Miasta ziemi kłodzkiej

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój atrakcje

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej typowego rynku.

Miasto rozbudowało się wokół uzdrowiska, który do dziś jest jego centralnym punktem. Położenie Polanicy na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej sprawia, że to miasto o niezwykłym potencjale turystycznym. Polanica jest odwiedzana przez rzesze kuracjuszy, którzy przyjeżdżają tu, by uraczyć się mineralnymi wodami, a także niezależnych turystów, którzy nawet jeśli nie leczą swoich schorzeń w uzdrowisku, chętnie korzystają z jego uroków spacerując na przykład po Parku Zdrojowym. Od czego więc zacząć zwiedzanie Polanicy? Co warto zobaczyć? Jakie atrakcje czekają w tym mieście na turystów? Poniżej zamieszczamy listę 13 atrakcji, których nie możesz przegapić w Polanicy-Zdroju.

Baza Turystyczna Niesamowitej Polski - atrakcje turystyczne, atrakcje przyrodnicze, baza noclegowa i gastronomiczna. Kliknij i zobacz!

SPIS TREŚCI:

baner atrakcje ziemia klodzka

1. Park Zdrojowy w Polanicy-Zdrój

polanica zdroj
Choć znajduje się w centrum miasta, Park Zdrojowy dla wielu jest miejscem wypoczynku wśród niecodziennej przyrody (znajdziemy tu gatunki rosnące w Azji czy Ameryce Północnej: rododendrony, magnolie, cyprysik Lawsona), ciszy i spokoju. Rozciągający się na powierzchni 13 hektarów park od wiosny do jesieni rozkwita tysiącem barw - wszystko za sprawą ukwieconych alejek.

W parku znajdziemy ławki, figury, rzeźby, urokliwe fontanny i całą infrastrukturę, dzięki której można odpocząć, oddychając świeżym górskim powietrzem. Na wspomnienie zasługuje najbardziej charakterystyczna, kolorowa fontanna, znajdująca się przed uzdrowiskiem “Wielka Pieniawa”, tryskająca na wysokość aż 12 metrów. W sezonie letnim w weekendy i święta odbywają się specjalne pokazy fontanny.

park polanica
fot. Robert Serafin

Park zdrojowy dzieli się na części: Park Centralny, Leśny, Szachowy (w którym możemy rozegrać partyjkę za pomocą mierzących 1,4 m figur, na planszy o powierzchni 100 m kwadratowych) i Park Józefa, obejmując obszar od Pijalni Wód “Wielka Pieniawa” do obelisku Adama Mickiewicza. Warto wspomnieć, że Park Zdrojowy wpisany jest do rejestru zabytków. Na wyjściu z Parku, tuż za mostkiem przy ul. Chrobrego spotkać możemy niedźwiadka.

Uspokoimy Was - chodzi właściwie o kamienną rzeźbę niedźwiedzia polarnego, która stanęła w Polanicy w 1910 roku i do dziś przypomina o zasięgu lądolodu skandynawskiego, który przed milionami laty przeszedł na Ziemi Kłodzkiej. Niedźwiedź stał się symbolem Polanicy i bardzo chętnie odwiedzają do spacerowicze, zwłaszcza dzieci.
Dodatkową atrakcją w Parku Zdrojowym jest kolejka turystyczna, przewożąca turystów do najciekawszych zakątków miasta. Kolejka kursuje w sezonie letnim od maja do czerwca oraz we wrześniu i październiku, podróż trwa ok. 30 minut i w trakcie możemy wysłuchać opowieści na temat historii Polanicy.

2. Deptak w Polanicy-Zdrój

deptak Polanica-Zdrój

fot. Tomek Gola

Będący centrum życia Polanicy deptak ciągnący się ulicą Zdrojową zaprowadzi nas do urokliwych zakątków, a przede wszystkim do różnorakich kramów z pamiątkami, kawiarni, sklepów i restauracji. Częściowo deptak prowadzi po obu stronach Bystrzycy Dusznickiej. Na deptaku właściwie przez cały rok tętni życie - słychać gwar rozmów, czuć zapach kawy i lokalnych wypieków. Często nad deptakiem rozbrzmiewa bicie dzwonów górującego tam zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Kościół powstał prawdopodobnie w 1910 roku i zachwyca bogactwem zdobień. W kościele od maja do września regularnie odbywają się koncerty muzyki organowej i kameralnej, które przyciągają fanów muzyki poważnej.

 

3. Pijalnia Wód Mineralnych i Sanatorium Wielka Pieniawa

pijalnia wód polanica-zdrój

fot. Zbigniew Chojęta

Wzniesiona w klasycystycznym stylu z elementami secesyjnymi pijalnia powstała w latach 1910-1911 i jest najważniejszym obiektem w całej uzdrowiskowej części Polanicy-Zdroju. Największym skarbem pijalni są źródła leczniczych wód mineralnych, w tym najpopularniejsze z nich - Wielka Pieniawa. Woda z Wielkiej Pieniawy wydobywana jest z głębokości ponad 34 metrów pod ziemią i zawiera takie mikroelementy jak magnez, wapń, żelazo, sód, chlor, krzem, lit, miedź czy potas. W Pijalni jest również drugie źródło, dawniej nazywane Pieniawą Józefa, a dziś Staropolanką. Część sanatoryjna mieści 36 kabin kąpielowych, halę spacerową, a poza tym na miejscu znajduje się szereg lokali jak restauracje, kawiarnie, sklepy, cukierenki czy czytelnia.

Sanatorium natomiast znajduje się w Parku Zdrojowym i zostało wybudowane przed ponad stu laty, już wtedy pełniąc funkcję luksusowego Domu Zdrojowego. Dziś sanatorium oferuje kuracjuszom szeroki wachlarz różnych zabiegów leczniczych obejmujących masaże, światłolecznictwo, fonoterapię, elektroterapię, hydroterapię, inhalacje, zabiegi SPA, krioterapię. Do dyspozycji kuracjuszy jest także basen, siłownia, solarium, sauna i jacuzzi.

4. Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej

teatr polanica
fot. Robert Serafin

Teatr powstał w 1925 roku, a w 2010 roku przeszedł gruntowny remont. Budynek teatru, bezpośrednio sąsiadujący z pijalnią, wpisany jest do rejestru zabytków. Początkowo zbudowany z myślą o popularyzacji wysokiej kultury muzycznej i teatralnej wśród mieszkańców, gości i kuracjuszy, dziś mieści Centrum Kultury i Promocji, które organizuje odbywające się w Polanicy imprezy, koncerty, targi i festiwale cykliczne takie jak Poeci Bez Granic, Festiwal Marii Czubaszek, Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim, Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej czy Międzynarodowy Festiwal Szachowy.

5. FunPark w Polanicy-Zdrój

funk park polanica zdroj

Funkcjonujący w okresie letnim gigantyczny plac zabaw dla dzieci w każdym wieku. Znajdziemy tu 14 różnych atrakcji: potężne tematyczne dmuchańce (np. piraci czy dżungla), tyrolkę, piaskownice, brodziki z łódkami czy rozbudowany wieżyczkowy plac zabaw. Na terenie FunParku znajdują się punkty gastronomiczne ze słodkościami: goframi i lodami, a dla rodziców serwowana jest kawa. Na terenie atrakcji możemy również zorganizować urodziny dla dzieci - jesteśmy pewni, że stos takich atrakcji zagwarantuje dobrą zabawę jubilatowi i jego gościom.

Przeczytaj także: Park Rozrywki Fun Park w Polanicy-Zdrój

baner noclegi ziemia klodzka

6. Turystyka rowerowa w Polanicy

turystyka rowerowa trasy rowerowe polanica zdrój
Przez Polanicę przebiega kilka oznakowanych szlaków rowerowych, o łącznej długości ok. 100 km. Szlaki różnią się długością i stopniem trudności, dlatego jesteśmy pewni, że spośród wszystkich dostępnych opcji każdy wybierze coś dla siebie.
Dostępne szlaki to:
- szlak bazaltowy (25 km), prowadzący bocznymi uliczkami lub dróżkami polno-leśnymi, omijający centrum miasta; większość trasy wiedzie przez Piekielną Dolinę i okoliczne wsie;
- szlak miejski (20,5 km), wiodący przez centrum Polanicy;
- szlak żółty (20,5 km), przebiegający obok najważniejszych atrakcji Polanicy, bardzo różnorodny, ma stosunkowo długie proste, ale i wymagające odcinki wspinaczki oraz dynamiczne zjazdy; łączy miejski asfalt z kostkami brukowymi i leśno-polnymi dróżkami szutrowymi
- szlak niebieski (5,4 km), w zdecydowanej większości prowadzący przez asfaltowe drogi i alejki, ale i po kostce brukowej i leśnych dróżkach, jest w zasadzie nieustającym podjazdem;
- trasa MTB, nazywana również “Góralką” (5 km), prowadząca zboczami Piekielnej Góry, początkowo płaska i wygodna, później pełna kamieni, korzeni, ostrych podjazdów i gwałtownych spadków;
- ER-8 (10 km),
- szlak “Wokół Gór Stołowych” (6 km),
- szlak czerwony (2,4 km)
- szlak czerwony II (2,2 km).

Ponadto przez Polanicę przebiega 125-cio kilometrowa Międzynarodowa Trasa Rowerowa “Góry Stołowe”, biegnąca przez otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie granicy. Trasa ta jest wyzwaniem dla doświadczonych rowerzystów, którzy liczą się ze zmiennymi warunkami w górach i dużym wysiłkiem siłowym.

7. Piekielna Dolina i Piekielna Góra

Podczas wycieczki do Polanicy warto spędzić możliwie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu - nie tylko ze względu na czyste powietrze, ale i zachwycające krajobrazy, które czekają na każdym kroku. Korzystając z okazji warto wybrać się na spacer Piekielną Doliną, która w istocie jest przełomowym odcinkiem Bystrzycy Dusznickiej. Piekielna Dolina oddziela od siebie Piekielną Górę, należącą do Gór Stołowych i masyw Wolarza, który należy już do Gór Bystrzyckich.

Spacer doliną z pewnością zrobi na Was wrażenie - mimo, że to niezbyt wielki obszar, to strome stoki, sięgające nawet 200 metrów wysokości, zachwycą każdego. Przez Piekielną Dolinę wiedzie droga łącząca Szczytną i polanickie uzdrowisko oraz linia kolejowa.
Na Piekielną Górę, która jest punktem widokowym na Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, z centrum Polanicy wiodą z kolei trzy szlaki turystyczne: zielony, żółty i niebieski.

8. Letni Tor Saneczkowy

Zimą, gdy śniegu jest pod dostatkiem, warto wybrać się w góry. Ale co jeśli zatęskni nam się za zimowymi sportami w środku lata? Funkcjonujący w Polanicy-Zdroju Letni Tor Saneczkowy “Góralka” ma 450 m długości i osiąga prędkość do 40 km/h. Oczywiście można regulować ją ręcznym hamulcem. Dodatkową atrakcją przy torze saneczkowym jest Park Linowy dla dzieci i plac zabaw-dżungla

9. Muzeum Misyjne Ojców Sercanów

To niezwykłe muzeum, skupiające dosyć nietypowe jak na Sudety eksponaty takie jak wyroby rękodzielnicze, tkaniny, ozdoby, rzeźby czy przedmioty kultu pochodzące z Kongo, Peru, Ekwadoru, Mozambiku czy Polinezji Francuskiej. Eksponaty zostały przywiezione przez zakonników, którzy niegdyś pracowali w poszczególnych krajach, a ich atrakcyjność wynika właśnie z ich egzotyki.

10. Basen Polanica Resort & SPA

Basen znajduje się w hotelu Polanica Resort & SPA, jednak dostępny jest również dla gości spoza hotelu. Do dyspozycji turystów jest kryty, pełnowymiarowy basen rekreacyjny, 25-metrowe tory pływackie, specjalna strefa dla dzieci z brodzikiem i dziecięcymi atrakcjami (parasol wodny, zjeżdżalnia), saunami (fińską i parową) i jacuzzi oraz strefa fitness z siłownią. Cały resort zapewni relaks duszy i ciała oraz zabawę nawet na kilka godzin!

11. Tor kartingowy

To atrakcja dla gości odwiedzających Polanicę, którzy za idola postawili sobie Roberta Kubicę. Na torze kartingowym “Top Cart” możemy pościgać się w bezpiecznych warunkach, z innymi uczestnikami lub z grupą przyjaciół i dodatkowo podszkolić swoje umiejętności kierowców rajdowych.

12. Festiwale

Festyn parkowy polanica-zdrój

fot. Robert Serafin

- Festiwal Artystyczny Zdroje Kultury, trwający od maja do października, złożony z cyklu ponad 100 imprez kulturalnych i rozrywkowych. Jeśli wybieracie się na urlop w Polanicy, na pewno załapiecie się na któreś z wydarzeń - lista jest długa!
- Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina odbywający się w sierpniu, odwiedzany przez miłośników szachów z całego świata. Każdego roku w festiwalu bierze udział ok. 1000 zawodników, a w poprzednich edycjach Polanica gościła również takie osobistości jak mistrzowie świata Wasilij Smysłow, Waselin Topałow czy Anatolij Karpow.
- Międzynarodowy Festiwal TĘCZA POLSKA ma miejsce w październiku i poświęcony jest folklorowi Polski i innych krajów słowiańskich jak Czechy, Białoruś, Litwa czy Węgry. Podczas festiwalu na deskach Teatru Zdrojowego występują zespoły folklorystyczne, które przenoszą do Polanicy śpiew, taniec i kolory. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce.

Atrakcje w okolicy Polanicy-Zdrój - co robić?

Odwiedzając Polanicę-Zdrój warto również poznać jej bliskie okolice, w których nie brakuje zarówno ciekawych tras spacerowych, rowerowych oraz górskich szczytów. Wielu turystów poszukuje w okolicy atrakcji turystycznych - przybliżymy Wam kilka z nich.

Golfowa Wioska w Szczytnej

golfowa wioska ziemia kłodzka

Ciekawi Was jak wygląda gra w golfa? Co jest istotą gry i jakie są zasady? Zapraszamy na jedyne górskie pole golfowe w Szczytnej /k.Polanicy Zdrój, położone 565 m n.p.m. Wprzyjaznej, rodzinnej atmosferze pod okiem naszych instruktorów, rozpoczniemy z Państwem „pierwszy krok w golfie”. Oferujemy kameralne warunki do nauki gry w golfa w przystępnych cenach. Przekonacie się Państwo, że gra w golfa jest sportem, a przede wszystkim zdrowym spacerem dla wszystkich w każdym wieku.

Na miejscu oferujemy wypożyczalnie sprzętu, insfrastukturę do ćwiczeń (Putting Green i Driving Range) dla początkujących jak izaawansowanych golfistów oraz miejsca noclegowe w komfortowych domkach z panoramą gór wprost z balkonowego okna.

Gdzie nas znajdziecie?

ul. Borowina 2a

57-330 Szczytna

www.golfowa-wioska.pl

Alpakowa Kotlina

alpakowa kotlina

Alpakowa Kotlina znajduje się w urokliwej wsi Kamieniec, niedaleko Kłodzka. To miejsce pełne spokoju i naturalnego piękna, które oferuje odwiedzającym możliwość bliskiego kontaktu z naturą i niezwykłymi zwierzętami – alpakami. Otoczone zielonymi łąkami i malowniczymi krajobrazami, Alpakowa Kotlina stanowi idealne miejsce na relaks i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jedną z głównych atrakcji Alpakowej Kotliny są spacery z alpakami. Organizowane zarówno dla indywidualnych gości, jak i grup, spacery te pozwalają na bezpośredni kontakt z tymi łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami. Alpaki są znane ze swojego spokojnego temperamentu, co sprawia, że spacery z nimi są relaksującym i wyjątkowym doświadczeniem. Podczas spaceru można nie tylko cieszyć się towarzystwem alpak, ale także podziwiać piękno okolicznych krajobrazów.

Ze względu na duże zainteresowanie i chęć zapewnienia najwyższej jakości usług, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminów. Aby zarezerwować wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 504 452 747.

Gdzie nas znajdziecie?

Kamieniec 62

57-315 Kamieniec Kłodzko

Dlaczego warto odwiedzić Polanicę-Zdrój?

Polanica-Zdrój

fot. Zbigniew Chojęta

Polanica, choć jest niewielkim miastem, skrywa w sobie ogromny potencjał i oferuje wiele atrakcji nie tylko dla przybywających tu kuracjuszy. Bo oprócz uzdrowiskowych atutów, wód mineralnych i przyrodoleczniczych zabiegów, na turystów czeka szereg innych rozrywek, począwszy od spaceru urokliwymi alejkami wśród wszechobecnej zieleni, przez wycieczki rowerowe wyznaczonymi wokół Polanicy trasami, aż po typowe atrakcje dla dzieci. W Polanicy każdy więc znajdzie coś dla siebie - bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.

Życzymy udanego pobytu w Polanicy-Zdroju! Do zobaczenia!

POZNAJ 44 ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ

ulotka ziemia klodzka 2024

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2024

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024