Atrakcje Górnego Śląska

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Kopalnia Guido w Zabrzu

Górny Śląsk dziś jest kojarzony głównie jako zagłębie węglowe. Część kopalni działa do dzisiaj, jednak na Śląsku znajdziemy też nieczynne kopalnie, którym współcześnie nadano nowe życie. Życie turystyczne!

Takim miejscem jest Kopalnia Guido w Zabrzu i Sztolnia Królowa Luiza - unikaty w skali Europy, w którym czeka nie tylko zwykła wycieczka, ale i doświadczenie w postaci wcielenia się w postać górnika! Warto wybrać się do województwa śląskiego i poznać jego najciekawszą atrakcję turystyczną. Gotowi na niezwykłą podróż po podziemi?

SPIS TREŚCI:

Mroki Kopalni Guido - co tu na Ciebie czeka?

MROKI kopalni guido
Kopalnia Guido z myślą o turystach zorganizowała kilka możliwości zwiedzania. Pierwsza z nich to Mroki Kopalni, która funduje zwiedzanie w zupełnej ciszy, mroku (jedyne źródło światła to czołówka przy kasku!), bez zasięgu i bez wifi! Można się poczuć jak na czarnym szlaku turystycznym, długim na ponad 1,5 km, z tym, że nie w górach, a… 355 metrów pod ziemią. 355 metrów, czyli prawie 120 pięter w dół, pokonanych górniczą windą (szolą). Na tej trasie dotrzesz do najsurowszych zakamarków kopalni, do których dostęp jeszcze niedawno mieli wyłącznie zawodowi górnicy. Na koniec wyprawy w nagrodę za włożony wysiłek górnicza kolejka zabierze Cię wprost do podziemnego pubu na porcję śląskich smakołyków i kufel kraftowego piwa Guido. To najniżej położony pub na świecie!

Podziemny Spacer Górniczy

zabrze guido 11 2020 radoslaw kazmierczak 47
Na tej trasie, na poziomie 320 metrów pod ziemią poznasz warunki wydobycia węgla, zasady panujące pod ziemią i tradycje górnicze, a także przejedziesz odcinek trasy wyjątkową podwieszaną kolejką! To jedyna taka kolejka na świecie udostępniona dla turystów. Kolejka zawiezie Cię w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych - z bliska będziesz mógł przyjrzeć się jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Przejdziesz 3,5 km śladami górników - od szoli aż do przodka, gdzie wydobywano “czarne złoto”, a na koniec odwiedzisz - tradycyjnie już - najwyżej położony pub! Podziemny Spacer Górniczy to jedna z najciekawszych atrakcji Kopalni Guido - wybierają ją najczęściej dorośli i młodzież, którzy chcą poznać technikę i kulturę górniczą.

Podziemna Szychta

podziemna szychta
A jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy górnik, uda się to na szychcie w stroju sztygarskim, z pełnym ekwipunkiem (gumioki, hełm, lampa). Zjeżdżając szolą, głęboko pod ziemią będziesz musiał przeciskać się wąskimi przejściami, przenieść kilkudziesięciokilogramowy rurociąg, zamontować przenośnik taśmowy, zbudować lutnię wentylacyjną i wykonać inne, zlecone prace. Przekonasz się, że wysiłek w ciasnocie i zapyleniu kosztuje sporo sił! Podziemna Szychta to przygoda tylko dla dorosłych, w dodatku wytrwałych! Wymaga dobrej kondycji i szczypty odwagi, a także chęci przeżycia prawdziwej górniczej przygody! Najczęściej wybierają ją mężczyźni na wieczorze kawalerskim, ale i panny młode na wieczorze panieńskim! To doskonały sposób na urodziny, imprezę integracyjną czy po prostu weekend ze znajomymi.

Co musisz wiedzieć o Kopalni Guido?

zabrze guido 11 2020 radoslaw kazmierczak 4

Guido to…
- Najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce,
- Najgłębiej położony Pub pod ziemią (320m),
- Przejażdżka jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną,
- Zjazd autentyczną szolą górniczą,
- Współczesne kombajny i maszyny górnicze.

Sztolnia Królowa Luiza i jej atrakcje

Kopalnia Guido to tylko jedno z miejsc, łączących kompleks w Zabrzu. Kolejny obiektem jest Sztolnia Królowa Luiza, w której poznasz nie tylko podziemne królestwo maszyn, ale i odbędziesz podziemny spływ łodzią. To najdłuższy podziemny spływ w Polsce! Niemal dwugodzinna wyprawa to pięknie podświetlone korytarze, rosnące w ciemnościach rośliny, odgłosy kapiącej wody, skrzące się, potężne pokłady węgla i relaks w lekko kołyszącej się łódce.

Podziemne Królestwo Maszyn

podziemne krolestwo maszyn

To trasa zwiedzania Sztolni Królowa Luiza, na której posłuchasz i zobaczysz jak pracują podziemne giganty. Na widok tych maszyn niejeden zrobi wielkie oczy! Te ogromne urządzenia górnicze to prawdziwe cuda techniki, które - co ciekawe - możesz samodzielnie uruchomić. Czeka tu na Ciebie podróż w głąb Ziemi do największego w Europie podziemnego parku stu działających maszyn - olbrzymów. Zobaczysz jak kruszą, miażdżą i transportują tony czarnych brył na minutę. Zaskoczy Cię huk silnika kombajnu, długiego na 10 metrów i ważącego 22 tony.

W Podziemnym Królestwie Maszyn na 1,5 godziny znajdziesz się w sercu kopalni - w miejscu, w którym praca wre nieustannie, poczujesz się jak górnik obsługujący maszyny, usłyszysz huk prawdziwego, ciężkiego sprzętu przemysłowego, poczujesz potęgę ładowarek, przenośników, wrębiarki, wiertnic i uruchomisz gigantyczny kombajn pracujący przy ścianie wydobywczej. Do Podziemnego Królestwa Maszyn mogą wejść dzieci od 4 roku życia. Na zakończenie przygody będzie czekać niezapomniana podróż rozkołysaną podziemną kolejką Karlik.

Rodzinna Szychta

Rodzinna Szychta Krolowa Luiza Zbarze

Tak, jak w Guido na śmiałków czekała Podziemna Szychta, tak w Sztolni Królowa Luiza czeka Rodzinna Szychta, czyli pokonanie trzech stopni wtajemniczenia górniczego wspólnie z rodziną.

1. Po pierwsze - ubranie w strój górnika. Zakładasz prawdziwy górniczy strój, kaski z czołówkami i tak gotowy do działania meldujesz się u sztygara. Razem zjeżdżacie szybem w podziemne czeluście, a po drodze sztygar zapoznaje Cię z górniczym żargonem, pokazuje czym jest ocios czy spąg i opowiada o tym, co wspólnego ma węgiel i nowoczesne samoloty czy rowery.
2. Kilofy w dłoń i do roboty! Czeka Cię tutaj wspólne wydobywanie węgla i cięcie drewnianego klocka na komendę “moje-twoje”. To świetnie uczy współpracy i pozwala wrócić do czasów, w których trzeba było sobie radzić bez maszyn i polegać na sile własnych rąk.
3. Zostajesz superbohaterem podziemi! Wcielasz się w ratowników górniczych. Uczysz się pierwszej pomocy - będzie trzeba opatrzyć ranę i dokonać błyskawicznej ewakuacji na noszach! Będziesz ścigać się z czasem podczas prawdziwej akcji ratunkowej. Ta trasa, podobnie jak Podziemne Królestwo Maszyn, również zakończona jest przejazdem górniczą kolejką - Karlikiem.

Sztolnia Królowa Luiza Zabrze

W Rodzinnej Szychcie mogą uczestniczyć dzieci od 5 roku życia. Rodzinna Szychta to dwugodzinna przygoda - podróż w czasie do królewskiej kopalni z XVIII wieku. W jej trakcie zaskoczą Cię skrzące się pokłady węgla sprzed milionów lat i wydobędziesz własną baryłkę “czarnego złota”. Na koniec przygody na każdego uczestnika czekać będzie dyplom uznania sztygarskiego - w końcu żeby go zdobyć trzeba się trochę natrudzić!

Podziemny Spływ Łodzią

podziemny splyw sztolnia
Na sam koniec zostawiliśmy Wam prawdziwą gratkę. Prawdziwy smaczek, prawdziwe złoto! Mowa o Podziemnym Spływie Łodzią - najczęściej wybieranej atrakcji na terenie Sztolni Królowej Luiza. Czeka tu na Ciebie niezapomniana przygoda w najstarszych w Europie podziemiach węglowych. Spływ w podziemnym mieście Sztolni Królowej Luiza to najdłuższy podziemny spływ łodziami. Przez niemal dwie godziny czeka niecodzienny relaks pod ziemią - zachwycisz się delikatnym kołysaniem łódek, delikatnie podświetlonymi korytarzami, doświadczysz mikroklimatu podziemnej rzeki (90% wilgotności), poczujesz na twarzy przyjemny chłód (16 stopni Celsjusza), zobaczysz rośliny rosnące w ciemnościach i skrzące się, potężne pokłady węgla, a na koniec zacumujesz w porcie w samym środku miasta!

W Podziemnym Spływie Łodzią mogą uczestniczyć dzieci od 5 roku życia. Po spływie możesz odpocząć w jednym z dwóch parków tematycznych - Parku 12C i Parku Techniki Wojskowej.

Łącznie do dyspozycji odwiedzających oddano 11 kilometrów węglowych podziemi, z mnóstwem atrakcji i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci!

Superticket - połącz zwiedzanie w Kopalni Gudio i Sztolni Królowa Luiza

Superticket kopalnia guido zabrze

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza połączyły swoje siły tworząc SuperTicket. SuperTicket 2 w 1 łączy wstęp na Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido i Podziemny Spływ Łodzią w Sztolni Królowa Luiza. To dwie największe atrakcje kompleksu, dlatego takie połączenie jest doskonałym pomysłem na rodzinny weekend.

Kupując SuperTicket:
- tworzysz gotowy plan na całodniową przygodę dla rodziny,
- łączysz zabawę z edukacją,
- łączysz aktywność z relaksem,
- oszczędzasz czas (na wyszukiwanie) i energię (na wybieranie),
- oszczędzasz pieniądze,
- zwiedzasz dwie topowe atrakcje Śląska,
- odkrywasz surowe piękno kopalni węgla i magiczny urok sztolni.

Z SuperTicketu korzystać mogą dzieci od 6 roku życia. W trakcie wizyty między jedną, a drugą atrakcją można zjeść we wspomnianym już najniżej położonym pubie w Europie.

1. Bilet ważny jest 12 miesięcy od daty zakupu.
2. Po zakupie biletu dokonaj rezerwacji terminu zwiedzania Podziemnego Spływu Sztolnią i Podziemnego Spaceru Górniczego pod nr tel. 32 271 40 77 lub mailowo: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
3. Jeden bilet uprawnia jedną osobę do zwiedzania
4. W dniu zwiedzania odbierz bilet w formie papierowej w kasie

Dlaczego warto odwiedzić Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza?

dlaczego warto odwiedzic

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza to jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych na terenie Zabrza i całego Śląska. Z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami - każda konfiguracja jest dobra, by przeżyć wspaniałą przygodę głęboko pod ziemią!

Możliwości rezerwacji zwiedzania bezpośrednio na stronie www.podziemnaprzygoda.pl

Gdzie nas znajdziesz?

Kopalnia Guido

3 Maja 93, 41-800 Zabrze

Więcej informacji: https://kopalniaguido.pl/

Sztolnia Królowa Luiza

Maurycego Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze 

Więcej informacji: https://www.sztolnialuiza.pl/

GALERIA ZDJĘĆ:

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024