Blog - województwo śląskie

Górny Śląsk - odkryj atrakcje regioniu

Górny Śląsk - odkryj atrakcje regioniu

Odkryj regiony Górnego Śląska i ich niesamowicie różnorodne atrakcje turystyczne. Zwiedzisz tu kopalnie, sztolnie, muzea, parki rozrywki i wiele innych!

Górny Śląsk - poznaj atrakcje

Mówiąc Śląsk, najszybciej przychodzi nam na myśl Górny Śląsk z zagłębiem węglowym. Ale Śląsk to nie tylko bardzo zróżnicowana kraina, ale odradzająca się na nowo i przyciągająca coraz większą rzeszę turystów.

Warto zwiedzić ten region, ponieważ Śląsk to region o bogatej i skomplikowanej historii, na potrzeby tego artykułu określmy jakim obszarem będziemy się zajmować. Górny Śląsk, który obejmuje część Śląska dziś nie istnieje w oficjalnym podziale administracyjnym, ale wiemy o co chodzi. To jednak jedna z wielu części Śląska, dlatego dla uporządkowania powiedzmy, że będziemy zajmować się województwem śląskim, podzielonym na regiony o zróżnicowanych atrakcjach turystycznych, które omówimy po kolei. Są to: Beskid Śląski i Cieszyński, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Jura Krakowsko-Częstochowska i Kraina Górnej Odry.

Śląsk zyskuje nowy wizerunek, stare zakłady są likwidowane, powstają muzea i galerie, tereny po kopalniach zyskują nowe przeznaczenie, także turystyczne. Gdzie pojechać będąc na Śląsku? Co zobaczyć?

SPIS TREŚCI:

Cztery regiony Śląska

Śląsk jest bardzo zróżnicowany - od górskich szlaków po przemysłowe miasta, miasteczka i miejsca jedyne i niepowtarzalne. Podzielony na cztery regiony daje pole do przestrzeni turystycznej, bo każdy może odnaleźć coś dla siebie. Zaczniemy od regionu Beskidy i Śląsk Cieszyński. Zatem najpierw wybierzemy się w góry, które są niewątpliwą atrakcją turystyczną Śląska.

Beskidy i Śląsk Cieszyński

Beskidy to pasma górskie w Karpatach, rozciągające się od Czech po Ukrainę. Szerokość pasma Beskidów wynosi ok. 60 km, długość ok. 600 km. Najpopularniejsze szczyty Beskidów to Babia Góra, Pilsko, Skrzyczne, Wielka Czantoria, Hrobacza Łąka, Barania Góra, Radziejowa, Wielka Racza, Wielka Rycerzowa, Rysianka, Mogielnica. Śląsk Cieszyński to kraina historyczna na terenie Polski i Czech, obejmująca południowo-wschodnią część Śląska, skupioną wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Geograficznie w skład Śląska Cieszyńskiego wchodzą: zachodnie części Pogórza Śląskiego i Beskidu Śląskiego, wschodnia część Beskidu Śląsko-Morawskiego, północna część Bramy Morawskiej, a także część Kotliny Oświęcimskiej. 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 miast i gmin., rozległy, zróżnicowany historycznie i geograficznie obszar. Z takimi miastami jak Katowice, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Sosnowiec, Tarnowskie Góry. Główne atrakcje tego regionu Śląska to przede wszystkim ślady przeszłości industrialnej, pozostałości po przemyśle wydobywczym, zabytki techniki oraz miasta z bogatą historią, unikalnymi zabytkami wpisanymi w kulturę i historię śląską.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Trzecim regionem Śląska jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Stanowi ona część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej tworzy rozległa płyta wapieni, wznosząca się przeciętnie od 300 m n.p.m. w rejonie Częstochowy, do 400–500 m n.p.m. w okolicach Krakowa. To niezwykle interesujący i malowniczy obszar, z pewnością godny zwiedzenia.

Kraina Górnej Odry

Południowo-zachodnia część województwa śląskiego to Kraina Górnej Odry. Jej powierzchnia jest zróżnicowana, są tu pasy nizin, wyżyn i kotlin. Możemy tu wyróżnić następujące krainy geograficzne: Kotlina Raciborska i Płaskowyż Głubczycki (Nizina Śląska), Płaskowyż Rybnicki (Wyżyna Śląska), Kotlina Ostrawska i Kotlina Oświęcimska. To malownicze tereny sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi.

Atrakcje przyrodnicze Śląska

Turyści lubią różnorodne atrakcje: wyprawy w góry, spacery po zabytkowych ulicach, zwiedzanie muzeów, trasy rowerowe, oglądanie poindustrialnych zabytków czy odwiedzanie zamków i pałaców. Jeszcze innych atrakcji turystycznych szukają podróżujący z dziećmi. Śląsk jest bogaty we wszystkie rodzaje atrakcji turystycznych. Zacznijmy od przyrodniczych.

Atrakcje przyrodnicze

Czas zatem wyruszyć w Beskidy! Najpierw atrakcja dla lubiących wypoczynek nad wodą. Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie są popularnymi akwenami wykorzystywanymi. Tu jest wszystko, co najlepsze w Beskidach - piękny widok jezior ze zboczami górskimi. Beskidy to wyjątkowy region, są piękne zarówno latem, jesienią jak i zimą.

Na początek Barania Góra, to stąd wypływa Wisła. Na stokach Baraniej Góry istnieją dwa rezerwaty przyrody Barania Góra oraz Wisła. Ich bogactwem są dolnoreglowych bory i lasy mieszane oraz górnoreglowych bory świerkowe, porastające tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki oraz w rezerwacie Wisła, obejmującego potoki Malinka, Biała i Czarna Wisełka warte ochrony są źródła jako miejsc bytowania i rozrodu rodzimej populacji pstrąga potokowego. Pięknymi lasami warto wybrać się na Baranią Górę, drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego (1220 m n.p.m.). Jeżeli przyjedziemy w odpowiednim czasie, będziemy mogli podziwiać cudowne krokusy, których w Beskidach nie brakuje.

Hala Rysianka (1322 m n.p.m.) to następny szczyt, który warto zdobyć, bo widoki z góry zachwycają. Na Hali Rysiance jestjedna z najbardziej widokowych polan w Beskidzie Żywieckim. Rozpościera się z niej rozległa panorama na Pilsko i Babią Górę, a także Tatry i Małą Fatrę. Dolina Wapienicy to kolejny interesujący przyrodniczo obszar należący do Beskidu Śląskiego, niedaleko Bielska-Białej. Polecamy też szlaki w Bieskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. Z pewnością warto wybrać się także na Wielką Czantorię, malownicza trasa prowadzi z Wisły, miasta Jerzego Pilcha… ale o tym później.

Jura Krakowsko-Częstochowska także oferuje ciekawe przyrodnicze atrakcje turystyczne. O wyjątkowości tego rejonu świadczą liczne rezerwaty przyrody, wzniesienia skalne, jaskinie. Dolina Wodąca to jeden z atrakcyjniejszych obszarów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można tu zobaczyć elementy jurajskiego krajobrazu, wapienie, jaskinie oraz malownicze ruiny wznoszącego się na wzgórzu Pilcza w Smoleniu. Góra Zborów w Podlesicach to kolejne miejsce warte odwiedzenia. To także ciekawy punkt widokowy na Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Roztacza się stąd panorama na jurajski krajobraz. W masywie Góry Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, która jest siedliskiem nietoperzy.

Złoty Potok i Pustynia Siedlecka to następne atrakcje przyrodnicze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pustynia Błędowska, rozciągająca się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego- od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy, to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Teren piaszczysty jest zresztą znacznie większy, niż sam obszar Pustyni Błędowskiej. Ta „polska Sahara” to także jedna z bardziej interesujących atrakcji Śląska.

Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii można śmiało polecić do pieszych wędrówek. Warte polecenia są malownicze zbiorniki wodne: Kamieniołom Blachówka w Bytomiu, zbiornik Kozłowa Góra, uroczysko Buczyna w Chorzowie. Suchogórski Labirynt Skalny w Bytomiu to obszar wyrobisk pogórniczych, ciekawe miejsce. Na mapie atrakcji przyrodniczych Śląska znajduje się także Park Gródek (Arboretum w Jaworznie), nazywany Śląską Chorwacją. To unikalne miejsce na mapie województwa śląskiego. Kiedyś znajdowały się tam wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. Obecnie park zachwyca mieszkańców Śląska i turystów, którzy mogą obejrzeć turkusowe stawy, piękne paprocie, łąki kwietne. W parku znajdują się też punkty widokowe. Miłośnicy kwiatów, a zwłaszcza róż, będą zachwyceni Rosarium w Chorzowie. To największy tego typu obiekt w Polsce. Róże rosną na 7 hektarach powierzchni ogrodu.

Kraina Górnej Odry to malowniczy obszar terenów rolniczych, lasów i wód. Sporą część terenu obejmuje Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Na obszarze Natura 2000 - Graniczne Meandry Odry występują liczne gatunki ptaków. Atrakcyjnym miejscem jest też Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu (ścieżka edukacyjna, mini ZOO) z jego najnowszą atrakcją „Zaczarowanym Ogrodem”, na który możemy spojrzeć także z góry, bowiem tuż nad nim stoi jedna z pięciu wież Szlaku Wież i platform widokowych „Silesianka”. Z wież w Pogrzebieniu i Grabówce turyści mogą popatrzeć na malownicze tereny Doliny Górnej Odry. To świetne miejsce na rekreację i aktywny wypoczynek, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Kraina oferuje atrakcje związane z wodą (żeglarstwo, kajakarstwo, wędkowanie). Oprócz wspomnianej Odry z dopływami, w wodnej „promocji” tego regionu udział biorą wody stojące: sztuczny Zbiornik Rybnicki, stawy „Łężczok” i „Wielikąt”, tzw. „Pojezierze Palowickie” w okolicy Żor. Ten region Śląska doskonale nadaje się wycieczki rowerowe po świetnie utrzymanych szlakach.

Miasta Śląska - atrakcje turystyczne

Województwo śląskie to przede wszystkim kilka znanych i cenionych miast i miasteczek. Przedstawimy Wam kilka z nich, które mają w swojej ofercie liczne atrakcje dla turystów. Nasze propozycje będą zróżnicowane i mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. Gotowi? No to zaczynamy!

Katowice, Zabrze, Gliwice - co warto zobaczyć?

Katowice to miasto pełne niespodzianek. Poindustrialne zabytki, wspaniała zabytkowa i nowoczesna architektura, dawne osiedla górnicze wspaniale zrewitalizowane i jak magnes przyciągające turystów. Perełką w skali nie tylko kraju jest byłe górnicze osiedle Nikiszowiec. Uznane za pomnik historii, niezwykłe miejsce, z niepowtarzalnym klimatem. Trzypiętrowe ceglane bloki tworzą czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Osiedle to dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Uwagę zwracają urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy, zdobienia, kwiaty, okiennice.

W budynku dawnej publicznej pralni i magla znajduje się obecnie Oddział Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta. To prawdziwa atrakcja turystyczna Katowic i Śląska, nie można jej pominąć.

Drugą dzielnicą wartą odwiedzenia jest Giszowiec, również historyczne osiedle, ale wzorowane na dawnej polskiej wsi. Urocze miejsce. Muzeum Śląskie to absolutny top na turystycznej mapie Katowic. Znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, jego koncepcja nawiązuje do przemysłowej historii Śląska. Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa i regionu, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii za pomocą najnowszych technologii. Muzeum wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach. Dla tych, którzy lubią industrialne klimaty polecamy także odwiedzenie Muzeum Walcownia Cynku, a w nim zabytkowe maszyny, pojazdy i dużo historii. No i wiadomo, koniecznie trzeba zobaczyć Spodek.

Kolejne techniczne zabytki, urozmaicone zwiedzaniem podziemi czekają na turystów w Zabrzu. Są to Sztolnia Królowa Luiza oraz Kopalnia Guido. Zjazdy w dół górniczą kolejką, to tylko jedna z wielu atrakcji.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido Zabrze

Kopalnia Guido z myślą o turystach zorganizowała kilka możliwości zwiedzania. Pierwsza z nich to Mroki Kopalni, która funduje zwiedzanie w zupełnej ciszy, mroku (jedyne źródło światła to czołówka przy kasku!), bez zasięgu i bez wifi! Można się poczuć jak na czarnym szlaku turystycznym, długim na ponad 1,5 km, z tym, że nie w górach, a… 355 metrów pod ziemią. 355 metrów, czyli prawie 120 pięter w dół, pokonanych górniczą windą (szolą). Na tej trasie dotrzesz do najsurowszych zakamarków kopalni, do których dostęp jeszcze niedawno mieli wyłącznie zawodowi górnicy. Na koniec wyprawy w nagrodę za włożony wysiłek górnicza kolejka zabierze Cię wprost do podziemnego pubu na porcję śląskich smakołyków.

Gdzie nas znajdziesz?

3 Maja 93, 41-800 Zabrze

Więcej informacji: https://kopalniaguido.pl/

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

podziemny splyw lodzia sztolnia królowa luiza zabrze

Sztolnia Królowa Luiza, w której poznasz nie tylko podziemne królestwo maszyn, ale i odbędziesz podziemny spływ łodzią. To najdłuższy podziemny spływ w Polsce! Niemal dwugodzinna wyprawa to pięknie podświetlone korytarze, rosnące w ciemnościach rośliny, odgłosy kapiącej wody, skrzące się, potężne pokłady węgla i relaks w lekko kołyszącej się łódce.

Gdzie nas znajdziesz?

Maurycego Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze 

Więcej informacji: https://www.sztolnialuiza.pl/

Funzeum w Gliwicach

funzeum

To niedawno powstałe, niezwykłe muzeum z przestrzenią pełną niesamowitych aranżacji. Muzeum, ale na odwrót! Funzeum to miejsce rodzinnej rozrywki i doskonała propozycja na weekend z dzieckiem na Śląsku. Na 4 tysiącach metrów kwadratowych powstał park rozrywki i edukacji, pokazujący jak działają ze sobą światło i kolory. To największe tego typu miejsce w Polsce. Na terenie Funzeum znajdziesz niezliczoną ilość interaktywnych, niepowtarzalnych eksponatów, które z pewnością pobudzą Twoją kreatywność i wyobraźnię. Nie jest ważne, czy masz 5 czy 50 lat - zwiedzanie Funzeum będzie ciekawą przygodą dla każdego, niezależnie od wieku.

Gdzie nas znajdziesz?

Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice

Więcej informacji: https://funzeum.pl/

House of air Gliwice

house of air gliwice park trampolin

Jeżeli przyjdzie Wam do głowy chęć na dobrą zabawę bez względu na pogodę - polecamy Wam House of air w Gliwicach. Jest to niezwykły park trampolin z parkiem rozrywki i ekstremalnymi aspiracjami. Całość znajduje się na powierzchni 3000m2. House of Air jako jedyni w Polsce należą do międzynarodowego związku International Association of Trampoline Parks i posiadają certyfikat bezpieczeństwa oraz jakości wydany przez ASTM International.

Gdzie nas znajdziesz?

Pszczyńska 315, 44-100 Gliwice

Więcej informacji: http://www.houseofair.pl/

Tarnowskie Góry i Chorzów - dlaczego warto odwiedzić?

Kolejnym miastem, które wykorzystało poindustrialną infrastrukturę do celów turystycznych są Tarnowskie Góry. Na turystów czekają Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Atrakcją turystyczną, która zachwyci głównie dzieci jest przejazd kolejką wąskotorową na siedmiokilometrowym odcinku ze Stanicy przez Rudy do stacji Rybnik Stodoły. Na stacji w Rudach utworzono skansen „Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej”, który jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Będąc na Śląsku warto wybrać się także do Chorzowa. Najbardziej znane atrakcje tego miasta to Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne oraz Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko. Warto wybrać się także do Muzeum Hutnictwa.

Wisła - uzdrowisko, skocznia narciarska i Adam Małysz

Wisła… nie sposób ominąć tego miasta podczas wycieczek po Śląsku. Znane ze skoczni narciarskich, Adama Małysza i zmarłego rok temu pisarza Jerzego Pilcha, który uczynił z tego uroczego i klimatycznego miasta krainę pełną niesamowitych opowieści. Wisła to znane uzdrowisko, miejscowość zamieszkała w znacznej mierze przez ewangelików, przyciąga turystów o każdej porze roku. Wisła leży w Beskidzie Śląskim, wybierzemy się z niej na Wielki Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie, Baranią Górę, Wielką Czantorię.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Na Śląsku mnóstwo jest ciekawych obiektów pokopalnianych, niebanalnych technicznie obiektów i urządzeń. Coraz więcej dostosowuje się na potrzeby turystyki. Oprócz kopalni opisanych wcześniej, na Śląsku warto zobaczyć również: Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, Zabytkowa Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry, Muzeum Browaru Żywiec w Żywcu (na miejscu degustacja piwa), Szyb Maciej w Zabrzu.

Dla miłośników zamków i pałaców Śląsk także oferuje wiele atrakcji. Warto wybrać się Szlakiem Orlich Gniazd. Znajdują się na nim m.in..: Zamek Mirów, Zamek Bąkowiec Zawiercie – Skarżyce, Zamek Bobolice, Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek Bydlin.

Warto też zobaczyć wyjątkowe obiekty architektury sakralnej w Częstochowie. To ważna kulturowo miejsce w Polsce i na Śląsku. Kościół na Jasnej Górze i Skarbiec Jasnogórski, bastion św. Rocha na Jasnej Górze czy Muzeum 600-lecia Jasnej Góry – to miejsca o bogatej historii.

Górny Śląsk dla aktywnych - poznaj atrakcje

slask rowery

Na Śląsku znajdą coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku. Proponujemy pięć tras rowerowych, które zachwycą każdego turystę. Przepiękne widoki, ciekawa rzeźba terenu i … aktywny wypoczynek. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd z początkiem w Częstochowie trasą zamków. Drugi szlak to Wiślana Trasa Rowerowa z początkiem w Beskidzie Śląskim, w Wiśle i biegnie wzdłuż rzeki Wisły przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Drogomyśl, zakręcając przed Strumieniem do Zabłocia, dalej przez Zarzecze, Chybie, Zabrzeg (zahaczając o Jezioro Goczałkowickie) i Czechowice-Dziedzice, przez Kaniów w kierunku granicy z Małopolską. Kolejna trasa to Żelazny Szlak Rowerowy, Liswarciański Szlak Rowerowy. Godne polecenia są także Trasy Enduro Trails w Beskidach. Kompleks górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails w Beskidach to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. Singletracków, to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich, wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych po trudne i wymagające.

Dla tych, co lubią piesze wędrówki polecamy Bajkowy Szlak z Brennej. Podczas wyprawy Bajkowym Szlakiem poznamy niesamowite przygody Utopca - Gazdy Brennicy. Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Centrum, gdzie za znakami czerwono-białymi podążamy w kierunku doliny Hołcyny. Docieramy do mostu na rzece Brennicy, za którym skręcamy w pierwszą ulicę w prawo. Szlak prowadzi nas drogą asfaltową obok przystani kajakowej, a późnie trasa widzie do podejścia na Grabową. Ścieżka biegnie alejką pomiędzy drzewami bukowymi, jodłowymi i świerkowymi, bardzo przyjemna wędrówka. Znajduje się tam schronisko Chata Grabowa, a wokół niego tematyczny ogród bajek z postaciami z legend Beskidu Śląskiego.

Warto wybrać się także na spacer po Rezerwacie Przyrody Czantoria. To wspaniałe zbiorowiska leśne, na których występują stare drzewostany jaworowe, jesionowe i klonowe o charakterze lasu naturalnego. Zatem łączymy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z podziwianiem piękna przyrody. Na koniec – wejście na Równicę (885 m n.p.m.). W sam raz na wycieczkę z dziećmi. Zlokalizowano tu bowiem obiekty rozrywkowe, które zainteresują przede wszystkim najmłodszych, takie jak Extreme Park, gdzie można poskakać na batutach lub poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Atrakcją Extreme Parku jest także kino 4D. Inne atrakcje to park linowy oraz ZOO – Leśny Park Niespodzianek.

Czas zatem pakować bagaże, województwo śląskie czeka na turystów!

Przeczytaj także:

Śląsk dla dzieci i rodzin z dziećmi

Booking.com - jak zarezerwować nocleg w hotelu?

Podziemia Górnego Śląska - warto je poznać

Śląsk - poznaj najciekawsze muzea

 

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024