fbpx

Blog - województwo dolnośląskie

Góry Stołowe - co warto tu zobaczyć?

Góry Stołowe

Góry Stołowe - poznaj ich atrakcje

 

Dolny Śląsk zachwyca m.in. górskimi krajobrazami, jednak prawdziwą perełką na skalę województwa, ale i kraju jest Park Narodowy Gór Stołowych. A dokładniej skalne labirynty i inne tajemnicze formacje skalne, które tworzyły się miliony lat.

To, co na pewno trzeba zobaczyć będąc w Górach Stołowych to Szczeliniec Wielki - ich najwyższy szczyt oraz wyjątkowe Schronisko na Szczelińcu, a także Błędne Skały- labirynt, zbudowany ze skał o fantazyjnych kształtach i pobudzających wyobraźnię kształtach, którego pokonanie jest dla niektórych nie lada wyzwaniem- czasem na kolanach, czasem przeciskając się przez naprawdę wąskie szczeliny. W całkiem niedalekiej odległości czekają na nas także Góry Sowie z Wielką Sową na czele. Góry Sowie to bardzo tajemniczy i owiany legendami obszar. Jest tak głównie ze względu na obecny tam kompleks Riese- największy projekt górniczobudowlany realizowany przez więźniów w trakcie II Wojny Światowej. Dziś do zwiedzenia dostępne są poszczególne kompleksy, których faktycznej roli do dziś nie odkryto i są to: Włodarz w Jugowicach, Osówka w Głuszycy, Rzeczka w Walimiu i wspomniane wcześniej podziemia Zamku Książ.

Szczeliniec Wielki

atrakcja gory dla dzieci

gory

Szczeliniec Wielki to jeden z najbardziej polecanych przez nas szczytów. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów, dlatego w sezonie i w dni wolne od pracy , aby ominąć tłumy turystów, warto zaplanować wycieczkę o wczesnych porach lub późnym popołudniem.

Na Szczelińcu znajduje się całoroczne Schronisko „Na Szczelińcu” w którym możecie  odpocząć, smacznie zjeść i nasycić się przepiękną panoramą na Góry Sowie, Karkonosze oraz Broumovskie Ściany. Szczególnie parom polecamy zachwycić się niesamowitymi wschodami i zachodami słońca. Naprawdę warto zobaczyć.

Błędne Skały

atrakcja gory dla dzieci

Bledne skaly

To atrakcja przyrodnicza, która przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Obszar Błędnych skał ma powierzchnię ok. 22 hektarów. Co sprawia, że warto odwiedzić to miejsce? To wyjątkowe formy skalne o wysokości nawet do 11 metrów, które stworzyły labirynt szczelin i zaułków. Wiele z nich otrzymało również własne przydomki. Będąc na miejscu szukajcie m.in. „Kurzej Stopki” czy „Skalnego Siodła”.

Tutaj odnajdziecie również punkt widokowy, skąd rozpościera się widok na Szczeliniec Wielki i Mały czy Broumovską Vrchovinę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

MAŁA JAPONIA - OGRÓD JAPOŃSKI W PRZESIECE

GMINA RADKÓW - TOP 10 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

MIASTO ZŁOTORYJA - POZNAJ ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

 

 

Powiązane artykuły