Blog - Ziemia Klodzka

Kotlina Kłodzka i okolice - co warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej? Poznaj Kotlinę Kłodzką atrakcje turystyczne, noclegi i ciekawe miejsca

Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne, Dolny Śląsk atrakcje turystyczne, Kotlina Kłodzka atrakcje dla dzieci, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, turystyka w polsce

Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka to kotlina w Sudetach Środkowych otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Głównym miastem jest Kłodzko.

Wśród turystów często mylnie używana jest nazwa Kotlina Kłodzka, określająca całą Ziemię Kłodzką. Kotlina Kłodzka to zaledwie niewielki obszar położony na terenie Ziemi Kłodzkiej. Zaliczają się do niego takie znane miejscowości turystyczne jak: Kłodzko, Bystrzyca KłodzkaDługopole-Zdrój, Międzylesie czy Gorzanów. Pamiętajcie jednak, że znane uzdrowiskowe miasta takie jak Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój nie znajdują się na terenie Kotliny Kłodzkiej, lecz na obszarze Ziemi Kłodzkiej. W naszym artykule turyści odnajdą odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie - co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej?

Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Poznaj atrakcje turystyczne

Kotlina Kłodzka to najbogatszy w atrakcje obszar województwa. Liczne atrakcje trystyczne, wszystkich nie sposób wymienić, ale najważniejsze, które -  naszym zdaniem - koniecznie trzeba zobaczyć to oczywiście Kłodzko. Co warto zobaczyć w Kłodzku? Piękny ratusz, most św. Jana i XVII-wieczną, ogromną twierdzą górującą. W Bystrzycy Kłodzkiej czeka na Was m.in. Muzeum Filumenistyczne, a w miejscowości Międzylesie zwiedzicie niesamowicie klimatyczny Zamek Międzylesie. 

Warto zaznaczyć właśnie, że tam, gdzie kończy się Kotlina Kłodzka, zaczynają się góry - w Masywie Śnieżnika warto odwiedzić najpiękniejszą na Dolnym Śląsku i jedną z najwspanialszych w Polsce jaskiń krasowych - Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie oraz Kopalnię Uranu w Kletnie. O atrakcjach Ziemi Kłodzkiej przeczytacie w innym z naszych artykułów - przeczytaj tutaj

Jeśli natomiast planujecie odwiedzić ten region Dolnego Śląska na kilka dni - urlop, wakacje, bądź ferie zimowe, nie zapomnijcie o rezerwacji noclegu. Z taką pomocą przychodzi wyszukiwarka Booking.com. Jeśli szukacie informacji jak bezpieczeni zarezerwować nocleg, skorzystajcie z naszego artykułu Booking.com jak rezerwować nocleg.

SPIS TREŚCI - KOTLINA KŁODZKA ATRAKCJE

 1. Gdzie warto pojechać i co powinno się zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Poradnik dla turystów, przydatne informacje, ciekawe miejsca
 2. Kotlina Kłodzka i jej walory przyrodnicze
 3. Pasma i najpopularniejsze szlaki górskie - Kotliny Kłodzkiej, Ziemi Kłodzkiej
 4. Szczeliniec Wielki, Błędne Skały - Park Narodowy Gór Stołowych
 5. Wielka Sowa w Górach Sowich
 6. Miasta i miejscowości Kotliny Kłodzkiej - Bystrzyca Kłodzka
 7. Kłodzko - warto odwiedzić. Twierdza Kłodzko i inne atrakcje
 8. Radków, Wambierzyce - atrakcje Kotliny Kłodzkiej
 9. Podziemne Trasy Turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej
 10. Wieże Widokowe Kotliny Kłodzkiej
 11. Uzdrowiska - Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój
 12. Trasy rowerowe i singletracki w Kotline Kłodzkiej
 13. Kąpieliska Kotliny Kłodzkiej
 14. Wędkarstwo w Kotlinie Kłodzkiej - ranking łowisk Ziemia Kłodzka
 15. Kotlina Kłodzka - atrakcje dla dzieci, co warto zobaczyć?
 16. Pogoda w Kotlinie Kłodzkiej - kiedy warto zaplanować przyjazd?
 17. Kotlina Kłodzka - co warto zobaczyć? TOP 7 atrakcji turystycznych
  1. 1. Twierdza Kłodzko  
  2. 2. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku  
  3. 3. Twierdza Srebrna Góra
  4. 4. Park Rozrywki MIKILANDIA  
  5. 5. Spływy pontonowe Ski-raft w Ławicy
  6. 6. Muzuem Filumenistyczne w Bystrzycy-Kłodzkiej
  7. 7. Zamek Międzylesie  
 18. Noclegi - Kotlina Kłodzka
  1. Dlaczego warto odwiedzić Kotlinę Kłodzką?
 19. Atrakcje w pobliżu Kotliny Kłodzkiej - atrakcje Ziemi Kłodzkiej i okolic
  1. Kopalnia Złota w Złotym Stoku
  2. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
  3. Kopalnia Uranu w Kletnie 
  4. Adrenalina Park w Stroniu Śląskim  
  5. FunPark Polanica-Zdrój
  6. Dawna Kopalnia Nowa Ruda  
  7. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju   
  8. Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój   
  9. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich   
  10. Podziemne Miasto Osówka   
  11. Golfowa Wioska w Szczytnej   
 20. MAPA TURYSTYCZNA ATRAKCJI ZIEMIA KŁODZKA - KOTLINA KŁODZKA
 21. DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

Gdzie warto pojechać i co powinno się zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Poradnik dla turystów, przydatne informacje, ciekawe miejsca

1. Przed przyjazdem po raz pierwszy warto poświęcić czas, aby przejrzeć najciekawsze atrakcje turystyczne i zaplanować swój pobyt w Kotlinie Kłodzkiej. Znajdziecie tu bowiem masę niesamowitych atrakcji turystycznych. Aby nie tracić czasu na poszukiwania, przygotowaliśmy dla Was ten artykuł. Zacznijmy więc od początku czyli od dobrego planu podróży.

2. Dobry plan podróży to przede wszystkim wybór miasta lub miast, które zechcecie odwiedzić. Pozbawi to Was zbędnego nadrabiania kilometrów. W każdym z miast, obojętnie na które trafi wasz wybór skrywa w sobie wiele miejsc, zabytków czy atrakcji, które warto zobaczyć.

3. Kolejnym krokiem jest dostosowanie warunków pogodowych do waszych celów podróży. W deszczowe dni udajcie się do muzeów, bądź atakcji zamkniętych pod dachem - kopalni, jaskiń czy zamków. Słoneczne dni warto poświęcić na wędrówki górskimi szczytami, wycieczki rowerowe lub spływy pontonowe. Proste? no pewnie!

4. Plany, planami ale aby urlop czy wakacje odbyły się idealnie konieczna jest oczywiście rezerwacja noclegu. Warto byłoby też poznać restauracje i kawiarnie w okolicy, które polecają pozostali turyści, którzy odwiedzili już ten region. My oczywiście służymy radą. Stworzyliśmy bazę gastronomiczną oraz bazę noclegową i zachęcamy, abyście podejrzeli sobie, gdzie warto zawitać.

Kotlina Kłodzka i jej walory przyrodnicze

Zacznijmy od tego co najpiękniejsze czyli walorów przyrodniczych Kotliny Kłodzkiej. Na całym, rozległym terenie Ziemi Kłodzkiej odnajdziecie rezerwaty przyrody, szlaki i pasma górskie wraz z punktami widokowymi - osoby kochające góskie wycieczki z pewnością zachwycą się przepiękną panoramą Kotliny Kłodzkiej, a także będą pod wrażeniem różnorodności otaczającej natury.

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest krajobrazowy rezerwat przyrody, który znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Założony został w 1958 roku na powierzchni 2,75 ha. Na terenie parku znajduje się jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczych Ziemi Kłodzkiej – Wodospad Wilczki.

Wysokość wodospadu sięga 22 metrów. Jest to drugi co do wielkości wodospad w Sudetach, tuż po Wodospadzie Kamieńczyk. Zwiedzanie wodospadu jest ogólnodostępne. Przygotowano w tym celu specjalne ścieżki oraz punkt widokowy.

Pasma i najpopularniejsze szlaki górskie - Kotliny Kłodzkiej, Ziemi Kłodzkiej


Jagodna na wysokości 978 m n.p.m. to drugi co do wysokości szczyt po Sasance (985 m n.p.m.) najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Zatem wybieramy się na wycieczkę w Góry Bystrzyckie, a naszym celem jest szczyt Jagodna. Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Po górskich wędrówkach dobrze jest odpocząć, a najlepiej w Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona. Wytrawni górscy piechurzy twierdzą, że pyszne jedzenie oraz schroniskowy klimat sprawiają, że jest to jedno z najlepszych górskich schronisk w Polsce. Kolejną atrakcją Gór Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem. Ten unikatowy rezerwat, który przeniesie turystów do świata tundry. Góry Bystrzyckie to także piękne, rozległe łąki, trasy piesze i rowerowe.

Przeczytaj także: Bystrzyca Kłodzka - co warto zobaczyć?

Masyw Śnieżnika to pasmo górskie, na które warto się wybrać i zdobyć jego najwyższy szczyt Śnieżnik (1425 m n.p.m). To interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa. W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych. Odpocząć i nabrać sił można w Schronisku na Śnieżniku.

Przeczytaj także: Stronie Śląskie - poznaj atrakcje miejscowości

Szczeliniec Wielki, Błędne Skały - Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych, to częsty cel wycieczek. Góry Stołowe, z takimi punktami jak Karłów i Pasterka to punkt obowiązkowy podczas odwiedzin Kotliny Kłodzkiej. Obszar ten przecina gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych. Cechą charakterystyczną tych gór są osobliwości skalne, warte zobaczenia także zimą. Wspaniałe Skalne Miasto na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), najwyższym szczycie Gór Stołowych, trzeba odwiedzić koniecznie. To popularne miejsce, lubiane przez turystów w każdy wieku.

Szczeliniec Wielki jest zbudowany z piaskowców, o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych schodów, początek szlaku znajduje się w okolicach Karłowa. Pokonanie schodów to dopiero początek przygody. Na szczycie czekają nas piękne widoki. Potem warto wyruszyć w dalszą trasę i zobaczyć kolejne niezwykłe miejsca gminy Radków i Gór Stołowych. Wędrując górskimi duktami, warto zatrzymać się w Dolinie Pośny.

Znajduje się niemal przy Drodze Stu Zakrętów prowadzącej z Karłowa do Radkowa. W dolinie zachwyca piękna roślinność, objęta ochroną gatunkową. Dreszczyk grozy i emocji czeka turystów, którzy zechcą przejechać Drogą Stu Zakrętów. To bardzo popularna trasa wiodąca przez Góry Stołowe, z Radkowa przez Karłów do Kudowy Zdroju.

Przeczytaj także: 25 powodów dla których warto odwiedzić Gminę Radków

Droga Stu Zakrętów malowniczo pnie się w górę, wijąc się wieloma zakrętami, a na jej trasie co rusz wyrastają monumentalne skały. Powstały tu również tzw. leśne parkingi, które umożliwiają wyruszenie na szlaki do pobliskich atrakcji, takich jak Radkowskich Skał, Skalnych Grzybów czy do Fortu Karola.

Skalne labirynty Błędnych Skał znajdują się w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.). Pieszo ze Szczelińca można wybrać się też na Narożnik (851 m n.p.m.) i zwiedzić tzw. Fort Karola, czyli pozostałości fortyfikacji wzniesionych w 1790 roku dla obserwacji granicy austriacko-pruskiej Roztacza się z niego ładny widok na Karłów i Szczeliniec. Turystów zachwycą także Skalne Grzyby, Radkowskie Skały oraz Skały Puchacza. Radkowskie Skały to niezwykle ciekawe formy skalne, wznoszące się na południe od Radkowa, niedaleko Karłowa, na wysokości około 600 m n.p.m. Zbudowane są z piaskowców, a ich kształty są bardzo oryginalne i ciekawe, wznoszą się niemal pionowymi ścianami na wysokość nawet 100 metrów. Wśród skał napotkamy baszty, filary, zwarty mur, porozdzielane są labiryntami, tunelami i głębokimi szczelinami. Nie brakuje tam tras wspinaczkowych.

Wielka Sowa w Górach Sowich

Góry Sowie to pasmo Sudetów Środkowych, którego najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Występują tu liczne gniazda skalne i łagodne szczyty porośnięte borami świerkowymi. Miłośnicy górskiej turystyki pieszej i rowerowej mają do dyspozycji wiele szlaków prowadzących m.in. na Wielką i Małą Sowę, Kalenicę i Sokolicę. Dużą zaletą tutejszych tras jest niewielka ilość turystów oraz często występujące punkty widokowe.

Miasta i miejscowości Kotliny Kłodzkiej - Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to pięknie położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki. Świetne miejsce do aktywnego wypoczynku. Założone na przełomie XIII i XIV wieku średniowieczne miasto zachwyca zachowanym pierwotnym układem ubranistycznym z prawie w całości zachowanymi miejskimi fortyfikacjami. Zachowały się pomimo pożarów i wojen, są celem wycieczek wielu turystów. Uroku temu malowniczemu miastu dodaje jego położenie nad dwoma rzekami Nysą Kłodzką i Bystrzycą oraz jego dawna zabudowa, pełna zabytków, klimatycznych uliczek i ciekawych miejsc.

Bystrzycka starówka nie jest duża, ale warto się nią przespacerować, aby poczuć klimat średniowiecznego miasta. Sporą atrakcją są zachowane do dziś w dobrym stanie mury miejskie z Bramą Wodną oraz Basztą Kłodzką, a także Basztą Rycerską, przerobioną na dzwonnicę. Zachowana w świetny stanie część fortyfikacji miejskich - Brama Wodna - pochodzi z XIV wieku, jest zbudowana z kamienia, wzmocniona ze względów strategicznych, nadbudowana wieżą.

Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Warto zwiedzić także kościół pw. św. Michała Archanioła, zobaczyć ratusz miejski i pręgierz. Niepowtarzalnym miejscem z pewnością godnym rekomendacji jest Muzeum Filumenistyczne - jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia.

Kłodzko - warto odwiedzić. Twierdza Kłodzko i inne atrakcje


Miasto-perełka. Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Urzeka wspaniałą architekturą, niezrównaną historią i niepowtarzalnym klimatem. Kto choć raz odwiedził Kłodzko, będzie tu z radością powracał. Twierdza Kłodzka to symbol miasta, w jej podziemnia zjeżdżają turyści z całej Polski i nie tylko. Cudowny jest Most na Młynówce. Porównuje się go do słynnego Mostu Karola w Pradze.

Oczywiście nie chodzi o wielkość, bo jest niewielki, ale piękny, doceniany przez turystów, bardzo klimatyczny i chętnie fotografowany. Spacerując po tym pięknym mieście, warto przyjrzeć się kamienicom, rzeźbom i innym obiektom w Rynku. Tu po prostu trzeba zatrzymać się na dłużej, aby aby poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca. Architektura urzeka i zachwyca. Ratusz jest centralną budowlą Rynku. Pierwszy ratusz wzniesiono w mieście przypuszczalnie w XIV wieku, ale został strawiony przez pożar. Formę, w jakiej zachowany jest do dzisiaj nadano mu w 1890 roku, jedynie wieża z galerią o 16 arkadach pochodzi z lat 1653-54.

Jego elewacje są bogato zdobione licznymi kamiennymi detalami. Przed ratuszem znajduje się studnia ozdobiona figurą lwa w koronie wspierającego się 4 delfinach. Studnię zbudowano w XVI wieku lecz swój obecny kształt uzyskała w stuleciach XVII i XVIII. Turyści lubiący architektoniczne perełki, z pewnością docenią ciekawe kamienice - secesyjne lub bogato zdobione w stylu barkowym, z unikalnymi ozdobami na elewacjach.

Radków, Wambierzyce - atrakcje Kotliny Kłodzkiej


Wambierzyce, zwane Śląską Jerozolimą. Leżą u podnóża Gór Stołowych, jest tu pięknie, malowniczo i klimatycznie. Pielgrzymi upodobali sobie to miejsce, którego największą atrakcją są kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Góra Kalwaria. Chętnie odwiedzana jest również ruchoma szopka. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej to barokowa świątynia, wybudowana w latach 1715 -1723. Ruchoma szopka bożonarodzeniowa z pewnością spodoba się mniejszym odwiedzającym, ale zachwyci także dorosłych. Jest to najstarsza szopka ruchoma w Polsce.

Na wzgórzu, pod drugiej stronie wsi znajduje się natomiast najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku, która liczy około 80 stacji oraz kilkanaście bram. Droga Krzyżowa powstała w roku 1732. Do góry pielgrzymi i turyści wspinają się po stromych schodach. Kalwaria Wambierzycka jest bogata i różnorodna, nazewnictwo wzniesień otaczających miejscowość kojarzą się z Jerozolimą oraz innymi miejscami opisanymi w Starym i Nowym Testamencie.

Jest tu na przykład Gora Syjon. Życie Chrystusa przedstawione zostało od narodzin do chrztu w Jordanie, a życie Maryi - od zwiastowania do wniebowzięcia. Droga pątnicza zaczyna się na Górze Kalwarii od kapliczek ze scenami kuszenia Chrystusa. Kalwaria ma 14 bram, mających przede wszystkim nasuwać skojarzenia z Jerozolimą a także współtworzyć miejski wygląd Wambierzyc. Warto dojść do ostatniej stacji i skręcić w lewo. Rozpościera się stąd wyborna panorama na Sanktuarium w Wambierzycach oraz na najwyższy szczyt Gór Stołowych, na Szczeliniec Wielki.

Podziemne Trasy Turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej

W Kotlinie Kłodzkiej nie brakuje podziemi. Interesującą atrakcją turystyczną, jak przystało na średniowieczne miasto, jaką jest Bystrzyca Kłodzka są także podziemia. Jest to zespół komór i korytarzy w staromiejskiej zabudowie miasta, stanowiących podziemną część wyburzonego więzienia. Do podziemi koniecznie trzeba zejść także w Kłodzku. Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania.

Tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII powiększali i udoskonalali swoje piwnice. Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca. Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście - poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego.

Kłodzkie podziemia mają bogatą historię - drążone były przez mieszkańców miasta już w XIII wieku, służyły zarówno celom gospodarczym - jako piwnice, w których przechowywano wino i żywność oraz militarnym - jako miejsce schronienia przed ewentualnym najeźdźcą, a czasy były niebezpieczne. Obecna Podziemna Trasa Turystyczna ma ponad 500 m długości i prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską, do wyjścia w rejonie ul. Grodzisko. Podziemny szlak składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, jest oświetlony, w kilku jego odgałęzieniach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym. Można tam zobaczyć m.in. stare beczki, studnię, piec chlebowy, miniatury gilotyn, topór katowski.

Wieże Widokowe Kotliny Kłodzkiej

wieza suszyna

Od schroniska „Jagodna”w Gorach Bystrzyckich niedaleko jest do wieży widokowej. Warto ją odwiedzić. Wznosi się na 23 metry, platforma widokowa w kształcie gondoli znajduje się ponad 19 metrów nad ziemią. Z wieży widać panoramę sporej części Kotliny Kłodzkiej. Kłodzka Góra to kolejny punkt warty odwiedzenia. Wysoka na 757 metrów jest drugim co do wysokości szczytem Gór Bardzkich, który ulokował się w ich południowo-wschodniej części. Wieża na Wielkiej Sowie kryje się przed wzrokiem turystów praktycznie do samego końca. Na szczytową polanę wkracza się przez drewnianą bramę.

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy pochodzi z roku 1906 i ma wysokość 25 metrów. Z góry można zobaczyć m.in. Śnieżkę i Śnieżnik. Radków kusi turystów platformą widokową wybudowaną na Guzowatej. To wzniesienieo wysokości 492 m n.p.m., położone w Górach Stołowych, z którego roztacza się malownicza panorama na niżej usytuowany zalew i masyw stołowogórski. Polecamy także wieżę na szczycie Czerniec (891 m. n.p.m.) leżący w Górach Bystrzyckich. Ma 24 metry, rozpościera się z niej widok na czeskie Góry Hanuszowickie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Kotlinę Kłodzką oraz Góry Sowie i Stołowe. Można też z niej zobaczyć inne wieże widokowe w okolicy - na Jagodnej, Trójmorskim Wierchu, czy Suchym Vrchu w Republice Czeskiej.

Uzdrowiska - Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój

kudowa zdroj

Miejscowości uzdrowiskowe mają swój niepowtarzalny klimat, nie brakuje ich również w Kotlinie Kłodzkiej. Kudowa Zdrój od wieków słynie z cudownych właściwości szczawiowo-żelazowych wód mineralnych. Ich źródła znajdują się w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Piękny park, wielość tras spacerowych, piękne tereny sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił. W mieście nie brakuje także atrakcji turystycznych i punktów widokowych. Bliskość Czech sprzyja wycieczkom, można tu zjeść smacznego pstrąga i cieszyć się pięknymi widokami. Do Kudowy Zdroju warto przyjechać z dziećmi i odwiedzić Muzeum Zabawek.

Niedaleko Kudowy Zdroju położone jest kolejne znane uzdrowisko. To Polanica-Zdrój. Miasto urocze, przyjazne, cel nie tylko kuracjuszy, ale także wycieczek rodzinnych i szkolnych. Położone jest prawie 400 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Polanica-Zdrój nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. Na jej niepowtarzalny urok składa się wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura, specyficzny klimat oraz walory lecznicze.

Pijalnia Wód oferuje naturalne skarby miejscowości, jakimi są źródła leczniczych wód mineralnych. Spacer po Parku Zdrojowym to prawdziwy relaks. Życie miasta tętni także na deptaku, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez Polanicę-Zdrój, Bystrzycy Dusznickiej stanowiącej lewy dopływ Nysy Kłodzkiej. Polanica Zdrój żyje przez cały rok, panuje tu gwar, w którym rozbrzmiewa czasem bicie dzwonów górującego nad Deptakiem kościoła Wniebowzięcia NMP zbudowanego w 1910 roku. W jego pobliżu mieści się najstarszy budynek w mieście, czyli wzniesiony przez jezuitów w latach 1706 -1708 dwór. Ciekawym obiektem jest Teatr Zdrojowy. Letni Tor Saneczkowy „Góralka” spodoba się dzieciom, ale także dorosłym. Tor ma ponad 450 m długości.

Wśród miejscowości uzdrowiskowych warto zwrócić uwagę na uzdrowisko Duszniki-Zdrój. Miasto leży w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, otoczonej z jednej strony Górami Bystrzyckimi, a z drugiej Górami Orlickimi. To bardzo atrakcyjne miejsce pobytu dla miłośników aktywnego wypoczynku, amatorów pieszych wędrówek i sportów zimowych. Mają one również do zaoferowania wiele ciekawych zabytków, takich jak kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła czy urokliwy rynek z otaczającymi go kamieniczkami. Skarbem Uzdrowiska są wody mineralne, tryska tu pięć podziemnych źródeł.

Długopole Zdrój to maleńka miejscowość uzdrowiskowa Kotliny Kłodzkiej. Atrakcją zabiegową w Długopolu są tzw. suche kąpiele dwutlenkiem węgla. Pobyt w tym miejscu to także możliwość relaksu, spacerowania i wypoczynku. Do spacerów, jak to w uzdrowiskach, doskonale nadaje się Park Zdrojowy. Centrum Uzdrowiska stanowi Dom Zdrojowy, czyli Pijalnia Wód. Bez picia wody o właściwościach leczniczych i wzmacniających, pobyt w miejscowości uzdrowiskowej nie jest kompletny. W parku nie sposób nie zauważyć drewnianej konstrukcji, zawierającej tarasy widokowe, platformy i schody. Drewniane pomosty ciągnące się wzdłuż sporej części parku, stanowią zarazem połączenie górnej i dolnej jego części.

Trasy rowerowe i singletracki w Kotline Kłodzkiej

W Kotlinie Kłodzkiej rowerzyści nie będą się nudzić. Jedną z tras polecaną dla rodzin z dziećmi nich jest szlak Duszniki - Szczeliniec - Szczytna - Duszniki o długości ok. 30 km. Ruszamy od głównego skrzyżowania na światłach w Dusznikach i do Karłowa cały czas pod górę asfaltem. Góry Stołowe widać w całej okazałości. W Karłowie oczywiście postój, potem możemy zdobyć Szczeliniec. Potem wjeżdżamy na drogę szutrową, jedziemy przez las i torfowiska, z górki. Trasa kończy się w Dusznikach, oczywiście możemy pokonywać tylko dowolne odcinki. Jest malownicza, wiedzie przez leśnie dukty, piękne widoki po drodze. Kolejna to trasa Wambierzyce – Skalne Grzyby – Wambierzyce, długość 24 km.

Przy skałach pod górę, zjazdy w dół, szlak nietrudny, ale ciekawy. Trasa Kudowa Zdrój - Karłów - Radków - 24 km, bywa wymagająca, ale krajobrazy po drodze są piękne.

Singletrack Glacensis to największa sieć singletracków w Europie, więc trudno przypisać ją do którejkolwiek miejscowości. Trasy biegną także wschodnią ścianą Kotliny Kłodzkiej, po drodze zahaczając między innymi o Złoty Stok i Lądek Zdrój, a także mijając w niewielkiej odległości Kłodzko. Singletrack Glacensis - ponad 200 km tras na Ziemi Kłodzkiej. System Singletrack Glacensis został stworzony dla miłośników jazdy rowerem po niecodziennych trasach. To miejscówki rowerowe wokół kilku miasteczek, a system ścieżek pozwala na zwiedzanie wyjątkowych miejsc na Ziemi Kłodzkiej.

Ścieżki zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby cieszyły każdego użytkownika. Warto zatem sprawdzić oferowane trasy i dostosować ją do własnych umiejętności oraz ilości posiadanego czasu i jakości sprzętu. Trasy są bardzo zróżnicowane, pełne ciekawych przeszkód, zjazdów flow, ścianek, podjazdów, hopek i band.  To kolejna atrakcja turystyczna Kotliny Kłodzkiej. Ziemi Kłodzkiej. Daje szansę nie tylko na aktywny wypoczynek, ale również na zwiedzanie malowniczych zakątków tego rejonu. Możliwość wyboru wielu opcji pozwala dostosować wybrany szlak do naszych umiejętności.

W Srebrnej Górze znajduje się centrum rowerowe, a w nim: plac treningowy, pumptrack, serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów.Z centrum na początek tras zawozi turystów specjalne auto. Trasy Enduro w Srebrnej Górze są znane i doceniane. Do dyspozycji jest 11 tras o różnym stopniu trudności o łącznej długości 32 km. Są podzielone miejscowościami przez które singletrack przebiega bezpośrednio lub w pobliżu.

Wyznaczono punkty dostępowe, czyli miejsca w których można zostawić samochód i rozpocząć jazdę. Singletracki składają się z 27 pętli i jednego odcinka dwukierunkowego. Można zaplanować wycieczkę jednodniową lub  kilkudniowe zwiedzanie połączone z jazdą rowerem. Singletrack Glacensis to również jedyny w swoim rodzaju górski szlak rowerowy. Pozwala na przejechanie Kotliny Kłodzkiej ścieżkami rowerowymi typu singletrack. Całość od Srebrnej Góry do Jagodnej to około 260 km razem z łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi.  Szlaki mają określone poziomy trudności w skali od 1 do 4.

Jedynka oznacza trasę familijną dla rodzin z dziećmi, dwójka - trasę bardzo łatwą, trójka - łatwą, a czwórka - trudną. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie i swoich potrzeb. Ze Srebrnej Góry do tras Singeltrack Glacensis najłatwiej dotrzeć pomarańczową trasą MTB Sudety. To szutrowy łącznik pomiędzy Przełęczą Srebrną a Przełęczą Wilczą. Trasa Srebrna Góra – Przełęcz Wilcza wynosi 5,8 km, przewyższenie 125 m. Do Przełęczy Srebrnej trzeba jechać 5,7 km, przewyższenie jest niższe i wynosi 75 m.

Pętla Wilcza to zadanie dla twardzieli. Poziom trudności trasy oznaczono numerem 4, czyli jest uznana za trudną. Punkty dostępu – parking Przełęcz Wilcza lub parking nad hotelem „Bardo” w Bardzie Śląskim. Trasa wymagająca dobrej kondycji i wytrzymałości, jej długość wynosi 25,9 km, a średnie przewyższenie 733 m. Pętla Kłodzka jest łatwiejsza, poziom trudności - 3, punkty dostępu znajdują się na parkingach Przełęcz Łaszczowa lub Przełęcz Kłodzka.

Trasa średnio wymagająca kondycyjnie i technicznie, szybka. Jedna z ciekawszych pętli, godna polecenia. Trzeba pokonać dystans 17,2 km, przewyższenie - 879 m. Na Przełęczy Jaworowej znajduje się punkt dostępu do trasy Pętla Złota. Ta nadaje się na wycieczki rodzinne, poziom trudności wynosi 2, długość 8,7 km, niewielkie przewyższenie - 263 m. Pętla Orłowiec to singletrack o trudności 3, wymagająca kondycyjnie, ale łatwiejsza technicznie.

Jej dystans wynosi 22,9 km, czyli jest dość długa, ma 600 m przewyższenia. Z Międzygórza można wyruszyć trasą zwaną Pętla Międzygórze. Punkt dostępu znajduje się na parkingu przy ul. Sanatoryjnej w Międzygórzu lub na Przełęczy Puchaczówka. Do pokonania jest dystans 29 km, 782 m przewyższenia. Trasa wymagająca kondycyjnie i nieco technicznie, poziom trudności - 4.

Kąpieliska Kotliny Kłodzkiej

Zalew Radkowski to stworzony przez człowieka zalew o powierzchni około 5 ha z wyznaczonym kąpieliskiem dla dzieci. Zbiornik i jego okolice cieszą oczy i zmysły, zwłaszcza wiosną i latem. Jest pięknie, atrakcji nie brakuje. Wokół zalewu znajduje się pełna infrastruktura rekreacyjna, w tym wypożyczalnia kajaków, plaża, plac zabaw dla dzieci oraz domki do wynajęcia. Całość położona jest w urokliwej dolinie, skąd mamy doskonały widok na okoliczne wzniesienia oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Zbiornik retencyjny w miejscowości Stara Morawa został wybudowany w malowniczej dolinie rzeki Morawka w Masywie Śnieżnika.

Stał się obiektem częstych spacerów, zarówno ludności miejscowej, jak i turystów. Kolejne miejsce to Gorzuchów. Zbiornik wodny o powierzchni 5,5 ha po nieczynnej żwirowni został zaadoptowany na potrzeby rekreacyjne Znajduje się tutaj parking dla samochodów, boisko do siatkówki oraz plac zabaw dla dzieci W weekendy trudno tu znaleźć wolne miejsce na plaży, miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców powiatu kłodzkiego.

Wędkarstwo w Kotlinie Kłodzkiej - ranking łowisk Ziemia Kłodzka

wedkowanie kotlina klodzka

To bardzo popularna forma spędzania czasu wolnego na łonie natury w malowniczym zakątku Polski. Zwłaszcza przez wędkarzy preferujących wędkowanie techniką muchową lub spiningową. Górskie rzeki takie jak Nysa Kłodzka czy Biała Lądecka to popularne miejsca spotkań wędkarzy i połowu takich ryb jak: pstrągi, lipienie, świnki, jelce, czy brzany. Należy jednak podkreślić, że ten region Polski znany jest przede wszystkim z produktu regionalnego, jakim jest Pstrąg Kłodzki - wpisany on został na listę produktów tradycyjnych.
 
W Hrabstwie Kłodzkim od dawna zajmowano się hodowlą pstrągów, a tradycje do tej pory kultywowane są przez miejscowe hodowle pstrągów. Dziś można je łatwo złowić w komercyjnych łowiskach. Natomiast miejscowi restauratorzy konkurują z właścicielami licznych smażalni na sposoby przyrządzania Pstrąga Kłodzkiego z czego najbardziej zadowoleni są turyści licznie odwiedzający te miejsca. Pieczony, smażony, z masłem czosnkowym, szpinakiem, ziołami czy może wędzony? Każdy restaurator ma na pstrąga kłodzkiego inny przepis. 
 
Jednym z takich miejsc sprawdzonych i polecanych przez nas jest Karczma i Łowisko Złoty Pstrąg w Boguszynie, nieopodal Kłodzka.
 

Kotlina Kłodzka - atrakcje dla dzieci, co warto zobaczyć?

kotlina klodzka atrakcje dla dzieci

Szukacie atrakcji Kotliny Kłodzkiej dla dzieci? Zabierając rodzinę w podróż po Dolnym Śląsku, a dokładniej Kotlinie Kłodzkiej natraficie na wyjątkowe atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko Wam ale również najmłodszym. Już w Kłodzku czeka na Was pełna tajemnic Twierdza Kłodzko oraz niezwykłe podziemia tego miasta. W Minieurolandzie zachwycicie się nie tylko przepięknymi minaturowymi budowlami z całego świata ale również bogatą kolekcją kwiatów i przepięknymi alejkami spacerowymi. W Srebrej Górze odwiedzicie najsławniejszą twierdzę w Europie, natomiast w Międzylesiu czeka na Was tajemniczy zamek, którego burzliwą historię z pewnością warto poznać.

Pogoda w Kotlinie Kłodzkiej - kiedy warto zaplanować przyjazd?

Kiedy warto zaplanować przyjazd do Kotliny Kłodzkiej? Wszystko zależy od waszych preferencji. Jeżeli macie w planach zdobywanie górskich szczytów, polecamy wam miesiące wiosenne i letnie. Musicie jednak pamiętać, że w wielu miejscach, szczególnie latem, możecie spotkać się z tłumem turystów. Wiosną i jesienią szlaki są mniej uczęszczane, a widoki równie przepiękne! Warto zajrzeć w pogodę, można trafić na naprawdę ciepłe i słonecznie dni. Zimą Kotlina Kłodzka zamienia się w raj dla miłośników białego szaleństwa - stoki narciarskie, wyciągi, a także trasy narciarstwa biegowego. O pogodę nie trzeba się martwić, ponieważ wiele ze stoków jest sztucznie naśnieżanych.

Kotlina Kłodzka - co warto zobaczyć? TOP 7 atrakcji turystycznych

Gotowi na podróż po Kotlinie Kłodzkiej? Sprawdź jakie atrakcje na Was czekają. Przygotowaliśmy dla Was zbiór TOP 7 atrakcji Kotliny Kłodzkiej - znajdziecie tu zarówno atrakcje dla rodzin z dziećmi, młodzieży oraz seniorów. Wiele z tych miejsc przygotowało też specjalną ofertę dla grup zorganizowanych. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu dużo inspiracji do podróżowania po Dolnym Śląsku. Zapewniamy, że warto tutaj przyjechać. 

1. Twierdza Kłodzko  

twierdza klodzko

Twierdza Kłodzko to niezwykle interesujący obiekt. Turyści mają szansę zdobyć m.in. ostateczny punkt obrony twierdzy. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Śmiałkowie mogą przejść przeszkolenie artyleryjskie, a na żądnych przygód wrażeń czeka podziemny labirynt. Do czego służył? Dowiecie się podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko.

2. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku  

podziemna trasa klodzko

Podziemne korytarz i tunele, które teraz mamy możliwość zwiedzać, kiedyś były po prostu piwnicami pod budynkami Starego Miasta. To tam mieszkańcy gromadzili wszystkie mniej potrzebne rzeczy do użytku codziennego, ale również w tych podziemnych labiryntach w czasach wojen toczyło się codzienne życie. Podziemna trasa liczy około 600 metrów długości, a niektóre komory mają nawet głębokość 30 metrów, co kiedyś przyniosło temu miejscu dość dużą sławę, ponieważ wzdłuż biegł tędy Bursztynowy Szlak.

3. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

W Srebrnej Górze znajduje się atrakcja wyjątkowa na skalę Europy - czyli Twierdza Srebrna Góra. Twierdza wznosi się nad malowniczą miejscowością Srebrna Góra i jest obiektem podróży wielu turystów. Obiekt składa się z sześciu fortów oraz kilku bastionów, dodając do tego niesamowitych przewodników w żołnierskich mundurach, z pewnością odwiedzenie tego miejsca zapadnie Wam na długo w pamięć. 

4. Park Rozrywki MIKILANDIA  

mikilandia lewin kłodzki

Lewin Kłodzki, malownicza miejscowość w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, przyciąga turystów swoim urokiem i bogatą historią. Warto odwiedzić Park Rozrywki MIKILANDIA, szczególnie z rodziną.

Park ten oferuje niezapomniane doświadczenia dla wszystkich. Mnóstwo atrakcji, w tym dmuchańce, tunele, mini zjeżdzalnie, a także emocjonujące atrakcje jak Eliminator, Arena Gladiatorów czy Euro Bungee. Dzieci na pewno się nie będą nudzić!

Ale to nie koniec atrakcji! Dla najmłodszych przygotowano gigantyczny tor przeszkód - 50 metrów biegu z przeszkodami, kończący się skokiem na poduchę. Po tych emocjach na pewno przyda się coś do jedzenia i picia. W Parku Rozrywki MIKILANDIA można wypić zimną lemoniadę, zjeść pyszne lody, słodkie gofry, a nawet pizzę czy frytki.

Jeśli jesteś z okolic Kłodzka i zastanawiasz się, gdzie zorganizować urodziny swojemu dziecku, ten park rozrywki jest idealnym wyborem. W MIKILANDII możecie zorganizować wymarzone urodziny dla swoich pociech. Godziny zabawy połączone ze świętowaniem!

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/MikilandiaLewin/

5. Spływy pontonowe Ski-raft w Ławicy

ski raft splywy

Jeśli marzysz o aktywnym spędzeniu wolnego czasu, a przy tym o niezapomnianej przygodzie – koniecznie wybierz się na spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim. Ski-raft to świat pełen adrenaliny i dobrej przygody, który gwarantuje bajkowe widoki i niezapomniane przeżycia.

Spływy rozpoczynają się w miejscowósci Ławica, gdzie znajduje się również uroczy pałac i jeszcze kilka ciekawych atrakcji.

6. Muzuem Filumenistyczne w Bystrzycy-Kłodzkiej

muzeum filumenistyczne bystrzyca

To wyjątkowe muzeum znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej i funkcjonuje już od ponad 50 lat.  Tematyka muzeum związana jest z tematyką ognia, znajdują się w nim eksponaty niecenia ognia - zapalniczki: benzynowe, gazowe, chemiczne, elektryczne, różnego rodzaju krzesiwa oraz pokaźna kolekcja zapałek. Działalność muzeum nieodzownie związana jest również z historią regionu w którym się znajduje. 

7. Zamek Międzylesie  

zamek miedzylesie

Zamek Międzylesie to jeden z najstarszych i największych kompleksów zamkowo-pałacowych w Polsce. Najstarsze wzmianki o grodzie warownym sięgają IX w, kiedy tereny te należały do czeskich władców. Kolejni właściciele rozbudowywali Zamek – do dzisiaj zachowały się średniowieczna wieża, renesansowe skrzydło i dwa skrzydła pałacowe utrzymane w stylu barokowym.

Obecnie w skrzydle barokowym funkcjonuje restauracja, kameralny hotel oraz sale konferencyjne. Ponadto funkcjonuje galeria sztuki, organizowane są koncerty muzyki i plenery artystyczne. Codziennie odbywa się zwiedzanie dzienne z przewodnikiem (podczas zwiedzania oglądamy m.in. sgraffito z 1580r., kaflowe piece, salę balową, paradną klatkę schodową, zabudowany krużganek i wiele innych), można również umówić się telefonicznie na zwiedzanie nocne „z duchami”.

Noclegi - Kotlina Kłodzka

Zainspirowaliśmy Was do podróży do Kotliny Kłodzkiej? Planując wyprawę i poznając atrakcje turystyczne, które tu na Was czekają - nie zapomnijcie o rezerwacji noclegu! W prawdzie baza noclegowa oraz cała infrastruktura turystyczna jest tu bardzo rozbudowana, jednak w okresach wysokich (ferie zimowe, wakacje, majówka) koniecznie zarezerwujcie sobie nocleg o wiele wcześniej, aby na miejscu nie spotkała Was przykra niespodzianka. Sprawdzoną bazę noclegową przygotowaliśmy dla Was Tutaj:

baza noclegowa Baner

Dlaczego warto odwiedzić Kotlinę Kłodzką?

Region Kotliny Kłodzkiej jest jednym z najbardziej znanych regionów na terenie Dolnego Śląska. Często pytacie - dlaczego warto go odwiedzić? Mamy nadzieję, że tym artykułem uchyliliśmy Wam nieco tajemnicy o tym regionie. Poznaliście też najciekawsze atrakcje turystyczne, które - naszym zdaniem - koniecznie powinniście odwiedzić. Pamiętajcie jednak, że Kotlina Kłodzka to zaledwie mały kawałek terenu, jakim jest Ziemia Kłodzka. Teren Ziemi Kłodzkiej to cała masa atrakcji, zabytków oraz niesamowitych walorów przyrodniczych. Poniżej przedstawiamy Wam listę polecanych przez nas miejsc. 

Atrakcje w pobliżu Kotliny Kłodzkiej - atrakcje Ziemi Kłodzkiej i okolic

Jeśli szukacie innych atrakcji w pobliżu Kotliny Kłodzkiej z pewnością zaciekawi Was cała Ziemia Kłodzka. Znajdziecie tu takie atrakcje jak: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy Kopalnia Uranu w Kletnie. W naszym spisie znajdziecie również miejsca poświęcone aktywnej rozrywce jak Adrenalina Park oraz miejsca przygotowane specjalnie dla dzieci - FunPark w Polanicy-Zdrój. To tylko namiastka tego, co tutaj odnajdziecie. Śmiało, patrzcie w dół!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

kopalnia02

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce chętnie odwiedzane przez całe rodziny, grupy szkolne, młodzież oraz seniorów. Nie bez powodu okrzyknięta została jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. W Kopalni odkryjecie jedyny w Polsce podziemny wodospad, przejedziecie się pomarańczową kolejką, a także będziecie mogli odwiedzić Średniowieczny Park Techniki. Gotowi na dobrą zabawę?

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

jaskinia niedzwiedzia srodek

Szukacie atrakcji turystycznych w gminie Stronie Śląskie? Tutaj również nie brakuje niesamowitych atrakcji turystycznych! Jedną z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, która jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Ze względu na bardzo bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w naszym kraju. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m.

Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej.

Kopalnia Uranu w Kletnie 

kopalnia uranu kletno

Tak jak wspominaliśmy w gminie Stronie Śląskie czeka na Was kilka wyjątkowych atrakcji turystycznych. W miejscowości Kletno, nieopodal Jaskini Niedźwiedzia znajdziecie Kopalnie Uranu w Kletnie. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. Zachwycisz się tutaj pięknem kolorowych minerałów oraz poznasz tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu. Zapewniamy Was, że jest to jedna z tych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej, którą koniecznie musicie odwiedzić!

Adrenalina Park w Stroniu Śląskim  

Adrenalina Park - Stronie Śląskie

Adrenalina Park to miejsce, gdzie możecie w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas. Wśród atrakcji parku znajdziecie m.in. labirynt, którego powierzchnia sięga 1200 m kw, na której znajduje się 1000m korytarzy, sala luster, pomosty, taras widokowy oraz tajemnicze i zabawne skrytki. Dodatkową atrakcję stanowią hulajnogi. To pierwsze w Polsce terenowe hulajnogi na kołach FAT. Do wyboru kilka tras zjazdowych o różnej trudności i długości zjazdu od 300 m do 8 km.

FunPark Polanica-Zdrój

funk park polanica zdroj

W Polanicy stworzono miejsce specjalnie dla Twoich pociech. Park rozrywki FunPark to synonim uśmiechu i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapewniamy 14 niesamowitych atrakcji: potężne dmuchańce, tyrolkę, rozbudowany wieżyczkowy plac zabaw oraz piaskownice i brodziki z łódeczkami dla mniejszych dzieci. To wszystko osłodzone pysznymi goframi i lodami oraz aromatyczną kawą dla rodziców i opiekunów.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda  

Dawna Kopalnia Nowa Ruda Docieramy do Nowej Rudy, górskiego miasteczka, które zaskakuje na każdym kroku! Jesteście chętni żeby odkryć jego historię, magię i nieoczywistość? Poznajcie jedną z największych atrakcji turystycznych Nowej Rudy - Dawną Kopalnię Nowa Ruda.

Misja tego miejsca jest prosta – pokazuje trud pracy górniczej rzeszom turystów. Magiczna podróż labiryntem ciemnych, podziemnych korytarzy pośród sztolni i maszyn górniczych, sprawia że to wspaniałe miejsce do zwiedzania i spędzenia wolnego czasu z rodziną i w grupie przyjaciół. Dawna Kopalnia Nowa Ruda to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju   

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój

Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie.

W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.

Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój   

Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój

Magiczne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dorośli, którzy nadal czują się młodzi duchem, również znajda tu coś dla siebie. Pokaźna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą komputerów.

Muzeum powstało w 2002 roku. Na powierzchni blisko 400m2 zgromadzona została największa w Polsce wystawa zabawek. Łącznie kilka tysięcy unikalnych egzemplarzy. W zbiorach muzeum znajdują się domowe teatrzyki, ręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, lalki, zabawki blaszane, militaria chłopięce, drewniane klocki, pluszowe zwierzątka, samograje i wiele innych. W tym miniaturowym świecie można odnaleźć prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich   

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Średniowieczna Krzywa Wieża jest jedną z największych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34m – jest ot najwyższa krzywa wieża w Polsce! Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona.

Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać.

Podziemne Miasto Osówka   

Podziemne Miasto Osówka

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Wiadomo, że prace nad tym kompleksem rozpoczęto w 1943 roku. Stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego.

Golfowa Wioska w Szczytnej   

Golfowa Wioska na Ziemi Kłodzkiej

Ciekawi Was jak wygląda gra w golfa? Co jest istotą gry i jakie są zasady? W Szczytnej odnajdziecie jedyne górskie pole golfowe, położone 565 m n.p.m. W przyjaznej, rodzinnej atmosferze pod okiem instruktorów, będziecie mieć okazję rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, infrastruktura do ćwiczeń (Putting Green i Driving Range) dla początkujących, jak i zaawansowanych golfistów oraz miejsca noclegowe.

MAPA TURYSTYCZNA ATRAKCJI ZIEMIA KŁODZKA - KOTLINA KŁODZKA

 

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad