Blog - województwo dolnośląskie

Góry Stołowe

1204

Szczeliniec, Błędne Skały
Góry Stołowe to jedno z najchętniej odwiedzanych na Dolnym Śląsku regionów. Szczególną popularnością cieszy się Szczeliniec Wielki, o którym więcej informacji praktycznych znajdziecie tutaj. Drugą w kolejności atrakcją Gór Stołowych są Błędne Skały - skalny labirynt, złożony ze skał o dziwnych, fantazyjnych kształtach, którego przejście zajmie około godziny. To plątanina ciasnych korytarzy, które będą trudne do pokonania dla osób z otyłością. Trzeba też pamiętać, że duże plecaki mogą sprawiać problem. Aby wejść na Błędne Skały należy dość tu z parkingu górnego (koszt ok. 30 zł) lub z darmowego parkingu dolnego, z którego jednak czeka nas ponad godzina spaceru. Wejście na Błędne Skały jest płatny - bilet to koszt 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). Dzieci do lat 7 wstęp mają bezpłatny. Aby uniknąć długich kolejek do kasy bilet można zakupić wcześniej na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych. Opłata za bilet pobierana jest tylko w okresie letnim, jednak zimą zwiedzanie odbywa się na własną odpowiedzialność. Na terenie Błędnych Skał, wbrew nazwie zabłądzić raczej się nie da. Trasa jest dobrze oznaczona i odgrodzona barierkami. Do Błędnych Skał oprócz trasy z parkingu dojść można z Karłowa czerwonym szlakiem (ok. 2 godziny), z Kudowy Zdroju czerwonym szlakiem (niecałe 3 godziny) i z Kudowy szlakiem zielonym (ok. 3, 5 godziny).

Na Błędne Skały można wybrać się z psem - należy jednak wziąć pod uwagę, że w szczycie sezonu turystycznego tłok może być dla psa nieco problematyczny. Z tego względu polecamy przybycie poza sezonem.


Skalne Grzyby

Inną skalną formacją na terenie Gór Stołowych są Skalne Grzyby. Trasa na Skalne Grzyby to łatwy spacer, który bez problemu spodoba się także dzieciom. Aby rozpocząć wędrówkę na Skalne Grzyby należy rozpocząć od parkingu przy szlaku czerwonym, przecinającym Drogę Stu Zakrętów lub od zatoczki przy Stroczym Zakręcie. Spacer w poszukiwaniu Skalnych Grzybów w jedną stronę zajmie około 1,5 godziny. W tym czasie kilkukrotnie zmieni się kolor szlaku, a Ty miniesz skalne wrota i inne, pojedyncze skały. Skalne Grzyby mimo, że nie dadzą tak spektakularnych wrażeń jak Szczeliniec czy Błędne Skały, warto odwiedzić. To zdecydowanie mniej tłoczne miejsce, które nada się na spokojny, rodzinny spacer. Za wstęp na Skalne Grzyby nie trzeba płacić.

Narożnik i Białe Skały

W przypadku Narożnika nie możemy mówić o skalnych labiryntach, a raczej o spokojnej wędrówce, przeplatanej pojedynczymi skałami i piaskowcowymi urwiskami. Wstęp w to miejsce również nie jest płatny, a dodatkowym plusem jest także brak tłumów. Trasa na Narożnik startuje z Lisiej Przełęczy. Znajduje się tu parking, na którym bezpiecznie zostawisz swój samochód. Przejście całej trasy z Lisiej Przełęczy  na Narożnik zajmie około 3,5 godziny. Pierwszy etap wędrówki to Białe Skały - formacja wysokich, kilkudziesięcio metrowych piaskowców o charakterystycznej, jasnej barwie. Zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę, planując wędrówkę na Narożnik. Drugi etap wędrówki to dojście z Białych Skał do Skał Puchacza. Trasa wiedzie przez malownicze torfowiska, co jest kolejnym miłym doznaniem w trakcie tej wędrówki. Ostatni etap to droga ze Skał Puchacza na finałowy Narożnik. To świetny punkt widokowy na Góry Bystrzyckie, Orlickie i Szczeliniec Wielki. Z Narożnika droga powrotna na Lisią Przełęcz zajmie już tylko kilka minut.

Fort Karola

Kolejnym ciekawym punktem w trakcie wędrówki po Górach Stołowych może być Fort Karola - kiedyś warownia, nazwana na cześć cesarza Karola VI, a dziś punkt widokowy tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Może być on zwieńczeniem wędrówki na Narożnik i Białe Skały. Niewarto rezygnować z tego punktu wycieczki, szczególnie, że na miejsce dojść można z parkingu po 10 minutach spaceru. Wejście oczywiście również jest darmowe.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/gory-stolowe
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad