą Twoją kreatywność i wyobraźnię. Nie jest ważne, czy masz 5 czy 50 lat - zwiedzanie Funzeum będzie ciekawą przygodą dla każdego, niezależnie od wieku. Kilkadziesiąt multisensorycznych eksponatów i instalacji wchodzących w skład wystaw Kolor i Światło pozwoli Ci wejść w kontakt ze sztuką. I to dosłownie! Stojąc na przekór muzealnym zakazom i nakazom, Funzeum zachęca, by puścić wodze wyobraźni i wyjść poza sztywno narzucone nam ramy. Jedyny zakaz, jaki tu funkcjonuje, to zakaz zakazów.

SPIS TREŚCI:

Wystawa Koloru - co tu zobaczycie?

Funzeum Gliwice atrakcje Śląsk

Pierwszą z części Funzeum jest Wystawa Koloru, stworzona z 36 eksponatów zebranych w 12 pokojach. Przestrzeń ta tworzy aż 37 oryginalnych scenek do selfie! Zacznijmy od kolorów… Na co dzień nie poświęcamy zbyt wielkiej uwagi kolorom, przecież są wszechobecne - ale to przecież one tworzą nasz świat! Ich brak używany jest jeszcze niekiedy w kinematografii dlatego, że jest dotkliwie odczuwalny, przez co pozwala to na przekazanie widzowi dodatkowych informacji w podprogowy sposób.

Wystawę Koloru zaczniesz od krótkiego, audiowizualnego wstępu do koloru. Następnie poznasz pryzmat - magiczną bryłę, która nakazuje zmianę myślenia, pokazując, że białe “bezbarwne” światło składa się w rzeczywistości z wielu barw. Tutaj też - dosłownie - zanurzysz się w tęczy w możliwie największym kontaktem ze światłem. Światłem, które według fizyków jest jednocześnie cząstką i falą.

A jak już dotkniesz wszystkich kolorów z osobna, wtedy będziesz mógł pobawić się nimi wszystkimi na raz. Najpierw wszystko ponownie zostanie przewrócone do góry nogami i zamiast mieszać wszystkie kolory tęczy dowiesz się, że do ponownego uzyskania koloru białego wystarczy światło czerwone, zielone i niebieskie (czyli RGB - Red, Green, Blue), czyli takie, jakie wykorzystywane jest w ekranach telewizorów czy smartfonów.

Następnie wyruszysz w podróż po tęczy - to siedem pokoi, poświęconych jej kolorom i szpiegowi, który choć nie tworzy tęczy, to wcale nie znalazł się tam przypadkiem. I spokojnie - nie zostaniesz zasypany stosem trudnych do przyswojenia informacji! Zostaną Ci one przekazane poprzez 32 instalacje, pozwalające wejść w bliski kontakt z każdym z kolorów. Na tym etapie poznasz każdy kolor, a jednocześnie będziesz miał okazję zrobić ogrom niestandardowych selfie! Balonikowy pies, słonecznikowa łąka, różowa kanapa, ławka z jednorożcami czy plaster miodu z pszczółkami.  Która scenka przekonuje Cię najbardziej?

To jednak nie koniec przygody

Wystawa Światła

Funzeum Gliwice atrakcje Śląsk

Światło. Skąd się wzięło, czym jest i co nam daje? Wystawa Światła powstała, żeby każdy uczestnik mógł docenić, jak ważne jest światło. A docenisz je dopiero wtedy, gdy go zabraknie. Dlatego… na początku światła nie będzie. Następnie wyposażony w specjalne okulary 3D zanurzysz się w strefę fluo, by zapoznać się z sekretami luminescencji. Tu czekają na Ciebie obrazki nie z tej ziemi! Tutaj też będziesz mieć okazję na niezwykłe zdjęcia w dwóch infinity roomach. Tu poczujesz się jakbyś znajdował się we wnętrzu nieskończonego szklanego labiryntu, choć tak naprawdę otaczają Cię tylko cztery ściany. Po drodze wkroczysz w bajkowy las fluo, który wyjaśni Ci więcej na temat sztucznych źródeł światła, a w szczególności o lampach UV i tym, dlaczego otaczający Cię fluoryzujący pokój robi aż takie wrażenie.

Następnie wkroczysz w krainę zwierciadeł i luster - tych znanych nam na co dzień, ze szkła, metalu, ale i naturalnych. Tu dowiesz się jak to jest znaleźć się wewnątrz kalejdoskopu, w którym każda zmiana koloru i kąta padania światła dramatycznie zmienia cały krajobraz. Przy okazji obejrzysz bardzo dobrze znaną pyzatą twarz z zupełnie innej strony. Tak, jak można porównywać Ziemię do wielkiego magnesu, tak i okrążający ją Księżyc jest w pewnym sensie jednym wielkim zwierciadłem, o czym będziesz mógł przekonać się na Wystawie Światła.

Wystawa Światła liczy 18 eksponatów i 25 scenek do selfie. Podobnie jak Wystawę Koloru, Wystawę Światła zwiedza się około 60 minut.

A po zwiedzaniu… Odpoczynek!

 Funzeum Gliwice

Doświadczanie światła i koloru może porządnie zmęczyć, dlatego w Funzeum powstała strefa Funzone, czyli miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się po zwiedzaniu. Znajdziesz tu:

  • świecącą podłogę do tańca
  • 12-metrowe pianino podłogowe
  • podniebny plac zabaw
  • strefę 2-latka
  • basen z przezroczystymi piłeczkami i podświetlanym dnem.

Obok znajduje się również kawiarnia, która może okazać się zbawieniem dla rodziców przybywających do Funzeum ze swoimi dziećmi oraz sklepik z pamiątkami (no bo czym jest wycieczka bez pamiątek?). Kiedy Ty spokojnie będziesz pić kawę, zagryzając czymś słodkim, dzieci zajmą się sobą, szalejąc w małpim gaju, zjeżdżając ze zjeżdżalni, skacząc w kuleczkach czy biegając po największym pianinie w Polsce!

Wycieczki, urodziny, eventy

Funzeum urodziny atrakcje Śląsk

Funzeum zachwyci oczywiście całe rodziny, jednak oprócz prywatnych gości to doskonałe miejsce na wycieczkę, zorganizowanie urodzin, imprezy integracyjnej, konferencji czy sesji zdjęciowej. Strefa eventowa o powierzchni ponad 550 m kwadratowych posiada własne nagłośnienie i jest przygotowana na nawet najbardziej wymagającą imprezę! Dodatkowo Funzeum dysponuje dwoma salami urodzinowymi - a to właśnie dzieci czują się tu jak w raju!

Czy warto odwiedzić Funzeum?

Funzeum Gliwice atrakcje Śląsk

Głęboko wierzymy, że aby obudzić prawdziwe zainteresowanie wystarczy czasem dosłownie jedna iskra. W Funzeum tych iskier jest wiele więcej! Podawana z umiarem wiedza, możliwość dotknięcia i wypróbowania tego, co właśnie zostało nam podane, przejmujące przestrzenie, aranżacje, w których powstać mogą nietuzinkowe zdjęcia - to wszystko czeka w Gliwicach, w kompleksie handlowo-rozrywkowym Europa Centralna. To modne, instagramowe miejsce, które podbija również serca najmłodszych amatorów niecodziennej rozrywki.

Funzeum czynne jest codziennie, przez cały rok, od 10:00 do 20:00, więc na pewno znajdziesz jakiś dogodny termin do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca!

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Pszczyńska 315

44-100 Gliwice

https://funzeum.pl/

GALERIA ZDJĘĆ:

{gallery}gorny-slask/atrakcje/funzeum-galeria{/gallery}

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad