Blog - województwo dolnośląskie

Dolny Śląsk - co robić w deszczowe dni?

Dolny Śląsk - co robić w deszczowe dni?

Gdy pada deszcz, niekoniecznie trzeba się nudzić. Podpowiemy Wam, gdzie pojechać i co zobaczyć w niepogodę.

Dolny Śląsk - atrakcje na deszczowe dni

Będziecie zaskoczeni, jak wiele jest możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu nawet gdy pada deszcz. Proponujemy atrakcje Ziemi Kłodzkiej i Karkonoszy.

Czasem planujemy weekend czy wakacyjny wyjazd, ale prognozy pogody nie są obiecujące, albo pogoda nagle spłata nam figla. Czy to powód, żeby zostać w domu? Absolutnie nie! Są bowiem atrakcje, które nie wymagają długich wędrówek i to, co się dzieje na dworze, nie ma najmniejszego znaczenia. Co zatem robić w deszczowe dni? Polecamy miejsca na Ziemi Kłodzkiej i w Karkonoszach, w których można spędzić czas miło, atrakcyjnie i w każdych warunkach pogodowych.

KARKONOSZE

sniezka

Wiadomo, że Karkonosze, jako pasmo górskie leżące w zachodniej części Sudetów, znane jest głównie z atrakcji turystycznych związanych z górskimi wycieczkami i zdobywaniem szczytów, na przykład Śnieżki. Ale gdy pada deszcz, trzeba pomyśleć o innych ciekawych miejscach. Wśród wielu atrakcji turystycznych Karkonoszy na deszczowe dni, chcielibyśmy polecić kilka miejsc. Dla dzieci i dorosłych. W sam raz na rodzinną wycieczkę, gdy pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Huta Julia w Piechowicach

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

huta julia

Miejsce unikalne, wyjątkowe i bogate w historię. Poza tym, powstają tu piękne rzeczy, cudowne kryształy. Turyści i poszukiwacze niesamowitych miejsc będą zachwyceni, bo to, co się tam dzieje, można zobaczyć z bliska. Huta Julia w Piechowicach to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce oraz ciekawa atrakcja turystyczna Karkonoszy, szczególnie w deszczowy dzień. Produkuje się w niej ręcznie formowane i szlifowane produkty kryształowe, trafiające do licznych odbiorców w kraju i za granicą. Technika wytwarzania jest tradycyjna, a wzory tradycyjne i nowoczesne.

Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 29 1080px

Pogoda w Karkonoszach jest zmienna i nieprzewidywalna. Doświadcza tego również Mała Japonia - Ogród japoński Siruwia w Przesiece jest to atrakcja turystyczna położona w lesie na wysokości 600 m n.p.m. Okazuje się jednak, że zwiedzający ochoczo odwiedzają to miejsce, także w okresie niesprzyjającej pogody. Część z nich to zapaleni turyści i wędrowcy, którzy są przygotowani na deszcz i gwałtowne zmiany temperatury i nie zamierzają rezygnować z odwiedzenia tego wyjątkowego zakątka na łonie natury. Dla wszystkich gości Małej Japonii są przygotowane parasolki, które można wypożyczyć bezpłatnie na czas zwiedzania. Duże, ogrodowe parasole chronią również przed deszczem amatorów kawy i herbaty, która oferowana jest w japońskiej kawiarence. Obiekt posiada kilka budynków, które są zupełnie niezależne od pogody. W zadaszonym Muzeum "Samuraj - rycerz dawnej Japonii" można podziwiać niezwykłą kolekcję zbroi japońskich. W niezależnych od aury warunkach, można kupić również pamiątki prosto z Japonii w nowo otwartym sklepiku z rękodziełem z prefektury Kioto.

Papugarnia Śnieżka Karpacz

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

papugarnia karpacz

Papugarnia Śnieżka, znajduje się nieopodal Karpacza. To idealna atrakcja turystyczna dla rodzin, które pragną wspólnie, rodzinnie spędzić razem czas. Papugarnia to także doskonałe miejsce na relaks, bo obcowanie z przyrodą i zwierzętami wpływa bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie. W tym wyjątkowym miejscu obcuje się z tymi pięknymi, egzotycznymi ptakami naprawdę blisko. Fruwają wszędzie, zaczepiają odwiedzających ich dom. Można je pogłaskać, nakarmić, wziąć na ręce. To wielka frajda! Poprzez wizytę w tym wyjątkowym miejscu można poznać zwyczaje ptaków i obserwować ich zachowania. Spotkanie z ptakami to doskonały pomysł na deszczowe dni.

Karkonoskie Tajemnice

atrakcja dla dzieci naniepogode 

5

Na deszczowe dni polecamy wyjazd do Karpacza. Tam nie brakuje atrakcji pod dachem. Jedną z nich jest wystawa Karkonoskie Tajemnice. Przedstawia magiczny świat Karkonoszy, osnuty legendą Ducha Gór. Są tu historie o zielarzach, poszukiwaczach skarbów naturalnych, których w górach nie brakuje, Walończykach i hutnikach. Można zobaczyć siedzibę Ducha Gór i Alchemiczną Komnatę pełną niezwykłości. Ekspozycja „Karkonoskie Tajemnice” została nagrodzona w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”. Zaaranżowana przez artystów ekspozycja przyciąga zwiedzających, a wykorzystanie najnowszych technologii powoduje, że zwiedzający czują się częścią tajemniczego świata Karkonoszy wraz z całym jego bogactwem. Już same nazwy poszczególnych części wystawy powodują ciekawość i po prostu chce się ją zwiedzać.

Muzeum Zabawek w Karpaczu

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

muzeum zabawek3

Muzeum Zabawek w Karpaczu to miejsce dla dzieci, choć i dorośli z przyjemnością pooglądają zabawki swojego dzieciństwa, albo zabawki, którymi bawiono się w dawnych czasach. To niezwykle ciekawa atrakcja turystyczna na deszczowe dni. Miejskie Muzeum Zabawek, stworzone zostało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można w nim zobaczyć fantastyczne zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII -wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy.

Muzeum Budowli i Techniki Klocków Lego w Karpaczu

atrakcja dla dzieci naniepogode 

108778181 1349679541897181 7220592396336040231 n

To będzie raj dla małych i dużych chłopców, ale dziewczynki też będą oczarowane. Pytacie co jeszcze można robić w Karkonoszach, gdy pada deszcz? Odwiedzić Muzeum Budowli i Techniki Klocków Lego w Karpaczu. To interaktywne spotkania z najbardziej znanymi klockami na świecie, dwa piętra kolorowej, niezapomnianej przygody.

Muzuem Sentymentów w Kowarach

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

2

A może by tak wybrać się do Kowar? Ale co robić w Kowarach w deszczowy dzień? Odwiedzić Muzeum Sentymentów, ukazujące życie codzienne w PRL. To miejsce, które zachwyca nas nie tylko niesamowitą ekspozycją, aranżacją pokoi oraz dbałością o najmniejszy detal, ale także klimatem, którego pozazdrościć mogłoby mu niejedno muzeum w Polsce. Wizyta w Muzeum Sentymentów to podróż do minionych lat, gdzie starsi powrócą do miłych wspomnień, a dzieci zobaczą świat, o którym opowiadają im dziadkowie i rodzice.

Kopalnia Podgórze w Kowarach

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

130847291 1510311075838768 724590997875062871 n

W Kowarach, oprócz nostalgii za minioną epoką, czeka nas kolejna atrakcja turystyczna Karkonoszy. Jest to Kopalnia Podgórze z podziemną trasą turystyczną. To kopalnia w której dawniej wydowbywano uran. Bez wątpienia wyjątkowa, zaczerpiniecie w niej sporej dawki wiedzy o kopalnictwie i współczesnej historii… Prawdziwa przygoda!

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

lesna huta

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie to miejsce, które może Was zaskoczyć. Połączenie historii wyrobu kryształów z historią regionu i hutnictwa szkła. Na własne oczy zaobserwujecie wytopy różnych form szklanych, od ozdób po wazony i naczynia. Mistrz Henryk Łubkowski od lat podtrzymuje wielowiekową tradycję hutnictwa w Szklarskiej Porębie. Bardzo interesująca wycieczka, na którą Was zapraszamy. 

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

2

Warto także odwiedzić Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, w którym można obejrzeć blisko 3000 eksponatów - minerałów i skamieniałości z całego świata. Ciekawostka - jeden eksponat jest z kosmosu. Przed muzeum znajduje się jedyny w Europie Las Karboński, czyli skamieniałe pnie drzew, które około 300 milionów lat temu. Dzieci z pewnością zainteresują szkielety dinozaurów oraz wyświetlane filmy.

Muzeum Pałac Łomnica

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

palac lomnica

Co jeszcze robić w Karkonoszach gdy pada deszcz? Przechadzać się po pałacu, gdzie w pięknych pomieszczeniach i w otoczeniu zabytków, zapomnimy o brzydkiej pogodzie i rzeczywistości. Polecamy Muzeum Pałac Łomnica i wystawę multimedialną, która przedstawia 3 wieki z życia pałacu.

ZIEMIA KŁODZKA

Ziemia Kłodzka obfituje w atrakcje turystyczne, także na deszczowe dni. To region bogaty w fantastyczne podziemia - kopalnie, jaskinie, sztolnie. Znajdziecie tu również inne interesujące miejsca i obiekty: Twierdzę Kłodzką, Twierdzę Srebrna Góra, a także Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju czy Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój. Plan jest prosty - pakujcie plecaki i ruszajcie w drogę. 

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

atrakcja dla dzieci naniepogode parking

podziemna trasa turystyczna klodzko

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku to miejsce w sam raz na krótką wycieczkę. Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania. Podziemne tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII powiększali i udoskonalali swoje piwnice. Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca. Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście - poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego.

Twierdza Kłodzko

atrakcja dla dzieci naniepogode parking restauracje

twierdza klodzko nocne zwiedzanie

W Twierdzy Kłodzkiej czekają na Was niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

atrakcja dla dzieci naniepogode parking restauracje noclegi

kopalnia05

Gdy na dworze pada deszcz można wybrać się do Złotego Stoku, do Kopalni Złota. Zobaczycie tam jedyny w Polsce podziemny wodospad, spotkacie się z Gnomem i Alchemikiem, a także weźmiecie udział w płukaniu złota. Atrakcji jest tam cała masa. Zapewniamy, że to ciekawy pomysł na spędzenie deszczowego dnia z rodziną.

Twierdza Srebrna Góra

atrakcja dla dzieci naniepogode parking  

G0015237 PS

Także Twierdza Srebrna Góra może być dobrym pomysłem na wycieczkę. Dla miłośników militariów i tematyki wojennej to historyczne miejsce będzie niewątpliwą atrakcją turystyczną. Możliwe jest zwiedzania z przewodnikiem.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój

atrakcja dla dzieci naniepogode   

muzeum zabawek

Swoje Muzeum Zabawek ma także Ziemia Kłodzka. Znajduje się w Kudowie Zdroju i jest doskonałą atrakcją na deszczowy dzień. Wizyta w nim przeniesie dorosłych do świata dzieciństwa, a dzieci będą wychodziły z niego z uśmiechem na twarzy. Na wystawie zgromadzono ponad 5 tysięcy zabawek!

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

atrakcja dla dzieci naniepogode parking rower

palac kamieniec zabkowicki

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim można zwiedzać także w czasie deszczu. Pałac Marianny Orańskiej to architektoniczna perła Dolnego Śląska, pełna tajemnic i niespodzianek. Dla miłośników historii - wspaniałe miejsce. Pałac można zwiedzać także z przewodnikiem.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

atrakcja dla dzieci naniepogode parking restauracje

2 Ekspozycja w Pawilonie Wejściowym

Na deszczową pogodę doskonałym pomysłem jest także wycieczka do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Trasa turystyczna zaczyna się od śluzy wejściowej chroni ona mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. A to, co zobaczycie, na zawsze pozostanie w Waszej pamięci. Rezerwujcie bilety! 

Więcej atrakcji gminy Stronie Śląskie znajdziecie Tutaj.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

atrakcja dla dzieci naniepogode parking restauracje 

kolejka 2

Kopalnia Nowa Ruda to kolejne miejsce godne polecenia na deszczowe dni. Przejazd kolejką górniczą to niewątpliwa atrakcja dla dzieci, ale dorośli też nie będą się tam nudzić. Wydobycie węgla to ciekawy proces. W muzeum dowiemy się o historii górnictwa na tym rejonie i poznamy z bliska pracę górników. Interesujące miejsce.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój

atrakcja dla dzieci naniepogode parking  

muzeum papiernictwa

W Dusznikach Zdroju znajduje się kolejne miejsce warte polecenia jako atrakcja turystyczna na deszczowe dni. To Muzeum Papiernictwa. Pochodzenie papieru, jego historia, proces powstawania - to wszystko jest z zasięgu ręki. Ponadto na wystawie zgromadzono dawne urządzenia do jego wytwarzania i wiele cennych zabytków. Tu nie ma czasu na nudę, a deszcz może padać!

Zwiedzaj Dolny Śląsk

Mamy nadzieję, że w naszych wielu propozycjach odnajdziecie coś dla siebie! Wybierzcie kierunek swojej podróży: Ziemię Kłodzką lub Karkonosze i poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne regionów na Dolnym Śląsku. 

Mapa atrakcji Dolnego Śląska

PRZECZYTAJ TAKŻE:

STRONIE ŚLĄSKIE - ODKRYJ ATRAKCJE TURYSTYCZNE

GMINA RADKÓW - TOP 10 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

KARKONOSZE - 27 ATRAKCJI WARTYCH ZOBACZENIA

CO WARTO ZOBACZYĆ W KARPACZU?

MIASTA ZŁOTORYJA - POZNAJ ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

 

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad