fbpx

Niesamowity Wrocław - co warto zobaczyć we Wrocławiu? Atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić

Niesamowity Wrocław

Wrocław atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Wrocław jest jednym z najbardziej popularnych miast w Polsce - i nie ma się co dziwić. Jego niepowtarzalny klimat, wyjątkowa architektura i zabytki, klimatyczne restauracje oraz spora liczba atrakcji turystycznych sprawiają, że nie ma w tym mieście miejsca na nudę. Co roku przyjeżdżają tu miliony turystów, którzy są pod wrażeniem miasta. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wrocławskiego rynku. Można tu podziwiać piękne, zabytkowe kamienice, odpocząć przy miejskiej fontannie, a także zjeść pyszne lody, śniadanie lub obiad.

Rynek to centrum życia Wrocławia, ale nie zapominajmy też o innych dzielnicach, w których - jak sam się przekonasz - czeka na Ciebie wiele niesamowitych miejsc i atrakcji turystycznych. Pytacie co warto zobaczyć we Wrocławiu? W tym artykule przedstawimy Wam miejsca, które warto zwiedzić - zarówno dla młodzieży, rodzin z dziećmi, jak i seniorów.

Niesamowity Wrocław - Rozrywkowa Mapa Wrocława i okolic

rozrywkowa mapa wroclawia

Aby przybliżyć Wam to magiczne miasto jakim jest Wrocław, stworzyliśmy specjalny projekt o nazwie Niesamowity Wrocław. Wpadnijcie na stronę www.niesamowitywroclaw.eu i odkryjcie to niesamowite miasto. Znajdziecie tam propozycje wycieczek, imprez, atrakcji turystycznych, restauracji oraz pomysły, jak i gdzie spędzić niezapomniane urodziny!

SPIS TREŚCI:

Wrocław - zabytki, które warto zobaczyć

Wielbicielom zabytków i odkrywania historii miast przedstawiamy najważniejsze miejsca, które są prawdzymi "must see" we Wrocławiu. Zachwycają nie tylko imponującym wyglądem. Warto poznać ich historię, bo jest naprawdę ciekawa. Swoją przygodę warto rozpocząć od najsławniejszej budowli we Wrocławiu, czyli Archikatedry św. Jana Chrzciciela, która zarówno w dzień, jak i w nocy robi na turystach ogromne wrażenie. Archikatedra jest też sercem Ostrowa Tumskiego - najstarszej części miasta. Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu? O tym przekonacie się poniżej, gdzie opisaliśmy kolejne miejsca, które warto zobaczyć we Wrocławiu.

Wrocławski rynek

wroclaw rynek

Rynek we Wrocławiu - od tego miejsca powinna rozpocząć się Wasza przygoda we Wrocławiu. Rynek ma ponad 213 metrów długości, co sprawia, że zajmuje zaszczytne trzecie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o wielkość (zaraz za Krakowem i Oleckiem). Co zobaczycie na wrocławskim rynku? Przede wszystkim klimatyczne rzędy kolorowych kamienic, a także liczne restauracje i miejsca rozrywkowe. Organizowane są tu wszystkie najważniejsze wrocławskie wydarzenia m.in. Jarmark Bożonarodzeniowy czy Jarmark Świętojański.

Najbardziej okazałym zabytkiem na Rynku jest Stary Ratusz - to najstarszy tego typu obiekt w Polsce (i zarazem największy). Prócz kamieniczek i ratusza, Waszą uwagę z pewnością zwróci fontanna "Zdrój", która wybudowana została w 2010 roku (szczególnie latem przyciąga wielu turystów szukających ochłody), pomnik Aleksandra Fredry oraz zabytkowy pręgierz. Wielbicielom wież widokowych polecamy odwiedzenie wieży gotyckiej bazyliki św. Elżbiety. Rozpościera się z niej przepiękny widok na wrocławski rynek oraz okolicę.

Na wrocławskim rynku spotkacie też krasnoludki. Tak, dobrze widzicie - te małe stworki opanowały nie tylko wrocławski rynek, ale i resztę miasta! O tym przygotowaliśmy dla Was specjalny rozdział nieco niżej.

Ostrów Tumski

wroclaw ostrow tumski

Ostrów Tumski to najstarsza i zarazem najchętniej odwiedzana część Wrocławia - jego historia sięga X stulecia. Ostrów Tumski skrywa w sobie wiele wyjątkowych zabytków - głównie sakralnych. Przede wszystkim należy wspomnieć o Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (o niej więcej napisaliśmy poniżej), kościół św. Idziego (najstarszy kościół we Wrocławiu), pomnik Jana Nepomucena znajdujący się przed Kolegiatą Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, a także Muzeum Archidiecezjalne.

My jednak polecamy Wam wybranie się w tę część miasta na spacer, który koniecznie musi obejmować klimatyczny most Tumski (nazywany mostem zakochanych) i spacer nad Odrą.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela często nazywana jest "Matką kościołów śląskich". Warto poznać jej burzliwą historię i wyjątkową architekturę. To jedna z najbardziej popularnych budowli we Wrocławiu, którą odwiedzają tysiące turystów każdego roku. Katedra pochodzi z XIII–XIV wieku i zbudowana została w stylu gotyckim - co więcej, uznawana jest za pierwszą gotycką świątynię w Polsce. Wnętrze robi ogromne wrażenie. Ciekawostką jest fakt, że dla turystów udostępniona do zwiedzania została wieża katedralna, gdzie znajduje się punkt widokowy. A podziwianie widoków z takiego miejsca to prawdziwa uczta dla oczu i duszy!

Hala Stulecia

20190929 094528

Hala Stulecia znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najważniejszych symboli Wrocławia. Powstała w latach 1911-1913, a zaprojektował ją Max Berg - słynny wrocławski architekt. Obecnie Hala Stulecia jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Wrocławia, jak i przez turystów. Odbywają się tu koncerty, wystawy, targi i wydarzenia sportowe.

Hala jest udostępniona turystom do zwiedzania, warto jednak przed planowaną wizytą sprawdzić czy nie jest tymczasowo zamknięta ze względu na odbywające się aktualnie wydarzenia.

Wrocławskie krasnale

krasnale wroclaw

Pytacie skąd we Wrocławiu krasnale i dlaczego Wrocław nazywany jest właśnie miastem krasnali? To wszystko za sprawą ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który w latach 80. XX wieku walczył w ten sposób z systemem komunistycznym. Członkowie ruchu umieszczali wówczas na murach budynków rysunki krasnali i antysocjalistyczne hasła. Całkiem niedawno, bo w 2005 roku postanowiono, że sympatyczne krasnale pojawią się na ulicach Wrocławia w nieco innej formie - rzeźb. Dzięki temu w najróżniejszych miejscach spotkacie tych sympatycznych mieszkańców miasta. Każdy z nich ma swoje imię - warto więc wybrać się na wycieczkę "szlakiem wrocławskich krasnali". Szukanie ukrytych w przeróżnych miejscach krasnali sprawi ogromną frajdę nie tylko dzieciom!

Wrocławska Fontanna Multimedialna

fontanna mulimedialna

Fontanna znajduje się tuż przy Hali Stulecia, a jej pokazy są zupełnie darmowe dla wszystkich. Zacznijmy od początku: fontanna otoczona jest zielenią i zabytkową pergolą. Znajduje się w niej 300 dysz wodnych, dysze ogniowe oraz ponad 800 punktów świetlnych. Jest to jedna z największych fontann multimedialnych w Polsce. Na jej pokazy przybywają tłumy turystów - i nie ma się co dziwić - robi naprawdę imponujące wrażenie.

Panorama Racławicka

panorama racławicka

Panorama Racławicka to od lat jeden z najważniejszych punktów turystycznych we Wrocławiu. Co roku odwiedzają ją setki ludzi - zarówno uczniowie, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Panorama przedstawia bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Długość tego dzieła wynosi aż 114 metrów i 15 metrów wysokości. 

Galeria Neonów we Wrocławiu

To jedno z miejsc, które ostatnio cieszy się coraz większą sławą - Galeria Neonów. Znajduje się ona w dzielnicy Czterech Wyznań, w podwórku przy ul. Ruskiej 46c. Szczególnie młodzież upodobała sobie to miejsce wieczorami. Jesteście ciekawi jak powstało? To wszystko za sprawą Galerii Neon Side i jej właściciela, Tomasza Kosmalskiego, który kolekcjonuje historyczne świetlne reklamy. Na podwórku znajduje się około 30 neonów, które sprawiają, że klimat tego miejsca jest naprawdę niesamowity.

baner niesamowity wroclaw

Wrocław atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych

Wroclaw rynek

Teraz porzucamy temat zabytków na rzecz atrakcji turystycznych, które z pewnością mocno przypadną do gustu rodzinom z dziećmi. Wrocław to miasto, gdzie nie ma miejsca na nudę - na każdego z Was czeka tu dobra zabawa i co najważniejsze, świetna atmosfera. Wrocław to miasto otwarte, pełne uśmiechu i dobrego ducha. Przygotowaliśmy dla Was listę atrakcji turystycznych Wrocławia, które koniecznie powinniście odwiedzić, szczególnie jeśli odwiedzacie Wrocław z dzieckiem.

ZOO Wrocław

zoo wrocław

W ZOO Wrocław odnajdziesz niemal wszystkie zwierzęta świata – żyrafy, zebry, niedźwiedzie, hipopotamy oraz blisko 250 gatunków ryb, które podziwiać można w niezwykłym afrykarium. Choć różnego rodzaju menażerie istniały już w starożytności, to za pierwszy współczesny ogród zoologiczny uznaje się wiedeńskie zoo, założone w 1752 r. Od tego czasu ogrody zoologiczne przeszły długą drogę ewolucji. Wraz ze zmianą podejścia do środowiska naturalnego, od maksymy „natura winna służyć człowiekowi” po „człowiek winien służyć naturze”, zmieniła się również rola ogrodów.

Teren wrocławskiego ogrodu zoologicznego jest naprawdę rozległy - można zaplanować tu niedzielny spacer, połączony z poznaniem niesamowitych gatunków zwierząt. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kultowe Afrykarium - miejsce, gdzie przejdziesz przez tunel wodny, zobaczysz z bliska zwierzęta afrykańskie, a nawet zrobisz spacer po prawdziwej dżungli!

Gdzie nas znajdziesz?
ZOO Wrocław
ul. Wróblewskiego 1-5

Hydropolis

Hydropolis Wrocław

„Wszystko zaczyna się od wody” – to motto Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”. Jedno z najbardziej znanych wrocławskich muzeów zachwyca i fascynuje, chociaż pomysł, żeby utworzyć muzeum wody, mógł wydawać się nieco ekscentryczny. Hydropolis” to 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe. Wydzielono tu także specjalną strefę dla dzieci oraz przestrzeń relaksu ze ścianą z zielonego „mchu”, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie. W muzeum zobaczysz maszyny związane z inżynierią wodną, dowiesz się jak to możliwe, że woda płonie, zobaczysz symulator powstawania śniegu, dowiesz się ile wody zużywa mieszkaniec Wrocławia, a także znajdziesz się w środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1 500 tuńczyków. Takiego muzeum jeszcze nie było! Dodatkową atrakcją jest najdłuższa w Europie drukarka wodna przed wejściem do Centrum i fakt, że Hydropolis znajduje się w podziemiach, które kiedyś służyły jako zbiornik wody czystej. To absolutny hit dla dużych i małych!

Gdzie nas znajdziesz?

Hydropolis
ul. Na Grobli 17

Bungee Wrocław

bungee wroc

To opcja dla odważnych, którzy szukają we Wrocławiu najmocniejszych wrażeń! Jedyne we Wrocławiu profesjonalne skoki na bungee z żurawia wieżowego z 70 metrów czekają na Ciebie przy ul. Wróblewskiego 9! Najwyższej klasy sprzęt i opieka instruktorów pozwoli przełamać strach i przeżyć niezapomnianą przygodę. Skok można oddać osobno lub w tandemie, a dodatkowo istnieje możliwość udokumentowania tej chwili na zdjęciach lub filmie. Po wjechaniu na platformę uraczysz się widokiem na cały Wrocław. Weź głęboki oddech i... skacz!

Nie potrzebujesz wielkiego doświadczenia ani szczególnej kondycji - uśmiechnięci instruktorzy tłumaczą wszystko, krok po kroku, zmniejszając tym samym Twój strach przed wykonaniem skoku z 70-metrowego żurawia. Instruktorzy do spółki z siłą grawitacji sprawią, że Twój skok będzie niezapomnianym do końca życia doświadczeniem.

Gdzie nas znajdziesz?

Bungee Wrocław

ul. Wróblewskiego 9

Centrum symulatorów pojazdów wyścigowych - Apex One

apexone wroclaw

Nieliczni wiedzą, że to właśnie we Wrocławiu budowane są skomplikowane mechanizmy wykorzystywane do symulatorów aut oraz bolidów, których wyścigi możesz oglądać w telewizji. Stworzone przez wrocławską firmę platformy ruchu dostępne są jednak nie tylko dla profesjonalnych kierowców. W centrum symulatorów samochodów wyścigowych Apex One każdy może poczuć się jak Robert Kubica.

W centrum dostępne są trzy strefy wyścigowe - F1, GT i PRO, różniące się między sobą systemami ruchu w symulatorach. Co ciekawe, te same symulatory służą do szkoleń i treningów zawodowych kierowców wyścigowych i rajdowych na całym świecie. I my, którzy do tej pory nie mieliśmy pojęcia o tym jak prowadzi się bolid, możesz na własnej skórze spróbować poprowadzić swój pojazd. Wystarczy założyć słuchawki, skupić się i dojechać do celu. Z symulatorów może korzystać każdy - gwarantujemy, że to niesamowita przygoda!

Gdzie nas znajdziesz?
Centrum Szkoleniowo-Simracingowe Apex One

ul. Powstańców Śląskich 95 - SKY TOWER

ZOO Team

zoo team wroclaw

Miałeś kiedyś okazję poczuć na własnej skórze dotyk ptasznika? A może chciałeś zawsze dotknąć węża boa? W ZOO TEAM możesz zobaczyć i wziąć na ręce wiele zwierząt egzotycznych, takich jak węże boa i pytony oraz różnego rodzaju płazy - małe i duże jaszczurki: warany, agamy, gekony i kameleony. Są też pająki ptaszniki i skorpiony.

W ZOO TEAM najczęstszymi gośćmi są rodziny z dziećmi, które zachwycone odkrywają czy wielkie ptaszniki rzeczywiście są tak włochate jak głosi legenda albo czy boa da się pogłaskać. Na wystawie znajdziesz ponad 100 zwierząt takich jak pająki, jaszczurki, węże, żółwie, wije, legwany, gekony, skolopendry czy modliszki, które nie tylko można dotknąć, ale przede wszystkim dowiedzieć się jak hodować je w warunkach domowych.

Gdzie nas znajdziesz?

Zoo Team
Ul. Powstańców Śląskich 2-4 (Arkady Wrocławskie), p. I

Jump World Wrocław

jumpworld

Park podzielony został na kilka stref, największą przestrzeń do szaleństwa znajdziesz na Arenie Głównej. Tu trampoliny są na podłodze, a nawet na ścianach. Bez względu na to jak bardzo zaawansowanym miłośnikiem trampolin jesteś, powinieneś odwiedzić basen z gąbkami. Nic nie daje takiej satysfakcji jak wysoki lot i… miękkie lądowanie. W Jump World Wrocław znajdziesz również strefę akrobatyczną, strefę siatkówki, strefę basketu, linę, na której możesz huśtać się jak na lianie czy strefę walk gladiatorów, w której wygrany będzie tylko jeden (a przegrany spadnie gdzieś na dno basenu z gąbkami).

Gdzie nas znajdziesz?

Park Trampolin Jump World
ul. Otmuchowska 15

Crazy Carts Wrocław

Crazy Cars

Elektrycznie napędzane wózki z dźwignią "ręcznego" stworzoną żeby pokonywać zakręty bokiem. To miejsce, gdzie w całkowicie bezpieczny sposób nauczysz się driftingu na specjalnie przygotowanym torze, a profesjonalna obsługa pomoże i odpowie na każde pytanie. Mimo niewielkich rozmiarów pozytywnie zaskakują! To świetna atrakcja i dla dzieci i dla dorosłych! Dużo dorosłych osób myśli, że to "dla nich za małe" - a prawda brzmi tak, że to być może właśnie dorośli bawią się lepiej niż dzieci (choć nikt się do tego głośno nie przyznaje ;))

Wizyta w Crazy Carts to pomysł na wspólne popołudnie, urodziny, eventy firmowe czy wieczory kawalerskie.

Gdzie nas znajdziesz?

Ul. Powstańców Śląskich 2-4 (Arkady Wrocławskie), p. I

Rafting Wrocław

spływy Wrocław

Spływy zaczynają się z Przystani Jarnołtów na prawym brzegu Bystrzycy. Wsiadając do dużych pontonów należy nastawić się na malownicze widoki i odpoczynek w otoczeniu lasu. Cały odcinek jest spławny, nie ma konieczności przenoszenia pontonu, a spływ trwa od 60 do 80 minut, w zależności od tempa wiosłowania i stanu wody. Spływ kończy się w Leśnicy, a stamtąd pracownicy zabiorą Cię do Ratynia. Spacer po najciekawszym fragmencie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy kończy się w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy spływ. Nad brzegiem Bystrzycy możliwe jest rozpalenie grilla czy urządzenie pikniku - prawda, że brzmi jak plan na weekend dla grupy przyjaciół albo rodziny?

Gdzie nas znajdziesz?

Przystań Złotniki
ul. Skoczylasa okolice numeru 60, Wrocław-Leśnica (Przy Kładce Błogosławionego Czesława)

Atrakcje poza Wrocławiem

Nie tylko w samym centurm miasta znajdziecie liczne atrakcje turystyczne - również na obrzeżach i bliskich okolicach jest co robić! Przedstawiamy Wam kilka wyjątkowych miejsc, które powinniście wziać pod uwagę planując odkrywanie okolicy.

Happyland

happyland

Happyland to rodzinne centrum zabaw na świeżym powietrzu. Co ważne - największe we Wrocławiu i jego okolicach. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, to chcemy naprawić ten błąd. Happyland to nowo otwarta atrakcja, która już od pierwszych dni podbiła serca dzieciaków, pragnących wyszaleć się w miłych okolicznościach przyrody, z dala od zgiełku miasta.

Na ponad czterech tysiącach metrów kwadratowych dzieci mogą hasać w labiryntach, na zjeżdżalniach, trampolinach i dmuchańcach. W okresie letnim uruchomiona będzie także strefa wodna ze zjeżdżalniami. Dla najmłodszych dzieci dostępna jest strefa maluszka (kącik zabaw) - mogą się tam bawić dzieci do 3 roku życia, a na rodziców czeka pyszna kawa i coś słodkiego.

Gdzie nas znajdziesz?
Happyland
ul. Kwiatów Polnych 54A, 50-003 Krzyków

Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji

kopalnia wroc

W Paniowicach pod Wrocławiem, w dolinie rzeki Widawy, na powierzchni 9 hektarów, wokół dużego i czystego akwenu wodnego powstał wakacyjny kompleks podzielony na strefy tematyczne: plażę rodzinną, rozrywkowy Beach Club, klimatyczną Zatokę i Wyspę – strefę wolności dla czworonogów. To miejsce dobre dla wszystkich. Dla tych, którzy latem marzą o leniwym wypoczynku na piaszczystej plaży, którzy po prostu chcą pospacerować plażą wokół akwenu, i dla aktywnych, na których czeka nowoczesna Strefa Sportów Wodnych (plac zabaw wodnych Wibit, Flyboard, Skimboard, deski SUP, Big Bubba itd.), a także boiska plażowe do siatkówki i piłki nożnej oraz place zabaw i trampoliny.

Na małych i dużych łasuchów czeka strefa gastro z food truckami i Beach Barem.

Znajdziesz tu również rozbudowane strefy relaksu - wyspę na wodzie, zatokę, altany, w których można zorganizować własną imprezę, a w sezonie czynne są także wypożyczalnie sprzętu pływającego, leżaków i parasoli. To też idealne miejsce by zaplanować rowerowe wycieczki brzegiem akwenu i trekkingi leśne - z przyrodą będziesz tu blisko! Bardzo blisko!

Gdzie nas znajdziesz?
Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji
ul. Odrzańska 11, Paniowice

 

Kliknij tutaj żeby dowiedzieć się więcej o atrakcjach Wrocławia

Wycieczki

Restauracje, lodziarnie - gdzie dobrze zjeść we Wrocławiu?

Po całym dniu zwiedzania warto dobrze zjeść! Wrocław to miasto bogate nie tylko kulturalnie, ale także gastronomicznie. Na turystów odwiedzających miasto czekają liczne restauracje i kawiarnie - od kuchni polskiej, po włoską, indyjską, a także chińską. Sprawdźcie koniecznie.

Polish Lody 

polish lody3

Kilka lat temu Polish Lody podbiły serca Wrocławian i dobra passa trwa do dziś. Każdego dnia czekają tu pyszne, naturalne lody rzemieślnicze - przez klasyczne, dostępne codziennie smaki: śmietanka, czekolada i truskawka po finezyjne, czasami dziwaczne i zaskakujące smaki - przez bakaliowe, o smaku Snickersa czy Kinderków, przez sorbety, a na lodach o smaku gorgonzoli kończąc. Jedna porcja powinna zaspokoić pragnienie słodyczy nie naruszając wyrzutów sumienia.

Polish Lody poznacie po kolejce - w cieplejsze dni ustawiają się tu długie kolejki ludzi, pragnących spróbować tych pyszności. Koniecznie zajrzyjcie i sami odpowiedzcie na odwieczne pytanie: "czy warto stać w tej kolejce?". Naszym zdaniem zdecydowanie warto!

Gdzie nas znajdziesz?
Plac Bema 3
ul. Oławska 11
Galeria Wroclavia
Ameriga Vespucciego 16a - Olimpia Port
ul. Hubska 83
ul. Legnicka 56

ZaZoo Beach Bar (zależnie od pogody)

Samarqand

samarqand

Plusem restauracji Samarqand jest jej położenie blisko dworca głównego PKP - jeśli więc właśnie wysiadłeś z pociągu, ale nie chcesz kończyć swojej podróży to Samarqand zabierze Cię w kulinarną podróż do Uzbekistanu.
Uzbecka kuchnia jest specyficzna - różni się od polskiej, ale jest na tyle podobna, by smakować również tym, co kochają tradycyjne potrawy. W Uzbekistanie królują świeże warzywa i mocne, orientalne przyprawy, które już z daleka przypominają nam, że jesteśmy głodni. Co znajdziesz w menu Samarqand? Po pierwsze przystawki, które odgrywają tu ważną rolę: uzbecka sałatka taszkent, niszona, wołowe ozory czy uzbeckie zupy jak solanka czy ciućwara. Po drugie: dania główne - kazan, kawob plow, kaczka po uzbecku czy tradycyjne pierożki z różnymi rodzajami nadzienia - manty. Specjalnością w Samarqand są potrawy z grilla i z pieca - rozgrzewające, aromatyczne, idealne na zimowe wieczory. Całości dopełniają stylowe wnętrza, w których jest jakby… luksusowo! Czasami nawet można tu trafić na wieczór z muzyką na żywo.

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Stawowa 23 (kilka minut od dworca)

Lwia Brama²

Lwia Brama

Lwia Brama² to restauracja znajdująca się w najstarszej części Wrocławia, na Ostrowie Tumskim. O jej wyjątkowym charakterze świadczy nie tylko bajkowa lokalizacja, lecz także niesamowita kuchnia w wydaniu Jarosława Józefowskiego, który swoją pasję doskonale wyraża na talerzu łącząc regionalne składniki z wyrobami własnej produkcji. W jej urokliwej średniowiecznej piwnicy oraz pięknym zielonym ogrodzie znajdującym się pod samą archikatedrą Jana Chrzciciela, turyści jak i Wrocławianie znajdą schronienie od miejskiego zgiełku. To idealne miejsce na romantyczną kolację czy klimatyczne spotkanie w szerszym gronie.

Gdzie nas znajdziesz?
ul. Katedralna 9 (obok Archikatedry, Ostrów Tumski)

CHINGU - Korean Street Food

chingu 2

Dania w Chingu cechuje niebanalne połączenie smaków – ostrego, słodkiego i kwaśnego. W Chingu można też zjeść koreańskie klasyki takie jak bibimbap, tteokbokki, mandu, czy zaskakujący popcorn chicken.

Koncept Chingu wystartował we wrześniu 2017 r. na Wrocławskim Bazarze Smakoszy. Od kwietnia 2018 r. food truck Chingu brał udział w różnych eventach i zlotach food trucków zdobywając liczne wyróżnienia, w tym tytuł Food truck’a roku w ramach Nagród Wrocławskiej Gastronomii 2018, Nagrodę Publiczności podczas Wrocław StrEAT vol. 8 – AZJA Street Food Festival. Chingu znalazło się też wśród wyróżnionych w konkursie na Widelec Roku 2018. Wszystkich żądnych koreańskich smaków zapraszamy do Chingu - do food trucka i lokalu, który znajduje się tuż przy najsłynniejszych wrocławskich akademikach - Kredce i Ołówku.

Gdzie nas znajdziesz?
ul. Bujwida 25
ul. Widna 6 (food truck)

Thali

thali2

Już w progu każdej z trzech wrocławskich restauracji Thali powita Cię unoszący się w powietrzu zapach indyjskich, korzennych przypraw. Kurkuma, kmin, cynamon, kardamon, goździki, chili, imbir, którymi doprawiane są tradycyjne potrawy indyjskiej kuchni: curry, tikka masala, butter chicken czy tandoori, wyzwalają w nas emocje jeszcze zanim dostaniemy zamówione danie. Talerz Thali, czyli sztandarowa pozycja w menu restauracji, w wersji mięsnej lub wegetariańskiej zawiera cały przekrój indyjskich specjałów: zupy, samosę, curry, papad, chlebek naan, ryż, sałatkę i deser.

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Ruska 19
ul. Jedności Narodowej 161
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5

Lodziarnia i kawiarnia Mio Gelato

mio gelato 1

Lody Mio Gelato to najprawdziwsze włoskie lody w samym sercu miasta. Od początku autorom tego miejsca przyświecała jedna idea – robić lody uczciwie. Omijając gotowe półprodukty, nie korzystając ze skrótów, nie iść łatwiejszą i tańszą drogą. Dlatego praca w lodziarni wre od samego rana. Krojenie, obieranie, miksowanie, blendowanie, karmelizowanie, i (korzystając z wagi jubilerskiej) odmierzanie tajemniczych składników, tak, aby lody, które serwowane są w Mio, smakowały najlepiej. Nowością na wrocławskim rynku gastronomicznych słodkości są serwowane tutaj naleśniki z lodami! W Mio Gelato wypijesz też najlepszej jakości włoską kawę, a także zjesz inne desery - ciasta, gofry, rurki z kremem, pianki w czekoladzie, tiramisu i torty. Tych pyszności nie można ominąć. 

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Św. Antoniego 16 (przy Rynku), tel. 668584544
ul. Zwycięska 45/1, tel. 692190192

OVO Wrocław, ul. Podwale 83

Kebz Wrocław

kebz2

Kebz odbiega od utartego schematu zwykłego kebaba, którego traktujemy raczej jako szybką przekąskę - to projekt, który nie kopiuje smaków, a wymyśla własne, nowe, niebanalne i zaskakujące. Niech ten kebab na talerzu, w bułce lub tortilli z dodatkiem autorskich sosów, z dużą ilością dodatków jak warzywa czy frytki w towarzystwie sympatycznej obsługi stanie się Waszym pomysłem na obiad. Nie szybką przekąskę - pełnoprawny obiad, którego na pewno nie będziesz żałować! W ofercie również wersja wege z falafelem.

Gdzie nas znajdziesz? ul. Nowowiejska 82 - obok Parku Tołpy i wrocławskiego Hogwartu

ul. Rydygiera 23

Nocny Targ Tęczowa

Pizza Bunga

bunga2

Wśród naszych propozycji nie mogło oczywiście zabraknąć pizzy!
Bunga od 2011 roku zdobywa Wrocław otwierając kolejne punkty. Ceniona za puszyste ciasto, świetne dodatki, własne sosy i szybką dostawę. Wszystkie propozycje z menu są przygotowywane z produktów, które można zamówić również na dostawę. To świadczy o autentyczności serwowanej tu pizzy. Nikt tu nie ściemnia - tu się je! To połączenie włoskiej pizzy z bardziej puszystym, amerykańskim plackiem.

W menu znajdziesz klasyczne pozycje i niepowtarzalne, oryginalne placki z chorizo i miodem, truflami czy whisky bbq. Na fanów ostrości czeka pizza z najostrzejszą papryką na świecie!

 

Gdzie nas znajdziesz? Ul. Gazowa 88, tel. 538 484 000

Ul. Bulwar Dedala 18, tel. 513 741 320 lub 71 349 54 96

Ul. Rydygiera 34, tel. 508 603 460

Ul. Inżynierska 27, tel. 608 342 942

Kofuku

kofuku3

Wszystkich żądnych dobrego sushi wysyłamy do Kofuku. To koncept slow-food, którego podstawą są tradycyjne japońskie receptury, a za ideą restauracji stoi nie tylko przepyszne jedzenie, ale i takie wartości jak dążenie do doskonałości, harmonia i szacunek do natury. Nie są to puste slogany, a rzeczywiste działania: posiłki przygotowywane są w duchu zero waste.

Gdzie nas znajdziesz?

Kofuku znajdziesz na ul. Podwale 83 (budynek OVO) oraz na ul. Powstańców Śląskich 95 (Sky Tower), a także można zamówić na wynos - przecież każda okazja jest dobra, aby usiąść przy sushi i spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi, lub romantycznie - we dwoje. I pamiętaj, że jedzone palcami sushi uchodzi za silny afrodyzjak…

Wydarzenia we Wrocławiu

Wrocław to miasto w którym wiele się dzieje! Czekają tu na Was liczne wydarzenia - koncerty, wernisaże i wiele innych. Nie bez powodu mówi się, że Wrocław to miasto, które tętni życiem. Przygotowaliśmy dla Was kilka miejsc w których wiele się dzieje!

Czasoprzestrzeń

Czasoprzestrzeń 2

Czasoprzestrzeń, a właściwie Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych CZASOPRZESTRZEŃ to miejsce, w którym dzieje się dużo dobrego. Właściwie każdy tydzień w Czasoprzestrzeni wypełniony jest wydarzeniami kulturalnymi, koncertami, akcjami charytatywnymi, wystawami i imprezami. To wszystko dzieje się w zabytkowym budynku zajezdni tramwajowej "Dąbie" i na jej terenach zewnętrznych. Sama zajezdnia jest przykładem najlepiej zachowanej architektury komunikacyjnej na terenie Wrocławia. Dziś budynek zajezdni funkcjonuje jako przestrzeń wystawiennicza i miejsce spotkań różnych środowisk. Działania Czasoprzestrzeni skupiają się na promowaniu takich wartości jak tolerancja, zdrowy styl życia, proekologia i prospołeczność.

Miejsce to absolutnie tętni życiem, a organizowane tam imprezy odbywają się zarówno na 4000 metrach kwadratowych w środku zajezdni, a także w przestrzeni klubu Łącznik, gdzie Wrocławianie spotykają się głównie na koncertach, spektaklach, wykładach itd. Na niemal 2 hektarach zewnętrznej przestrzeni wokół Zajezdni odbywają się natomiast zloty food-trucków, giełdy staroci czy wyprzedaże garażowe.

Wydarzeń w Czasoprzestrzeni jest naprawdę wiele, więc żeby być na bieżąco, zachęcamy śledzić fanpage: facebook.com/czasoprzestrzenzajezdniadabie oraz stronę www.czasoprzestrzen.org.

Vertigo Jazz Club & Restaurant

vertigo2

Koncerty i jam session, jazzowe, bluesowe, swingowe i nie tylko, to duchowe doznania w jedynym tego typu klubie we Wrocławiu, w samym jego sercu, tuż przy Rynku. Teatr improwizacji, stand-up, bale, rewie i burleski wypełniają deski estrady. W ich rytm wkomponowany jest gwar koktajl baru. Wirtuozi kompozycji koktajlowych, z alkoholi popularnych i niszowych, wykreują klasyczne i autorskie kompozycje.

Obsługa Vertigo w takt melodii przywita Cię i zaserwuje doskonałe utwory tamtejszej kuchni. Czeka na Ciebie symfonia specjałów w gronie znajomych, ballada smaku z drugą połówką, a może dźwięk spotkania w gronie przyjaciół? Vertigo ma bardzo bogaty program artystyczny - szczegóły znajdziesz na Facebooku Vertigo - Jazz Club & Restaurant.

Gdzie nas znajdziesz?
Vertigo
ul. Oławska 13

Scena pod Regałem w Kawiarni Literatka

scena pod Regałem 1

W samym sercu wrocławskiego Rynku, na Scenie pod Regałem w Kawiarni Literatka mieszają się kultura i gastronomia w najlepszym wydaniu! Koncerty, wieczory artystyczne, muzyczno-teatralne spektakle, spotkania autorskie, wernisaże sztuki i wieczory bluesowo-jazzowe czy rewie burleski - to tylko niektóre z wydarzeń, na które natrafić można w Literatce. Weekendy przepełnione są tu rozmaitymi atrakcjami - jesteśmy pewni, że któreś z wydarzeń przypadnie Wam do gustu!

Gdzie nas znajdziesz?
ul. Rynek 56/5

Sztuka na Miejscu

sztuka na miejscu 1

Sztuka na Miejscu to przestrzeń, w której sztuka jest na wyciągnięcie ręki – jej nienachalna obecność pozwala na oswojenie się ze światem artystycznym w nieformalnym otoczeniu.

Zachęcamy do pozostania na dłużej, rozgoszczenia się wygodnie na kanapie, napicia kawy lub wina, a wszystko to w inspirującym otoczeniu Sztuki.

W przestrzeni została zlokalizowana kawiarnia i koktajl bar. Organizowane są tutaj, oprócz wystaw wrocławskich artystów, koncerty, sety djskie, warsztaty i wiele innych ciekawych wydarzeń. Od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 22 zapraszamy do Sztuki na Miejscu - miejsca w którym można spędzić czas w otoczeniu sztuki korzystając z wyjątkowej oferty baru.

Gdzie nas znajdziesz?
Ul. Łaciarska 4

Urodziny dla dzieci we Wrocławiu - gdzie zorganizować?

Szukacie miejsca, gdzie będziecie mogli zorganizować niezapomniane urodziny dla swoich dzieci? Warto postawić na dobrą zabawę i niezapomnianą atmosferę! Przygotowaliśmy dla Was miejsca, które specjalizują się w tego typu imprezach okolicznościowych. Jesteśmy pewni, że będzie to dla Was strzał w dziesiątkę! 

Urodziny w Jump World Wrocław

jump1

Urodziny w JumpWorld to urodziny inne niż wszystkie- kilka godzin beztroskiej zabawy i cały park trampolin do dyspozycji małych gości sprawią, że impreza urodzinowa Twojego dziecka będzie jedną z tych niezapomnianych przygód, do których wraca się w myślach. Urodziny w JumpWorld to nie tylko skakanie, ale i opieka wykwalifikowanego animatora - zabawy i gry dostosowane do wieku i sprawności fizycznej gości, poczęstunek, a nawet pokaz iluzji w wykonaniu prawdziwego magika. Przed rozpoczęciem zabawy czeka Cię tylko rozgrzewka i… można szaleć. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to strój sportowy i dobry humor!

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Otmuchowska 15

Wycieczki z Wrocławia do 150 km

Jeśli zwiedziłeś już wszystkie atrakcje we Wrocławiu (a to wcale nie takie proste!) i zastanawiasz się gdzie można spędzić czas poza Wrocławiem, to też przygotowaliśmy kilka propozycji. Przekonaj się gdzie warto jechać na wycieczkę koło Wrocławia!

Przeczytaj także: Wycieczki do 150 kilometrów od Wrocławia

Mała Japonia w Przesiece (Karkonosze)

Mała Japonia atrakcje Karkonosze

Mała Japonia to miejsce, które znajduje się nieopodal Karpacza, w miejscowości Przesieka. Jest to miejsce, w którym znajdziesz masę niesamowitych atrakcji związanych z krajem kwitnącej wiśni. Mała Japonia to przede wszystkim najwyżej położony ogród japoński w Polsce, który znajduje się na wysokości 600 m n.p.m. Zobaczysz tu imponującą kolekcję różaneczników - ponad 300 krzewów w różnych odmianach. Cały ogród skomponowany został w zgodzie z zasadami feng shui. Doskonały w swej prostocie - połączenie Karkonoszy z orientalnymi roślinami Wschodu.

Przeczytaj także: Mała Japonia w sercu Karkonoszy

Gigantei w Pakoszowie (Karkonosze)

gigantei2

Gdzie Wrocław wyjeżdża na weekend? W Karkonosze oczywiście! A jeśli już jesteśmy przy Karkonoszach, to oprócz przemierzania górskich szlaków, w okolicy czekają również inne atrakcje. Jedną z nich jest GIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór. Oddalony od Wrocławia o jakieś 125 km Pakoszów leży tuż przy Szklarskiej Porębie. A Szklarska Poręba uważana jest za jedną z dwóch stolic Karkonoszy. Z tego powodu często jest tam tłok - dlatego wychodzimy z propozycją wycieczki w trochę spokojniejsze miejsce! Góry to coś więcej niż tylko masa skał do pokonania - to historia, która tworzyła się tu przez miliony lat. O tej historii (z przymrużeniem oka) będziesz mógł dowiedzieć się właśnie w GIGANTEI.

Przeczytaj także: Z wizytą w GIGANTEI - u Ducha Gór Karkonosza

Spływ pontonami Ski-Raft w Ławicy (Ziemia Kłodzka)

 ski-raft spływy pontonowe

Spływy Przełomem Bardzkim to niezwykle atrakcyjna forma aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym lub grupie przyjaciół. Jeden ponton może zabrać do sześciu osób, warto zatem udać się na miejsce „mocną” ekipą.

Początek przygody czeka na Ciebie w uroczej wsi Ławica, to zaledwie kilka kilometrów za Bardem w stronę Kłodzka. Do pałacu, czyli miejsca startu poprowadzą Cię czytelne drogowskazy, tam bez problemu znajdziesz miejsce parkingowe. Należy pamiętać, że swój udział należy wcześniej zgłosić, podając dzień, godzinę oraz ilość planowych osób, dzięki czemu będziesz miał pewność, że wszystko będzie przygotowane.

Przeczytaj także: Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim

Muzeum Sentymentów w Kowarach (Karkonosze)

Muzeum Sentymentów Karkonosze atrakcje

Muzeum Sentymentów w Kowarach to nie jest zwykłe muzeum z nudnymi eksponatami i trudną do zrozumienia sztuką. Tu sztukę tworzą zwykłe przedmioty codziennego użytku sprzed lat. Na wycieczkę możesz wybrać się całą rodziną - pokażesz wówczas wnukom i dzieciom jak żyło się pół wieku temu, a my… no cóż, pozostaje otrzeć kręcącą się w oku łezkę i ruszać w sentymentalną podróż po pomieszczeniach Muzeum. Na pierwszy ogień czeka pokój dziadków - miejsce, w którym można pobawić się wszystkim i nic się tam nie psuło. W pokoju dziecięco-młodzieżowym być może znajdziesz swoją zabawkę sprzed lat. Kolejne wnętrze to pokój prezesa i sekretariat. Być może teraz uda się tam coś załatwić, a może i zastać Pana Prezesa we własnej osobie?

Przeczytaj także: Muzeum Sentymentów - niezwykła atrakcja Karkonoszy

Kopalnia Złota w Złotym Stoku (Ziemia Kłodzka)

kopalnia złota - ziemia kłodzka atrakcje

Słynna Kopalnia Złota znajduje się 87 km od Wrocławia, a pokonanie tej trasy zajmuje ok. 1,5h - jest więc to jeden z najciekawszych kierunków do podróżowania, szczególnie polecany rodzicom z dziećmi. Z definicji kopalnia, a w praktyce całodzienny ośrodek z mnóstwem atrakcji dla małych i dużych. Przez sztolnie, w których niegdyś wydobywano złoto, przeprowadzi nas przewodnik, który swoją barwną opowieścią, pełną humoru przybliży historię tego miejsca. Oprócz ciekawostek czeka Cię zjazd podziemną zjeżdżalnią, przejazd górniczą kolejką podziemną, a przy odrobinie szczęścia Twoją twarz muśnie spadająca z podziemnego wodospadu woda.

Inną atrakcją na terenie kompleksu w Złotym Stoku jest pokryta pomarańczowo-żółtą ochrą Sztolnia Ochrowa oraz Średniowieczna Osada Górnicza, w której samemu można wprawić w ruch potężne, 3-tonowe młyńskie koło deptakowe lub 15-metrowy kierat. Oprócz tego na dzieci czekają takie atrakcje jak płukanie złota, wybijanie monet, przejście przez Ścieżkę Strachu czy wizyta w Izbie Kata. Na skorzystanie z wszystkich atrakcji trzeba zarezerwować cały dzień!

Przeczytak także: Przygoda w Kopalni Złota

Łowisko Złoty Pstrąg w Boguszynie (Ziemia Kłodzka)

łowisko złoty pstrąg

W malowniczo położonym Boguszynie Dolnym, rzutem kamieniem od Kłodzka i 90 km od Wrocławia jest takie miejsce, które słynie z dobrych ryb, ale odwiedzają je nie tylko wędkarze. “Złoty Pstrąg” to łowisko i karczma rybna, w której oprócz tego, że dobrze zjesz, czekają też inne atrakcje. Wiemy, że wędkowanie odpręża - obcowanie w otoczeniu często dzikiej przyrody zawsze jest relaksujące (no, może pod warunkiem, że nie jedzą Cię komary). Wyobraź sobie piękny, słoneczny, letni dzień, mnóstwo zieleni, wodę i ciszę. I siebie pośród tych drzew, z wędką w ręku. Siedzisz nad czystym stawem. Po raz pierwszy nie musisz zostawiać dzieci w domu - możesz przyjechać tu razem. One zajmą się sobą w parku zabaw z dmuchańcami, statkiem piratów, mini tyrolką i piaskownicami.

Przeczytaj także: Łowisko "Złoty Pstrąg" w Boguszynie

Krośnice

23KrosniceKKW

Słyszałeś kiedyś o Krośnicach? To niewielka, ale urocza miejscowość na północ od Wrocławia, 50 km od niego. Oprócz pięknych krajobrazów prawdziwym hitem w Krośnicach jest Parkowa Kolejka Wąskotorowa, po której kursuje parowóz Px48-1907 wyprodukowany w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Przejazd taką kolejką to dla dzieciaków ogromna frajda! Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z kąpieliskiem, wypożyczalnią łódek i rowerów wodnych, plac zabaw i strefa dla dzieci złożona z dmuchańców, suchego basenu, autek akumulatorowych i łódeczek. Oprócz tego Krośnice to idealne miejsce na wycieczkę na świeżym powietrzu! W tym celu można wypożyczyć rower lub przyjechać z własnym po to, by okrążyć krośnickie stawy. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz skorzystać z rowerów to pozostaje inna opcja - zwiedzanie Doliny Baryczy meleksem! Wycieczka trwa ok. 1,5 godz - po niej zapraszamy na ognisko.

Nowa Ruda

nowa ruda2

Dobrze wiemy, że kopalnie to jeden z tych rodzajów miejsc, w które dzieci przybywają szczególnie chętnie. Dlatego jest i ona! Dawna Kopalnia Nowa Ruda to atrakcja ciekawa i dla dorosłych i dla dzieci, którzy podczas wizyty w kopalni poznają od podstaw tajniki wydobywania węgla, z czego zresztą między innymi słynie ten region. Kto w dzieciństwie marzył by zostać górnikiem, w kopalni może i nim nie zostanie, ale na pewno pozna z bliska pracę górnika, a nawet będzie miał okazję przejechać się podziemną kolejką górniczą! Po wizycie w Dawnej Kopalni koniecznie udaj się na wieżę widokową na Górze Świętej Anny i na Górze Wszystkich Świętych, na spacer po centrum miasta (rynek z pięknym ratuszem i Zamkiem Stillfiedów), obejrzeć  Domy Tkaczy czy wypić kawę w kultowej kawiarni Biała Lokomotywa.

Noclegi we Wrocławiu - Booking.com jak rezerwować?

Jesteś już zdecydowany na wizytę we Wrocławiu? Pamiętaj jednak o wcześniejszej rezerwacji noclegu. Pomimo tego, że Wrocław przygotował bogatą bazę noclegową, warto jednak dużo wcześniej wybrać miejsce, które będzie nam odpowiadać zarówno pod względem udogodnień, jak i cen. Z pomocą przychodzi sprawdzona i bezpieczna wyszukiwarka Booking.com, a my w naszym artykule Booking.com jak rezerwoać nocleg? podpowiadamy krok po kroku, jak bezpiecznie dokonywać rezerwacji.

Wrocław na weekend - dlaczego warto odwiedzić?

Wciąż zastanawiasz się dlaczego warto odwiedzić Wrocław? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi - powodów są tysiące. Wrocław zachwyca przepięknymi zabytkami, klimatem miasta, atmosferą, miejscami do romantycznych spacerów, uroczymi knajpkami i restauracjami, wydarzeniami kulturalnymi, a przede wszystkim licznymi atrakcjami turystycznymi. Jesteś gotowy na przygodę? Zapraszamy Cię do stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Do zobaczenia!

POBIERZ DARMOWĄ MAPĘ WROCŁAWIA

mapa wroclaw

 

MAPA ATRAKCJI WROCŁAWIA

Przeczytaj także:

WROCŁAW - ATRAKCJE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

WROCŁAW - ATRAKCJE NA DESZCZOWE DNI

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ 

Powiązane artykuły