Województwo dolnośląskie

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć?

Dolny śląsk atrakcje turystyczne, dolny śląsk atrakcje dla dzieci, kopalnia złota w złotym stoku, jaskinia niedźwiedzia, zamek grodno, sztolnie walimskie, atrakcje dla dzieci, ziemia kłodzka atrakcje, kotlina kłodzka atrakcje, karkonosze atrakcje, karpacz atrakcje, wałbrzych atrakcje

Dolny Śląsk warty odkrywania! Poznaj najciekawsze regiony - Karkonosze, Ziemia Kłodzka, Ziemia Wałbrzyska. Co warto tu zobaczyć?

Dolny Śląsk - atrakcje turystyczne

Województwo Dolnośląskie jest jednym z tych regionów Polski, o którym mówić można bez końca. Zarówno usytuowanie, architektura, jak i kultura tego regionu tworzą je naprawdę niezwykłym i atrakcyjnym pod wieloma względami.

Dolny Śląsk to prawdziwa skarbnica atrakcji turystycznych, która zdecydowanie zalicza się do prawdziwej czołówki najchętniej odwiedzanych regionów przez turystów. Nic w tym dziwnego, bo jeśli zaczniemy z bliska przyglądać się atrakcjom tego regionu to za każdym razem odkryjemy coś zupełnie nowego. Zobaczymy tu zamki, pałace, uzdrowiska, wyjątkowe podziemne trasy turystyczne, a także całe mnóstwo fascynujących historii i legend.

O jednym musicie pamiętać – nie zwiedzicie Dolnego Śląska w jeden dzień. Jesteśmy pewni, że aby poznać wszystkie atrakcje nie wystarczy Wam nawet cały tydzień. Dlatego warto wracać tu i odkrywać coraz to nowe miejsca, a odkrywać jest naprawdę co! Wielbiciele górskich wędrówek mają do przemierzenia wiele tras i do zdobycia kilka szczytów m.in. Śnieżkę, Górę Ślęża czy Szczeliniec, natomiast dla turystów ceniących zabytki i poznawanie lokalnej historii czekają tutaj prawdziwe perły architektury: Pałac w Ząbkowicach Śląskich czy Zamek Książ. Warto wybrać się tu i dowiedzieć jakie tajemnice skrywają ruiny zamków oraz kto mieszka w starych, opuszczonych kopalniach...

baner atrakcje dolny slask

SPIS TREŚCI:

Sudety - Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Góra Ślęża

Sudety

Sudety to jedno z dwóch dużych pasm górskich na południu Polski, które położone są jednocześnie na terenie dwóch państw Polski i Czech. Najwyższym pasmem górskim Sudetów są Karkonosze, które rozciągają się na przestrzeni ok. 40 kim. Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Najwyższy szczyt Karokonoszy to Śnieżką (1602 m n.p.m.). Wartymi uwagi są również Góry Stołowe. Góry, które jedyne w Europie posiadają budowę płytową. Ich budowa i rzeźba są podstawowym walorem, który decyduje o ich wyjątkowości i atrakcyjności. Zachęcamy do zdobycia Szczelińca oraz do zwiedzenia Błędnych Skał.

Opisując Sudety, nie można pominąć również Masywu Śnieżnika oraz Górę Ślęża. Masyw Śnieżnika jest drugim pod względem wielkośći pasmem górskim w polskiej części Sudetów. Jest to rejon bardzo często odwiedzany przez turystów. Głównie ze względu na fakt, że zarówno zaawansowani górscy turyści, jak i amatorzy mogą wybrać się tu w najróżniejsze trasy. Góra Ślęża jest najwyższym szczytem masywu Ślęży i całego tzw. Przedgórze Sudeckiego, jej wysokość wynosi niewiele, bo zaledwie 717,5 m n.p.m. jednak podejście pod górę nie należy do najłatwiejszych.

ponton

Miasta Dolnego Śląska - perły architektury

Wroclaw miasto

Kto nie przepada za górskimi wędrówkami, odnajdzie na Dolnym Śląsku wiele innych ciekawych atrakcji i z pewnością nie będzie się tu nudził. Największym miastem na Dolnym Śląsku jest Wrocław – stolica województwa. Oprócz ogólnie znanych zabytkowych obiektów miasta, takich jak: archikatedra św. Jana Chrzciciela czy usytuowany na wrocławskiej starówce przepiękny most Tumski, Wrocław skrywa w sobie całe mnóstwo niewielkich budynków, domów, budowli i kamienic, a sąsiedztwo rzeki Odry nadaje wyjątkowego klimatu temu miejscu.

Na zwiedzanie Wrocławia warto przeznaczyć sobie kilka długi ch dni, ponieważ ilość miejsc wartych odwiedzenia przyprawia o zawrót głowy! Jednak Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław, to także malownicze góry i doliny oraz gminy atrakcyjne turystycznie, które kuszą turystów wieloma niesamowitymi atrakcjami. o także województwo z największą ilością przepięknych turystycznych miasteczek: Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Karpacz, Radków, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Duszniki-Zdrój, Stronie Śląskie, czy Kudowa-Zdrój... 

Zabytki, zamki, pałace...

Zamek Grodno

Dolny Śląsk to również nie lada gradka dla wielbicieli historii - zabytków i legend. Na terenie całego regionu odkryć możemy wspaniałe zamki, pałace i wieże. Do jednego z najbardziej znanych zamków w Polsce należy bez wątpienia Zamek Książ w Wałbrzychu, który jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Turystom udostępniono do zwiedzania zaledwie niewielką część, w centralnej części zamku – jednak zapewniamy, że naprawdę warto.

Pozostając w temacie zamków, polecamy odwiedzenie Ząbkowic Śląskich, gdzie znajduje się renesansowy zamek, którego część podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w. została wysadzona w powietrze. W tej samej miejscowości odwiedzić możemy jeszcze sławną w całej Polsce Krzywą Wieżę, która liczy aż 34m. Co ciekawe, w pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się również ciekawa wystawa „Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym”. Zaledwie 10 km dalej, w miejscowości Kamieniec Ząbkowicki zobaczymy Perłę architektoniczną Dolnego Śląska – Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, który imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektornicznych. To tylko nieliczne miejsca, które warto odwiedzić.

baner noclegi dolny slask

Do bogatej listy warto dopisać także Zamek Czocha w Leśnej, Zamek Grodziec, Zamek Międzylesie oraz ruiny zamku w Bolkowie i w Grodnie. Prócz okazałych budowli, Dolny Śląsk słynie również z efektownych Twierdz. Należą do nich Twierdza Srebrna Góra oraz Twierdza Kłodzka. Jeśli mowa o tej pierwszej, to w rzeczywistości nie jest to jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Składa się ona bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw! Twierdza Kłodzko jest bardzo dobrze zachowanym (wciąż odnawianym) systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów, a w skład całego kompleksu wchodzą: twierdza główna, for posiłkowy, obwarowania miejskie oraz omocnienia polowe.

Jaskinie, sztolnie i kopalnie

2 Ekspozycja w Pawilonie Wejściowym

Aby dobrze poznać Dolny Śląsk nie wystarczy jedynie przemierzyć go wzdłuż i wszerz. Warto również odwiedzić liczne podziemne trasy turystyczne. Jaskinie, sztolnie i kopalnie. Swoją przygodę warto rozpocząć w gminie Stronie Śląskie, a dokładniej w Kletnie, gdzie znajduje się królowa sudeckich jaskiń - Jaskinia Niedźwiedzia. Jesto to najdłuższa z jaskiń sudeckich i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Partie dolne są niedostępne dla turystów.

W tej samej miejscowości, w Kletnie odnajdziemy jeszcze jedną kopalnię – Kopalnię Uranu, która zabierze turystów w prehistoryczną podróż przestawiającą ostatnie 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika.

Przemierzając dalej podziemnymi trasami Dolnego Śląska – warto zwrócić uwagę na Turystyczną Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie, gdzie oprócz zwiedzania autentycznej szktolni, na turystów czeka również przejażdżka autentyczną górską kolejką oraz specjalnie przygotowane muzem z eksponatami górniczymi. Niedaleko, bo w Złotym Stoku odwiedzić możemy Kopalnię Złota, która oferuje wiele atrakcji dla turystów, takich jak: Muzeum Minerałów, zwiedzanie sztolni Gertruda czy Sztolni Czarnej z podziemnym wodospadem.

Na zakończenie zwiedzania turyści mogą zobaczyć Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi na jróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżęniami. Często są to hasła wręcz zabawne, typu: "Nie rzucaj młotkiem będąc na rusztowaniu", "Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych?" Podążając w rejon Karkonoszy, a dokładniej do miejscowości Kowary obok Karpacza, znajdziemy jeszcze jedną Podziemną Trasę Turystyczną – Kopalnię Podgórze. To druga co do wielkości kopalnia uranu w Polsce. Usytuowana w niej trasa turystyczna przebiega przez sztolnią 19a, która powstała w latach 50-tych XX wieku. To jeden z najciekawszych i najładniejszych obiektów na terenie Kowar.

Dolny Śląsk - dlaczego warto odwiedzić?

Region Dolnego Śląska to naprawdę idealne miejsce na spędzenie wakacji, weekendu, a także wycieczki szkolnej czy obozu sportowego. Oprócz zabytków i obcowania z historią, znajdziecie tu również przepiękne widoki i niezapomniane przeżycia. Zapraszamy do Dolnego Śląska!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

DOLNY ŚLĄSK - CO WARTO ZOBACZYĆ?

KARKONOSZE - 27 ATRAKCJI WARTYCH ZOBACZENIA

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dolnośląskie - odkrywaj z nami

góry stołowe, szczeliniec wielki, błędne skały, zamek książ, góry stołowe atrakcje, góry stołowe szlaki

Góry Stołowe - co warto zobaczyć? Szlaki, największe atrakcje

Dolny Śląsk zachwyca m.in. górskimi krajobrazami, jednak prawdziwą perełką na skalę województwa, ale i kraju jest Park Narodowy Gór Stołowych.

dolny śląsk atrakcje, dolny śląsk zamki, zamek książ wałbrzych, zamek grodno, pałac marianny orańskiej, ząbkowice śląskie, atrakcje turystyczne

Dolny Śląsk - kraina zamków i pałaców

Dolny Śląsk to region bogaty w zabytki, wśród których są także przepiękne pałace i zamki. Pochodzą z różnych epok, o bogatej, często burzliwej historii. Udostepnione turystom stanowią dużą atrakcję turystyczną...

Dolny Śląsk - co robić w deszczowe dni?

Dolny Śląsk - co robić w deszczowe dni?

Gdy pada deszcz, niekoniecznie trzeba się nudzić. Podpowiemy Wam, gdzie pojechać i co zobaczyć w niepogodę.

wrocław atrakcje turystyczne, wycieczki wrocław, wycieczka z wrocławia, opolszczyzna atrakcje, jurapark krasiejów, stronie śląskie, radków, złotoryja, kłodzko, ziemia kłodzka atrakcje, karkonosze atrakcje, ogród japoński karkonosze, wakacje w polsce, gdzie na weekend góry

Wycieczki do 150 kilometrów od Wrocławia 2023 - co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca Dolny Śląsk

To propozycja wycieczek w miejsca znajdujące się niedaleko Wrocławia. Przedstawiamy trzy kierunki podróży w ciekawe turystycznie miejscowości, znajdujące się w odległości do 150 km od stolicy Dolnego Śląska.

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku

Pamiętacie czasy, gdy po muzeach chodziło się po cichu i w specjalnych kapciach, a za szybami leżały zakurzone eksponaty? To przeszłość. Teraźniejsze muzea przyciągają turystów i zachwycają swoją różnorodnością, także...

Dolny Śląsk na deszczowe dni

Dolny Śląsk na deszczowe dni!

Lato nie zawsze oznacza upały i niekończące się kąpiele słoneczne. Co robić w deszczowe dni?

Majówka na Dolnym Śląsku

Majówka na Dolnym Śląsku - co warto zobaczyć?

Majówka już za chwilę, dlatego żeby pomóc Wam zaplanować ten czas stworzyliśmy listę 20 miejsc, w które warto wybrać się podczas długiego weekendu majowego.

dolny śląsk z psem, zwiedzanie z psem, wakacje z psem, co zwiedzać z psem, podróż z psem, poradnik podróże z psem, psie podróże po dolnym śląsku, atrakcje dla psów dolny śląsk, ziemia kłodzka z psem, karkonosze z psem, karpacz z psem, polskie góry z psem, szlaki górskie dostępne dla psów

Gdzie na Dolny Śląsk z psem? 16 pomysłów na wycieczki z czworonogiem

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy zostawić swojego pupila w domu, a planujemy wycieczkę, weekend lub wakacyjną podróż, warto wybrać miejsca, gdzie można wejść z psem.

Wycieczki z Wrocławia do 150 km

23 pomysły na wycieczkę z Wrocławia do 150 km

Mamy coś specjalnie dla mieszkańców Wrocławia. Przygotowaliśmy dla Was miejsca idealne na wycieczkę poza Wrocławiem.

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad