Blog - Ziemia Wałbrzyska

Atrakcje Ziemi Wałbrzyskiej - poznaj je z nami

ziemia wałbrzyska atrakcje, wałbrzych atrakcje, atrakcje wałbrzycha, atrakcje dla dzieci wałbrzych, atrakcje dla dzieci dolny śląsk, podziemia dolnego śląska, wakacje w polsce, wakacje na dolnym śląsku, gdzie na weekend góry

Okolice Wałbrzycha aż kipią od ilości atrakcji turystycznych, z dziesiątek wybraliśmy tych szesnaście, które cieszą się największą popularnością wśród turystów.

Odkryj z nami atrakcje Ziemi Wałbrzyskiej

Zaczniemy od kompleksu Riese, czyli Olbrzym. Jest to szereg sztolni wykopanych w Górach Stołowych pod koniec II Wojny Światowej. Obecnie w ruchu turystycznym znajdują się trzy obiekty: Podziemne Miasto Osówka położone w Sierpnicy, Sztolnie Walimskie w Walimiu oraz Olbrzym w Jugowie. Do dziś nie wiadomo, czemu miały służyć te wyrobiska, szacuje się, że mogły one razem stworzyć ogromne podziemne miasto, zdolne do przetrwania wszelkich nalotów bombowych.

Uzdrowiska Ziemi Wałbrzyskiej

Ten rejon to także bogate walory uzdrowiskowe, znajdują się tu bowiem takie kurorty jak Szczawno-Zdrój czy Jedlina-Zdrój. Pierwszy z nich jest ogromnym kompleksem w którego skład wchodzą sanatoria, pijalnia wód leczniczych, hala spacerowa, teatr i Park Zdrojowy. Drugi jest nieco skromniejszy, lecz można tam podziwiać także pieczołowicie odrestaurowywany Pałac Jedlinka wraz z Browarem i dobrą restauracją. Za pałacem znajduje się replika fragmentu niemieckiego pociągu pancernego Amerika, którym dyktator II Wojny Światowej poruszał się po Europie. Pozostając przy uzdrowiskach, warto wspomnieć wieś Sokołowsko, gdzie znajduje się odbudowywalne właśnie Sanatorium Grunwald oraz urocza mała cerkiew prawosławna zlokalizowana w pięknie położonym parku.

SZLAKI TURYSTYCZNE i wieże widokowe

Ziemia wałbrzyska to również niezliczone ilości szlaków turystycznych zlokalizowanych w wielu miejscach. Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich oraz Park Krajobrazowy Gór Sowich. Interesujące są także okolice Schroniska PTTK Andrzejówka, doskonałej bazy wypadowej w otaczające ją góry. Myśląc o wzniesieniach w naturalny sposób przychodzą nam do głowy wieże widokowe, a tych oczywiście jest pod dostatkiem. Najsłynniejsza jest bodaj konstrukcja na Borowej, wykonana z rur stalowych wygiętych w bardzo ciekawe kształty. Niemniej atrakcyjną jest wieża widokowa na Trójgarbie, charakteryzuje się ostrymi, trójkątnymi kształtami.

Warto wdrapać się także na Chełmiec, tu zobaczymy leciwą, lecz interesującą konstrukcję. Kolejne wieże znajdziemy w Mieroszowie oraz Boguszowie Gorcach, na górze Dzikowiec, gdzie zimą możemy poszusować na nartach.

ZAMKI ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ

Krzysztof Trefon 2000

Pozostając w temacie udajemy się do Zamku Grodno, wznoszonym na górze Choina już od drugiej połowy XIV wieku. Tu także mamy wieżę widokową, lecz jest ona okresowo zamknięta, ponieważ konstrukcja zbyt mocno odchyliła się od pionu i grozi przewróceniem. Z zamku rozciąga się widok na Jezioro Bystrzyckie oraz Zaporę Wodną w Zagórzu Śląskim. Po akwenie pływać można kajakami czy rowerami wodnymi, są także miejsca przeznaczone dla wędkarzy. Odwiedzić warto także kładkę nad jeziorem, która zaprowadzi nas do hotelu Maria Antonina. Po drodze radzimy wstąpić do Fregaty, to Niesamowicie klimatyczna restauracja z tarasami pozwalającymi podziwiać jezioro i zaporę.

W Zagórzu Śląskim znajduje się także Akwarium czyli Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, polecamy to miejsce ze względu na możliwość poszerzenia wiedzy o regionie oraz podziwiania wielkiego akwarium z wieloma gatunkami ryb słodkowodnych.

W Wałbrzychu znajduje się najsławniejszy obiekt tego regionu - Zamek Książ. Książ, nazywany „perłą Dolnego Śląska”, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie. W szerokim wachlarzu usług zamku znaleźć można różne trasy dziennego zwiedzania (w tym skierowane do najmłodszych turystów), straszne Nocne Zwiedzanie czy sporadycznie przeprowadzane gry zamkowe. Obiekt traktowany jako wspaniały zabytek historyczny i ważne dziedzictwo kulturalne, jest również miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń m.in. koncertów, bali, wystaw, pikników historycznych, rekonstrukcji wojennych oraz dwóch sztandarowych festiwali: Festiwalu Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. 

Naszą podróż po regionie kończymy we wsi Cisy, gdzie znajdują się dobrze zachowane ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Bolka I Surowego.

Uwierzcie, że powodów do odwiedzenia Ziemi Wałbrzyskiej jest znacznie więcej, warto zaplanować tu co najmniej trzydniową wizytę.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024