Blog - województwo dolnośląskie

Zieleniec Sport Arena - zima pełna wrażeń

Zieleniec Sport Arena - zima pełna wrażeń

Zima nie musi oznaczać przerwy od podróżowania. Wręcz przeciwnie może być okazją do odkrywania pięknych miejsc w innej odsłonie oraz spróbowania nowych aktywności. Niekiedy wystarczy ciepła czapka i rękawiczki, by korzystać z atrakcji i cieszyć się górskimi panoramami. Te warto sprawdzić w okolicach Zieleńca, położonego w samym sercu Ziemi Kłodzkiej.

Sezon narciarski wystartował z impetem. W Sudetach mróz złapał w odpowiednim momencie, co pozwoliło na przygotowanie stoków. W przypadku Zieleńca z pomocą przychodzi także unikalny w skali kraju mikroklimat, którego specyfika stwarza tutaj wyjątkowe warunki atmosferyczne. Dzięki nim śnieg leży tu nawet przez 150 dni w roku. Nawet wtedy, gdy wkoło panuje już mocno zaawansowana wiosna.

Warto dodać, że poza stokami ciężko w Zieleńcu narzekać na nudę. Malowniczo poprowadzone trasy spacerowe, wieże widokowe oraz urokliwa architektura w pobliskich miasteczkach sprawiają, że miejsce stanowi świetną bazę wypadową do odkrywania Ziemi Kłodzkiej. Nie sposób zapomnieć też o dziesiątkach kilometrów biegowych tras narciarskich, które zlokalizowane są głównie po czeskiej stronie.

SPIS TREŚCI:

Więcej niż szerokie stoki

zieleniec sport arena

Zieleniec Sport Arena od lat stanowi ważny punkt na narciarskiej mapie regionu, będąc równocześnie jednym z największych ośrodków w Polsce. Ponad 23 kilometry bezpiecznych tras o zróżnicowanym poziomie trudności, 31 wyciągów (w tym 7 kolei linowych) tworzą nowoczesną i wygodną w użytkowaniu stację. Rozbudowa infrastruktura i dopracowana logistyka przekłada się na dużą przepustowość, a co za tym idzie, brak kolejek.

zieleniec sport arena

Przez cały sezon narciarski można szusować tu od 9.00 aż do 20.00. Wygodnym rozwiązaniem jest także system jednego karnetu, który pozwala korzystać ze wszystkich tras, kolei i wyciągów. W ten sposób można przemieszczać się z jednego końca ośrodka na drugi bez konieczności odpinania nart.

Postaw pierwsze kroki na nartach 

zieleniec sport arena

Wyjątkowe ukształtowanie terenu pod Orlicą sprzyja rozwijaniu narciarskich i snowboardowych umiejętności. Szerokie stoki o zróżnicowanym poziomie trudności pozwalają na spokojną naukę od podstaw oraz doskonalenie techniki. Na miejscu działają także szkoły narciarskie prowadzące zarówno grupowe, jak i indywidualne szkolenia. Na adeptów czeka profesjonalna opieka instruktorów, a także osobne strefy do nauki wyposażone w wyciągi taśmowe i talerzykowe.

Niemal przy każdym stoku dostępne są wypożyczalnie sprzętu. Pracownicy chętnie pomogą skompletować wszystkie elementy potrzebne do jazdy na nartach czy snowboardzie, doradzą, zasugerują, wskażą. 

Rozwinięta baza noclegowa

zieleniec narty ziemia kłodzka

Zieleniec dysponuje bazą 1500 miejsc noclegowych w zróżnicowanych obiektach - hotelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Wiele z nich posiada rozbudowaną strukturę, a w niej baseny, jacuzzi, SPA  oraz część restauracyjną. Miejscowi kucharze, szczególnie w okresie świątecznym, dokładają wysiłku, by urozmaicić tradycyjne menu.

W czasie ferii w Zieleniec Sport Arena są organizowane półkolonie, na których dzieci i młodzież mogą rozpocząć przygodę z nartami i snowboardem pod okiem profesjonalnej kadry. Na czas przerwy semestralnej również hotele i pensjonaty przygotowują specjalną ofertę dla najmłodszych pełną w animacje, warsztaty czy pokazy.

(mikro)Klimat na sport i rekreację

zieleniec sport arena

Najdłużej trwający w Polsce sezon narciarski zawdzięczamy unikalnemu mikroklimatowi, który sprzyja także regularnym dostawom śniegu. Zjeżdżać na nartach można tu od początku grudnia, nawet do kwietnia. Ponadto specyficzny układ ciśnieniowych mas powietrza pozytywnie wpływa na zdrowie.

Mikroklimat zbliżony do alpejskiego przyczynia się do zwiększenia produkcji czerwonych krwinek, a te odpowiadają za lepsze dotlenienie organizmu, a dalej poprawę odporności i jakości snu. Korzyści są zauważalne nawet po kilkudniowym pobycie w tych stronach. W poprzednich stuleciach to miejsce było docenianie przez kuracjuszy, wśród których można wymienić m.in. Fryderyka Chopina.

Puchar Orlicy — najstarsze zawody w regionie

zieleniec sport arena

W nowym sezonie 2022/2023 w Zieleniec Sport Arena odbędzie się już 28. odsłona Pucharu Orlicy. To najstarsze tego typu zawody w regionie, które od lat przyciągają na linię startu wielu zawdoników-amatorów w każdym wieku. Slalom na zielenieckim stoku to także dobry sprawdzian technicznych umiejętności i postępów w nauce. Pucharowi Orlicy towarzyszy zawsze dobra zabawa i rodzinna atmosfera.

Pierwsze zawody tegorocznej edycji cyklu odbędą się już w 28 grudnia, na stoku Winterpol W5 przy Vital & SPA Resort Szarotka. Więcej szczegółów dotyczących Pucharu Orlicy oraz jego ciekawej historii dostępnych jest na stornie interentowej: www.pucharorlicy.pl

Więcej niż narty i deski

zieleniec ski arena

Stacja narciarska w Zieleńcu to świetne miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu, bo przecież nie samym szusowaniem człowiek żyje. Można tu spróbować sił w innych sportach lub postawić na relaks z widokiem na ośnieżone panoramy górskich szczytów.

Tuż przy stokach przez cały rok działa Stajnia Gryglówka, która oferuje szkolenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W pobliżu znajdują się także pięknie położone trasy przeznaczone dla narciarzy biegowych. Warto podkreślić, że węższe narty są również dostępne we wspomnianych wcześniej wypożyczalniach.

Ciekawą atrakcją dla całej rodziny może okazać się także udział w tradycyjnym kuligu. W sezonie zimowym przejażdżki  w pięknych saniach połączone z ogniskiem są organizowane każdego wieczoru.

Ziemia Kłodzka… jeszcze wiele do okrycia

zima ziemia klodzka

Zieleniec jest także doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania całej Ziemi Kłodzkiej. W bliskim sąsiedztwie ośrodka znajdują się malowniczo biegnące szlaki piesze, które zimą mogą zaciekawić szczególnie wędrowców lubiących wyzwania i wymagające warunki. Ponadto na tę okolicę polecamy spojrzeć także z nieco innej perspektywy. W tym przypadku warto skorzystać z punktów obserwacyjnych. Najbliżej zlokalizowane są wieża na Orlicy (1084 m n.p.m.) oraz znajdująca się po czeskiej stronie Wielka Desztna (1115 m n.p.m.).

Wyjątkowy krajobraz Ziemi Kłodzkiej współtworzą urokliwe miejscowości. Zabytkowa architektura m.in. w Kłodzku i Bardzie Śląskim,  ciekawe muzea, w tym nietuzinkowe Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój i Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój urozmaicają pobyt w tym regionie.

Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się Kłodzko słynące z dawnej twierdzy i licznych labiryntów znajdujących się pod starówką. Na uwagę zasługuje także Muzeum Miejskie z ciekawą kolekcją zegarów oraz znajdujący się kawałek dalej most, często porównywany do praskiego. Miłośników architektury powinna zainteresować również bazylika w Wambierzycach oraz położone u stóp Śnieżnika Międzygórze stworzone przez niderlandzką księżniczkę — Mariannę Orańską.

Warto przyjrzeć się również wyjątkowej naturze,  skalne formy są tu na wyciągnięcie ręki. Od Gór Stołowych z fantazyjnymi kamiennymi figurami, po skalne grzyby. Natomiast tajemnicze jamy wypełnione stalaktytami i stalagmitami możecie odkrywać w pobliskim Kletnie, a dokładniej w Jaskini Niedźwiedzia.

Dowiedz się więcej o Zieleniec Sport Arena:

https://zieleniec.pl/

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad