Blog - Ziemia Klodzka

Radków i okolice - atrakcje zimowe 2023

Gmina Radków - atrakcje zimowe 2022

Gmina Radków to miejsce godne polecenia o każdej porze roku. Jesteście ciekawi jakie atrakcje czekają tu na Was zimową porą?

Gminę Radków kojarzyć powinniśmy głównie ze Szczelińca, skalnych korytarzy, szczelin i rozmaitych kształtów z kamienia, stworzonych przez samą matkę naturę. Dzięki rozbudowanej sieci i dobrze oznaczonym szlakom gmina Radków jest częstym celem wycieczek pieszych, a latem również rowerowych.

Narciarskie szaleństwo w Górach Stołowych, czyli co robić zimą w gminie Radków?

narty radkow

fot. SOP the DRONE

O ile wiosną, latem czy jesienią pokonywanie skalnych szczelin sprawiać będzie ogromną frajdę, o tyle zimą mniej wprawieni turyści czasami rezygnują z przeciskania się między skałami ze względów bezpieczeństwa. Również nie we wszystkie partie gór da się wejść jeśli zimowe warunki są trudne, a wejścia i schody oblodzone. Ale spokojnie - mamy dla Was inne propozycje spełniania wolnego czasu Radkowie i jego okolicach w czasie zimy - na szczęście jest sporo atrakcji, z których korzystać można również wtedy, gdy warunki nie pozwalają na bezpieczną wędrówkę. Tym, po co najchętniej sięgają turyści zimą, są narty biegowe. Wokół Szczelińca Wielkiego wytyczone zostały 3 pętle o łącznej długości 50 km.

Przeczytaj także: Gmina Radków - zaplanuj wakacje w Polsce

ZIMOWE ATRAKCJE RADKOWA [FILM]

Spis treści: Radków zimą - co warto tu robić?

Trasy narciarstwa biegowego w Radkowie - dlaczego warto?

narty radkow2

fot. SOP the DRONE

W gminie Radków zimą śniegu nie brakuje - z tego prostego powodu również o tej porze roku w okolicy spotkamy licznych turystów, amatorów zimowego szaleństwa. Przez ostatnie lata popularność zyskały narty biegowe. Stało się tak między innymi za sprawą sukcesów Justyny Kowalczyk, która w tym temacie osławiła Polskę na cały świat.

Dom Gościnny

Najbardziej odpowiednimi miesiącami na uprawianie tego sportu są grudzień, styczeń i luty. Dla wielu z nas narciarstwo biegowe to po prostu dobra zabawa, wyzwalająca mnóstwo endorfin, ale prawdę mówiąc, korzyści z uprawiania tego sportu jest dużo więcej. Bieganie na nartach jest doskonałą opcją aktywnego wypoczynku właściwie dla każdego - nawet dla tych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze sportami zimowymi.

narty radkow3

fot. SOP the DRONE

Nieważne ile masz lat i w jakiej kondycji jesteś - kluczem do sukcesu jest chęć dobrej zabawy. I o ile w przypadku małych dzieci trudniej będzie o prawdziwe bieganie, tak możemy być pewni, że człapanie nawet na małych odcinkach sprawi im multum frajdy. Poza tym warto wspomnieć, że bieganie na nartach przez 60 minut w niskim tempie spala przeciętnie około 400 kcal. Za narciarstwem biegowym idzie również poprawa kondycji i ogólnej wydolności organizmu. Sport ten jest bezpieczny, bo nie obciąża stawów (nacisk siły, która działa na powierzchnię nart rozkłada się na całej ich powierzchni, a nie tylko na stopie), angażując jednocześnie ponad 85% mięśni naszego ciała. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to najtańszy zimowy sport - cena wypożyczenia nart biegowych jest zwykle dużo niższa niż cena nart zjazdowych. To samo tyczy się osób, które chcą zainwestować we własny sprzęt.

Karłów - atrakcje turystyczne

radkow narty5

To właśnie w Karłowie mają początek trasy narciarstwa biegowego wytyczone u podnóża Gór Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Pętle umożliwiają poruszanie się po niemal całym terytorium Parku. To właśnie gmina Radków utrzymuje trasy narciarstwa biegowego. W tym sezonie dostępne są trzy trasy:

3-kilometrowa trasa “łąki przy wypożyczalni”, niemal 5,5- kilometrowa trasa nad Michałówką, a także 10-kilometrowa trasa nad Michałówką w kierunku Pasterki. Ratrak w tym roku zaczął pracę od razu po tym jak spadła większa ilość śniegu, a my swoją przygodę powinniśmy zacząć (jeśli nie dysponujemy własnym sprzętem) od wypożyczalni nart biegowych w Karłowie. W zestawie oprócz nart otrzymamy buty i kijki, które pomogą nam odpychać się w trakcie biegu.

A po nartach… jakie atrakcje warto odwiedzić w Radkowie?

1. Lodowisko w Radkowie

radkow lodowisko

Atrakcja dla dużych i małych! Lodowisko w Radkowie to gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. Gminne Centurm Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie zaprasza na ul. Piastowską w Radkowie na całą masę dobrej zabawy! Na miejscu możliwość wypożyczenia łyżew.

2. Wejście na Szczeliniec z Karłowa

untitled 7

Jeśli mamy w planach zdobywać Szczeliniec Wielki zimą, proponujemy, by wybrać najbardziej znany szlak, rozpoczynający się w Karłowie. Stąd bardzo dobrze widać najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wejście z Karłowa na szczyt Szczelińca zimą nie powinno zająć więcej niż 40 minut. Latem można to zrobić szybciej, ale ze względu na śliskie lub nawet oblodzone schody i zwiększoną uważność, czas ten się nieco wydłuża.

Ale po kolei: pierwsze co musimy zrobić to przejść przez Karłów, minąć pasaż ze straganami, restauracjami i barami i dojść do początku pętli. Trasa do schroniska na Szczelińcu Wielkim została wytyczona w 1814 roku przez pierwszego na świecie przewodnika górskiego i zarazem sołtysa Karłowa, Franza Pabla. Po pokonaniu około 750 schodów dochodzimy na szczyt i pozostaje tylko cieszyć się widokami z góry.

 8280026 hdr pano edit

Przy schronisku PTTK na Szczelińcu (jednym z najstarszych w całych Sudetach!) znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę. Jednak wejście na szczyt Szczelińca to właściwie ta mniej ciekawa część wycieczki - schodząc z góry wchodzimy na trasę turystyczną. Na niej czeka nas skalny labirynt i rozmaite formacje skalne jak wielbłąd, fotel pradziada czy kaczka. Kształty skał zostawiamy do interpretacji własnej :) Ze względu na warunki pogodowe, część z trasy może być zamknięta (najlepiej sprawdzić to wcześniej), a w drodze powrotnej należy zachować szczególną ostrożność. Znacznym ułatwieniem będą raczki zakładane na buty.

3. Skalne Grzyby i Radkowskie Skały

skalne grzyby 3

Są zdecydowanie mniej popularne niż Szczeliniec czy Błędne Skały, dlatego tym bardziej warto wybrać się tam, by uniknąć tłumów. To grupa skał, które można czytać na dowolny sposób - swoimi fantazyjnymi kształtami rozbudzają wyobraźnię. Wysoki na 100 metrów skalny mur poprzedzielany jest stromymi żlebami, szczelinami i tunelami. Z Radkowskich Skał możemy podziwiać panoramę na Szczeliniec i Broumovskie Steny. Z Radkowa wiedzie tu niebieski szlak (3,7 km). Można też wyruszyć na Radkowskie Skały z parkingu na Drodze Stu Zakrętów (2 km).  A jeśli już o Drodze Stu Zakrętów mowa…

4. Droga Stu Zakrętów

droga stu zakrętów radków

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Drodze Stu Zakrętów, to spieszymy z informacją na jej temat! Tak naprawdę chodzi o drogę wojewódzką nr 387, która naprawdę składa się ze stu zakrętów i łączy Kudowę-Zdrój z Radkowem. Droga w niektórych miejscach jest wąska i przepaścista, a zimą potrafi być naprawdę niebezpieczna.

Najsłynniejszym punktem na drodze jest Stroczy Zakręt, nazywany też Językiem Teściowej, na którym droga niemalżie zatacza koło. Dlatego pokonując ją należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednią prędkość. Po pokonaniu Drogi Stu Zakrętów co prawda nie otrzymacie dyplomu, ale zawsze możecie pochwalić się znajomym, że górskie, ekstremalne drogi to macie w małym paluszku!

5. Wodospad Pośny - ciekawa atrakcja Radkowa

wodospad posny

Wodospad Pośny to jedna z dodatkowych atrakcji w bliskiej okolicy - i choć wodospad jest niewielkich rozmiarów, to ten krótki spacer będzie szalenie przyjemny. Wodospad znajdziemy kilkaset metrów od parkingu na Drodze Stu Zakrętów. Prowadzi do niego płaski, łatwy szlak, więc z łatwością można dotrzeć tam również, jeśli na pokładzie mamy dzieci.

6. Narożnik, Białe Skały i Skały Puchacza

białe ściany 2

Dla wielu to najpiękniejsze miejsca w Górach Stołowych, a do tego mniej popularne, a więc jest duża szansa na to, że nie spotkamy tam tłumów. Wejście na te formacje skalne rozpocząć można od Lisiej Przełęczy, zatrzymując się na parkingu przy Drodze Stu Zakrętów tuż obok Radkowa. Niebieski szlak zaprowadzi nas kolejno na szczyt Narożnika, skąd podziwiać można panoramę obu Szczelińców i Błędnych Skał, następnie do Skał Puchacza, gdzie czekają na nas widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie, a na koniec do Białych Ścian, do których przechodzi się przez Skalną Furtę.

7. Zalew Radkowski

zalew radkow zima

fot. SOP the DRONE

Choć największą furorę robi latem, 5-cio hektarowy zalew warto odwiedzić również zimą. Nie po to, by się wykąpać (choć morsy oczywiście są mile widziane!), ale po to, by w otoczeniu ciszy i przepięknych krajobrazów odpocząć, zrelaksować się i pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Spacerowe trakty i niewielkie, ale urocze molo i wszechobecny spokój - tego możemy spodziewać się w trakcie wizyty nad Zalewem Radkowskim.

8. Taras widokowy na Guzowatej

taras widokowy

A skoro jesteśmy już nad zalewem, to warto poświęcić chwilę czasu by wspiąć się na niedawno wybudowany (2019 r.) taras widokowy na Górze Guzowatej. Taras znajduje się przy domkach letniskowych nad zalewem i prowadzą do niego dwie drogi: pierwsza, brukowana i druga, bardziej dzika. Obie drogi są krótkie, ale dosyć strome, dlatego tutaj również przydadzą się buty z raczkami, które uchronią nas przed ewentualnym twardym lądowaniem.

Poza sezonem, zimową porą na tarasie nie uświadczymy tłumów, ale za to możemy być pewni, że czekają nas tam zachwycające widoki na Góry Stołowe i Zalew Radkowski. Na tarasie znajduje się kilka zadaszonych ławek ze stolikami i tablice informujące o tym, jakie szczyty możemy zobaczyć oraz jakie dodatkowe atrakcje czekają w okolicy.

9. Schronisko Pasterka

24785396 10154898296007651 2798936630341118899 o

Schronisko położone jest w miejscowości o tej samej nazwie. Wieś jest miejscem przecięcia się kilku szlaków, dlatego stanowi idealne miejsce odpoczynku po trudach górskiej wędrówki. Podobno w Pasterce “łatwo zostawić swe serce”, o czym przypomina pamiątkowa tabliczka w drodze do schroniska.

10. Rynek w Radkowie

radkow rynek

Tak jak latem, tak i zimą miejscowości gminy Radków polecają się do zwiedzania. Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki jest radkowski Rynek. Warto wspomnieć, że Radków ma zachowany pierwotny układ przestrzenny, a na rynku oprócz późnogotyckiego kościoła stoi renesansowy ratusz i figura Matki Boskiej Szkaplerznej. Dookoła miasta zbudowane były mury, których fragmenty można podziwiać do dziś, a na samym Rynku podziwiać możemy odrestaurowane kamieniczki.

Warto zajrzeć również do Kościoła św. Doroty - w środku znajdziemy piękne barokowe ołtarze, które zachwycą nawet gdy nie jesteśmy fanami architektury sakralnej.

11. Wambierzyce

wambierzyce

W Wambierzycach, nazywanych śląską Jerozolimą, podziwiać możemy bazylikę Najświętszej Marii Panny, która niezmiennie zaprasza wszystkich pielgrzymów spragnionych estetycznych i duchowych wrażeń i która jest jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych w Polsce. Zarówno wnętrza bazyliki, jak i zewnętrzna część (w ostatnim czasie remontowana) wzbudzają prawdziwy zachwyt.

Ale to jeszcze nie jest powód, dla którego Wambierzyce nazywane są śląską Jerozolimą. Nazwa ta odnosi się do najdłuższej na Dolnym Śląsku Kalwarii, która liczyła 80 stacji i kilkanaście bram. Kolejne stacje drogi krzyżowej pielgrzymi pokonać muszą, wchodząc po dość stromych schodach. Z ostatniej stacji rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na wambierzyckie Sanktuarium oraz na Szczeliniec Wielki. Idąc dalej spotkamy cztery wielkie dzwony, które od lat 90. ubiegłego wieku leżą jak gdyby “porzucone”. Porzucone dlatego, że miały znaleźć swoje miejsce w świątynnej wieży, która po dziś dzień nie została wybudowana.

Kolejną atrakcją w Wambierzycach, którą bez problemu odwiedzisz zimą (a nawet jest to wskazane!) jest ruchoma szopka. Jest to największa ruchoma szopka w Polsce i składa się z ok. 800 figurek (300 z nich jest ruchomych). Nawet jeśli tematy sakralne są Wam dalekie, to ruchomą szopkę zdecydowanie warto zobaczyć! To prawdziwe dzieło sztuki.

12. Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej

fb img 1645007934447

Ta średniowieczna budowla to zabytek prywatny, który od 2015 roku nieprzerwanie odzyskuje dawny blask. Zwiedzanie zamku odbywa się w niekonwencjonalny sposób - przewodnik snuje opowieści, a jednocześnie mamy możliwość zapoznać się z licznymi artefaktami odkrytymi w trakcie badań obiektu. Dodatkową, zaskakującą atrakcją jest nocne zwiedzanie starszej części zamku ze świecami w dłoniach.

Dlaczego warto odwiedzić Gminę Radków?

Gmina Radków ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, które sprawdzą się również zimą. Co prawda w ciągu całego roku nie brakuje tu przepięknych górskich widoków, czystego powietrza i kontaktu z naturą, natomiast zimą także tras biegowych, dlatego jedyne o czym musicie pamiętać odwiedzając gminę Radków to przygotować ciepłe ubrania, dobre humory, sporo czasu (bo przecież samo się wszystko nie zwiedzi!) i zamówić pogodę. Resztę rozkładu jazdy już macie powyżej.

Życzymy Wam udanego pobytu w gminie Radków. Do zobaczenia w Górach Stołowych!

Atrakcje turystyczne do 40 km od Radkowa

1. Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój - 22 km od Radkowa

muzeum zabawek kudowa

Ciekawe miejsce dla dzieci i ich rodziców - słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W Muzeum Zabawek znajdziecie sporą kolekcję zabawek z przeszłości rodziców i dziadków. Jesteście ciekawi jak wyglądał świat przed erą komputerów i smartfonów? Koniecznie odwiedźcie Muzeum Zabawek, gdzie zgromadzono największą w Polsce kolekcję zabawek. A co tam znajdziecie? Kilka tysięcy unikalnych egzemplarzy zabawek, lalki, drewniane klocki, teatrzyki, pluszowe maskotki i wiele innych. 

telefon to Z darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na bilety wstępu!

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Bilety: normalny - 18,00 zł / ulgowy - 15,00 zł

- Godziny otwarcia: 10:00-17:00 

2. Szlak Ginących Zawodów - 24 km od Radkowa

szlak ginacych zawodow

To kolejne miejsce, w którym warto się zatrzymać. W Szlaku Ginących Zawodów przeniesiecie się w czasie do przeszłości i poznacie zawody, które wymierają w skutek automatyzacji i rozowju technologii. Jesteście ciekawi jak pracuje garncarz? W skansenie odnajdziecie wiele ciekawych zawodów i dowiecie się jak wyglądała ich praca. Dodatkową atrakcję stanowi ciekawa ekspozycja muzealna - wiejskie chaty, młyn oraz mini zoo.

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Bilety: normalny - 19,00 zł / ulgowy - 14,00 zł

- Godziny otwarcia: 10:00-16:00 

3. Ruchoma Szopka w Czermnej - 26 km od Radkowa

ruchoma szopka

Ruchoma Szopka to wyjątkowe dzieło Frantiska Stepana, który pracę nad Szopką rozpoczął w wielu 15 lat. Jesteście ciekawi ile lat zajęło mu ukończenie szopki? Według źródeł aż 20 lat! Na miejscu znajdziecie ponad 250 figurek, które ręcznie wykonał artysta - a co stanowi dużą ciekawostkę, szopka jest ruchoma. Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce!

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Bilety: wolne datki

- Godziny otwarcia: 8:00-19:00 

4. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - 25 km od Radkowa

muzeum papiernictwa duszniki

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój to miejsce z tradycjami i historią. Według źródeł, tradycje wyrobu papieru w miejscowości sięgają XVI wieku. Obecnie w Muzeum prowadzone są ciekawe warsztaty papiernicze, podczas których każdy uczestnich własnoręcznie może wyrobić papier! Dodatkową atrakcję stanowi ekspozycja muzealna. Zabierzcie rodzinę i w drogę - gwarantujemy, że nie będziecie żałować.

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Bilety: normalny 25,00 zł / ulgowy 20,00 zł

- Godziny otwarcia: 9:00-17:00

5. Golfowa Wioska w Szczytnej - 19 km od Radkowa

golfowa wioska

Mieliście już okazję grać w golfa? Jesteście ciekawi jak wygląda taka gra? W miejscowości Szczytna znajduje się wyjątkowe miejsce -  jedyne górskie pole golfowe na Dolnym Śląsku, które położone jest 565 m n.p.m. Zapewniamy Was, że nie brakuje tu zarówno dobrej zabawy, jak i przyjaznej atmosfery. Pod okiem instruktorów, będziecie mieć okazję rozpocząć swoją przygodę z tym fascynującym sportem, którym zachwycają się miliony osób na świecie. Na miejscu czeka na Was oczywiście wypożyczalnia sprzętu, infrastruktura do ćwiczeń (Putting Green i Driving Range) dla początkujących, jak i zaawansowanych golfistów oraz miejsca noclegowe.

- Czas gry: 180 min

- Bilety: 80,00 zł/ (pn-czw) 95,00 zł (pt-nd, święta)

6. FunPark Polanica-Zdrój - 18 km od Radkowa

funk park polanica zdroj

W Polanicy stworzono miejsce dla dzieci, gdzie doznają świetnej zabawy na świeżym powietrzu, a rodzice odpoczną w miłej atmosferze. Park rozrywki FunPark oferuje aż 14 niesamowitych atrakcji: tyrolkę, dmuchańce, wieżyczkowy plac zabaw oraz coś dla mniejszych dzieci - piaskownice i brodziki z łódeczkami.  Na miejscu czeka na Was również oferta gastronomiczna -  pysznye gofry i lody oraz aromatyczna kawa dla rodziców.

telefon to Z darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl otrzymacie 5% rabatu na bilety wstępu!

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Bilety: 45,00 zł/dziecko

- Godziny otwarcia: 10:00-20:00 

7. Dawna Kopalnia Nowa Ruda - 17 km od Radkowa

Dawna Kopalnia Nowa Ruda Dawna Kopalnia Nowa Ruda to sławna atrakcja nie tylko na terenie ziemi noworudzkiej ale również na całym Dolnym Śląsku. Jak nazwa wskazuje jest to dawna kopalnia, w której jeszcze nie tak dawno wydobywano węgiel. Obecnie stanowi nie lata atrakcję turystyczną, chętnie odwiedzaną przez rodziny z dziećmi oraz wycieczki szkolne. Podczas zwiedzania, będziecie mieć okazję poznać trud pracy górniczej - poznać sprzęt jakim dawniej się posługiwali oraz posłuchać ciekawych opowieści przewodnika. Czeka tu na Was również muzeum pamiątek górniczych.

- Czas zwiedzania: ok. 70 min.

- Bilety: normalny - 30,00 zł / ulgowy - 22,00 zł

- Godziny otwarcia: 9:00-17:00

8. Twierdza Kłodzko - 25 km od Radkowa

twierdza klodzko

Twierdzę można zwiedzać indywidualnie lub w towarzystwie przewodników ubranych w historyczny strój - co z pewnością nadaje jeszcze większej powagi temu miejscu. Trasa turystyczna prowadzi przez najważniejsze miejsca fortyfikacji. Przygoda rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, następnie prowadzi pod Bastioem Alarmowym, gdzie turyści mogą zobaczyć słynne schody, którymi wbiegali filmowi czterej pancerni! Ważnym punktem, którego nie możecie ominąć na trasie zwiedzania jest lazaret, Wieża Bastionowa z puntekm widokowym, centralny donżon oraz Wielkie Kleszcze z wystawą "W kleszczach armii".

- Czas zwiedzania: ok. 2,5 h

- Bilety: normalny - 43,00 zł / ulgowy - 35,00 zł

- Godziny otwarcia: listopad-marzec: 9:00-15:00 / kwiecień-październik: 9:00-18:00

Materiał sponsorowany

Ulotka Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne 2022

Dzięki współpracy z portalem turystycznym Nawypad, możecie w poniższej broszurze poznać 36 najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Co w niej znajdziecie? Najważniejsze informacje - adres, godziny otwarcia, a także krótki opis tego, co tam znajdziecie! 

ulotka ziemia klodzka 2022

MAPA ATRAKCJI ZIEMIA KŁODZKA - poznaj 25 atrakcji Kotliny Kłodzkiej, Gór Sowich, Ziemi Ząbkowickiej

Przeczytaj także:

25 powodów dla których warto odwiedzić Gminę Radków

Wakacje w Radkowie - odpoczynek nad wodą i nie tylko

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Booking.com - jak bezpiecznie rezerwować nocleg?

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi