Blog - kategoria ogólna

Schroniska w Polsce, które warto odwiedzić

schroniska w polsce

Schroniska górskie to miejsca z tylko sobie właściwym klimatem. Niektóre już legendarne, odwiedzane i uwielbiane przez kolejne pokolenia piechurów. Nie znajdziecie tam wygód, wanny z masażem, basenu i białych szlafroków. Ale nocleg w schronisku górskim to prawdziwa przygoda, bycie bliżej natury i drugiego człowieka, miłośnika gór.

Każde z tych miejsc jest wbrew pozorom inne, ale ugoszczeni zostaniemy zawsze serdecznie i szczerze. Poznamy nowych ludzi, dowiemy się o górskich szlakach i atrakcjach, posilimy się i napijemy gorącej herbaty. Pełny luz. Poznajcie najpopularniejsze polskie schroniska.

Niewątpliwą zaletą schronisk i tym, w czym nie dorównają im najlepsze hotele, jest ich położenie. Wokół cudowne góry, przyroda. Zdarza się, że już samo dotarcie do schroniska jest wspaniałą nagrodą, bo często mieszczą się przy nich punkty widokowe, z których można podziwiać wspaniałe panoramy.

SPIS TREŚCI:

Sudety. Tu schronisk nie brakuje

sudety

Sudety to łańcuch górski na terenie południowo-zachodniej części Polski. Najwyższym szczytem w Sudetach jest Śnieżka, o wysokości 1603 metrów n.p.m. Sudety są niezwykle atrakcyjnie turystycznie, ponieważ w ich skład wchodzi wiele pasm górskich i szczytów, pięknych i zróżnicowanych. W skład Sudetów: Góry Izerskie, Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie.

Sudety Środkowe obejmują: Kotlinę Kamiennogórską, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Kłodzką, Rów Górnej Nysy, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Góry Opawskie. Tak wiele pasm, zatem miejsc do odpoczynku na szlaku także nie zabranie.

Schroniska w górach Izerskich

W Górach Izerskich mamy pięć schronisk. Oto niektóre z nich. Schronisko PTTK Na Stogu Izerskim położone jest bardzo malowniczo, na wysokości 1060 m n.p.m. Miejsce ma prawie sto lat! Lokalizacja w pobliżu granicy polsko-czeskiej czyni je chętnie wybieranym przez turystów przystankiem w drodze na Smrek. Rozgrzewająca zupa gulaszowa i prawdziwy góralski bigos dodadzą sił strudzonym podróżnikom, a niesamowity widok z tarasu na rozległą panoramę Świeradowa-Zdroju i zachodnich Karkonoszy, pomoże uciec od miejskiego zgiełku.

Schronisko Turystyczne "Chatka Górzystów"

Schronisko Turystyczne "Chatka Górzystów" położone jest na Hali Izerskiej. Nie ma tutaj wygód, ceny noclegów są niskie. Wszelkie niewygody wynagradza atmosfera. Jest kominek i miejsce na ognisko, strumyk do mycia, kuchnia turystyczna jeśli ktoś lubi gotować, no i oczywiście słynne naleśniki do zjedzenia. Można zatrzymać się również w Schronisku Turystycznym "Orle". Położone jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery - strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.

Karkonosze - schroniska górskie

fb img 1643116324490

Kolejne pasmo Sudetów, Karkonosze to góry bardzo popularne wśród turystów. Do wyboru jest kilka pięknie położonych schronisk. Schronisko PTTK Samotnia to jedno z najbardziej znanych schronisk w Karkonoszach, znajduje się niedaleko Kotła Małego Stawu, na wysokości 1195 m.n.p.m. Położone jest trochę na uboczu głównych szlaków turystycznych w niesamowicie malowniczym miejscu nad Wielkim Stawem. Dotrzeć tu można szlakiem niebieskim z Karpacza odwiedzając po drodze Świątynię Wang. Obiekt słynie z przytulnej atmosfery i domowej kuchni.

Schronisko Szrenica

Schronisko Szrenica znajduje się na szczycie góry o tej samej nazwie, na wysokości 1362 m.n.p.m., przy głównym szlaku Karkonoskiego Parku Narodowego. Do schroniska można dotrzeć kolejką krzesełkową ze Szklarskiej Poręby lub dojść czerwonym szlakiem podziwiając po drodze Wodospad Kamieńczyk będący najwyższym wodospadem w Sudetach. Będąc w schronisku warto wybrać się na granitowe bloki skalne - Trzy Świnki, Twarożnik, Końskie Łby.

Schronisko Dom Śląsk

Schronisko Dom Śląski turyści spotkają w drodze na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Położone jest 20 minut od szczytu Kopy (1 377 m n.p.m.) i 30 minut drogi od Śnieżki. Jest to doskonałe miejsce, żeby wyruszyć na wędrówkę górną granią Karkonoszy. W pobliżu schroniska znajduje się też przejście graniczne do Czech i można odwiedzić naszych południowych sąsiadów.

Schronisko PTTK "Strzecha Akademicka"

Schronisko PTTK "Strzecha Akademicka" to jedno z największych i najstarszych schronisk w polskich Karkonoszach. Już w XVII wieku przy szlaku wiodącym przez Złotówkę na Śnieżkę istniała buda służąca pasterzom i wędrowcom. W 1896 roku powstało tu pierwsze schronisko turystyczne, które niedługo potem spłonęło. Schronisko położone jest na wysokości 1258 m. n.p.m. pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Oferuje 140 miejsc noclegowych.

Góry Stołowe - schroniska

Schronisko Szczeliniec Wielki

A gdy wybierzemy się w Góry Stołowe? Gdzie przenocować i zjeść potrawy domowej kuchni? Oczywiście w Schronisku PTTK "Na Szczelińcu". Położone jest na wysokości 905 m n.p.m. w północno-zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Mieści się w budynku wybudowanym w 1846 roku w stylu tyrolskim. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry. Jedno z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego nie można dojechać samochodem.

Schronisko PTTK „Pasterka”

Schronisko PTTK „Pasterka” to legenda wśród miłośników gór. Podobno to już koniec świata, ale za to jaki piękny! Leży w centrum Parku Narodowego Gór Stołowych, u północnych podnóży Szczelińców. Wokół dzikie łąki, cudowne widoki, jesienią feeria barw i najfajniejsze imprezy a zimą, jak śnieg dopisze, jeździ się na biegówkach. W okolicy jest ponad 40 km tras biegówkowych. Odwiedzający Pasterkę mówią, że można tu zjeść jak u babci.

Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”

W Górach Opawskich znajduje się interesujące Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”. Są turyści, którzy biją rekordy w ilości wejść na szczyt, w pobliżu którego się znajduje i wtedy zawsze odwiedzają schronisko. Położone jest na wysokości 850 m n.p.m. Znajduje się w pięknym miejscu - w centrum Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, prawie u szczytu Kopy Biskupiej. To miejsce, które ma swoje legendy.

Najciekawszą jest opowieść o tresowanym ośle, należącym do Hansa Mattnera, dawnego właściciela obiektu. To wyjątkowe zwierzę chodziło do najbliższych miejscowości po zakupy! Tu padają też rekordy! Maria Borsutzky w 1927 odwiedziła schronisko 74 razy. Trzy lata później pobiła swój rekord - była w schronisku 86 razy. Natomiast Władek Wrzochol zdobył Biskupią Kopę 161 razy. Tradycją schroniska jest obcinanie krawatów. Wątpliwe jest wybieranie się w góry z tą częścią garderoby, ale różnie bywa. Świadczą o tym obcięte krawaty, wiszące w Sali Kominkowej.

Położone najpiękniej. Schroniska w Tatrach

tatry - schroniska górskie

Tatry to niezwykle malownicze góry. Nie tylko cudowne widoki robią wrażenie na turystach, także wspaniała przyroda. W tych majestatycznych górach można podziwiać wspaniałe jeziora górskie o niepotykanym charakterze, szczyty wyższe i niższe, ale także bystre potoki, potężne wodospady. Cudowne doliny także przyciągają turystów, spragnionych wspaniałych widoków. Schroniska górskie znajdują się we wspaniałych miejscach.

Schronisko PTTK „W Dolinie Pięciu Stawów”

Schronisko PTTK „W Dolinie Pięciu Stawów” to najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i zarazem polskiej części Karpat (1670 m n.p.m.). Miejsce, gdzie w sezonie wakacyjnym ciągną tłumy, skuszone smakiem legendarnej szarlotki i pięknych widoków na rozległą dolinę. Miejsce, gdzie każdy musi dojść o własnych siłach, bo nie dociera tutaj żaden pojazd. Wokół moc atrakcji.

W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).Wielki Staw jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce. Dolina Pięciu Stawów ma największą w Tatrach powierzchnię jezior.

Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.

Schronisko PTTK Morskie Oko

Schronisko PTTK Morskie Oko to najstarsze schronisko w Tatrach Wysokich. Położone nad Morskim Okiem, w Dolinie Rybiego Potoku, znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. na polodowcowym wale morenowym. Wybudowane zostało w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Schronisko dysponuje 77 miejscami noclegowymi w pokojach wieloosobowych. Budynek schroniska został w 1976 roku uznany za zabytkowy i jest prawnie chroniony.

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - odwiedzając Tatry, nie sposób pominąć wizyty w tym miejscu. Schronisko położone jest na rozległej Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu a idąc do tego schroniska, po drodze mijamy hotel górski na Kalatówkach. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr , dysponujące zaledwie 20 miejscami. Panuje w nim bardzo kameralna atmosfera.

Schroniska w Bieszczadach

Bieszczady - schroniska górskie

Mówi się, że Bieszczady to najdziksze góry w Polsce, Z pewnością są piękne. Widoki w Bieszczadach są niebywałe. Stykają się tutaj 3 granice Polski, Ukrainy i Słowacji. Malowniczość i legenda Bieszczad jako miejsca ucieczki od codzienności, sprawiają, że warto choć raz tu przyjechać.

Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"

Włócząc się po górskich szlakach warto zajrzeć do Chatki Puchatka, która od niedawna nosi nazwę Schron Turystyczny "Chatka Puchatka". Obiekt przeszedł gruntowny remont. W Chatce Puchatka znajduje się sezonowa dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Posterunek Meteorologiczny IMiGW, a także baza dla straży parku narodowego. Obiekt jest pięknie położony na Połoninie Wetlińskiej.

Schronisko PTTK Kremenaros

Schronisko PTTK Kremenaros położone jest na wysokości 650 m. n.p.m. na oznakowanym kolorem niebieskim szlaku pieszym Rabia Skała - Krzemieniec - Wielka Rawka - Ustrzyki Górne - Wołosate. Punkt wyjścia w najwyższe pasmo Bieszczad. Obiekt cechuje atrakcyjne położenie, kompleksowa obsługa i przyjazna atmosfera. Usytuowanie obiektu w pobliżu szlaków czyni go doskonałym wyborem dla miłośników górskich wędrówek.

Panująca tu atmosfera pozwala poczuć lokalny klimat a wszystko to sprawia, że wyjazd w góry będzie niezapomniany. Chata Socjologa to schronisko ze wspaniałym widokiem. Położone jest bowiem na szczycie Otryt na wysokości 896 m n.p.m. Na zewnątrz Chaty znajduje się taras, z którego rozciąga się widok na Połoninę Wetlińską. Obok znajduje się też polana widokowa z której można oglądać Połoninę Caryńską. W samej chacie na parterze znajduje się sala kominkowa z kuchnią a na piętrach przygotowane są pomieszczenia do spania.

Beskidy - region wędrowców

Pięknych i bardzo urokliwych miejsc w Beskidach jest wiele. Beskidy to nie tylko popularne szczyty, widokowe szlaki turystyczne czy klimatyczne schroniska. To region bogaty w pasma górskie, rzeki, potoki, parki krajobrazowe. Beskidy to wyjątkowe miejsce, piękne zarówno latem, jesienią jak i zimą. Beskidy są grupą pasm górskich w Karpatach, które ciągną się na dystansie 600 km. Piękne góry, cudowne panoramy i interesujące miejsca - to walory tego regionu. Na szlaku napotkamy schroniska, w których warto się zatrzymać.

Bacówka PTTK Na Rycerzowej

Jednym z nich jest Bacówka PTTK Na Rycerzowej. Jest schroniskiem górskim, położonym na terenie Beskidu Żywieckiego na wysokości 1120 m n.p.m., 35 km na południowy zachód od Żywca i 115 km od Katowic. Oferuje 34 miejsca noclegowe w budynku, który został wykonany tradycyjnie z drewnianych bali. Gości ucieszy kameralna jadalnia, której głównym atutem poza górskim wystrojem, jest urzekająca panorama Tatr, roztaczająca się wprost z południowych okien oraz kominek, przy którym często brzmi gitara.

Poza ciepłym i przytulnym kątem do spania, schronisko zapewnia smaczne, gorące dania. Można tu pograć w szachy, karty, gry planszowe, wypożyczyć książkę oraz różne sprzęty.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej położone na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, którego bogactwem są piękne leśne krajobrazy i obfitość wód mineralnych. To doskonała baza wypadowa na liczne szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego. W pobliżu znajdują się również ciekawe pomniki pamięci z czasów walk partyzanckich, jak również ścieżki przyrodnicze i rezerwaty.

W Popradzkim Parku Krajobrazowym nie brak też zwierząt, można tu spotkać jelenie, żbiki, rysie, czarne bociany, głuszce a nawet wilki i niedźwiedzie. Schronisko położone jest w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim na wysokości 1061 m n.p.m. Świetnie miejsce na odpoczynek.

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024